Bir gaz silindirinden kendin yap kantinin: fotoğraflar, çizimler, video

Soğuk ve sıcak bir sigara içme aparatının oluşturulması, herhangi bir üstün bilgi veya beceri gerektirmez. Sadece güvenilir bir kasa ve bir duman jeneratörü yapmak gerekir. Davayla ilgili temel sorunlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle, hazır metal kaplar kullanıyorlar, hızlı ve güvenilir bir şekilde çıkıyorlar, örneğin, kendi ellerinizle bir gaz silindirinden bir kantinin bir günde yapılabilir, sıfırdan bir aparat inşa etmek en az 3-4 alacaktır. günler.

Yüksek performanslı bir silindirden bir tütsü odasının evrensel bir modeli

İmalat avantajları

Teorik olarak, uygun boyuttaki herhangi bir metal silindirden bir duman odası yapılabilir, ancak ev yapımı insanlar arasında en çok talep gören gaz kaplarıdır. Gaz modelleri lehine bu tür sempati ve tercihlerin sadece iki nedeni vardır:

 • Genellikle 27-50 litrelik uygun bir kap hacmi, ev tipi bir ev tütsü odası için fazlasıyla yeterlidir;
 • Artmış duvar kalınlığı. Ortalama olarak, propan için bir gaz tankının duvarları 4-5 mm kalınlığında yapılır, oksijen tüpleri için kalınlık 9 mm'ye ulaşır.

İlk bakışta, herhangi bir kap için fark nedir, bir kazandan veya bir hidrolik akümülatörden bir silindir alsanız bile, gövdenin metali, soğuk veya sıcak sigara içme koşullarında ısı yüküne dayanacaktır.

Ancak bu sadece ilk bakışta, pratikte, kendi ellerinizle, soğuk sigara içerken veya sıcak bir tütsü odası yaparken, yan duvarda veya sonunda yeterince büyük bir pencereyi kesmeniz gerekip gerekmediği önemli değildir. Aksi takdirde, içine yiyecek koymak çok sakıncalı olacaktır.

Tasarımın sadeliğine rağmen alttan yüklemeli kantinin modelleri popüler değil

Önemli! Propan ve oksijen silindirleri için duvar kalınlığı, duvarda veya altta bir kesik sektör olsa bile, duman odasının gerekli sertliğini sağlayacak kadar büyüktür.

Benzer bir cihazın diğer tüm kapları, aynı kazan veya hidrolik akümülatör, hava filtreleri için alüminyum silindirler, kesildikten sonra stabilitesini kaybeder ve hafif bir mekanik yük ile bile buruşabilir. Teorik olarak, bir hidrolik akümülatörden bir duman odası yapabilirsiniz, ancak onunla çalışmak son derece sakıncalı olacaktır.

Yapı türleri

Silindirlerden ev yapımı tütsü aralığı şartlı olarak dört büyük gruba ayrılabilir:

 • Yatay odun ateşli sıcak sigara odasına sahip çift cidarlı yapı;
 • İki gövdeli ve dikey bir odaya sahip soğuk tütsülenmiş tütsü odası;
 • Tek gövdeli dikey odun ateşinde sıcak tütsülenmiş tütsü odaları;
 • Elektrikli tütsü odaları.

Aynı tipteki bir tütsü odasının tasarımı ve düzeni farklı olabilir, ancak temel, ayrı bir cihazda - bir duman üretecinde elde edilen hava, buhar ve duman karışımıyla aynı ürünleri işleme prensibine dayanmaktadır. Bu nedenle, soğuk tütsülenmiş bir tütsü odasının silindirinden kendi ellerinizle yapmak için üç kaba ihtiyacınız olacak. Sıcak sigara içenler için, oksijen gibi iki veya hatta bir büyük kapasiteli tüp ile yapabilirsiniz.

Sıcak sigara içenlerin şemaları ve modelleri

En yaygın seçenek, bir düzenleyici kanat veya metal dirsek borusu ile birbirine bağlanan iki silindir veya bir çift çelik kaptır.

İyi bir sıcak tütsülenmiş tütsü odası her zaman üç bloktan oluşur:

 • Duman üreticisinin kapasitesi veya küçük silindiri;
 • Valfli baca;
 • Büyük bir propan tankından yatay blok.
Önemli! İçine bir ızgara yerleştirilir, ancak mangal fırınlarından farklı olarak, merkezi blokta kömür bulunan bir ateş tutuşmaz, aksi takdirde sigara içme işlemi sırasında ürünler kömür kokusu alabilir.

Üç silindirli kantinin

Ayrıca, genellikle silindirin iç yüzeyi parlak olacak şekilde temizlenir veya paslanmaz çelik sacla kaplanır. Metal iyi yıkanır, bu nedenle domuz yağı veya sıcak dumanlı balığın işlenmesi sırasında kantinin içinde salınan eski yanmış yağ kokusundan kaçınmak mümkündür.

Merkezi silindire bir duman bölücü takılmalıdır.

İyi bir tütsü odasının bir başka işareti de bir baca - bir duman akış bölücü - kullanılmasıdır. Bu sıradan bir paslanmaz çelik borudur, bir tarafa takılır ve çok sayıda delikle delinir. Duman jeneratöründen bacaya kadar orta bölümün altına döşenir. Bölücü sayesinde tüm ürünler kantinin içinde aynı sıcaklıkta dumanla içilir.

Bir gaz tüpünden kendi ellerinizle dikey bir kantinin yapabilirsiniz. Duman jeneratörü dahil tüm doldurma tek bir silindirde toplandığı için tasarımları açısından bu tür cihazlar daha gelişmiş kabul edilir.

Dikey modelin oluşturulması daha kolaydır ve daha yüksek üretkenliğe sahiptir

Böyle bir aparatın şekli ve tasarımı daha özlü hale gelir; Bir gaz silindirinden bu kadar sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası yapmak mantıklıdır, sadece daha az yer kapladığı için çalıştırılması ve taşınması daha kolaydır.

Soğuk sigara aparatları için yerleşim seçenekleri

Soğuk dumanlı ürünleri işlemek için aparat, kural olarak üç silindirden yapılır. 10-25 litrelik en küçüğü duman oluşturmak için kullanılır. Orta bölüm bir soğutucu olarak kullanılır ve en büyük silindirden yapılan son bölüm, esasen bir sigara içme kabini olarak işlev görür.

Soğuk sigara düzeni

Bu durumda, orta bölüm yüklenmez veya nadir durumlarda aromalı su içeren bir kap yerleştirilir.

Ayrıca silindirin dikey düzenlemesine sahip tasarımlar da vardır, bu durumda duman, ilave bir branşman borusundan soğuk hava beslenerek gerekli sıcaklığa soğutulur.

Ev yapımı bir versiyonda, duman su banyosu kullanılarak da soğutulabilir.

Kantinin apartman versiyonu

Balonun seçimi ve hazırlanması

Aparatın üretimi için, her biri 50 litre ve 27 litre olan hala Sovyet üretimi gaz tankları en uygun olanıdır. Bu tür silindirlerin duvarlarındaki metal daha kalındır ve kaynakların kalitesi, modern modellerden belirgin şekilde daha yüksektir. Böyle bir gaz silindirinden sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası, fotoğraf, daha dayanıklı ve güvenilir bir büyüklük düzenine dönüşecektir.

Bir tütsü odasının imalatında ilk adımları atmaya çalışmadan önce, silindir durulanmalı ve iç duvarlardaki gaz yoğunlaşma filmi kalıntılarından arındırılmalıdır. Bunun için valf, fren sıvısı veya gazyağı ile işlemden geçirilir, ardından özel bir balon anahtarı ile çıkarılır.

Bir sonraki adım kızarma. İçerisine az miktarda sabunlu su dökülür ve en az bir gün sıvının çökmesine izin verilir.Sonra her şey boşaltılır, silindiri yıkama prosedürü sıcak suyla tekrarlanabilir.

Tavsiye! Dacha'da, bir tütsü odası yapmadan önce, silindir buharlaştırılabilir, az miktarda suya dökülebilir, ateşe verilebilir, böylece en az yarım saat kaynar.

Bu şekilde petrol ürünlerinden elde edilen kaplar veya silindirler, kaynak yapılmadan önce üretimde buharlaştırılır.

Vanayı çıkaramıyorsanız ne yapmalısınız?

Eski silindirlerde, musluk o kadar yapışır ki, ancak revetman gresi ve iplik kordonu yandıktan sonra kapatılabilir. Ancak, kaptaki gaz ve yoğuşma artıklarından temizlenene kadar bunu yapmak kesinlikle imkansızdır.

Bu nedenle, kabın yıkandığı silindirin alt ve üst duvarına delikler açmak gerekir.

Kendi ellerinizle bir gaz silindirinden bir kantinin nasıl yapılır

Her şeyden önce, sigara içme aparatının tasarımına karar vermeniz, soğuk veya sıcak sigara prensibini kullanmanız gerekir. Sadece teknoloji değil, aynı zamanda ürünün kalitesi, kantinin içinde kalma süresi de farklıdır. Ek olarak, cihaz tipini seçmeniz, mobil hale getirmeniz veya kantinin sabit bir versiyonunda durmanız gerekecektir. İlk durumda, yapının boyutlarını ve ağırlığını azaltmak için kendinizi minimum silindir sayısıyla sınırlamanız önerilir. İkinci durumda kısıtlamalar kaldırılır, hazırlanan ürünün görünümü ve kalitesi ön plana çıkar.

Bir silindirden kendin yap sıcak tütsülenmiş tütsü odası

Sıcak ve soğuk sigara içme prensibine dayanan cihazlar birbirinin yerine kullanılamaz. Yani, sıcak bir kantinin içinde, duman üretecinin ince ayarıyla, istenirse, ürünlerin kalitesi vasat olsa da, soğuk dumanla sigara içebilirsiniz. Soğuk bir sigara içicisinde, silindir düzenleme sistemi, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, istediğiniz kalitede sıcak işlemeyi düzenlemenize izin vermez. Bu nedenle, çoğu DIY kullanıcısı, daha yüksek bir maliyetle bile sıcak sürümü oluşturmayı tercih eder.

Model seçimi

İlk deneyim için, örneğin bir oksijen tüpünden bir tütsü odasını kendi ellerinizle monte etmek için en basit seçeneği seçmek en iyisidir. Bu tür bir aparatın bir şeması aşağıda sunulmuştur, hiçbir şey karmaşık değildir. Tek yapmanız gereken kapıyı kesmek, tenteleri kaynak yapmak ve içine balık ve et ızgaraları veya askılar takmaktır.

Bir oksijen silindiri için şema

Tavsiye! Kantinin içine kalın parçalar yüklenirse, bir baca yapılması gerekecektir, aksi takdirde tüm çatlaklardan sıcak duman dökülür.

Sigara içme aparatının cihazının özellikleri:

 • Kantinin içindeki duman üreteci, silindirin dibine dökülen bir talaş yığınıdır. Isıtma, kalın bir metal tabandan açık alevle yapılır;
 • Duman odasını kurmak için, metal destekleri bağlantı parçalarından silindire kaynaklamanız gerekecektir;
 • Kantinin içine hava sızmasını önlemek için yarığın üzerine ve boynun tabanına metal şeritler kaynaklanmıştır. Aksi takdirde duman tutuşabilir.

Oksijen tüplerini uygun bir fiyata satın almak zordur, bu nedenle sıcak tütsülenmiş meraklılar propan gaz tanklarından kendi dikey tütsülerini yaparlar.

Sabit sigara içenler için, klasik modeli ana sigara içme bölümünün yatay düzenlemesiyle kullanabilirsiniz.

Boyutlar ve Çizimler

Propan silindirin nispeten ince metali üzerinde yüksek kaliteli kaynaklar sağlanması gerektiğinden, bu tasarımın üretilmesi daha zor kabul edilir. Ek olarak, çizimlerden bile, bir gaz silindirinden sıcak tütsülenmiş tütsü odasının çok hantal ve ağır olduğu görülebilir.

"Buharlı lokomotif" tipi sıcak bir tütsü odasının şeması

Bu nedenle, yatay sıcak sigara içenler, gerçek sigara içmekten ve kışa yemek hazırlamaktan daha çok sahiplerin durumu için yapılır. Videoda bir gaz tüpünden kendi ellerinizle bir kantinin monte edilmesinin ayrıntılı bir açıklaması gösterilmektedir:

Araç ve gereçlerin hazırlanması

Seçilen şemadan bağımsız olarak, ihtiyacınız olacak cihazı oluşturmak için:

 • İnce metaller için otomatik akım ayarlama fonksiyonlu kaynakçı, yarı otomatik veya invertör;
 • Bir dizi kesme diskli öğütücü;
 • Pas ve boyayı çıkarmak için bir dizi matkap ve bronz bir kıl eki olan elektrikli matkap;
 • Metal için makaslar.

Ek olarak, bir koksigeal anahtar, pense, bir dizi dosya, bir kelepçe gibi çeşitli çilingir aletlerine sahip olmak yararlı olacaktır. Montaj sırasında çelik takviye, sac, çubuklar ve boru kesimleri kullanmanız gerekecektir. Herhangi bir garajda, herhangi bir ev yapımcısı her zaman yeterince bu tür çöplere sahiptir, bu nedenle malzemelerle ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır.

Montaj algoritması, ateş kutusunun montajı

Dikey tütsü odası, alt bölmeden veya yanma odasından ve üst bölmeden sigara içme kabininden monte edilir. İlk önce 27 litrelik bir propan silindirden bir ateş kutusu yapmanız gerekir. Bunu yapmak için, gövdenin tabanı ve alt tabanın elde edildiği yuvarlak duvarlardan biri kaptan kesilir. Bacakları ona kaynaklıyoruz, kalan kısımda kapının altında bir pencere, bir duman çıkışı ve bir ızgara kestik.

27 litrelik bir silindirden ateş kutusu

Ek olarak, ızgarayı takmanız ve kapıyı asmanız gerekecektir.

Tütsühanenin üst dolabını bir araya getirmek

Sigara içme bölümü için standart 50 litrelik şişe kullanılır. Kapıyı kabın neredeyse tüm yüksekliğine kadar kestik, ürünleri döşemek için ızgaraları içeriye yerleştirdik.

Ana sorun, iki gövdenin nasıl düzgün şekilde kaynaklanacağıdır.

Her iki gövdeyi de seviye ve şakül hattında hizalıyoruz ve temas hattı boyunca kaynak yapıyoruz

Kapının konumunu hizalıyoruz ve tenteleri kaynaklıyoruz

Sadece boruyu kaynaklamak için kalır ve gaz silindirinden gelen duman odası çalışmaya hazırdır.

Bir gaz tüpünden soğuk tütsülenmiş tütsü odası

Soğuk içicinin çalışması, sistemin, dumanın 40 ° C'lik gerekli sıcaklığa soğutulacağı bir kap veya hatta sahip olmasını gerektirir.HAKKINDAC yiyecek kabına girmeden önce.

Model seçimi

Satış amacıyla soğuk tütsülenmiş bir tütsü odası inşa etmeyi planlıyorsanız, aşağıdaki fotoğrafta gösterilen modeli kullanabilirsiniz.

Günlük kullanım için daha basit bir model seçebilir, örneğin dikey kabini kaldırabilir, ürünleri yatay bir silindirde dumanlayabilir ve ilave bir borudan gaz soğutmayı düzenleyebilirsiniz.

Boyutlar ve Çizimler

Soğuk sigara içme sisteminin tasarımı aşağıdaki şemada gösterilmiştir.

Bu durumda, çok yüksek ağırlık merkezine sahip bir yapı elde edilir, bir yanlış hareket yapılır ve kantinin devrilmesi mümkündür, bu nedenle çok geniş destekler yapmanız gerekir.

Araç ve gereçlerin hazırlanması

Basitleştirilmiş bir şemaya göre bir aparat oluşturursanız, minimum miktarda malzemeye ihtiyacınız olacaktır:

 • 50 l şişe;
 • Duman üreteci için metal kap;
 • Smokehouse şunları destekler;
 • Tenteler;
 • Soğutucu boru.

İkincisi olarak, en az 90 mm çapında ve en az bir metre uzunluğunda herhangi bir çelik veya dökme demir boruyu kullanabilirsiniz. İş için bir öğütücü, kaynakçı, bir dizi matkapla bir matkap kullanıyoruz.

Yer seçimi ve hazırlanması

Bir yapıyı monte etmek için ayrı bir site aramanıza gerek yoktur. Kantinin, ürünlerin işlenmesi sırasında soğuk sigara dumanı neredeyse cihazın yakınında bile hissedilmemesi nedeniyle evin hemen yakınında monte edilebilir ve kurulabilir.

Algoritma Oluşturun

Soğuk dumanlı bir duman odası için, delikler ve korozyon izleri olsa bile hemen hemen her silindiri kullanabilirsiniz. Ancak aynı şekilde, kabın sökülmesi ve durulanması, içine birkaç litre su ve soda dökülmesi ve ateşte kaynatılması gerekir. Aksi takdirde benzin ve gaz kokusu giderilemez.

Önemli! Soğuk dumanlı yapılarda, düşük sıcaklık nedeniyle duvarlar pişmez, bu nedenle kabı gaz izlerinden temizlemezseniz, işlem sırasında her zaman kokusu füme etlere yapışacaktır.

Her şeyden önce, kapıyı kesmeniz gerekiyor.

Daha sonra gövdeyi desteklere veya takviyeden bükülmüş bir çerçeveye monte ediyoruz, kesme sektörünü menteşeler üzerine silindire tutturuyoruz. Aynı zamanda baca borusuna da kaynak yapıyoruz.

Bir duman jeneratörü en iyi metal bir kutudan veya odun ateşlemeli tuğla sobadan yapılır. Bir kantinin montajının tüm sürecinde en zor aşama, bir soğutma borusunun montajıdır. Boyutlar ve uzunluk, bir kesme diski ile uçlardan kırpılarak ayarlanarak manuel olarak seçilmelidir.

Bu iş seviyesinin nitelikleri yeterli değilse, çelik boruyu birkaç yıl önce mutfak davlumbazlarında aktif olarak kullanılan sıradan bir alüminyum baca ile değiştirebilirsiniz.

Freon silindirinden kendin yap kantinin

Freonu depolamak için kullanılan metal bir kabın boyutları, propan veya oksijen silindirleri kadar büyük değildir, bu nedenle, ondan yalnızca tarlada tütsülenmiş etler yapmak için küçük bir cihaz yapılabilir.

Öncelikle kabın üst kapağını kesip içeride kalan her şeyi kaldırıyoruz, yüzeydeki fazla kısımları da öğütücü ile kesiyoruz. Sadece yan kolları bırakıyoruz.

Freon silindirinden tütsü odası yapmak için kit

Ayrı olarak, içine üç cıvataya takacağımız küçük bir yuvarlak palet almanız gerekecek. Damlayan yağı toplamak için böyle bir plakaya ihtiyaç vardır.

Sonra, yiyecekleri saklamak için bir ızgara yapmalısınız. Herhangi bir ev tipi tel raf ve tutucu, tercihen nikel kaplamalı kullanılabilir. Izgarayı, dikişin hemen altındaki duvarlarda açılan deliklerden üç cıvata ile silindirin içine yerleştiriyoruz.

Kapak, mikrodalga fırın kaplarından alınabilir. Ürünleri yükledikten sonra, tütsü odasını kömürlerin üzerine koyun ve sıcak yanma ürünlerinin yer imini içmesini bekleyin.

Bitirme ve boyama

Çoğu gaz depolama tankı demirli metalden yapılmıştır, bu nedenle duman odasının boyanması veya mavileştirilmesi gerekir. Her durumda, gövdenin beyaz metal ile temizlenmesi ve iyice yağdan arındırılması tavsiye edilir. Siyah dolgulu epoksi boya ile boyanabilir.

Boya yerine gövde mavileştirilebilir; bunun için duvarlara ince bir tabaka makine yağı sürülerek 200 ° C'ye kadar ısıtılır.hakkındaC. Mavileşme, tütsü odasının güçlü bir şekilde ısıtılmasına rağmen soyulmayacaktır.

İşletme kuralları

Her şeyden önce, kantinin siteye nasıl bağlanacağını düşünmeniz gerekir. Cihazın ayakları en iyi şekilde kancalarla veya ankrajlarla sabitlenir. Bu çözüm, yükleme ve çalıştırma sırasında kabinin düşmesini engeller.

Ayrıca sigara içme işlemi sırasında kapıdaki çatlaklardan ve silindirlerin kaynaklı birleşim yerlerinden büyük miktarda karbon monoksit salınabilir. Zehirlenmeyi önlemek için, bir taslakta veya açık bir alanda bir kantinin ile çalışmak gerekir, ancak iç mekanlarda değil.

Bir silindirden tütsülenmiş kendi kendine yapılan fotoğraf fikirleri

Sigara içen tasarımlar gerçekten güzel ve orijinal olabilir.

Sonuç

Bir gaz tüpünden kendi ellerinizle başarılı bir şekilde planlanmış ve monte edilmiş bir duman odası, her zaman komşulardan ve tanıdıklardan kıskançlık ve saygı nesnesi olacaktır. Cihaz her zaman spot ışığında olacak, kopyalanacak ve çalışmalarıyla aktif olarak ilgilenecek. Bu yüzden bir model seçerken tasarıma da azami özen gösterilmelidir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat