Kış için limonlu çilek kompostosu yapmak için tarifler

Çilek, bahçıvanları yeni sezonda bir hasatla memnun eden ilk meyvelerden biridir. Sadece taze yemiyorlar. Bu, tatlılar ve pişirme dolguları oluşturmak için uygun bir "hammaddedir". Ayrıca ileride kullanmak için hazırlayabilirsiniz - reçel, reçel, şekerleme yapın. Kışlık çilek ve limon kompostosu çok lezzetli ve aromalıdır.

Pişirmenin özellikleri ve sırları

Kış için komposto hazırlama ilkeleri, çilek ve diğer meyveler için benzerdir. Ancak bazı nüansların hala dikkate alınması gerekiyor:

 1. Bu oldukça "karlı" bir iş parçası. Birkaç tane çilek gereklidir - üç litrelik kavanoz başına en fazla yarım kilo.
 2. Komposto hazırlanmasını aşırı geciktirmek imkansızdır. Çilekler hızla bozulur, yumuşar ve görünüşünü kaybeder. Hasattan hemen sonra başlamak en iyisidir.
 3. Meyveleri yaklaşık olarak aynı büyüklükte ve olgunluk derecesinde olan bir kavanoza koymak en iyisidir.
 4. Çilekler çok "yumuşaktır", bu yüzden onları dikkatlice yıkamanız gerekir. Güçlü bir su fışkırması meyveleri yulaf ezmesine dönüştürebilir. Bu nedenle, büyük bir leğene su doldurup bir süre bekletmek veya küçük porsiyonlar halinde "duş" altında bir kevgir içinde yıkamak daha iyidir.

Her tarif, gerekli miktarda şeker içerir. Ancak kendi takdirinize bağlı olarak değişebilir. Daha fazla şeker koyarsanız, bir tür "konsantre" elde edersiniz. Kışın suyla içerler (normal içme veya gazlı).

Malzemelerin seçimi ve hazırlanması

Kışlık komposto için en uygun seçenek, kendi bahçenizden bir mahsuldür. Ama herkesin meyve bahçesi yok, bu yüzden "hammadde" satın almaları gerekiyor. Meyveler için pazara gitmek daha iyidir. Mağaza ve süpermarketlerdeki raflarda bulunanlar neredeyse her zaman koruyucular ve kimyasallarla işlenir, bu da raf ömrünü uzatmanıza olanak tanır.

Seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

 1. En uygun meyveler orta büyüklüktedir. Isıl işlem sırasında aşırı büyük olanlar kaçınılmaz olarak "parçalanır". Küçük olanlar estetik açıdan pek hoş görünmüyor.
 2. Gerekli bir koşul, rengin zenginliği ve hamurun yoğunluğudur. Sadece bu durumda, meyveler iştah açıcı bir yulaf ezmesine dönüşmeyecek ve karakteristik gölgelerini koruyacaktır. Elbette çileklerin tadı ve aroması zarar görmemelidir.
 3. Kışlık komposto için meyveler olgunlaşır, ancak olgunlaşmaz. İkincisi çok yumuşaktır, bu iş parçasının estetiğini olumsuz etkiler. Olgunlaşmamış da en iyi seçenek değil. Kaynar su ile döküldüğünde hemen hemen tüm rengi "verir", hoş olmayan bir şekilde beyazımsı hale gelir.
 4. Çilekler, küçük mekanik hasarlarda bile meyveleri reddederek ayrılmalıdır. Ayrıca küf veya çürüme gibi görünen lekelere sahip olanlar uygun değildir.

Önce çilekleri yıkadığınızdan emin olun. Meyveler bir leğene konur ve soğuk su ile dökülür. Yaklaşık bir çeyrek saat sonra oradan küçük porsiyonlar halinde çıkarılır, bir kevgir içine aktarılır ve süzülmeleri sağlanır. Son olarak, kağıt veya düz havlu üzerinde "kurulayın". Ancak o zaman saplar sepals ile birlikte çıkarılabilir.

Limonlar da yıkanır. Lezzetini bulaşık süngerinin daha sert tarafıyla bile ovalayabilirsiniz.

Kış için çilek ve limon kompostosu yapmak için tarifler

Kışlık kompostolardaki çilekler, hemen hemen her meyve ve çilek ile birleştirilebilir. En başarılı simbiyozlardan biri limondur.Tariflerdeki tüm malzemeler 3 litrelik kutu başınadır.

Çilek ve limon, çilekli Fanta veya alkolsüz mojito'nun ev yapımı bir versiyonunu oluşturmak için birleşir.

Kış için limonlu çilek kompostosu için klasik tarif

Bu içecek şunları gerektirecektir:

 • çilek - 400-500 g;
 • limon - 2-3 ince daire;
 • şeker - 300-400 g.

Basit ve hızlı bir şekilde hazırlanır:

 1. Kavanozun dibine turunçgil dilimleri koyun (kabuğunu çıkarmayın, sadece tohumlar çıkarılır) ve meyveleri dökün. Son "katman" şekerdir.
 2. Suyu kaynatın (2-2,5 l). "Gözbebeklerine" kavanozlara kaynar su dökün. Hafifçe sallayın, kapakları hemen açın.

Önemli! Çileklerin o kadar çok ihtiyacı var ki kavanoz yaklaşık üçte biri dolu. Daha azsa, komposto karakteristik bir tat ve aroma kazanmayacaktır.

Limonlu ve portakallı çilek kompostosu tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • çilek - yaklaşık 500 g;
 • turuncu - 2-3 daire;
 • limon - 1 daire (bir tutam sitrik asit ile değiştirilebilir);
 • şeker - 350-400 g.

Bir içecek nasıl hazırlanır:

 1. Kavanozun dibine portakal halkaları, limon ve meyveleri koyun. Şekerle örtün, daha eşit dağılması için hafifçe sallayın.
 2. Kaynar suyu bir kavanoza dökün, bir kapakla örterek 10-15 dakika bekletin. Bu süre zarfında, kabın içeriği biraz çökecektir.
 3. Boynun altına su ekleyin. Kavanozu bir kapakla yuvarlayın.
Önemli! Tarifte önerilenden daha fazla limon koymak buna değmez. Aksi takdirde, içecek tatsız bir acıya dönüşecektir.

Limon ve melisa ile çilek kompostosu

Bu komposto, çok ferahlatıcı bir tadı ile kış için öne çıkıyor. Hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • çilek - 500 g;
 • limon - 2-3 daire;
 • şeker - 350-400 g;
 • taze limon otu - tatmak (1-2 dal).

Adım adım talimat:

 1. Narenciye, çilek ve melisa yapraklarını bir kavanoza koyun.
 2. Şurubu 2,5 litre su ve şekerden kaynatın. Sıvı, tüm kristallerin tamamen çözülmesi için kaynatılmalıdır.
 3. Şurubu boynun altındaki kavanozlara dökün. Yaklaşık on dakika bekletin.
 4. Sıvıyı tekrar tavaya dökün, kaynatın, tekrar kavanozlara dökün. Hemen kapaklarını sarın.

Önemli! Bu tarifte limonlu çileklerden elde edilen kış kompostosu için normal şeker, belirtilenden yaklaşık üçte bir oranında şeker kamışı ile değiştirilebilir. Çok tatlı değil ama içeceğe çok özgün bir aroma veriyor.

Limon ve nane ile çilek kompostosu

Kışa bir içecek hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • çilek - 500 g;
 • limon - 2-3 daire;
 • şeker - 400 g;
 • taze nane küçük bir daldır.

Kış için böyle bir boşluk bırakmak çok basit:

 1. Kavanoza limon, çilek ve nane koyun.
 2. Üstüne kaynar su dökün. Bir kapakla örtmek için. 10-15 dakika bekletin.
 3. Suyu bir tencereye boşaltın, üzerine şeker ekleyin, kaynatın.
 4. Şurubu kavanozlara dökün, hemen yuvarlayın.
Önemli! Kaynar su boşaltıldığında aynı anda bir nane dalını çıkarmak daha iyidir. Aksi takdirde, içeceğin tadı çok zengin olabilir, herkes onu sevmez.

Sterilizasyonsuz çilek ve limon kompostosu

Gerekli Malzemeler:

 • çilek - 450-500 g;
 • limon - yaklaşık dörtte biri;
 • sıvı bal - 3 yemek kaşığı. l.

Bu tarife göre kışa çilek kompostosu nasıl hazırlanır:

 1. Bir kavanoza çilek, ince dilimlenmiş limon ve bal koyun.
 2. Üzerine kaynar su dökün, bir saat bekletin. Sıvıyı bir tencereye boşaltın ve kaynatın.
 3. Şurubu meyvelerin üzerine dökün, kavanozları yuvarlayın.
Önemli! Ballı kış kompostosu, şekerli çileklerden yapılan bir içeceğe göre daha faydalı ve daha az besleyici olduğu ortaya çıkıyor.

Saklama hüküm ve koşulları

Kış için limonlu taze çilek kompostosu uzun süre saklanır - üç yıl. Aynı zamanda içeceği buzdolabında, mahzende, bodrumda, camlı balkonda, hatta bir apartman dairesinde bir depo bile tutmaya gerek yoktur. Ön koşullar, yüksek nem olmaması (aksi takdirde kapaklar paslanabilir) ve doğrudan güneş ışığından korunmanın varlığıdır.

Kapların ve kapakların sterilliğini sağlamazsanız, içecek hızla bozulur, hatta kışa "yaşamaz". Bankalar önce bulaşık deterjanı, sonra da kabartma tozu ile yıkanır.Daha sonra buharda bekletilerek (kaynayan bir kazanın üzerinde) veya fırında "kızartılarak" sterilize edilirler. Çok büyük değillerse, sterilizasyon için mikrodalga fırın, çift kazan, çoklu pişirici veya hava fritözü uygundur.

Çilek kompostosunu kış için limonla uygun şekilde soğutmak da aynı derecede önemlidir. Kapakları yuvarladıktan sonra, kutular hemen ters çevrilir ve tamamen soğumaya bırakılır, bir battaniyeye sarılır. Bu yapılmazsa, kapakta yoğuşma damlaları belirecek ve daha sonra küf oluşabilir.

Sonuç

Kışlık çilek ve limon kompostosu, son derece kolay bir ev yapımı hazırlıktır. İçeceğin mükemmel ferahlatıcı ve tonik özellikleri vardır, vitamin bakımından zengindir, harika bir tadı ve aroması vardır. Kışa böyle bir hazırlık, soğuk havalarda bile yaz ruh halinizi yeniden kazanmanın harika bir yoludur. Komposto için malzemeler minimum gerektirir, hazırlamak çok zaman almayacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat