Kırmızı kuş üzümü kompostosu: kış için, her gün için faydalar ve zararlar, kaloriler

Komposto, meyve ve meyve içeceği olarak yaygınlaşan bir Fransız tatlısıdır. Yapıdaki değişiklik, hazırlama teknolojisindeki bir değişiklikle, lezzetli içecekleri uzun süre saklamanıza izin veren tekniklerin kullanılmasıyla ilişkilidir. Kış için kırmızı kuş üzümü kompostosu tarifleri, vücudun ihtiyaç duyduğu benzersiz bir tada ve faydalı özelliklere sahip oldukları için özellikle popülerdir.

Kırmızı kuş üzümü kompostosu neden faydalıdır?

Kırmızı çeşit, bektaşi üzümü ailesine aittir. Frenk üzümü, askorbik asit içeriği bakımından dut çeşitleri arasında liderdir. Ek olarak, faydalı antioksidan elementler bakımından zengindir, bir vitamin ve mineral kompleksi içerir.

Komposto faydaları, içeceğin hazırlanış yöntemleri ve kırmızı kuş üzümü bileşiminin elementlerinin insan vücudu üzerindeki etki türleri ile belirlenir.

Komposto, meyvelerin kısa süreli ısıl işlemiyle hazırlanır. Sıcaklığın etkisiyle meyvenin yapısı değişir, suyla karışan ve kendi tadını elde eden meyve suyu salgılar. Şeker, sitrik asit ilavesi, içeceğin uzun süreli depolanmasına katkıda bulunur. Ek olarak, fermantasyonu veya küfü tetikleyen kimyasal reaksiyonların gelişimini dışlamak için bileşim ek sterilizasyona tabi tutulur.

Kompozisyonun unsurları, düzenli alım yapılmasına bağlı olarak vücut üzerinde bir etkiye sahiptir:

 1. İçecek, vücudun su dengesini normalleştirme ve sıvı tüketimini geri yükleme yeteneğine sahiptir. Nazik bir idrar söktürücü etkiye sahiptir, sistematik kullanımla vücuttaki kalsiyum tuzlarını yıkamaz.
 2. Kırmızı kuş üzümü meyvelerindeki yüksek askorbik asit içeriği, kompostoları titreme, ateş gibi soğuk algınlığı semptomlarının tezahürü için vazgeçilmez kılar. Düşük şeker içeriğine sahip ılık sıvılar terletici ve ateş düşürücü etkilere katkıda bulunur.
 3. Antioksidanlar oksidasyon süreçlerini önler, kas tonusunun korunmasına yardımcı olur, eşit bir cilt dokusunu korumaya yardımcı olur ve hücrelerin durumunu etkiler.
 4. Tanenler, doğal diyet lifleri, sindirim süreçleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve zararlı toksinleri temizlemek için bağırsak aktivitesini iyileştirir.
 5. Flavonoidler, organik asitler normal bir metabolik hızı korur, kan damarlarının durumunu iyileştirir, kırılganlığı azaltır, onları daha güçlü ve daha elastik hale getirir.
 6. Vitamin eksikliği olan, çeşitli anemiden muzdarip olanlar ve ayrıca aktivite türünün doğası, sürekli stres nedeniyle vücudun bağışıklık güçlerinde bir azalmaya yatkın olanlar için kırmızı kuş üzümü içecekleri içmek faydalıdır.
 7. Kırmızı kuş üzümü, kardiyovasküler hastalık teşhisi konmuş kişiler için yararlıdır, şekersiz içeceklerdeki meyveler kalp kası üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, hematopoetik sistemin aktivitesini etkileyebilir.
 8. Çocuklar için sağlıklı olan içecekler arasında meyveli içecekler başı çekiyor. Bunlar, çocuğun vücudunun doğal ihtiyaçlarını karşılayan, onları mineral ve vitaminlerle doyuran sıvılardır. Neredeyse hiç kontrendikasyonları yoktur, ev yapımı sıvılar zararlı katkı maddeleri içermez.
 9. Kırmızı kuş üzümü kompostosu genel bir güçlendirici etkiye sahiptir, hormonal seviyelerin oluşturulmasına yardımcı olur, ruh halini etkiler ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Tek kontrendikasyon midenin asitliğinin artması olabilir. Meyveler açısından zengin askorbik ve sitrik asitler iltihaplı duvarları tahriş edebilir ve mide suyunun aktif üretimini teşvik edebilir.

Kırmızı kuş üzümü kompostolarının kalori içeriği en düşüklerden biri olarak kabul edilir, rakam sadece 40 kcal'dir. Bu özellik, bir diyet menüsü derlerken talep görmektedir. Kırmızı kuş üzümü kompostosu aynı anda birkaç etkiye sahiptir:

 • vücuttaki su dengesini düzenler;
 • bağışıklık kuvvetlerinin genel olarak güçlendirilmesine katkıda bulunur;
 • vitamin ve minerallerle doyurun.

Minimum miktarda tatlandırıcı eklenmesine tabi olan düşük glisemik indeks, şeker hastalığı teşhisi konmuş kişiler için kırmızı kuş üzümü meyveli kompostoları talep eder.

Kış için kırmızı kuş üzümü kompostosu nasıl kapatılır

Kendi kırmızı kuş üzümü kompostounuzu yapmak hiç de zor değil, ancak bu zaman alacak ve teknolojik yöntemlere bağlı kalacaktır.

18. yüzyıldan sonra Rusya'da kompostoların varlığından bahsetmeye başladılar. O zamana kadar meyvelerden ve meyvelerden yapılan içeceklere vzvar deniyordu. Festival menüsüne aitlerdi ve masaya ek bir zorlama olmadan servis edildi: çilek veya meyve parçaları ile.

18. yüzyıldan sonra. şefler yeni çıkmış kompozisyonlar hazırlamaya başladı. Bunun için meyveler ve meyveler kaynatıldı, sonra süzüldü ve meyve parçaları bir elekten geçirildi. Bu yöntem, kompostoların Rusya'daki en sevilen içeceklerden biri haline geldiği 19. yüzyılda geliştirildi. Şimdi tamamen farklı bir şekilde hazırlanıyorlar. Boşluklar korunmaya başladı, kış için toplandı, cam kavanozlara döküldü ve ek koruma sağlandı.

Yemek pişirmek için, tüketici olgunluk derecesine sahip meyveler seçilir. Olgunlaşmamış meyveler, hasadın genel tadını önemli ölçüde etkileyebilir. Teknologlar, olgunlaşmamış meyvelerin tadı basit şeker şurubu gibi olduğu konusunda uyarıyorlar.

Kırmızı kuş üzümü toplamanın özelliği, yırtıldıklarında meyvelerin genellikle dallarda kalmasıdır, bu nedenle onları hazırlama ve toplama süreci çok zaman alabilir. Kırmızı kuş üzümü kompostosu kaynatmadan önce dikkatlice sıralanır, dallardan ve yaprak saplarından temizlenir.

Tarifler için genellikle 3 litrelik kutular kullanılır. Bu, suyla ilave seyreltilmeden tüketilmek üzere hazırlanan içecekler için geçerlidir. Bazı ev hanımları yüksek konsantrasyonda şeker ve meyve suyu içeren yemek tarifleri kullanır, daha sonra kompostolar 1 litrelik kavanozlara sarılır ve açıldıktan sonra ek olarak suyla seyreltilir.

3 litrelik kavanozlarda kırmızı kuş üzümü kompostosu

Kırmızı kuş üzümü klasik tarifine göre hazırlanan komposto, fotoğrafta soluk pembe görünüyor, kırmızı meyveler kavanozun dibine yerleşiyor. Tüketildiklerinde filtrelenirler veya bir bardağa eklenirler, bireysel tercihlere bağlıdır.

Bir litre kavanozda kırmızı kuş üzümü kompostosu

1 litre komposto için 1 yemek kaşığı alın. meyveler ve aynı miktarda şeker. Bazı ev hanımları şeker ve sudan şurup pişirir ve ardından meyveleri sıcak sıvı ile doldurur.

Bir litrelik kavanozların depolanması daha uygundur, buzdolapları veya küçük raflar için uygundurlar. Ayrıca, bir litrelik tenekeleri sterilize etmek daha az zaman alır.

Kış için sterilizasyon ile kırmızı kuş üzümü kompostosu nasıl pişirilir

Sterilizasyon, iş parçalarını kış boyunca korumanıza izin veren cam kaplar hazırlamanın bir yoludur. Cam kavanozlar, yiyecekleri yerleştirmeden önce ve kapakları sıktıktan sonra sterilize edilir. Hazırlanmadan önce, kaplar aşağıdaki yollardan biriyle işlenir:

Kaynatarak

Bankalar, büyük bir tencerenin dibine dikey veya yatay olarak yerleştirilir.

15 - 20 dakika

Feribot

Kaplar özel dolgu cihazları kullanılarak buhar üzerinde tutulur.

· 1 litrelik kutular 10 - 15 dakika bekletilir;

3 litre - 20 - 25 dak.

Fırında mikrodalga

Suyun üçte biri kadar doldurulan bankalar ızgaraların üzerine yerleştirilir.

3 ila 5 dk. mikrodalgada, 10 dak. - fırında.

Kompostoları hazırladıktan sonra, kapaklarla kapatılmış kavanozlar ayrıca sterilize edilir. Her hacim için zaman mutfak zamanlayıcısına kaydedilir:

 • 1 l - 10 dakikaya kadar;
 • 1 l ila 2 l - 15 dakika;
 • 3 l - 30 dak. arası

Kavanoz kapakları ayrı ayrı sterilize edilir. Bunu yapmak için geniş bir tava alın. Kavanozlara uyan kapaklar alt tarafa dizilir, su ile doldurulur ve 10 dakika kaynatılır.

Dikkat! Kapaklar kullanılan kapların boğazına sıkıca oturmalı, kapatırken hava almamalıdır.

Sterilizasyon olmadan kırmızı kuş üzümü kompostosu

Kompostolar ek sterilizasyon olmadan hazırlanır. Bu durumda içecekler hazırlandıktan sonra gün boyu içilir veya yaklaşık 5-6 gün soğukta saklanır.

3 litre su için:

 • yıkanmış, hazırlanmış meyveler - 300 g;
 • şeker - 0,5 kg.

Meyveler kavanozların dibine konur, üzerine kaynar su dökülür ve 10 dakika bekletilir. İnfüzyon süzülür, şeker şurubu kaynatılır. Elde edilen şurup tekrar meyvelerin üzerine dökülür. Kutular sarılır ve soğuması için çıkarılır.

Kış için kırmızı kuş üzümü ve bektaşi üzümü kompostosu için basit bir tarif

Kırmızı kuş üzümü ve bektaşi üzümü aynı dut ailesinin üyeleridir. Çalı meyvelerinin benzerlikleri vardır, ancak temel tat özellikleri bakımından farklılık gösterir. Bektaşi üzümü kompostosu, özellikle taze bektaşi üzümü sevenler arasında popülerdir. Ek olarak, kırmızı kuş üzümü ve bektaşi üzümü kompostosu hamile veya emziren anneler için iyidir. Faydalı özelliklere sahiptirler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve genel refahı iyileştirmeye yardımcı olan içecekler olarak diyete dahil edilmeleri önerilir. Bu içecekler, belirgin bir bektaşi üzümü ile sıra dışı tatlara sahiptir.

3 litrelik bir kap için şunları al:

 • 1 yemek kaşığı. her iki türden meyveler;
 • şeker - 0.2 kg;
 • su - 3 l.

Tatlı şurup kaynatılır, ardından hazırlanan meyveler serilir. Şurup 3 - 5 dakika kaynatılır, ardından tamamen soğuyana kadar uzaklaştırılır.

Kırmızı kuş üzümü ile hindistan cevizi ve tarçınlı kış kompostosu tarifi

Baharatlar veya baharatlar içecekleri özellikle sağlıklı kılar. Kışın iştahı artırır, soğuk algınlığı semptomlarını önlemeye yardımcı olur ve ateş düşürücü özelliklere sahiptirler. Bu tür tarifler, belirli tatları nedeniyle tüm aile üyeleri tarafından beğenilmeyebilir, bu nedenle teknoloji uzmanları, kışa hazırlamadan önce içeceği test etmek için hazırlamanızı önerir:

 • meyveler - 700 g;
 • şeker - 40 g;
 • tarçın, toz - 1 çay kaşığı;
 • küçük hindistan cevizi, toz - 0,5 çay kaşığı;
 • karanfil - 5 adet.

Meyveler kaynar suyla dökülür, 15 dakika ısrar edilir. Daha sonra su süzülür, şeker şurubu kaynatılır. Meyvelere baharat ve otlar eklenir. Sıcak şurubu dökün, yuvarlayın, sterilizasyon veya soğutma için çıkarın.

Baharatlı kırmızı kuş üzümü kompostosu, midenin asitliğinin artması durumunda kontrendike olabilir ve ayrıca emzirme için istenmeyen bir durum olabilir.

Kış için kırmızı kuş üzümü sitrik asitle komposto nasıl yapılır

Sitrik asit, frenk üzümü tarifine ekstra bir ekşilik verir. Ayrıca asit, hazırlanan meyvelerin faydalı özelliklerinin korunmasına, korunmasına katkı sağlayan bir elementtir. 3 litre suya 300 gr meyve dökülür, tatlandırıcı ilave edilir.Reçeteye göre 3 litrelik bir kavanozun 1 çay kaşığı ihtiyacı olacak. sitrik asit.

Kış için kırmızı kuş üzümü ve kayısı kompostosu tarifi

Birçok insan çeşitli içecekleri sever, bu nedenle genellikle kırmızı kuş üzümü, erik veya kayısıdan komposto hazırlarlar.

Kırmızı kuş üzümü ve kayısı özel oranlarda karıştırılır. Meyveler ikiye bölünür, tohumları çıkarılır.

 • meyveler - 0,3 kg;
 • kayısı, yarım - 0,2 kg;
 • şeker - 7 yemek kaşığı. l.;
 • su - 2 l.

Kayısıların yarısı, kuş üzümü meyveleri kaynayan şeker şurubuna yerleştirilir. Elde edilen karışım 3-5 dakika kaynatılır. Soğutulduktan sonra sıvı süzülür.

Kırmızı kuş üzümü kompostosu kış için fırçalarla nasıl kapatılır

Fırçadan çıkarılmamış meyvelerden komposto hazırlama yöntemi, az zamanı olanlar için uygundur. Meyveler iyice yıkanır, bir kağıt havlu üzerinde kurutulur, ardından ince dallarla birlikte kavanozlara serilir. Çileklerin üzerine klasik tarife göre hazırlanan kaynar tatlı şurup dökülür. Daha sonra kutular ek olarak sterilize edilir.

Vanilya ve kuru erik ile kırmızı kuş üzümü kompostosu

Frenk üzümü ve kuru erik içecekleri yoğun temizleme etkisine sahiptir. Metabolik süreçlerin normalleşmesine katkıda bulunur, zararlı toksinleri giderir. Fotoğrafta, kırmızı kuş üzümü ve kuru erik kompostosu, kurutulmuş meyvenin içeceğe verdiği gölge nedeniyle daha koyu, doymuş görünüyor. Vanilya tadı iyileştirir, içeceği daha aromatik hale getirir. Bu tür kompozisyonların kışın taze pişmiş ürünlerle servis edilmesi tavsiye edilir.

Malzemeler:

 • meyveler - 400 g;
 • vanilin - 1 çay kaşığı;
 • kuru erik - 100 g;
 • şeker - 200 gr'dan tadı;
 • su - 3 l.

Kuru erikler önceden sıcak suya batırılır, şiştikten sonra şeritler halinde kesilir ve şekerle kaplanır, ardından su ile dökülür. Karışımı kaynatın. Vanilya ile kırmızı kuş üzümü ekleyin. İçecek 4 dakika kaynatılır.

Bir tencerede kırmızı kuş üzümü kompostosu nasıl pişirilir

Kompostolar genellikle taze servis edilmek üzere hazırlanır. Bu tür içecekler kaynatıldıktan sonra soğutulur ve buzla servis edilir. Oranlar planlanan hacme bağlıdır. Tatmak için şeker miktarını kontrol edebilir, ilave malzemeler ekleyebilirsiniz.

Vanilya ve tarçın ile kırmızı kuş üzümü kompostosu nasıl yapılır

300 gr hazırlanmış meyve bir tencereye konur, her biri 0.5 çay kaşığı 200 gr şeker dökülür. vanilya ve tarçın. Karışım 2 litre suya dökülür, yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Daha sonra komposto filtrelenir. Gerekirse şeker eklenir.

Tavsiye! Tarçın tozuna ek olarak, kaynatıldıktan sonra çıkarılan çubuklar da kullanılır.

Kırmızı kuş üzümü ve limon kompostosu tarifi

Yaz aylarında kırmızı kuş üzümü komposto içeceği limonlu hazırlanır, susuzluğu mükemmel şekilde giderir. Tarif için hazırlamanız gerekenler:

 • meyveler - 1 kg;
 • şeker - 500 g;
 • limon - 3 adet.

Limonları kaynar suyla haşlayın, ardından lezzetini çıkarın, halkalar halinde kesin, çekirdeklerini çıkarın. Meyveler yıkanır ve kurutulur. Şurup 3 litre sudan kaynatılır ve üzerine şeker, limon ve çilek eklenir. 5 dakika kaynatın. Cam kaplara dökülür ve soğuduktan sonra buzla servis edilir.

Kırmızı kuş üzümü kompostosu için en kolay tarif

Komposto, doğrudan kullanımdan önce 1-2 porsiyon pişirilebilir. Bunu yapmak için 200 gr kırmızı kuş üzümü meyveleri 100 gr şeker ile dökülür, 300 ml su dökülür. Karışım 5 dakika kaynatıldıktan sonra soğutulur.

Depolama kuralları

Hazırlama yöntemine bağlı olarak kompostolar saklanır. Ek sterilizasyona tabi tutulmayan ve kapağı kapatılmayan içecekler buzdolabında +2 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda 2 gün saklanır.

Kapaklarla kapatılan ancak ayrıca sterilize edilmeyen kompostolar, teknolojik yöntemlere uygun olarak yaklaşık 2 - 3 ay saklanır.

Kompostoları saklamak için genel kurallar:

 • iş parçaları ısıtma cihazlarının yakınında saklanmaz;
 • bankalarda doğrudan güneş ışığını hariç tutun;
 • sıcaklık dalgalanmalarını hariç tutun: gıdanın buzunun çözülmesi veya yeniden dondurulması.

Çift şekilde sterilize edilen konserve yiyecekler, açık bir sıcaklık rejimi ile bodrum katlarında iki yıldan fazla saklanabilir.Bu süreden daha uzun süre saklamak, fermantasyon süreçlerini tetikleyebilir, içecek almanın faydalarını azaltabilir.

Sonuç

Kış için kırmızı kuş üzümü kompostosu tarifleri ev hanımları arasında popülerdir. Alışılmadık tatları vardır, susuzluğu gidermek için uygundurlar ve ayrıca faydalı özelliklere sahiptirler.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat