Kızılcık şurubu

Kızılcık şurubu, bu bitkinin taze veya dondurulmuş meyvelerinden evde yapılabilen vitamin yönünden zengin tatlı bir üründür. Hazırlaması çok kolay ama son derece sağlıklı ve lezzetli bir ürün. Tek başına tüketilebileceği gibi her türlü içecek ve tatlı yemeği de kendi bazında hazırlayabilirsiniz. Kızılcık şurubunun hangi yararlı özellikleri ve kontrendikasyonları vardır, nasıl pişirilir ve hangi yemekler eklenir, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Faydalı özellikler

Kızılcık, sadece sıradışı tatlı ve ekşi tadı ile hatırlanmayan, aynı zamanda birçok faydalı özelliği olan bir bataklık meyvesidir. Basit şekerler ve çeşitli organik asitler, boyalar, tanenler ve pektinler, vitamin bileşikleri, lif (diyet lifi), tuzlar ve mineral elementler içerir. Ayrıca yaban mersini meyvelerinde maddeler vardır - doğal antibiyotikler, bu nedenle onları sonbahar ve kış aylarında iyi bir doğal soğuk algınlığı ilacı olarak tüketmek faydalıdır. Kızılcıkların bir parçası olan pektinler, ağır ve radyoaktif metalleri uzaklaştırarak bu zararlı bileşiklerin vücudunu temizler.

Kızılcık meyveleri ayrıca flavonoidler için değerlidir; taze meyveler antosiyaninler, lökoantosiyaninler, kateşinler ve triterpenoidler içerir. İçlerindeki mineral elementler esas olarak fosfor, sodyum ve potasyum ile temsil edilir. Ayrıca insan yaşamı için önemli olan demir, manganez, çinko, alüminyum, bakır ve diğer eser elementler vücuttaki normal süreçler için daha az önemli değildir.

Önemli! Tüm bu maddeler sadece taze veya dondurulmuş kızılcıklarda değil, onlardan hazırlanan kızılcık şurubunda da bulunur.

Ürünün düzenli kullanımının sonucu, artan mide ve pankreas suyu üretimi nedeniyle iştahta önemli bir iyileşmedir. Aynı zamanda, mide suyunun düşük asitliği ile ve aynı zamanda, bu bozuklukla ilişkili bazı mide-bağırsak sistemi hastalıklarında, örneğin düşük asitli gastrit ile de kullanılabilir.

Sindirim organları üzerindeki yararlı etkisine ek olarak, kızılcık şurubu çok çeşitli hastalıklara da yardımcı olabilir - solunum, iltihaplanma, otoimmün, bulaşıcı, ülseratif ve ayrıca vitamin eksikliği, özellikle de keskin bir eksikliğin neden olduğu vitamin eksikliği. askorbik asit (C vitamini) ve bunun neden olduğu hastalık - iskorbüt.

Yaban mersini meyvelerinden şurup kullanılması, vücuttan fazla sıvıyı atmanıza izin verir, bu da mevcut ödemin oluşumunu engeller veya azaltır, damarlardaki kan pıhtılarının oluşumunu engeller, ateroskleroz gelişimini, felç, kalp krizi ve hatta oluşumunu engeller. kötü huylu tümörlerin.

Kızılcıkta bulunan maddeler kemik dokusunu güçlendirir ve vücutta fazla yağ birikimi ile savaşır, hafızayı güçlendirir ve keskinleştirir. Kronik stres veya sürekli sinir gerginliği ile baş etmeye yardımcı olurlar, daha hızlı uykuya dalmaya yardımcı olurlar ve uykuyu daha dinlendirici, daha uzun ve daha verimli hale getirir.

Yemek tarifi

Kızılcık, Kuzey Avrupa ve Asya bölgelerinin yanı sıra Kuzey Amerika ülkelerine özgüdür. Bu bölgelerin nüfusu uzun zamandır meyvelerini hem taze hem de işlenmiş yiyecekler için aktif olarak kullandı. Örneğin Avrupalılar ve Asyalılar kızılcık ilavesiyle yemek ve halk ilaçları hazırlarken, Kuzey Amerika yerlileri akçaağaç suyu ve bal ilavesiyle reçel yaptılar.

Günümüzde kızılcık şurubu, çeşitli boyutlarda cam şişelerde satıldığı süpermarketlerde veya marketlerde satın alınabilmektedir.Ancak taze veya dondurulmuş meyveler, şeker ve soğuk su bulundurarak evde pişirmeyi deneyebilirsiniz. Bu bileşenler, kızılcık şurubu tarifinin klasik versiyonuna dahil edilmiştir, ancak taze meyve suyu veya ince kıyılmış narenciye kabuğu rendesi - portakal veya limon, beyaz veya kırmızı şarap, oryantal baharatlar (tarçın, vanilya, zencefil) olan başka varyasyonlar da vardır. ona ve diğer bileşenlere eklenir. Her biri bitmiş ürüne kendine özgü tadı ve hassas aromasını verir.

Klasik versiyonda kızılcık şurubu pişirmek çok kolaydır. Bunu yapmak için, eşit miktarda kızılcık ve şeker, yani her biri 1 kg almanız gerekir. Pişirme algoritması şu şekilde tanımlanabilir:

  1. Meyveleri sıralayın, kullanılamayanları ayırın: hasarlı, çürümüş, çok küçük, yeşil. Gerisini bir kevgir içine koyun, su altında durulayın, suyu boşaltmak için 2 dakika bekletin.
  2. Hazırlanan kızılcıkları bir tencereye dökün. Alüminyum değil emaye kaplı olmalıdır - kızılcıklar pişirme işlemi sırasında metalle reaksiyona girecek birçok agresif organik asit içerdiğinden metal tabaklarda yemek yapamazsınız.
  3. Kızılcıkların üzerini tamamen örtecek şekilde soğuk su dökün, ancak çok fazla değil.
  4. Ocağın üzerine koyun ve karışımı kaynatın.
  5. Meyveler kaynayan sıvıda patlamaya başladıktan sonra, bu yaklaşık 10 dakika sonra olacak, 10 dakika daha pişirin ve ardından ocaktan alın.
  6. Soğuduktan sonra, kızılcık kütlesini ince gözenekli bir elekten süzün.
  7. Suyu tencereye geri dökün, şekeri ekleyin ve koyulaşana kadar kısık ateşte pişirin.
  8. Ateşten alın, soğutun.

Hazır kızılcık şurubunu örneğin sıcak çayla hemen kullanabilirsiniz. Ana hacim şişelenebilir ve kapaklarla hava geçirmez şekilde kapatılabilir. Sonra onları soğuk ve karanlık bir yerde saklayın: bir kilerde, kilerde veya bodrumda.

Tavsiye! Kızılcık şurubunun buzdolabında dondurulması tavsiye edilmez, çünkü buzunu çözdükten sonra birçok kişi için pek hoş olmayan sulu bir tat alır.

Kontrendikasyonlar

Kızılcık şurubunu ölçülü olarak kullanırsanız, sağlıklı insanlar için kontrendike değildir. Sadece aşırı miktarlarda veya çok sık kullanılması zararlıdır. Bununla birlikte, çoğu gıdada olduğu gibi, kızılcık şurubunun tüketimi üzerinde bir takım kısıtlamaları vardır. Örneğin, böbreklerinde taş veya kum bulunan kişiler, onu içmemeli veya onunla yemek yememelidir, çünkü kızılcıklar oksalatların oluştuğu oksalik asit içerir ve şeker hastaları çok tatlıdır ve şekerde keskin bir artışa neden olabilir. kandaki içerik.

Kızılcık meyvelerinin kimyasal bileşimini oluşturan herhangi bir maddeye karşı bireysel hoşgörüsüzlükle, benzer özelliklere ve tada sahip başka bir ürün de bulmalısınız. Ayrıca, aspirin ilacına alerjisi olanların yanı sıra, kanı incelten, kazara kanamaya yol açabilen ilaçlarla tedavi süresince kızılcık şurubu kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Pişirme uygulamaları

Küçük miktarlarda kızılcık şurubu, sıcak ve soğuk içeceklere dökülebilir. Örneğin, susuzluğunuzu gidermek için, biraz şurubu soğuk maden suyunda ve soğuk bir günde sıcak tutmak için - kaynar su veya çayda seyreltmeniz gerekir. Temel olarak, lezzetli jöleler, kompostolar veya jöle pişirebilirsiniz. Sadece kızılcık şurubundan veya diğer meyvelerden veya meyvelerden şurupların eklenmesiyle yapılabilir.

Kızılcık şurubu, ev yapımı dondurma gibi tatlılara veya kekler, kekler ve hamur işleri gibi unlu mamullere eklemek için harika bir bileşendir. Krep veya kızarmış ekmek üzerine dökülebilirler. Alkollü içeceklere, örneğin likörlere, votka da eklenebilir, ayrıca şarapla karıştırılabilir veya alkollü veya alkolsüz kokteyllere içerik olarak eklenebilir.Kızılcık şurubu ve her tür bal içeren sıcak su, ateşi düşürmek ve gücü ve sağlığı mümkün olan en kısa sürede geri kazanmak için soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu hastalıkları için kullanılabilir.

Kızılcık şurubu tatlı olmasına rağmen kendine özgü tatlar hazırlamak için kullanılabilir. et sosları ve bir kuş. Örneğin bu sos Amerika ve İngiltere'de Noel'de iyi bir gelenek olarak kabul edilen hindi ile servis edilir.

Sonuç

Kızılcık şurubu ülkemizde çok yaygın ve bilinen bir tatlı ürünü olmamakla birlikte yine de oldukça kullanışlı ve orijinaldir. Doğada kendi ellerinizle toplanan veya bir perakende ağından satın alınan meyveler ve normal şekerden evde hazırlamak kolaydır. Çeşitli yemeklerin, günlük ve bayram içeceklerinin önemli bir bileşeni haline gelebilir, onlara eşsiz bir tat ve aroma verir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat