Bir tütsü evinde soğuk ve sıcak turna levreği: yemek tarifleri, kaloriler, fotoğraflar

Doğru tarifle, hemen hemen her balık gerçek bir mutfak sanatı eserine dönüştürülebilir. Sıcak tütsülenmiş turna levreğinin mükemmel tadı ve eşsiz aroması vardır. Çok çeşitli pişirme seçenekleri, herkesin mükemmel yemeğin tadını çıkarmasını sağlar.

Turna levreği içmek mümkün mü

Balık dünyasının her temsilcisi, onu kullanan bu kadar çok sayıda tarifle övünemez. Turna levreğinden balık çorbası kaynatılır, pirzola ve tam teşekküllü ana yemekler yapılır, ayrıca salatalara eklenir. Fileto, önemli ölçüde daha az su içerdiğinden çok etlidir.

Sıcak tütsülenmiş turna levreği sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok sağlıklı bir inceliktir.

Daha lezzetli tariflerden biri de duman tedavisidir. Sıcak tütsülenmiş bir tütsü evinde veya duman üreteci olan bir cihaz kullanarak turna levrek içebilirsiniz. Evde çok pişirici, kızartma tavası veya fırın kullanarak hile yapabilirsiniz. Isıl işlem sırasında et daha yoğun ve daha sulu hale gelir.

Ürünün faydaları ve kalori içeriği

Geleneksel olarak nehir balıkları, deniz balıklarından daha az besin içerir. Bununla birlikte, tütsülenmiş pike-levrek durumunda, durum taban tabana zıttır. Bu ürün A, B1, B2, D, E, F ve PP vitaminlerinin kaynağıdır. Vücut için en önemli maddeler arasında:

 • krom;
 • iyot;
 • fosfor;
 • kobalt;
 • kükürt;
 • flor.

Vücut için en değerli olanlar, kolayca parçalanabilen proteinler ve çok miktarda omega-3 ve omega-6 yağ asitleridir. Turna levreği doğru şekilde içilirse, orta miktarlarda vücutta mucizeler yaratabilir. Ürün zararlı kolesterolü kandan uzaklaştırır ve kardiyovasküler sistemin işleyişini iyileştirir.

Önemli! Sıcak tütsülenmiş ette karbonhidrat eksikliği, şeker hastalığı ve tiroid hastalığı olan kişilerde kullanılmasını mümkün kılar.

Turna levreğinde bulunan aktif maddeler sinir sisteminin durumunu iyileştirir. Sıcak tütsülenmiş et tüketicileri hafızayı ve beyin fonksiyonlarını normalleştirir. Ayrıca, incelik, düşük kalorili içeriğinden dolayı ağırlığı azaltarak endokrin sistemin durumunu iyileştirir. 100 g bitmiş ürün şunları içerir:

 • proteinler - 19,2 g;
 • yağlar - 1.02 g;
 • karbonhidratlar - 0 g;
 • kalori - 87,2 g.

Orta miktarlarda, yemeğin vücut üzerinde yalnızca yararlı bir etkisi vardır.

Sıcak tütsülenmiş turna levreğinin düşük kalorili içeriğine rağmen, ürünü gastrointestinal sistem hastalıkları olan kişiler için kullanmaktan kaçınmaya değer. Sigara içmekle birlikte filetolara giren kanserojen maddeler mide mukozasını olumsuz etkileyebilir.

Turna levreği içmenin yolları

Duman, balık pişirmenin oldukça yaygın bir yöntemidir. Kendi sitenizin mevcudiyetine ve lezzetler yaratmak için yüksek kaliteli bir cihaza bağlı olarak, kendiniz için en uygun yöntemi seçebilirsiniz. Küçük bir apartman dairesinde bile, sıvı duman kullanarak balıkları inanılmaz derecede lezzetli hale getirmek mümkündür.

Turna levreği içmek ne kadar sürer

Bir incelik için pişirme süresi, seçilen tarife bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Soğuk işlenmiş turna levreği en uzun sigara içme süresine sahiptir. Bu gibi durumlarda işlem 18-24 saate kadar sürebilir. Sıcak tütsülenmiş turna levreği, 30-40 dakika içinde balık pişirmenizi sağlar.

Önemli! Duman tedavisinin süresi balığın büyüklüğüne göre değişebilir. Bir parti için aynı büyüklükteki bireylerin seçilmesi önerilir.

Evde turna levreği için pişirme süresi, kapalı tütsü odalarındaki benzer yöntemlerden farklıdır. Bir fırın veya çoklu pişirici için süreler 40 dakika ile 1 saat arasında olacaktır. Bu durumda, et suyunda pişirme ve sıvı dumanla daha fazla kaplama 10-20 dakikadan fazla sürmez.

Turna levreği sigara içmek için nasıl hazırlanır

Doğru seçilmiş ham maddeler, mükemmel yemeğin anahtarıdır. Evde sıcak tütsülenmiş turna levreği tarifi için kaliteli balık gereklidir. Taze yakalanmış olarak kullanmak mümkün değilse, mağazadan soğutulmuş veya dondurulmuş olarak satın alabilirsiniz. Sadece tazeliğine dikkat etmek önemlidir - temiz gözler ve karkaslardan yabancı koku olmaması.

Baş çoğunlukla dekoratif amaçlar için bırakılır.

Satın alınan ürün iyice yıkanır ve içlerinden çıkarılır. Baş çoğunlukla dekoratif amaçlar için bırakılır. Sırt ve karındaki keskin yüzgeçler çıkarılmalıdır. Bundan sonra balık tuzlanır ve kantinin içine gönderilir.

Sigara içmek için turna levreği nasıl yapılır

Dumanla kurutma yöntemiyle ve dekapajla daha ileri işlemler için 2 geleneksel balık tuzlama yöntemi vardır. Tuzlu su çözeltisine uzun süre batırmak, tüm zararlı maddeleri dokulardan tamamen uzaklaştıracaktır. Turşuyu hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 2 litre su;
 • 1 su bardağı tuz
 • 4 defne yaprağı;
 • 20 karabiber.

Tüm malzemeler karıştırılır ve turna levrek karkaslarının içilmesi için hazırlanan turşunun içine yerleştirilir. Balık bir gün bekletildikten sonra hafifçe yıkanır ve bir kağıt havluyla silinir. Pişirmeden önce açık havada hafifçe kurutmanız tavsiye edilir.

Sigara içmek için turna levreği nasıl tuzlanır

Kuru tuzlama, özel bir karışımda uzun süreli balık karkaslarının varlığını ifade eder. Hazırlamak için tuz az miktarda şeker ve defne yaprağı ile karıştırılır. Sıcak tütsülenmiş turna levreğini tuzlamak 6 ila 12 saat sürer. Tuz kaba öğütülmüş olmalıdır. Balığı tamamen kaplayacak şekilde dağıtılır. Ayrıca karın boşluğuna ve solungaç yarıklarına da dökülür.

Bitmiş ürünün tadını iyileştirmek için çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz. Daha aromatik bir incelik için tuz karışımına kişniş veya öğütülmüş yenibahar ekleyin. Sofistike bir tat için tuz, narenciye kabuğu rendesi ile karıştırılır.

Sıcak füme pike levrek tarifleri

Balığın sıcak dumanla hızlı işlenmesi, etin içindeki besin maddelerinin korunmasını en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır. Tarif için, klasik bir sıcak tip kantinin, özel bir ızgara veya ızgara, normal bir ateşle birlikte kullanabilirsiniz.

Seçilen yöntem ne olursa olsun, sadece suya batırılmış talaşlara ihtiyacınız vardır. Balıklar için kızılağaç veya meyve ağaçları kullanmak en iyisidir. Küçük cipsler 1 saat ıslatılır, daha sonra sıkılır ve kantinin dibine veya özel bir kaba dökülür.

Sıcak tütsülenmiş bir tütsü evinde turna levreği nasıl içilir

Cihazı mangal veya açık ateş üzerine yerleştirmeden önce kömürlerin hazırlanması tavsiye edilir. Deneyimli aşçılar, tütsü odasının yanan odun üzerine yerleştirilmesini tavsiye etmez - odun yongalarının hızlı yanması ve balıkların yanması olasılığı yüksektir. Kömürler külle kaplanır kapanmaz sıcak sigara içmeye başlayabilirsiniz.

Smokehouse, bir incelik hazırlamanın en yaygın yoludur

Suya batırılmış 2-3 avuç odun yongası kantinin dibine dökülür. Daha sonra özel ızgaralar veya asma kancaları takarlar. Üzerlerine balık yayılır ve ardından bir kapakla kapatılır.Bir tütsü evinde sıcak tütsülenmiş turna levreği tarifi 30-40 dakika ısıl işlem gerektirir. Fazla dumanı boşaltmak için kapağı her 10 dakikada bir açın.

Bir ateşin üzerinde turna levreği nasıl içilir

Özel bir ünite kullanmadan sıcak tüttürerek balık pişirmek için sıradan bir mangal ızgarası alabilirsiniz. Kömürler hazır olur olmaz üzerlerine folyoya sarılı ıslatılmış tahta bloklar yerleştirilir. Daha iyi duman geçişi için birkaç yerde delinmiştir. Tel ızgaranın üzerine sıcak tütsülenmiş turna levreği yerleştirilir. Kömürlerin üzerine yerleştirilir. Yemek pişirme yaklaşık bir saat sürer. Ağ her 10 dakikada bir çevrilir.

Izgara turna levrek sıcak füme tarifi

Klasik bir tütsü odasının aksine, kömürler doğrudan ızgara kasesine dökülür. Yakılırlar ve gerekli duruma getirilirler. Özel bir girintiye nemlendirilmiş cips içeren bir kase yerleştirilir. Daha sonra, üzerine önceden tuzlanmış balığın yayıldığı bir kafes kurulur. Cihazın çanağı bir kapakla kapatılır ve sıcak tütsülenmiş turna levreği 30-40 dakika kadar içilir. Izgaranın büyük bir artısı, panjuru açarak sıcaklığı ayarlama yeteneğidir.

Soğuk tütsülenmiş turna levreği tarifi

Soğuk dumanla uzun süreli tedavi, inanılmaz derecede lezzetli bir bitmiş ürün elde etmenizi sağlayacaktır. Düşük sıcaklıklarda tüm vitaminler ve organik bileşikler tamamen korunabilir. Lezzeti hazırlamak için duman jeneratörü olan özel bir tütsü odasına ihtiyacınız olacak. Bağlanır ve 18-24 saat bırakılır. Periyodik olarak yeni odun kömürü ve talaş eklenmesi gerekir. Sırt boyunca bir kesi yapılarak balığın hazır olup olmadığı belirlenir. Etin rengi tekdüze beyazsa, kısa bir hava koşulundan sonra dışarı çıkarabilir ve servis edebilirsiniz.

Evde pike levrek sigara

Şehrin sıradan bir sakini, genellikle bir yazlık evi veya emrinde kişisel bir arsası olanları kıskanıyor. Bir kantinin kurulamaması, kendinizi her gün lezzetlerle memnun etmek oldukça zordur. Bununla birlikte, küçük apartman koşullarında bile, bir aileyi mükemmel yemeklerle şımartmak gerçekten mümkündür. Sıcak tütsülenmiş turna levreği şu şekilde hazırlanabilir:

 • fırınlar;
 • çoklu Pişirici;
 • kızartma tavaları.

Evde pişirildiğinde sıcak füme tadı korunabilir

Geleneksel sıcak sigara içiminde olduğu gibi, turna levreği tuzlanmalıdır. Hem kuru işlemeyi hem de uzun süreli asitlemeyi kullanabilirsiniz. Bitmiş balık bir kağıt havluyla kurutulur ve doğrudan hazırlığa geçilir.

Hangi tarif seçilirse seçilsin, sıvı duman zorunlu bir bileşen olacaktır. Küçük miktarlarda insan vücudu için zararsızdır. Ya bitmiş ürünü onunla ovalarlar ya da ısıl işlem sırasında eklerler. Sıcak sigara tadı elde etmek için 1-2 yemek kaşığı alacağına inanılıyor. l. 1 kg besleme stoğu başına sıvı duman.

Fırında

Fırında füme balık pişirmek, en düşük maliyetle harika bir lezzet elde etmenin oldukça kolay bir yoludur. Turna levrek kafasını çıkarmak zorunludur - ısıl işlem sırasında solungaçlar bitmiş yemeğin tadını önemli ölçüde bozabilir. Tuzlanan balık, fazla baharatları çıkarmak için yıkanır ve kağıt havluyla kurutulur.

Fazla yağı boşaltmak için fırının alt kısmına derin bir fırın tepsisi yerleştirilir. Izgara orta seviyeye yerleştirilir. Karkaslar sıvı dumanla kaplanır ve üzerine yayılır. Fırın, sadece alt ısıtma elemanını ayarlayarak 120 derecede açılır.

Önemli! Üst ısıtma elemanı açılırsa, balıkları bozabilir.

Isıl işlem 50 dakikadan fazla sürmez. Bu süre, büyük karkaslar kullanıldığında bile etin tam olarak pişmesi için yeterlidir. Küçük pike levrek yarım saatten fazla pişmez. Bitmiş ürün soğutulur ve meze veya ana yemek olarak servis edilir.

Folyoda

Folyoda sıcak tütsülenmiş turna levreği, evde bir lezzet hazırlamanın başka bir yoludur. Önceden tuzlanmış karkaslar sıvı dumanla bulaşır, ardından birkaç kat folyoya sarılır.Isının daha aktif geçmesini sağlamak için bir iğne veya kürdan ile birkaç küçük delik açın.

Önemli! Her balık karkası ayrı ayrı folyoya sarılır.

Sıvı duman inanılmaz bir aroma verir ve bitmiş ürünün tadını önemli ölçüde iyileştirir

Hazırlanan paketler, orta rafa yerleştirilmiş bir fırın tepsisine yerleştirilir. Fırın her iki ısıtma elemanında da açılır ve nominal sıcaklık 150 dereceye ayarlanır. Yemek pişirme yaklaşık bir saat sürer. Sıcak tütsülenmiş hazır lezzet soğutulur ve servis edilir.

Çok pişiricide

Modern mutfak teknolojisinin kullanılması, lezzetler yaratma sürecini büyük ölçüde basitleştirir. Bir çoklu pişiricide pişirmenin bir özelliği, kasenin sınırlı hacmidir. Küçük karkasları seçmek daha iyidir. Yer kazanmak için kafa çıkarılır. Tuzlu turna levreği sıvı dumanla bulaşır ve çok pişirici bir kaseye konur ve karkaslar arasında küçük mesafeler olur.

Kaseye birkaç yemek kaşığı daha sıvı duman dökülür. Cihazın kapağı kapalı, söndürme modu 1 saat olarak ayarlanmıştır. Hazır lezzetler ana yemek veya soğuk meze olarak servis edilir. Garnitür olarak patates veya pişmiş sebze kullanmak en iyisidir.

Depolama kuralları

Tuz oldukça güçlü bir koruyucu olduğundan, sıcak tütsülenmiş ürünlerin raf ömrü nispeten uzundur. Bitmiş yemek, hazırlanma tarihinden itibaren iki hafta boyunca tüketici özelliklerini kolayca korur. Sıcaklığın 3-5 derece civarında tutulduğu buzdolabının alt rafında optimum koşullar tutulur.

Önemli! Dondurucuda sıcak tütsülenmiş bir lezzeti saklarsanız, tüketici kalitesini 3 aya kadar koruyabilecektir.

Özel hazırlama yöntemi göz önüne alındığında, pike levrekini hava geçirmez bir pakette saklamak gerekir. Duman kokusu komşu ürüne kolaylıkla aktarılır. Lezzeti korumak için mumlu kağıda sarılır, ardından sebze ve meyveler için ayrı bir çekmeceye yerleştirilir.

Sonuç

Sıcak tütsülenmiş turna levreği, insan vücudu için inanılmaz derecede lezzetli ve çok sağlıklı bir inceliktir. Özel sigara içme ekipmanı olmasa bile, balık evde pişirilebilir. Doğru saklama koşullarına bağlı olarak, ürün uzun süre memnun kalacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat