Sıcak, soğuk füme nasıl içilir

Taze yakalanmış balıklardan lezzetli lezzetler pişirmek, günlük menünüzü önemli ölçüde çeşitlendirmenize olanak tanır. Soğuk tütsülenmiş tütün, orijinal ürünün tüm faydalı özelliklerini koruyarak tat özelliklerini iyileştirir. Çok sayıda pişirme yöntemi, hosteslerin yeteneklerine bağlı olarak çok çeşitli tarifler sunar.

Ürünün faydaları ve kalori içeriği

Smelt, Avrupa bölgesinin kuzey kesiminin sularında yaygındır. Tüketiciler etin hassasiyetini ve narin tadını takdir ediyor. Ek olarak, soğuk tütsülenmiş kokunun kalorisi oldukça düşüktür. 100 g bitmiş ürün 150 kcal'den fazlasını içermez. Beslenme tablosu şuna benzer:

 • proteinler - 18.45 g;
 • yağlar - 8.45 g;
 • karbonhidratlar - 0 g.

Sıcak içildiğinde balığın kalori içeriği daha da az olacaktır. Yüksek sıcaklık, yağın hızla erimesini sağlar. Ölçülü tüketildiğinde, böyle bir ürün sağlıklarını ve kilosunu takip eden kişiler tarafından kullanılabilir. Sıfır glisemik indeks, hassasiyeti şeker hastaları için bile kabul edilebilir kılar.

Soğuk sigara, besin maddelerinin çoğunu korumanıza izin verir

Soğuk ve sıcak tütsülenmiş tütün, zengin vitamin ve mineral bileşimi ile beğeni topluyor. Çok miktarda flor, potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum içerir. B, PP ve D vitaminleri insan vücudunun güçlenmesinde özel bir rol oynar.

Önemli! Eritilmiş et, sinir sisteminin düzgün çalışması için gerekli olan çok miktarda çoklu doymamış Omega-3 asit içerir.

Protein açısından zengin balıklar oldukça sindirilebilirdir ve vücudun kaslar ve kemikler için yeterli yapı malzemesine sahip olmasını sağlar. Tütsülenmiş bir ürünün orta düzeyde tüketilmesi, kardiyovasküler sistemin çalışması üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Gıdalarda tütsülenmiş tütsü kullanımının en büyük etkisi erken ilkbaharda - sezon dışı vitamin eksikliği döneminde elde edilir.

Smelt'i sigara içmeye hazırlamak

Doğrudan sıcak veya soğuk dumanla işlemeye geçmeden önce ürün hazırlanmalıdır. Smelt ticari bir balık değildir, bu nedenle, yalnızca ülkenin kuzey bölgelerinin sakinleri kendi inceliklerinin tadını çıkarabilir. Taze bir ürün yemek, dondurma işlemi sırasında yok edilebilecek tüm yararlı bileşenlerin korunmasını garanti eder.

Smelt'i sigara içmeye hazırlamanın ilk adımı pulları çıkarmaktır. Birçok ev hanımı bu noktayı görmezden gelse de, evde yemek pişirirken küçük ölçekler bitmiş yemeği mahveder. Daha sonra göbek yırtılır ve kokusu açılır, iç kısımları çıkarılır ve karın boşluğu iyice yıkanır. Baş genellikle estetik nedenlerle tutulur. Hazırlanan balık, bir tuz karışımına veya kokulu bir turşuya gönderilir.

Sigara içmek için kokusu nasıl tuzlanır

Üründen olası parazitleri gidermek ve bitmiş inceliğin tadını iyileştirmek için karkasların özel bir karışımda tutulması önerilir. Hazırlamak için tuz, karabiber ve doğranmış defne yaprağı almanız gerekir. Bu karışımda eritilip yuvarlanıp yarım saat zulüm altına alınıyor.

Önemli! Çok miktarda balık içerken, kuru tuzlama daha uzun sürebilir - 12 ila 24 saat.

Bu yönteme bir alternatif, karkasların turşunun içinde uzun süre bekletilmesidir. Aromatik baharatlar, bitmiş ürünün tadını arttırmak için çoğunlukla eklenir. Tuzlu su kullanımı için:

 • 2 litre su;
 • 200 gr tuz;
 • 4 defne yaprağı;
 • 5 karanfil tomurcuğu;
 • 10 yenibahar bezelye.

Tüm malzemeler küçük bir kapta karıştırılır ve ateşe verilir. Sıvı kaynadığı anda ocaktan alınır ve soğutulur. Balık plastik bir torbaya konur ve hazır salamura doldurulur. Marine etmek 6 ila 12 saat sürer.

Sıcak sigara içmek için kızılağaç cips kullanmak en iyisidir.

Tuzlu kokuyu tekrar durulayın. Daha sonra karkaslar hafifçe kurutulur, böylece nem yüzeyinden tamamen çıkarılır. Kurutma açık havada yapılır. Ortalama kuruma süresi 2 ila 4 saattir.

Sıcak tütsülenmiş tütsülenmiş tarifler

Balık füme. Evde koklamanın en popüler yolu sıcak sigara içme yöntemidir. Bu incelik, parlak bir tada ve eşsiz bir aromaya sahiptir. Banliyö bölgenize bir kantinin kurulması mümkün değilse, birkaç kanıtlanmış yöntem kurtarmaya gelecektir. Bunlar, bir kazanda, elektrikli ızgarada, fırında veya su sızdırmazlığı ve dumanı çıkarmak için bir boru ile donatılmış özel bir cihazda kokunun hazırlanmasını içerir.

Sıcak tütsülenmiş bir tütsü evinde kokuyor

Mükemmel incelik yapmak için birkaç basit malzeme gerekir. İlk önce bir kantinin gerekli. Izgaranın içine ve sıkı oturan bir kapakla monte edilebilen herhangi bir metal kutu olabilir. Bir sonraki bileşen odun yongalarıdır. Kızılağaç, bir kantinin içinde sigara kokusu için en uygun olanıdır. Meyve odun yongalarına kıyasla, sıcak balık yağına maruz kaldığında daha az yanma yayar.

Önemli! Hiçbir durumda iğne yapraklı ağaç kullanmamalısınız - bitmiş yemeği tamamen mahvedecekler.

Sıcak sigara içmenin ayırt edici bir özelliği, parlak altın bir tondur.

Koku hazırlamanın bir sonraki adımı kantinin montajıdır. Kutunun altına önceden ıslatılmış bir ağaç yongası tabakası dökülür. Üzerine yağ damlatmak için bir kap yerleştirilir. Üstte, bitkisel yağ ile hafifçe yağlanmış bir veya daha fazla ızgara yerleştirilmiştir. Üzerlerine tuzlu koku yayılır. Sigara içen kişi bir kapakla kapatılır ve ateşe verilir.

Pişirmenin ilk dakikalarında balığın yanmasını önlemek için cihazın közden belli bir mesafeye kurulması tavsiye edilir. Bir tütsü odası kurmak için ideal seçenek, yarısı dolu bir ızgara olacaktır. Koku oldukça küçük olduğu için sigara hızlıdır. İlk beyaz duman damlacıkları kantinin içinden çıkar çıkmaz 10 dakika geri sayın. Bitmiş ürün açık havada hafifçe havalandırılır, soğutulur ve servis edilir.

Evde kokusu nasıl sigara içilir

Bir apartman binasında lezzetli lezzetlerin hazırlanması için özel olarak tasarlanmış, su sızdırmazlığı olan çok sayıda kantinin vardır. Aşırı koku olmamasını sağlamak için bir duman kanalı ile donatılmıştır. Sigara kokusu için, yatay bir ızgara takma olasılığı olan cihazları seçmek en iyisidir.

Küçük bir apartman dairesinde bile sıcak füme pişirebilirsiniz.

Sıradan bir kantinin durumunda olduğu gibi, cihazın altına birkaç avuç kızılağaç cipsi dökülür ve pişirmeden yarım saat önce ıslatılır. Üzerine kokunun serildiği ızgaralar yerleştirilir. Kapak hava geçirmez şekilde kapatılır, tüp pencereden dışarı çıkarılır. Tütsü odası minimum ısıya yerleştirilir. Birkaç dakika sonra borudan duman çıkacaktır. Cihaz içerisinde 120-140 derece sıcaklıkta sigara 10-15 dakika sürer. Bitmiş balık soğutulur ve servis edilir.

Evde bir kazanda sigara kokusu

Deneyimli ev hanımları, uzun zaman önce mutfak gereçlerini gerçek mutfak şaheserleri yaratmak için uyarladılar. Kazan, pek çok kişi tarafından, kokudan pembe somona kadar hemen hemen her balığı pişirmek için doğaçlama bir tütsü odası olarak kullanılıyor. Sigara tarifi, mutfakta en az miktarda duman için çok sıkı bir kapak gerektirir.

Basit mutfak gereçlerinin kullanılması gerçek bir incelik yaratır

Islatılmış odun talaşları kazanın dibine dökülür. Üstüne yağ için bir tabak konur. Üzerine bir kafes yerleştirilir, kazanın çevresinin çapına göre kesilir veya eşleştirilir. Koku, dumanın girmesine izin vermek için küçük aralıklarla yerleştirilir. Kazan bir kapakla sıkıca kapatılır ve 15 dakika yüksek ateşte tutulur. Gaz kapatılır ve doğaçlama tütsü odası, içeriği dumanla ıslatmak için 5-6 saat bırakılır. Dairede güçlü bir koku oluşmaması için balkonda açılması tavsiye edilir.

Elektrikli bir tütsü evinde nasıl sigara içilir

Izgara ve diğer lezzetler için modern teknoloji, son birkaç yılda büyük ilerlemeler kaydetti. Piyasada pişirme sıcaklığını ve süresini düzenlemenize izin veren elektrikli tütsü odaları ortaya çıktı. Modern ekipman, tariflerin tüm inceliklerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı garanti eder.

Elektrikli cihaz, pişirme sırasında aynı sıcaklığı garanti eder

Sıradan bir kantinin olduğu gibi, cihazın girintisine birkaç avuç ıslak cips dökülür. Smelt özel ızgaralara serilir. Cihazın kapağı kapatılır, sıcaklık 140 dereceye ayarlanır ve 15 dakika zamanlayıcı çalıştırılır. Bitmiş incelik soğuk servis edilir.

Sigara, sıvı dumanla kokuyor

Hiç bir kantinin kullanmadan lezzetli bir incelik hazırlamanıza izin veren birkaç tarif var. Sıvı duman kurtarmaya gelir. Kokusu ile birleşen aroması, parlak, sıcak bir füme tadı verir. Yemek pişirmek için ihtiyacınız olacak:

 • 300 gr balık;
 • 2 yemek kaşığı. l. Sıvı duman;
 • 2 yemek kaşığı. l. tuz;
 • bir tutam karabiber.

Sıvı duman, balığın tadını büyük ölçüde iyileştirir

Smelt bir baharat karışımı ile kaplanır ve yarım saat zulüm altına alınır. Daha sonra kağıt havlu ile yıkanır ve kurutulur. Balık bir tavaya konur ve karkasları tamamen kaplayacak şekilde sıvı dumanla dökülür. Sigara içmek orta ateşte 15 dakikadan fazla sürmez. Pişirmenin ortasında, koku ters çevrilir ve gerekirse ilave sıvı dumanla bulaşır. Bitmiş yemek bir peçete ile kurutulur ve atıştırmalık olarak servis edilir.

Turşu sarımsak ile kokusu nasıl içilir

Kaliteli yemek uzmanları için, balıkları gerçek bir mutfak şaheserine dönüştürmenin birkaç yolu vardır. Dumanla muamele edilmiş ürün ayrıca aroma karışımı içinde marine edilir. 500 g bitmiş sıcak füme kokusu için ihtiyacınız olacak:

 • 700 ml bitkisel yağ;
 • 2 büyük baş sarımsak;
 • 10 adet karabiber;
 • 1 çay kaşığı Kakule.

Sarımsakla ilave marine etme, balığın tadı benzersiz kılar

Yağ 90 derecelik bir sıcaklığa kadar kaynatılır. Küçük bir tencerede, balığı yarıya bölünmüş sarımsak ve baharatlarla karıştırın. Sıcak yağ ile dökülür ve 12 saat marine edilmek üzere çıkarılır. Bitmiş inceliğin tadı, kullanılan baharatların kompleksini değiştirerek değiştirilebilir.

Soğuk tütsülenmiş kokulu tarif

İşlem sıcak yöntemden daha uzundur, ancak aromatik dumana tamamen doymuş yumuşak eti garanti eder. Soğuk füme kokusu fotoğrafta sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda çok sayıda gurmeyi memnun eden eşsiz bir tada sahiptir. Pişirme işlemi aşağıdaki noktalardan oluşur:

 • balıkların ön tuzlanması veya dekapajı;
 • karkasların kantinin içindeki özel ızgaralara yerleştirilmesi;
 • duman üreticisine cips dökmek;
 • tütsü odasını kapatmak ve pişirmeye başlamak.

Soğuk tütsülenmiş balık, etin yağ içeriğini ve hassas tadını korur

Karkaslar oldukça küçük olduğundan, tütsüleme işlemi büyük balıklara göre daha az zaman alacaktır. 28-30 derecelik bir sıcaklıkta incelik 12-18 saat sonra hazır olacaktır. Kullanmadan önce kokuyu birkaç saat açık havada havalandırmanız tavsiye edilir.

Depolama kuralları

Uzun süreli tuzlama ve sigara içme, bitmiş ürünün raf ömrünü önemli ölçüde artırabilir. Bu incelik, buzdolabında saklandığında tüketici özelliklerini 2 haftaya kadar korur. Depolama havası sıcaklığı 3 ile 5 derece arasında olmalıdır.

Önemli! Yakındaki yiyeceklerden duman kokusu gelmemesi için tütsülenmiş balıklar hava geçirmez bir torbada tutulmalıdır.

Raf ömrünü uzatmak için vakum veya dondurucu kullanabilirsiniz. İlk durumda, sızdırmazlık çevre ile temasın dışlanmasını garanti eder. Vakumlu paket kokusu 1 aya kadar saklanabilir. Ürünün dondurulması etin yapısını bozar ancak raf ömrünü 50-60 güne kadar uzatır.

Sonuç

Soğuk füme, yapımı oldukça kolay olan şık bir inceliktir. Talimatlara sıkı sıkıya bağlı kalınması, ürünün mükemmel tüketici özelliklerini garanti eder. Kaliteli bir kantinin yokluğunda bile, kendinize harika bir yemek ikram edebilirsiniz.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat