Soğuk tütsülenmiş uskumru: 100 gram başına kalori içeriği, BZHU, GI

Kendi kendine hazırlanan lezzetler, genellikle mağaza muadillerine göre daha sağlıklı bir üründür. Soğuk tütsülenmiş uskumrunun kalori içeriği düşüktür, bu da kilo kontrolü ile tüketilmesine olanak sağlar. Ölçülü olarak kullanılan bu yemek vücut için harika bir besin kaynağıdır.

Soğuk tütsülenmiş uskumrunun besin değeri

Bitmiş ürünün bir özelliği, oldukça dengeli bileşimi ve mükemmel tadıdır. İncelemelere göre, soğuk tütsülenmiş uskumru, geleneksel et yemeklerinin yerine en büyük popülariteyi kazandı. Yüksek protein ve doğal hayvansal yağ içeriği, vücudu enerji ve temel besinlerle doyurmanıza izin verir.

Soğuk füme uskumru bileşimi

Füme fileto, insanlar için faydalı olan çok miktarda kimyasal bileşik kaynağıdır. Makrobesinler arasında klor, sodyum, potasyum, kükürt, fosfor ve magnezyum ayırt edilir. Soğuk tütsülenmiş uskumru, daha nadir bulunan kimyasal bileşiklerin yüksek içeriği için de faydalıdır:

 • Demir;
 • iyot;
 • manganez;
 • bakır;
 • molibden;
 • selenyum;
 • nikel.

Besinlerin çoğu, soğuk işlem sırasında dumanla tutulur.

100 gram soğuk tütsülenmiş balık hesaba katıldığında vücudun fosfor ihtiyacını% 37, kükürt% 25, ​​iyot ihtiyacını% 30 karşılayabilirsiniz. Bir porsiyondaki nadir molibden, normun% 65'i, florin -% 35 ve selenyum -% 80'den fazladır. Bu tür hesaplamalar, yemeğin ılımlı tüketimine olan ihtiyacı göstermektedir.

Önemli! Ürünün bir porsiyonu, günde mümkün olan maksimum 300 g'dan 35 g kolesterol içerir.

Kimyasal elementlerin yanı sıra soğuk tütsülenmiş et de organik bileşikler içerir. Vücut için en önemlileri askorbik ve folik asitlerdir. Balık ayrıca çok miktarda Omega-3 çoklu doymamış yağ içerir. 100 gramlık bir porsiyon vücudun bu maddeye olan günlük ihtiyacını tamamen karşılar.

Soğuk tütsülenmiş uskumruda kaç kalori var

Bitmiş ürün, diyetlerini izleyen insanlar arasında çok beğeniliyor. 100 gram soğuk tütsülenmiş uskumru sadece 150 kcal içerir. Böyle bir gösterge, herhangi bir kişinin günlük ihtiyacını% 10'dan fazla aşmaz ve yüksek protein ve yağ içeriği nedeniyle büyük bir enerji kaynağı sağlar.

Soğuk tütsülenmiş uskumruda vitamin ve BJU içeriği

Hemen hemen her balık, insan vücudu için değerli bir vitamin kaynağıdır. Uskumru, gerçek bir besin deposu görevi görür. A, C, D, E, H ve KK vitaminlerini içerir. Ayrıca et hemen hemen tüm B vitamini yelpazesini içerir, ancak soğuk tütsülenmiş uskumru kullanımının en önemli nedenlerinden biri KBZHU indeksidir. 100 gr incelik şunları içerir:

 • proteinler - 23.4 g;
 • yağlar - 6,4 g;
 • karbonhidratlar - 0 g;
 • su - 60,3 g;
 • kalori - 215 kcal.

Bir balık inceliğinin kalori içeriği sadece 150 kcal'dir.

Yağ miktarı, seçilen soğuk tütsülenmiş tarife ve pişirme süresine bağlı olarak biraz değişebilir.Bununla birlikte, uskumru yağlı bir gıda olarak kalır, bu nedenle kalorisi düşük olmasına rağmen ölçülü tüketilmelidir.

Soğuk tütsülenmiş uskumru glisemik indeksi

Çoğu deniz ürünü gibi, hazırlanan uskumru lezzeti karbonhidrat içermez. Glisemik indeks sıfırdır, yani bir kişinin kan şekerini etkilemez. Soğuk tütsülenmiş uskumrunun bariz faydalarına rağmen şeker hastaları için zararlı olabilir. Büyük miktarlarda tuz, suyu tutar ve pankreasın daha hızlı çalışmasına neden olur.

Soğuk tütsülenmiş uskumru neden faydalıdır?

İnanılmaz kimyasal bileşimi, onu birçok rahatsızlığa karşı mücadelede vazgeçilmez bir yardımcı haline getiriyor. Düzenli olarak ılımlı sıcak uskumru tüketimi lipit, karbonhidrat ve kolesterol metabolizmasını normalleştirir. Hormon üretimi önemli ölçüde iyileştirilir, hemoglobin sentezi ve kandaki homosistein seviyesi geri yüklenir.

Önemli! Sıcak tütsülenmiş balıkta bulunan magnezyum, genel olarak kalbin ve damar sisteminin işleyişini iyileştirir.

Kimyasal elementler, sindirim sistemi ve merkezi sinir sisteminin çalışmasını düzenler. Florür ve kalsiyum, kemik dokusunun gücünü ve esnekliğini korumaya özen gösterir. PP Vitamini, cilt ve saç çizgisinin durumunu önemli ölçüde iyileştirir ve B12 vitamini, kardiyovasküler sistemin işleyişini iyileştirir.

Hepatit B soğuk tütsülenmiş uskumru ile hamile kadınlar için mümkün mü

Mineraller ve vitaminler açısından zengin olan bileşimin, istisnasız herkes tarafından belirli önlemler alınarak kullanılması tavsiye edilir. Hamilelik sırasında soğuk tütsülenmiş uskumru, fetüsün düzgün gelişimi için önemli olan nadir elementlerin eksikliğini gidermenizi sağlar. Maksimum 50-100 gr dozu gözlemlemek gerekir.Aşırı kullanım hipervitaminoza ve fetal gelişim bozukluklarına neden olabilir.

Hamile ve emziren kadınların diyetlerinde minimum miktarda tütsülenmiş yiyecek bulundurmaları tavsiye edilir.

Emzirme döneminde incelik daha dikkatli davranılmalıdır. Balık, çocuğun tepkisine dikkat edilerek minimum porsiyonlarda diyete sokulur. Bebeğin vücudundaki en ufak bir alerji veya deri döküntüsü belirtisinde, balık yemeyi derhal bırakmanız önerilir. Çocuğun reaksiyonu normalse, 100 g'dan fazla ürüne izin verilemez.

Soğuk tütsülenmiş uskumru ne ile yenir?

Çoğu zaman, incelik bağımsız bir yemek görevi görür. Dengeli tadı ve parlak aroması vardır. Oldukça yüksek protein içeriği göz önüne alındığında, saf haliyle bile, ürün vücudu tamamen doyurabilir ve ona güç verebilir.

Birçok tüketici oldukça yüksek yağ içeriğinden şikayetçi. Vücuda verilen zararı en aza indirmek ve yemeğin tokluğunu artırmak için karbonhidratlı garnitürlerle birlikte balık tüketilir. Çoğu tüketicinin aklına gelen ilk şey haşlanmış veya patates püresidir. Ayrıca uskumru siyah ekmeğe çok yakışıyor.

Önemli! Yüksek yağ içeriği nedeniyle, karaciğer ve pankreas üzerindeki aşırı yük nedeniyle balıkların alkolle birleştirilmesi önerilmez.

Bir incelik sunmanın ve tüketmenin en popüler yolu, onu servis tabaklarında diğer malzemelerle birleştirmektir. Çok sayıda fotoğrafta, soğuk tütsülenmiş uskumru, kırmızı ve yağlı balıklarla iyi gider. Buna ek olarak, diğer deniz ürünleri de hareket edebilir - karides veya midye ve ayrıca çeşitli turşular - zeytin, kapari veya mantar.

Uskumru genellikle diğer balık veya deniz ürünleriyle birlikte servis edilir.

Daha sofistike mutfağın hayranları, bitmiş ürünün tadının olabildiğince parlak bir şekilde ortaya çıktığı basit salatalarla kendilerini şımartabilirler. Böyle bir yemek hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 200 gr balık filetosu;
 • 2 haşlanmış patates;
 • 2 sap kereviz;
 • 100 gr yeşil bezelye;
 • 1 yemek kaşığı. l. mayonez;
 • 1 yemek kaşığı. l. Ekşi krema;
 • 1 çay kaşığı limon suyu;
 • tadına bakmak için tuz.

Uskumru filetolarını, taze kerevizi ve haşlanmış patatesleri küçük küpler halinde kesin. Yeşil bezelye ile karıştırılır ve tuzlanır. Ekşi krema, mayonez ve limon suyu salata sosu yapar. Diğer malzemelere eklenir ve iyice karıştırılır. Servis yaparken yemek ince doğranmış otlar ile süslenir.

Soğuk tütsülenmiş uskumru ne kadar zararlı olabilir

İnsan sağlığı için en büyük sorun, bir inceliğin aşırı tüketimi olabilir. Soğuk tütsülenmiş uskumrunun nispeten düşük kalorili içeriği düşünüldüğünde bile, sınırlı miktarlarda yenebilir. Ana sebep, bitmiş ürünün yüksek yağ içeriğidir. Bu tür asitlerle aşırı doygunluk, obeziteye ve cilt hastalıklarına neden olabilir.

Önemli! Perakende zincirlerinde hazır bir incelik satın alırken, hangi sıvı dumanın kullanıldığı hazırlanmasında düşük kaliteli bir ürün elde edebilirsiniz.

Düzenli olarak soğuk tütsülenmiş balık tüketimi paraziter enfeksiyon riskini artırır. Az miktarda tuzla birlikte yetersiz ısıl işlem ette zararlı organizmaların gelişmesine neden olabilir. Diğer lezzetlerde olduğu gibi, ürün alerjik reaksiyonlara yatkın kişiler için tavsiye edilmez.

Soğuk tütsülenmiş uskumru ile zehirlenmek mümkün mü

Herhangi bir doğal ürünün belirli bir raf ömrü vardır. Bitmiş balıklar için saklama koşullarına bağlı olarak en fazla 10 gündür. Çoğu insan, sarhoşluğun kurbanı olmasının bir sonucu olarak tavsiyeleri genellikle ihmal eder. Soğuk tütsülenmiş uskumru zehirlenmesinin belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • kusma nöbetleri olan mide bulantısı;
 • dışkıda kötüleşme;
 • midede ağrılı kramplar;
 • ince bağırsakta artan gaz üretimi;
 • Kas Güçsüzlüğü;
 • sıcaklık artışı.

Depolama kurallarına uyulmaması zehirlenmenin ana nedenidir

Küçük zehirlenme belirtileri ile ilaç tedavisine başvurabilirsiniz. Emiciler, zararlı maddeleri gastrointestinal sistemden uzaklaştırmak için kullanılır. Durum kötüleşirse ve tıbbi tedavi rahatlama sağlamazsa, derhal bir doktora danışmalısınız.

Sonuç

Sıcak tütsülenmiş uskumrunun kalori içeriği oldukça düşüktür, bu nedenle ölçülü tüketildiğinde incelik diyet ve beslenme programlarında kullanılabilir. Çok miktarda vitamin ve mineral vücudu güçlendirir ve birçok organın işleyişini normalleştirmeye yardımcı olur. Yemek hem ayrı ayrı hem de diğer deniz ürünleri veya patateslerle birlikte servis edilir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat