Fotoğraflı kış için çilekli mojito tarifleri

Kış için çilek ve nane'den elde edilen Mojito, size kesinlikle yazı hatırlatacak ve zayıflamış vücuda gerekli tüm vitaminleri sağlayacak taze ve parlak bir içecektir. Hazırlaması çok basit. Minimum malzeme seti ve tarifin basitliği acemi ev kadınlarını bile cezbeder.

Pişirmenin özellikleri ve sırları

Çilek-nane kompostosu hem yetişkinler hem de çocuklar arasında popülerdir. Ve bu sadece tatlı çilekler, soğuk nane ve canlandırıcı limon notaları içeren hoş ve ferahlatıcı tadı ile ilgili değil. Bu içecek, vücudun soğuk mevsimde çok ihtiyaç duyduğu gerçek bir vitamin ve değerli besin deposudur.

Çilek, potasyum, fosfor, B ve PP vitamini kaynağıdır. Limon askorbik asit içerir ve nane, valerik ve linoleik asitlerin yanı sıra kalsiyum, manganez ve çinko gibi bir dizi mineral içerir.

Bu ürünlerin bir kombinasyonu:

 • bağışıklık sistemini güçlendirir;
 • sinir sisteminin çalışmasını geri yükler;
 • eklemlerin işleyişini iyileştirir;
 • sindirim sistemini normalleştirir;
 • yüksek tansiyona yardımcı olur;
 • iştah sıkıcı.

Çilek nane mojito, soğuk algınlığı, akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için kış için toplanır. Ayrıca görme keskinliği kaybı ve uyku bozuklukları için içecek tavsiye edilir.

Yorum Yap! Çileklerin bir alerjen olduğunu unutmayın, bu nedenle komposto yalnızca tek tek bileşenlere alerji yoksa tüketilebilir.

Kış için çilekli mojito için fotoğraf tariflerinin çoğu, bu içeceğin hazırlanmasının özellikleri hakkında tam bilgi vermez. Aslında, acemi bir aşçı bile böyle bir komposto yapabilir. Önemli olan, cam kapların dikkatli bir şekilde sterilize edilmesine duyulan ihtiyacı unutmamaktır.

Kışlık boşluklar iki şekilde yapılabilir: şeker şurubu kaynatarak ve kaynatmadan. Çoğu ev hanımı, daha az çaba gerektirdiği için ilk seçeneği seçer. Bununla birlikte, bazı incelemelere bakılırsa, şurup hazırlarken, içeceğin tadı daha zengin çıkıyor.

Kompostolardaki çilekler çoğu çilek ve meyve ile iyi gider

Arzu edilirse kışlık çilek ve nane mojito tarifi kuş üzümü, kuşburnu, elma veya bektaşi üzümü eklenerek çeşitlendirilebilir.

Malzemelerin seçimi ve hazırlanması

Ana malzemelerin doğru seçimi ve hazırlanması, mojito'nun tadında önemli bir rol oynar.

Bütün, hasarsız meyveler hasat için uygundur. Çok büyük örnekler birkaç parçaya bölünebilir. Meyveler önceden tasnif edilmeli, soğuk akan suda iyice durulanmalı ve sepals çıkarılmalıdır.

Nane ile de aynısını yapın. Dikkatli bir şekilde sıralanır, sadece taze dallar bırakılır, durulanır ve bir kağıt veya tekstil havlu üzerinde hafifçe kurutulur. Bu prosedür limonla tekrarlanır. Aynı zamanda narenciyeden elde edilen lezzet kesilmez.

Ancak portakal kullanırken, kabuğun meyveden çıkarılması tavsiye edilir, aksi takdirde içecek hafif bir acılık kazanır. Ayrıca her iki durumda da tohumları turunçgillerden çıkarmak gerekir.

Kış için çilek mojito kompostosu tarifi çok değişkendir. Malzemelerin çoğu gerekirse değiştirilebilir. Yani nane yerine limon otu kullanabilirsiniz. Daha güçlü bir aroması vardır ve aynı Lamiaceae familyasına aittir. Limon, limon veya son çare olarak portakal ile değiştirilebilir. Bununla birlikte, içeceğin tabanı hala çilek olmalıdır.

Üç litrelik kavanozlarda kış için çilekli mojito nasıl pişirilir

Kış için nane ile mojito pişirmenin en uygun yolu, onu üç litrelik kavanozlara yuvarlamaktır.

Tarifte tazeye ek olarak dondurulmuş meyveler de kullanabilirsiniz.

3 litrelik bir kavanoza dayanarak kışa çilekli mojito hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • taze veya dondurulmuş çilekler - 450 g;
 • nane (taze) - 3 dal;
 • limon - ⅓ adet;
 • şeker - 25 g;
 • su - 2,5 litre.

Adımlar:

 1. Çilekleri ayırın, sepalleri çıkarın ve hammaddeleri soğuk akan suda durulayın.
 2. Nane dallarını durulayın ve kağıt havluyla kurulayın.
 3. Narenciyeyi ince yarım halkalar halinde kesin.
 4. Cam kavanozu sterilize edin.
 5. Bir kaba çilek, nane ve limon koyun.
 6. Bir tencereye su dökün, şeker ekleyin ve her şeyi kaynatın.
 7. Ortaya çıkan şurup, birkaç dakika ateşte kaynar, bir kavanoza dökün.
 8. Kış için bir mojito kapağı açın.
 9. Kabı ters çevirin, bir battaniye ile örtün ve tamamen soğuyana kadar oda sıcaklığında 10-12 saat bekletin.

İçeceğin nihayet infüze edildiği üç gün sonra mojitoyu çilek ve nane ile içebilirsiniz.

Yorum Yap! Turunçgillerin yokluğunda, teneke kutu başına bir tutam madde oranında sitrik asit ile değiştirilebilir.

Kış için alkolsüz çilekli mojito nasıl yapılır

Nane ile çilekli mojito'nun bir başka çeşidi, limon yerine portakalın yerini almanıza izin verir. İlk durumda olduğu gibi, hem taze hem de dondurulmuş hammaddeler ana bileşen olarak kullanılabilir ve bu sadece meyveler için değil yeşillikler için de geçerlidir.

Melissa, kompostodaki nane yerine harika bir alternatiftir.

Yaklaşık iki adet 3 litrelik teneke kutu için ihtiyacınız olacak:

 • toz şeker - 400 g;
 • çilek - 900 g;
 • nane veya limon otu - 4-5 dal;
 • turuncu - 1 adet;
 • su - 4,7 litre.

Adımlar:

 1. Taze meyveleri sıralayın, iyice durulayın, sepalleri çıkarın. Dondurulmuş meyveler hemen kavanozlara konulabilir.
 2. Portakalı yıkayın, kabuğunu çıkarın, dilimler halinde kesin, tohumları çıkarın.
 3. Sterilize edilmiş kavanozlara katmanlar halinde çilek, şeker, nane ve portakalı koyun.
 4. Suyu kaynatın ve bir kaba dökün.
 5. Nane kapaklarıyla çilekli mojito yuvarlayın.
 6. Yavaşça ters çevirin ve kompostoyu 20-30 saat tamamen soğuyana kadar battaniyenin altında bırakın.
 7. Şekerin tamamen erimesi için kavanozlar her 6-8 saatte bir ters çevrilmelidir.

Bu tarifin özelliği, ayrı bir şurup pişirme gerektirmemesidir.

Çilekli nane mojito, bir meşrubattan daha fazlası için kullanılabilir. Kokteyllere, sıcak şaraba veya punçlara eklenebilir ve hatta unlu mamullerde bile kullanılabilir. Örneğin, komposto genellikle süte alternatif olan yağsız kekler ve turtalar yapmak için.

Saklama hüküm ve koşulları

Mojito boşluklarını hem evde hem de bodrumda kışın çilek ve nane ile saklayabilirsiniz. İkinci seçenek tercih edilir.

Bodrum, herhangi bir ev korumasını saklamak için en iyi yerdir. Bununla birlikte, gerekli sıcaklık arka planını korumak için yalıtılmalı ve iyi havalandırılmalıdır. Küf ve küflenmeye karşı ek tedavi zarar vermez.

Kışın boşluklar için optimum depolama sıcaklığı yazın + 5 + 7 ° С, soğuk mevsimde + 2 + 5 ° С - 'dir. Nem% 75 ile% 85 arasında değişebilir.

Bir bodrumun yokluğunda, kompostolar evde, örneğin özel olarak donatılmış bir depoda saklanabilir. Bir apartman dairesinde depolamanın ana koşulu, yakındaki ısıtma cihazlarının olmaması ve doğrudan güneş ışığının önlenmesidir. Bu koşullara uyulmaması, iş parçalarının patlamasına neden olabilir.

Şehir için iyi bir seçenek yalıtımlı bir sundurmadır. Üzerinde, tüm ev korumasının depolanmak üzere saklanabileceği özel bir dolap donatabilirsiniz. Önemli olan, boşlukların güneşten korunmasıdır.

İş parçalarını balkonda saklamak uygundur

Korumayı balkonda ve sundurmada saklarken, özellikle dairenin bu kısmı kıyafetleri kurutmak için kullanılıyorsa, düzenli havalandırmayı unutmayınız. Yüksek nem, metal kapaklarda pas oluşmasına neden olabilir.

Sonuç

Kış için çilek ve nane mojito çok fazla pişirme süresi gerektirmez. Dahası, tarifin çok yönlülüğü, denemeler yapmanıza, böylece yeni orijinal tatlar ve kombinasyonlar oluşturmanıza olanak tanır.

Kış için çilek mojito incelemeleri

Kış için nane ile mojito pişiren çoğu ev hanımı, tarifin basitliği ve ana malzemelerin mevcudiyetinden etkilenir.

Lada Pozdeeva, 28 yaşındayım, Podolsk
Yaz aylarında çok fazla çilek varken böyle hazırlıklar yapıyorum. Çocuklarım içkiyi sever. Tanrıya şükür, hiç kimsenin meyveye alerjisi yok. Kışın, onu açarsınız - aroması çarpıcıdır. Bu nane kompostosu sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok sağlıklı. Mağazadan alınan meyve suları ve sodadan çok daha iyi.
Margarita Somova, 43 yaşındayım, Tikhoretsk
Krasnodar Bölgesi'nde yaşıyorum. Bir şey ama yazın yeteri kadar çileğimiz var. Meyveleri aktif olarak dondurur ve reçeli yuvarlardım. Komşulardan kışa bu hazırlığın tarifini aldım. Ferahlatıcı ve hoş olmayan tadı beğendim. Benim versiyonumda şeker miktarını azalttım ve limon yerine limon kullandım. Ekşi ve daha aromalıdır.
Vera Golubeva, 53 yaşındayım, Voronezh
Genel olarak, kompostoları gerçekten severim. Kış için 100-120 kutu yapıyorum. Yine torunlar sık ​​sık. Çay içmezler ama kompostodan hoşlanırlar. Daha önce çilek, kiraz, elma ve erik ile karıştırılırdı. İnternette nane ile çilekli mojito tarifi gördüm. Geçen yıl altı kutu toplamaya çalıştım ve bayıldım.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat