Kızılcık kvası

Kvass, alkol içermeyen geleneksel bir Slav içeceğidir. Sadece susuzluğu gidermekle kalmaz, aynı zamanda vücut üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Bir mağazadan satın alınan bir içecek birçok kirlilik içerir ve bunlar da insan vücudu için her zaman yararlı değildir. Bu nedenle, tariflerden birine göre kendi başınıza hazırlanan kvası tercih etmek daha iyidir. Birkaç temel tarif var. Kızılcık kvası hem çocuklar hem de yetişkinler için ferahlatıcı ve uygun olduğundan iyi bir çözümdür.

Kızılcık kvası için basit bir tarif

Lezzetli, parlak renkli tatlı ve ekşi bir içecek birçok kişi tarafından beğenilecektir. Ev yapımı kızılcık kvası genellikle yüksek oranda karbonatlıdır. 20-30 yıl önce bile, gerekli tüm malzemeleri bulmak mümkün olmadığı için hazırlamak zordu. Ancak bugün süpermarketlerde yılın herhangi bir zamanında taze meyveler olmasa da en azından dondurulmuş olanları satın alabilirsiniz.

Basit bir tarif için malzemeler:

 • 10 yemek kaşığı. Su;
 • 0,4 kg kızılcık (taze veya dondurulmuş);
 • 1 yemek kaşığı. toz şeker;
 • 1 çay kaşığı kuru maya.
Önemli! Şekeri balla değiştirirseniz, içecek daha da faydalı ve hoş olacaktır, ancak onu sıcak değil, sıcak kızılcık kvasına eklemek daha iyidir.

Ürün bu tarife göre şu şekilde hazırlanır:

 1. Kızılcıkları ayırın, bozulmuş olanları çıkarın ve su altında durulayın. Donmuşlarsa, çözdürün ve iyice kurulayın.
 2. Kızılcıkları bir elekten geçirerek sadece bir kabuk kalsın. Sonuç olarak, sıvı bir kızılcık püresi almanız gerekir. Ham eklemeniz gerekir - o zaman daha fazla besin kalacaktır.
  İşleme sürecini hızlandırmak için meyveleri bir blender ile önceden öğütmek daha iyidir.
 3. Tavayı ateşe koyun, 1 litre su ve meyveleri öğütdükten sonra kalan keki ekleyin. Kaynama. Sonra şekeri ekleyip tekrar kaynatın. 5 dakika kaynatın.
 4. Ateşten alın ve kızılcık soğumaya bırakın. Sonra pastayı iyice sıkarken bir elekten geçirin.
 5. O zaman bir bardak ılık kvas dökmelisin. Mayayı seyreltmek için buna ihtiyacınız olacak.
 6. Tarifin tüm malzemelerini birleştirin ve karıştırın. Mayayı 20 dakika kabarmaya bırakın, ardından bileşime ekleyin.

  İyi taze maya 15–20 dakika içinde köpürmelidir. Orada değilse, ürün şımarıktır.
 7. Her şeyi karıştırın, bulaşıkları streç film veya gazlı bezle örtün, mayalanması için 10-12 saat bekletin. Ayrılan süreden sonra yüzeyde köpük görünmelidir - bu, fermantasyon işleminin doğru olduğunu gösteren iyi bir işarettir.
 8. Şişelere dökün veya bir kapakla sıkıca kapatın, doygun hale gelmesi için üç gün buzdolabına gönderin. Bu süre zarfında maya kokusu kaybolacak ve kvas karbonatlaşacaktır.

Hazır dut içeceği buzdolabında iki haftaya kadar saklanabilirken, her gün daha lezzetli hale gelecektir.

Önemli! Fermantasyon için cam, seramik veya emayeden yapılmış yemekleri seçmek daha iyidir.

Kızılcık maya kvası tarifi

Çeşitli katkı maddeleri içeren kızılcık kvası, hipertansiyon, hematopoez hastalıkları ve anemi hastaları için tavsiye edilir. Bu tarife göre güçlendirilmiş bir içecek hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 0,5 kg kızılcık;
 • 2 yemek kaşığı. Sahara;
 • 5 litre su;
 • 1 çay kaşığı kuru maya;
 • 1 çay kaşığı Kuru üzüm;
 • 20 çavdar ekmeği kırıntısı;
 • 1 çay kaşığı otlar kekik.

Bu tarif şu şekilde hazırlanmıştır:

 1. Kızılcıkları iyice ezin, ılık su ekleyin, karıştırın.
 2. Ayrı bir kapta mayaya su ekleyin ve kabarmasını bekleyin.
 3. Kızılcık kvasının tüm bileşenlerini birleştirin, karıştırın ve bir gün boyunca ılık bir yerde bırakın, böylece fermente olmaya başlayın.
 4. Şişelere dökün ve 8 saat daha bekletin.
 5. Hazır kızılcık kvasını buzdolabında saklayın.

Sunulan tariflere göre içeceklerden herhangi biri sindirimi iyileştirerek yiyeceklerin kolay asimilasyonuna katkıda bulunur. Aynı zamanda kan damarlarını güçlendirir, C vitamini ve insan vücudunun sistemlerinin düzgün çalışması için gerekli olan mikro elementler bakımından zengindir: demir, manganez, molibden.

Tarife sadece kekik değil, aynı zamanda limon suyu, nane, melisa ve içeceği daha da keskin yapan diğer baharatlı otları da ekleyebilirsiniz.

Önemli! Mayanın vücuttan ürik asit atılımını geciktiren ve sonuçta eklemlerde iltihaplanmaya neden olabilecek pürin bazları içerdiği unutulmamalıdır.

Mayasız kızılcık kvası

Tariflerden herhangi birine göre kvası hazırlarken, meyveleri, içlerinde kir ve hasar olmaması için dikkatlice ayırmak önemlidir. Aksi takdirde iş parçası bozulacaktır. Mayasız kızılcık kvası çok faydalıdır. Hazırlamak için aşağıdaki ürünlere ihtiyacınız olacak:

 • 4 litre su;
 • 1 kg kızılcık;
 • 0,5 kg şeker;
 • 1 yemek kaşığı. l. Kuru üzüm.

Bu tarife göre, kvası sadece kızılcıklardan değil aynı zamanda ahududu, yaban mersini, kuş üzümü, böğürtlen, yaban mersini de yapabilirsiniz.

Adım adım pişirme teknolojisi:

 1. Meyveleri iyice ayırın, yenmeyen tüm parçaları çıkarın, akan su altında durulayın ve bir kağıt havluyla kurulayın. Bu işlemlerden sonra kızılcıklar bir kaba aktarılır ve ezilerek püre kıvamına getirilir.
 2. Şurubu su ve toz şekerden kaynatın, yanlarına kızılcık dökün ve karıştırın.
 3. Kvasın asitliği, içine bal eklenerek azaltılabilir.
 4. Kabı gazlı bezle örtün ve 24 saat demlenmesine izin verin.
 5. Bir gün sonra, her birine birkaç parça kuru üzüm eklemeniz gereken şişelere süzün ve dökün.
 6. Sıkıca kapatın ve buzdolabında saklayın.
Önemli! Tariflerden herhangi birine göre hazırlanan bir içeceği şampanya şişelerinde saklamak ve sadece soğuk servis etmek daha iyidir - bu şekilde tadı zengin ve hoş hale gelir.

Kızılcıklardan sağlıklı kvasın nasıl yapılacağını öğrenmek için video yardımcı olacaktır:

Sonuç

Kızılcık kvası, ferahlatıcı ve canlandırıcı değerli bir içecektir. Aynı zamanda insan vücudunun tüm sistemlerinin işleyişini sürdürmeye yardımcı olan vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Satın alınan içeceğin tadı satın alınandan çok daha düşük olduğu ve imalatçıların hazırlanmasında kullandığı bileşenlerin kalitesi şüpheli olduğu için evde pişirmek daha iyidir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat