Kış çekirdeksiz için dikenlerden reçel (reçel) tarifleri

Karaçalı, bahçıvanların en çok çit olarak kullandıkları yabani bir çalıdır. Sezon sonunda bitki üzerinde sert çekirdekler olgunlaşır. Ekşi-ekşi bir tadı var. Bu nedenle taze tüketime uygun değildir, ancak kış için çekirdeksiz diken reçeli nefis bir lezzettir. Bir tatlı hazırlamak için önce teknolojik sürecin özelliklerini tanımalısınız. Böyle bir incelik sadece lezzetli değil aynı zamanda sağlıklı da olacaktır.

Sloe tatlısı besin bakımından zengindir

Diken reçeli yapmanın özellikleri

Karaçalı meyveleri, çoğu reçel sürecinde tutulan birçok vitamin ve mineral içerir. Ancak sindirim problemlerini önlemek için, tedavi günde 100 g'dan fazla olmamak üzere dozajda tüketilmelidir.

Kış için reçel yapma işlemine başlamadan önce malzemeleri ve kapları önceden hazırlamanız gerekir.

Bir dönüş nasıl seçilir ve hazırlanır

Dikenler Eylül ve Ekim aylarında olgunlaşır. Erik gibi görünürler, ancak daha küçüktürler. Olgunlaştığında, karaçalı meyveleri tek tip bir koyu mor renk alır ve yüzeylerinde mavimsi bir çiçek belirir. Ancak ilk dondan sonra kışın reçel yapmak için toplanması tavsiye edilir. Bunun nedeni, düşük sıcaklığın etkisi altında, içlerinde bulunan tanenlerin yok edilmesi ve büzülmenin ortadan kalkmasıdır.

Kış için reçel yapmak için çürüme ve bozulma belirtisi olmayan karaçalı meyveleri tercih etmelisiniz. Önce çözülmeli ve iyice yıkanmalıdır. Daha sonra meyveler ayrı bir kaba katlanmalı ve sıvının onları tamamen kaplaması için kaynar suyla dökülmelidir. Bu, eti yumuşatmaya yardımcı olur, böylece çukurlar çok fazla zorlanmadan çıkarılabilir.

3 dakika sonra, meyveleri bir kevgir içine koyun ve fazla suyu boşaltmak için yarım saat bu formda bırakın. O zaman kemikleri çıkarman gerekiyor. Bunu yapmak için normal bir tükenmez kalemin gövdesini kullanabilirsiniz. Bundan sonra, hazırlanan hammaddeler ayrı bir emaye kap içine katlanmalıdır.

Nihai ürünün tadı ve depolanma süresi meyvenin kalitesine bağlıdır.

Önemli! Diken tohumları, insan sağlığına zararlı hidrosiyanik asit içerir.

Konteyner hazırlığı

Kış için reçel yapmak için bir emaye lavabo hazırlamanız gerekir, çünkü geniş bir tabakta iş parçası eşit şekilde ısınır ve bu da süreci önemli ölçüde hızlandırır. Tatlıyı metal bir kapta pişiremezsiniz, çünkü bu ürünün oksidasyonuna neden olur.

Uzun süreli reçel saklamak için özel bir kap hazırlamanız gerekir. Tatlı, 0,5 ve 0,75 litre hacimli cam kavanozlarda saklanabilir. İyice yıkanmalı ve ardından 10 dakika sterilize edilmelidir. Bu prosedür, ürünün vaktinden önce bozulmasını önleyecek şekilde kabın iç yüzeyini mikroplardan ve bakterilerden arındırmaya yardımcı olur.

Sloe reçeli nasıl yapılır

Kışa reçel hazırlamak için sadece dikenli meyvelerin değil diğer bileşenlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu, ikramın tadını daha dengeli ve zengin hale getirecektir.

Çikolatalı karaçalı reçeli

Bu, kış için karaçalı reçeli yapmanın en sıra dışı tarifi. Ancak incelemelere bakılırsa, artan popülariteye sahip.Nitekim, bu durumda, reçelin hoş bir tatlı tadı ve hassas bir dokusu vardır, bu nedenle çok az insan kayıtsız kalabilir.

İhtiyacın olacak:

 • yabanmersini meyveleri - 3 kg;
 • şeker - 1,7 kg;
 • kakao tozu - 300 g;
 • tereyağı - 200 gr.

Pişirme süreci:

 1. Hazırlanan dikenleri bükün.
 2. Elde edilen meyve kütlesine şeker dökün.
 3. İyice karıştırın.
 4. Kenara koyun, 3 saat bekletin.
 5. Kaynatın, köpüğü çıkarın.
 6. Sürekli karıştırarak 20 dakika pişirin.
 7. Kenara koyun, serin.
 8. Eşit bir tutarlılık elde etmek için iş parçasını bir elekten geçirin.
 9. Tekrar kaynatın.
 10. 20 dakika pişirin, bir kenara koyun, soğumaya bırakın.
 11. İş parçasının kıvamı yeterince kalın olana kadar prosedürü tekrarlayın.
 12. Pişirmenin son aşamasında tereyağı ekleyin.
 13. Ardından, reçel ile sürekli karıştırarak kakao tozunu kademeli olarak ekleyin.
 14. İş parçasını 25-30 dakika kısık ateşte pişirin.
 15. Kavanozlara sıcak yerleştirin, kapakları yuvarlayın.

Pişirmenin sonunda kaplar ters çevrilmelidir. Sonra onları ılık bir battaniyeye sarın ve reçel kavanozları tamamen soğuyana kadar bu şekilde bırakın. Ancak o zaman kalıcı bir depolama konumuna aktarılabilirler.

Önemli! Kış için kalın kıvamda lezzetli bir karaçalı reçeli elde etmek için, pişirme işlemi sırasında sıvının mümkün olduğunca buharlaşması gerekir.

Tatlı, saklama sırasında zengin bir tat kazanır

Dikenlerden ve elmalardan reçel

Karaçalı meyveleri elma ile iyi gider. Aynı zamanda kış için reçel yapma işlemi çok daha az zaman gerektirir. Bunun nedeni, elmanın çok miktarda pektin içermesidir, bu nedenle tatlı, uzun süre kaynamadan kalınlaşır.

İhtiyaç duyulacak:

 • yabanmersini meyveleri - 2 kg;
 • elma - 1 kg;
 • şeker 2 kg.

Eylemlerin algoritması:

 1. Elmaları soyun, rastgele parçalar halinde kesin.
 2. Dikenli meyveler ekleyin.
 3. Meyveyi ve meyve kütlesini şekerle serpin.
 4. Meyve suyunun görünmesi için 2 saat bekletin.
 5. Ateşe verin, köpüğü çıkarın, 15 dakika kaynatın.
 6. Kenara koyun, serin.
 7. Eşit bir tutarlılık elde etmek için iş parçasını bir elek ile ovalayın.
 8. Tekrar kaynatın.
 9. Sürekli karıştırarak 30 dakika pişirin.
 10. Tatlıyı kavanozlara sıcak olarak sürün, yuvarlayın.
Önemli! Reçel yapmak için, daha fazla pektin içerdikleri ve yeşil olanlardan çok daha tatlı oldukları için kırmızı elmaları seçin.

Karaçalı reçeli, unlu mamuller için dolgu olarak kullanılabilir.

Tarçınlı diken reçeli nasıl yapılır

Tarçın, diken inceliğini başarıyla tamamlayabilir. Sonuçta, bu baharat reçele özel bir aroma ve hoş bir tat verir. Seylan tarçın, en az miktarda kumarin içerdiği için tatlı için en iyi seçimdir.

İhtiyaç duyulacak:

 • yabanmersini meyveleri - 3 kg;
 • tarçın - 1.5 çubuk;
 • şeker - 1,7 kg.

Kış için reçel yapmak için algoritma:

 1. Meyveleri hazırlanmış bir emaye kabın içine katlayın.
 2. Onlara şeker serpin, karıştırın.
 3. Suyunun çıkması için bu formda 3 saat bekletin.
 4. Kaynatın, köpüğü çıkarın.
 5. 20 dakika pişirin, bir kenara koyun, soğumaya bırakın.
 6. Homojen bir kıvam elde etmek için bir elekten geçirin.
 7. Tekrar kaynatın, 20 dakika kısık ateşte pişirin.
 8. Kenara koyun, soğumaya bırakın.
 9. Tutarlılık yeterince kalın olana kadar prosedürü tekrarlayın.
 10. Son aşamada doğranmış tarçın ekleyin, 5 dakika kaynatın.
 11. Tatlıyı kavanozlara sıcak koyun, yuvarlayın.

Kış için çekirdeksiz karaçalı reçeli yapma sürecinde, zaman içinde hazır olup olmadığını belirleyebilmek önemlidir. Bunu yapmak için 1 çay kaşığı koymanız gerekir. bir tabakta boşluklar var, ancak ondan önce birkaç dakika soğutulmalıdır. Sıkışma akmazsa hazırdır.

Önemli! Diken reçeli, altı yaşın altındaki çocukların yanı sıra hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar tarafından tüketilmemelidir.

Tatlıdaki şeker miktarı kişisel tercihe göre ayarlanabilir.

Saklama hüküm ve koşulları

Kış için karaçalı reçeli, keskin sıcaklık düşüşleri hariç, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Bodrum, balkon veya sundurma olabilir. Saklama sırasında ürün, teneke kutuların üzerindeki kapakların şişmesine neden olacağından güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Optimum koşullar: hava sıcaklığı + 1-20 derece, nem% 65-70.

Ürünün raf ömrü doğrudan reçeldeki şeker miktarına bağlıdır. Ne kadar az olursa, ürünü o kadar erken kullanmanız gerekir. Teknolojik sürecin tüm aşamalarına bağlı olarak diken reçeli, hazırlanma tarihinden itibaren 12 ay süreyle saklanabilir. Kavanozu açtıktan sonra tatlı buzdolabında saklanmalıdır.

Önemli! Gözaltı koşullarında keskin bir değişiklikle, reçel kavanozlarının içinde yoğuşma oluşur ve bu da küf oluşumuna neden olabilir.

Sonuç

Kışlık çekirdeksiz karaçalı reçeli, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve insan vücudundaki vitamin ve mineral eksikliğini gidermeye yardımcı olan lezzetli bir lezzettir. Bu tatlı, tüm aile bireylerinin tercihleri ​​dikkate alınarak farklı şekillerde hazırlanabilir. Ve sonra, pencerelerin dışında kar yağdığında, kışın gerçek bir keşif haline gelecektir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat