Kuru adjika: nasıl seyreltilir

Bugün Acıka'yı duymamış çok az insan var. Birçok ev hanımı bu baharatı mutfaklarında hazırlar ve hem evlerine hem de misafirlere aynı şekilde davranır. Ancak kelimenin anlamı herkes tarafından bilinmemektedir. Tuz demek. Bu çok yönlü çeşni, birçok yemeğe lezzetli ve tuzlu bir katkı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Üstelik bu sadece et veya balık için değil, çorbalar, sebzelerden yapılan yemekler ve makarnalar için de geçerlidir.

En yaygın olanı, taze sebzelerden yapılan Acıkadır. Ancak Rusların hakkında hala çok az şey bildiği kuru adjika da var. Bu ürün kuru olarak kullanılır, pişirme sırasında sıvı tabaklara eklenir. Ve seyreltildiğinde, yulaf ezmesi şeklinde baharatlı bir baharat elde edilir. Kuru baharatların nasıl hazırlanacağını, nasıl saklanacağını ve seyreltileceğini anlatmaya çalışacağız.

Neler dahil

Kafkasya sakinleri hala minimum miktarda saf tuz tüketiyor. Acıkayı oluşturan bitki ve baharatlarla birlikte vücuda girer.

Yorum Yap! Kafkasya sakinleri arasında tek bir öğün Acıkasız tam değildir, hatta sütlü yemekler ve kavunla servis edilir.

Gerçek sıcak baharat domates içermez. Bu, Rusların "icadı" dır. Yoğun kırmızı renk ve keskinlik (hatta, keskinlik denebilir) biberlere baharat verdi. Kuru adjika bileşimi "ham" versiyonlardan çok farklıdır.

Geleneksel olarak kuru adjika, öğütülmüş baharatlardan oluşur:

 • acı biber (en sık kullanılan Şili) ve kişniş;
 • çemen ve defne yaprağı;
 • mercanköşk ve fesleğen;
 • kurutulmuş maydanoz ve dereotu yaprakları, dereotu tohumları;
 • zerdeçal ve hardal tohumları;
 • kurutulmuş sarımsak ve rezene.

Kuru adjika'nın özellikleri

Acemi bir hostes için bile kuru sıcak baharat hazırlamanın tarifi basittir.

Dikkat! Geçen yüzyılın büyük mutfak uzmanı William Pokhlebkin, adjika'nın klasik versiyonuna tam olarak karşılık gelen bileşenleri seçmeyi başardı.

Sadece 4 kuru bileşen içerir:

 • şerbetçiotu-suneli;
 • öğütülmüş kırmızı acı biber;
 • öğütülmüş kişniş;
 • kuru dereotu.

Ek olarak, taze sarımsak,% 3 sirke (Acıka ile seyreltin) ve az miktarda tuz.

Khmeli-suneli nedir? Çeşitli bitkilerden oluşan bir karışım şunlardan oluşur:

 • çemen (çemen otu veya unzo-suneli olarak da adlandırılır);
 • balizik ve mercanköşk;
 • maydanoz, kereviz, safran ve diğerleri.

Acıka klasik - tarifi

Bir saatlik kişisel zamanınızda, aşağıdaki tarifi kullanırsanız güzel kokulu bir sıcak baharat alacaksınız.

Aşağıdaki malzemeleri almanız gerekir:

 • şerbetçiotu-suneli - 30 gram;
 • acı kırmızı biber - 20 gram;
 • öğütülmüş kişniş - 10 gram;
 • kurutulmuş dereotu - 10 gram;
 • sarımsak - 1 kafa;
 • pirinç sirkesi% 3 - 3-4 yemek kaşığı;
 • tuz - 2 çay kaşığı.

Gördüğünüz gibi, malzeme seti küçüktür, ancak sonuç tüm beklentileri aşacaktır.

Pişirme metodu

 1. Soyulmuş sarımsağı bir kırıcı veya karıştırıcıdan geçirin. Çok fazla meyve suyu içerdiği için yeni bir mahsulden sarımsak kullanmak en iyisidir.
 2. Derin porselen bir kasede suneli şerbetçiotunu öğütülmüş kişniş ve acı biberle karıştırın. Sırayla baharat ekleyin.
 3. Dereotu tuzla ovalayın ve karışıma ekleyin.
 4. Tekrar iyice karıştırın.

  Soyulmuş ve yıkanmış sarımsak iyice kurutulmalıdır, çünkü az miktarda nem bile sıcak baharatları yok eder.
 5. Sarımsakları sıktıktan sonra Acıka'ya koyun. İşin en zor kısmı başlıyor. Malzemelerin, fincanda homojen bir lapa kütlesi elde edilecek şekilde öğütülmesi gerekir.Baharatı öğütürken seyreltilmiş pirinç sirkesi ekleyin.

Eski günlerde, Kafkasya hostesleri et kıyma makineleri kullanmıyorlardı, ancak kuru adjika bileşenlerini özel bir taş veya bir harç üzerine öğütüyorlardı. Bu iş çok zor ve uzundur. Öğütülmüş biber tohumlarının tatlandırıcı ve aromatik maddelerini daha iyi verdiğine inanılıyordu.

Öğütme sırasında, Acıka'nın bileşenleri kuru, sarımsak ve sirke suyunu emerek yavaş yavaş şişer. Yağ ilavesiz bile baharat yağlı hale gelir.

Bitmiş adjika, içeriği kuvvetli bir şekilde yoğunlaştırarak kuru kavanozlara yerleştirilmelidir. Baharat, herhangi bir serin yerde saklanır. Mayasız pide ekmeğine et, ekmek, baharatlı makarnayı sarabilirsiniz.

Eski şekilde gerçek bir adjika nasıl yapılır:

Kuru adjika kullanma kuralları

Acıka, sadece Kafkasya halkı arasında değil en popüler baharattır. Uzun zamandır dünyanın dört bir yanında güvenle yürüyor. Acılı baharatlı tadı, her yemeği lezzetli hale getirecektir. Onu oluşturan bileşenlere bağlı olarak turuncu, kırmızı veya yeşil olabilir.

Pek çok okuyucu, kuru adjika'dan baharatın nasıl hazırlanacağı sorusuyla ilgileniyor. Bunu yapmanın çok kolay olduğu ortaya çıktı. Kuru karışımı ılık su veya% 3-4 şarap sirkesi ile seyreltmek yeterlidir. İsterseniz şeker ve tuz ekleyebilirsiniz.

Dikkat! Yumuşak bir kütle elde etmek için kuru baharatları seyreltin.

Kuru adjika'dan herhangi bir baharat hazırlanabilir, üzerine taze kişniş veya fesleğen, yeşil veya kırmızı biber ekleyin.

Hem doğal haliyle hem de pancar çorbası, sos, yağ et veya kümes hayvanlarında pişirmeden önce katkı maddesi olarak baharatlı bir katkı maddesi kullanılır.

Abhazca'da Acıka kuru:

Faydalı özellikler hakkında bir sonuç yerine

Kuru baharatlı Acıka, sadece yüzyıllardır yaşamış bir mutfak şaheseri değildir. Bu aynı zamanda iştahsızlıktan muzdarip insanlar için bir çeşit ilaçtır.

Ayrıca, baharat kullanımı mide ülserlerini, gastrointestinal sistemin birçok hastalığını önler, metabolizmayı ve dolaşım sisteminin işleyişini iyileştirir.

Soğuk algınlığı için sıcak baharat kullanmak iyidir: kırmızı biber ve sarımsak mikropları öldürür ve şifalı bitkiler bağışıklığın yeniden kazanılmasına yardımcı olur.

Yorum Yap! Kafkasya sakinlerinin uzun ömürlülüğü ve erkeklerin özel gücü, tam olarak Acıka kullanımına atfedilir.

Kontrendikasyonlar da var. Hamile kadınlar ve 10 yaşın altındaki çocukların yanı sıra gastrointestinal sistem, karaciğer ve böbreklerin kronik hastalıkları olan kişiler için baharatlı baharat tavsiye edilmez.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat