Sıcak ve soğuk füme ton balığı: ev yapımı tarifler

Soğuk tütsülenmiş veya sıcak pişirilmiş ton balığı enfes ve çok hassas bir lezzettir. Balığın tadı buharda pişirilmiş dana etine yakın. Evde füme ton balığı mükemmel sululuğunu korur, orijinal tadını kaybetmez. Fileto soğuk atıştırmalık olarak uygundur, salata, sandviç yapmak için kullanabilirsiniz.

Ürünün faydaları ve kalori içeriği

100 gramda kalori içeriği sadece 140 kcal olan soğuk tütsülenmiş ton balığı aynı zamanda besleyici ve diyettir. Ancak bu bile önemli değil, vitamin ve mineral bakımından zengin dengeli bir kimyasal bileşim. Günde sadece 30 gr deniz balığı - ve bazen kan damarı patolojileri geliştirme riski, kalp azalır, testosteron içeriği normale döner. Balığın bir parçası olan değerli mikro elementler beynin çalışmasını harekete geçirir.

Önemli! Taze ton balığı, kızarmış, tütsülenmiş yahni, çorba, fileto yapabilirsiniz. Japonlar suşiyi bu balıkla sever.

Doğru işleme ile değerli et besin ve tat özelliklerini kaybetmez, mikropların, patojenlerin etkilerine karşı duyarlı değildir. Kalori içeriği düşüktür, bu nedenle diyet yaparken menüye güvenle bir incelik ekleyebilirsiniz.

Zengin bileşim, balık yemekten bir dizi faydalı etkiye neden olur:

 • gelişmiş metabolizma;
 • bağışıklığın güçlendirilmesi;
 • basıncın normalleşmesi;
 • kan mikrosirkülasyonunun restorasyonu;
 • kan pıhtılarının önlenmesi;
 • kalp ritminin stabilizasyonu;
 • gelişmiş beyin aktivitesi;
 • eklemlerin, kemiklerin güçlendirilmesi;
 • kötü kolesterolün ortadan kaldırılması;
 • karaciğeri temizlemek, pankreasın çalışmasını geri yüklemek;
 • depresif sendromun ciddiyetinde azalma.

Ton balığı, gençleşmek için etkili bir çare. Bu balığa dayalı bir diyet, yaşamı uzatacak, vücudu temizleyecek ve uzun ömürlülüğün elde edilmesine yardımcı olacaktır. Japonlar her zaman ton balığı tüketir ve ülkedeki ortalama yaşam süresi 80 yıldan fazladır.

Önemli! Tütsülenmiş ton balığının bir miktar zararı olabilir, bu nedenle ürün ölçülü tüketilmelidir.

Sınırlamalar ve kontrendikasyonlar

Soğuk tütsülenmiş ton balığı eti cıva biriktirebilir, bu nedenle böbrek yetmezliği veya alerjiye yatkınlık durumunda tüketilmemelidir. Hamile kadınların ve küçük çocukların da inceliğe ihtiyacı yoktur. Diğer kontrendikasyonlar gastrointestinal sistem patolojileri, gastrittir.

Önemli! Tütsülenmiş ton balığı çok fazla yağ ve protein içerdiğinden, karaciğer problemi olan kişiler bu inceliği yerken özellikle dikkatli olmalıdır.

İyi, taze ton balığı çok sağlıklıdır ancak güvenlik önlemleri unutulmamalıdır.

Ton balığı seçmek ve sigara içmek için hazırlamak

Evde sıcak tütsülenmiş ton balığı pişirmek kolay ama zahmetlidir. İlk önce karkas temizlenir, tuzlanır. Ürünün faydaları ve güvenliği, manipülasyonların doğru uygulanmasına bağlıdır.

Parlak renkli etli taze, güzel yaylı balıklar satın alın. Donmuş ton balığı alabilirsin, bu durumda önce çözülmesine izin verilir. Tek tip pişirme için, eşit büyüklükteki bireyleri seçin, onları düzgün parçalar halinde kesin. Kesme sırası zorunludur:

 1. Karındaki kesiden iç kısımları çıkarın.
 2. Kafayı çıkarın.
 3. Kuyruğu kesin, yüzgeçler.
 4. Deri yüzme.

Tütsü odası küçükse, balıklar daha iyi öğütülür. Eti ayırmak için sırtına bir kesi yapılır, karkas 3 parçaya bölünür. Fileto füme, enfes bir incelik, salamura edilebilir, özel soslarla terbiye edilebilir.

Turşu ve tuzlama

Sıcak tütsülenmiş ton balığını düzgün bir şekilde turşu yapmak için standart kuru marine kullanmanız gerekir. Balığın doğal lezzetini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır. Tuzlama teknolojisi:

 1. Filetolar, balık karkasları farklı taraflardan kaplanır - balıkların üzerine bir çorba kaşığı kaya tuzu alırlar.
 2. Ürün oda sıcaklığında yarım saat demlenir.
 3. Tuzlamadan sonra ton balığı limon suyu serpilir ve kantinin içine gönderilir.

Asitleme prosedürü doğru yapılırsa balıklar orijinal tat ve aroma özelliklerine sahip olacaktır. Pansuman için birkaç bardak su, bir buçuk soya sosu, biraz bal, tuz, sarımsak, zencefil, biber karışımı almak en iyisidir. Herhangi bir turşusu tarifi kullanılabilir - kısıtlama yoktur.

Nihai renk ve tat, balığın hazırlanmasına bağlıdır.

Sıcak füme ton balığı tarifleri

Ton balığı sıcak tütsü ile pişirilebilir. Tek tip renkte taze balık almanız gerekir. Lekelerin varlığı, ürünün bayat ve bulanık gözlere sahip olduğunu gösterir.

Kantinin içinde

Yemek pişirmek için kantinin içinde şunları yapın:

 • 4 fileto veya 2 orta boy balık;
 • balık başına bir çorba kaşığı tuz;
 • Limon;
 • cips.

Karkasları tuzla ovalayın, yarım saat bekletin. Daha sonra kömürleri ısıtın, kantinin içine ıslak talaş koyun, cihazı kömürlerin üzerindeki ızgaraya koyun.

Kantinin içine gönderilmeden önce balığa limon suyu serpilir, ızgaraya yerleştirilir, yağla yağlanır, kutu kapatılır. Dumanın ortaya çıkmasından sonra, zamanı ölçebilir, ton balığını yaklaşık yarım saat pişene kadar kantinin içinde içebilirsiniz. Soğutun ve soğutun.

Önemli! Maksimum sıcaklık 90 derecedir.

Kantinin ton balığı 3 gün içinde tüketilmelidir.

Izgarada

Izgarada sıcak sigara içmenin popüler bir yolu. Malzemeler:

 • biftekli ton balığı - 1 kg'a kadar;
 • turşusu - 100 ml;
 • bal - 1 yemek kaşığı. l.;
 • biber, kimyon, balık baharatları.

Balı soya sosunda çalkalayın, balık baharatını ve diğer baharatları ekleyin. Biftekler isteğe bağlı olarak filetolarla değiştirilir. Et, turşuyla sulanır, buzdolabında birkaç saat veya gece boyunca bekletilir.

Ardından ızgarada ton balığı içmeye başlayabilirsiniz. Ortalama hazırlık süresi yarım saattir, aşırıya kaçmamak önemlidir.

Karkasları tel raf üzerine aşırı pozlamak kolaydır, buna izin verilmez

Sigara kağıdında

Füme kağıtta lezzetli balık çıkıyor. Ürün:% s:

 • ton balığı - yaklaşık 500 g;
 • sos - tatlar;
 • özel kağıt - 4 sayfa.

Bu miktar 4 porsiyon için yeterlidir. Kağıt, talaş görevi görür ve bitmiş yemeğe lüks bir aroma verir.

Kağıt 10 dakika suya batırılır, balık parçalar halinde kesilir, şeritler boyunca kağıt üzerine serilir, sosla kaplanır, yağla kaplanır. Bundan sonra, ipleri bağlamaya, ruloları ızgaraya koymaya ve her iki tarafta 10 dakika sigara içmeye devam ediyor.

Kağıtta ton balığı sulu çıkar, sebzelerle servis edilir

Soğuk tütsülenmiş ton balığı tarifleri

Soğuk sigara içimi için genellikle bir duman jeneratörü alırlar - üretken bir cihaz, kullanımı kolay. Ana şey, sıcaklığı doğru ayarlamaktır. Pişirme işlemi 30 derecede yaklaşık 5 saat sürer. Mangal da kullanılır.

Önemli! Soğuk içim bittikten sonra havalandırma zorunludur, fazla dumanı giderir.

Ballı soğuk füme ton balığı filetosu

Balda sulu, lezzetli balıklar pişirmek için yapmanız gerekenler:

 • Çanak çömlek ve çatal bıçak takımı;
 • Tuna;
 • kömürler;
 • bal;
 • Baharat.

İlk önce et hazırlanır - yıkanır, kurutulur, salamura edilir. Marine etmek için yağ, soya sosu, karabiber ve tuz kullanın. Genç soğanlar ince halkalar halinde kesilir.

Kömürler ızgarada tutuşturulur ve ısının homojen olduğundan emin olunur. Rendeye yağ serpin ve soyulmuş ton balığı parçalarını üzerine koyun. Bitmiş yemeği bir tel rafta servis edin, balla önceden dökün.

İyi bir fileto lezzetli bir füme et yapar

Soğuk füme ton balığı göbek tarifi

Soğuk sigara teknolojisi kullanılarak hazırlanan karınlar dumana doyacak ve çok güzel kokulacaktır. Ürün:% s:

 • ton balığı göbeği - 1,5 kg;
 • kızılağaç talaşı;
 • turşusu sosu.

Bal, zencefil, sarımsak, karabiber, tuz, sosa keskinlik katacaktır. Balıklar temizlenir, kesilir, baharatlar doğranır. Biberleri ve diğer baharatları bir kaşıkla öğütün, bal ekleyin, tekrar öğütün. Su, soya sosu ekleyin, karıştırın, eti dökün, bir gün buzdolabına koyun. Kuruduktan sonra kantinin ızgarasına koyun ve 40 derecede birkaç saat pişirin. Damperler biraz açık olmalıdır. Daha sonra sıcaklık 60 dereceye çıkarılır ve karın 6 saat daha tutulur.

Soğuk tütsülenmiş ton balığı çok iştah açıcı görünüyor

Depolama kuralları

Endüstriyel koşullarda, tütsülenmiş etlerin depolanması için özel ekipman kullanılır. Uzun vadeli tasarruf için aşağıdaki koşullara ihtiyacınız vardır:

 • yüksek kaliteli havalandırma;
 • kararlı sıcaklık rejimi;
 • optimum hava nemi göstergeleri.

Evde sıcak tütsülenmiş balıklar, -2 + 2 ° C sıcaklıkta üç günden fazla saklanmamalıdır. Üretimde bu süre çok daha uzun olabilir.

Önemli! Sıcak tütsülenmiş balıklar dondurulabilir ve bir ay süreyle saklanabilir.

Tütsülenmiş balıkların depolandığı odadaki optimum nem% 75-80 olmalıdır ve% 90 dondurmaya uygundur. Soğuk tütsülenmiş ton balığı çok daha uzun süre dayanır çünkü çok fazla nem, tuz ve bakteri yok edici bileşen içerir. -2 ila -5 ° C arasındaki sıcaklıklarda et 2 ay sessizce yatacaktır. Küflenmemesi için balıkları izlemelisiniz.

Evde, tütsülenmiş ton balığı genellikle daha önce parşömen veya folyoya sarılmış buzdolabında saklanır. Bunu yapmazsanız güçlü koku diğer ürünlere yayılır, buzdolabı bölmesinden çıkarmak zordur. Şımarık, yetersiz taze yemeklerin balıkların yanında saklanması yasaktır.

Tuz bileşimi kullanmak kağıda göre çok daha güvenlidir. Su ve tuz 2: 1 oranında alınır. Çözeltiye bir parça ince kumaş emprenye edilir, ürün sarılır, üstüne kalın kağıt serilir, et buzdolabının alt kısmına gönderilir. Parşömen dondurmak için kullanılır - aromayı iyi tutar. Özel evlerde balıklar genellikle bez torbalara konur ve tavan arasına asılır. Tütsülenmiş ton balığını küçük kutulara koyabilir, talaş serptiğinizden, doğradığınızdan emin olun.

Önemli! Tütsülenmiş etleri saklamaya göndermeden önce kurumu temizlemeniz gerekir.

Ev yapımı füme ton balığını buzdolabında saklamak için ortalama öneriler:

 • Sıcak yöntem için 3 gün;
 • Soğuk biri için 10 gün.

Hava kuru olmalıdır, aksi takdirde küf oluşumu riski önemli ölçüde artacaktır. Ürün donarsa raf ömrü 90 güne kadar uzayacaktır.

Ton balığı da dahil olmak üzere tütsülenmiş balıklar uzun süre yalan söylemez

Sonuç

Soğuk tütsülenmiş ton balığının pişirilmesi, sıcak pişmiş ton balığından daha uzun sürer. Balıklar lezzetlidir, sağlıklıdır, işlem sırasında mineral ve vitamin kaybetmez. Sıcak sigara içilmesi durumunda, etin aşırı pozlanmaması önemlidir, aksi takdirde kanserojen maddelerle "zenginleşecek" ve çok kuru olacaktır. Uzun süre hazır ton balığı yalan söylemez, depolanması için kurallara uymak çok önemlidir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat