Sterilizasyon olmadan çilek kompostosu nasıl yapılır

Çilek, bahçede olgunlaşan ilk meyvelerden biridir. Ancak, maalesef, belirgin bir "mevsimsellik" ile karakterizedir, bahçeden sadece 3-4 hafta boyunca ziyafet çekebilirsiniz. Ev yapımı hazırlıklar yazın eşsiz tadı ve aromasını korumaya yardımcı olacaktır. Çoğu zaman, reçel, reçel, konfigürasyonlar ondan yapılır. Ancak kışa sterilizasyon olmadan çilek kompostosu da hazırlayabilirsiniz.

Pişirmenin özellikleri ve sırları

Tenekeleri sterilize etmeden kış için çilek kompostosu, diğer meyveler ve meyveler kullanılarak bir içecekle aynı prensiplere göre hazırlanır. Ancak bazı özellikler hala mevcuttur:

 1. Komposto sterilizasyon yapılmadan hazırlandığı için kavanozların ve kapakların temizliği çok önemlidir.
 2. Taze çilekler, en uygun koşullarda bile uzun süre saklanmaz, meyveler yumuşar. Bu nedenle, topladıktan veya satın aldıktan hemen sonra kış için sterilizasyon olmadan komposto hazırlamaya başlamanız gerekir.
 3. Çilekler çok “yumuşaktır” ve kolayca zarar görebilir. Bu nedenle, kompostoyu kış için sterilizasyon olmadan hazırlamadan önce küçük porsiyonlarda, bir "duş" altında ve güçlü bir basınçlı su altında yıkanmaması önerilir. Veya sadece suyla doldurun ve tüm bitki ve diğer döküntülerin ortaya çıkmasını bekleyin.
Önemli! Tarifte belirtilen şeker miktarı kendi damak zevkinize göre artırılıp azaltılabilir. Ama daha fazlasını koyarsanız, içecek "konsantre" olur, bu formda daha iyi korunur.

Malzemelerin seçimi ve hazırlanması

İdeal seçenek, bahçeden yeni toplanan çileklerdir. Ancak herkesin kendi bahçeleri ve sebze bahçeleri yoktur, bu yüzden meyvenin satın alınması gerekir. Bu en iyi pazarlarda yapılır.

Mağazadan satın alınan çilekler komposto için uygun değildir çünkü raf ömrünü uzatmak için çoğu zaman koruyucular ve diğer kimyasallarla işlenir. Bu, meyvenin tadı ve müstahzarlarını olumsuz etkiler.

Çilek seçerken nelere dikkat etmelisiniz:

 1. En uygun meyveler orta büyüklüktedir. Isıl işlem gördüklerinde, büyük çilekler kaçınılmaz olarak iştah açıcı bir yulaf ezmesine dönüşür, küçükler çok şık görünmez.
 2. Renk ne kadar zengin ve kağıt hamuru ne kadar yoğunsa o kadar iyidir. İçecekte, bu tür meyveler bütünlüğünü korur, çok güzel bir gölge kazanır. Tabii ki, tüm bunlar belirgin bir tat ve aroma ile birleştirilmelidir.
 3. Kışın komposto için sadece olgun meyveler uygundur. Aksi takdirde, iş parçası çok estetik görünmüyor. Olgunlaşmış çilekler yumuşaktır, yoğun değildir; kendilerine zarar vermeden ısıl işleme (sterilizasyon olmadan bile) tolerans göstermezler. Olgunlaşmamış, cildin yeterince doymuş bir tonunda farklılık göstermez ve eti neredeyse beyazdır. Kaynar suyla döküldüğünde bej bir ton alır.
 4. Minimum mekanik hasarla bile meyveler uygun değildir. Ayrıca küf ve çürük izleri olan numuneler atılır.

Kışa sterilizasyon olmadan komposto hazırlamak için çileklerin ayıklanması ve yıkanması gerekir. Meyvelerin "travmasını" en aza indirmek için, büyük bir leğene boşaltılır, temiz soğuk su dökülür. Yaklaşık bir çeyrek saat sonra, küçük porsiyonlar halinde kaptan çıkarılır ve bir kevgir içine aktarılır ve fazla sıvının süzülmesine izin verilir. Daha sonra çileklerin kağıt veya keten peçeteler üzerinde tamamen kurumasına izin verilir.

Sepal saplar en son hasat edilir.

Önemli! Tarif, içecek için başka meyveler gerektiriyorsa, ayrıca yıkanmalı, gerekirse soyulmalıdır.

Kış için sterilizasyon olmadan çilek kompostosu nasıl yapılır

Kompostodaki çilekler hemen hemen her meyve ve çilek ile iyi gider. Bu nedenle kendi tarifinizi "icat etmek" oldukça mümkündür. Veya aşağıdakilerden en beğendiğinizi seçin. Her birinde, üç litrelik kutu başına gerekli bileşenler listelenmiştir.

Sterilizasyon olmadan kış için sitrik asitli çilek kompostosu tarifi

Sterilizasyonsuz böyle bir komposto için ihtiyacınız olacak:

 • çilek - 1.5-2 su bardağı;
 • şeker - 300-400 g;
 • sitrik asit - 1 poşet (10 g).

Yemek pişirme kompostosu son derece basittir:

 1. Yıkanan meyveleri sterilize edilmiş kavanozlara koyun. Şekeri sitrik asitle karıştırın, üstüne dökün.
 2. Gerekli miktarda suyu kaynatın, boyuna kadar kavanozun içine dökün. İçeriğine zarar vermemek için, kabı hafifçe eğerek "duvar boyunca" bunu yapmak daha uygundur. Veya içine uzun saplı tahta, metal bir kaşık koyabilirsiniz.
 3. Kavanozu hafifçe sallayın. Hemen kapağı açın.

İçeceğin çabuk bozulmaması için uygun şekilde soğutulması gerekir. Bankalar ters çevrilerek sıkıca sarılır ve tamamen soğuyana kadar bu şekilde bırakılır. Bu yapılmazsa kapakta yoğuşma oluşacaktır ve bu küf gelişimi için uygun bir ortamdır.

Kış için nane ile çilek kompostosu

Alkolsüz çilek mojito'ya neredeyse benzer. Şunları gerektirecektir:

 • çilek - 2-3 bardak;
 • şeker - 300-400 g;
 • tadı taze nane (4-5 dal).

Bir içecek nasıl hazırlanır:

 1. Yaklaşık 2 litre su kaynatın. Yıkanmış çilekleri sapsız ve nane yapraklarını bir elek veya kevgir içine koyun. 40-60 saniye kaynar suda haşlayın. Yaklaşık bir dakika soğumaya bırakın. 3-4 kez daha tekrarlayın.
 2. Çilekleri bir kavanoza koyun.
 3. Meyvelerin beyazlatıldığı suya şeker ekleyin. Tekrar kaynatın, 2-3 dakika sonra ocaktan alın.
 4. Şurubu hemen kavanozlara dökün, kapakları yuvarlayın.
Önemli! Meyveleri kavanozlara yerleştirirken nane yaprakları istenildiği gibi çıkarılabilir veya bırakılabilir. İkinci durumda, komposto kışın açıldığında tadı çok daha belirgin hissedilecektir.

Kış için elmalı çilek kompostosu

Geç çileklere yaz elmaları eklerseniz, kış için çok lezzetli bir komposto elde edersiniz. Bunun için ihtiyacınız olan:

 • taze çilekler - 1-1,5 su bardağı;
 • elmalar - 2-3 parça (boyuta bağlı olarak);
 • şeker - 200 g

Aşağıdaki gibi sterilizasyon olmadan böyle bir içecek hazırlayın:

 1. Elmaları yıkayın, dilimler halinde kesin, çekirdeği ve sapı çıkarın. Kabuğu açık bırakılabilir.
 2. Onları ve çilekleri bir kavanoza koyun.
 3. Yaklaşık 2,5 litre su kaynatın. Bir kaba boşaltın, 5-7 dakika bekletin.
 4. Suyu tekrar tencereye dökün, şeker ekleyin. Sıvıyı kaynatın.
 5. Kavanozları şurupla doldurun, kapakları yuvarlayın.
Önemli! Kış için sterilize edilmeyen böyle bir çilek kompostosu, özellikle tatlı değil, tadı çok zengin.

Kiraz veya kiraz ilavesiyle kış için çilek kompostosu

Sterilizasyon olmadan bu komposto için aşağıdaki bileşenler:

 • taze çilek ve kiraz (veya kiraz) - her biri 1,5 bardak;
 • şeker - 250-300 g.

Kışa bir içecek hazırlamak son derece basittir:

 1. Yıkanmış çilekleri ve kirazları bir kavanoza koyun. Suyu kaynatın, meyvelerin üzerine dökün, yaklaşık beş dakika bekletin.
 2. Tekrar tencereye dökün, şeker ekleyin. Kristalleri tamamen çözülene kadar ateşe devam edin.
 3. Şurubu meyvelerin üzerine dökün, kavanozları hemen kapaklarla kapatın.
Önemli! Kış için sterilize edilmeyen böyle bir çilek kompostosu, sadece harika bir aromaya ve çok güzel bir gölgeye sahiptir. Dikişten yaklaşık bir ay sonra hazırdır.

Kış için portakallı çilek kompostosu

Çilek, herhangi bir turunçgil meyvesiyle iyi gider. Örneğin, kış için aşağıdaki kompostoyu hazırlayabilirsiniz:

 • çilek - 1-1,5 su bardağı;
 • turuncu - yarım veya bütün (boyuta bağlı olarak);
 • şeker - 200-250 gr.

Sterilizasyon olmadan böyle bir içecek hızlı ve kolaydır:

 1. Kabuğu portakaldan çıkarın, dilimlere bölün. Beyaz filmi ve kemikleri çıkarın. Hamuru parçalara ayırın.
 2. Çilekleri ve portakalları bir kavanoza koyun. Suyun içeriğini kaplaması için üzerine kaynar su dökün. Örtün, on dakika bekletin.
 3. Sıvıyı boşaltın, bir kavanozdaki meyvelere şeker ekleyin.
 4. Yaklaşık 2,5 litre su kaynatın, boynun altındaki bir kaba dökün, kapağı yuvarlayın.
Önemli! Kışın içeceği çok ferahlatıcı oluyor. Sterilizasyon olmadan, bu kompostodaki portakal greyfurt ile değiştirilebilir veya yaklaşık 1: 2 oranında limon eklenebilir.

Saklama hüküm ve koşulları

İş parçasının sterilizasyon gerektirmemesine rağmen uzun süre saklanabilir. Kışlık çilek kompostosunun “raf ömrü” üç yıldır. Tabii ki, içecek kutuları doğru hazırlanmışsa.

Önce bulaşık deterjanı ve kabartma tozu kullanarak iki kez iyice yıkayın, ardından durulayın. Temiz kutular sterilizasyon gerektirir. "Büyükannenin" yöntemi, onları kaynayan bir tencerenin üzerinde tutmaktır. Tenekeleri fırında "kızartmak" daha uygundur. Hacimleri izin veriyorsa, diğer ev aletlerini kullanabilirsiniz - bir airfryer, bir çift kazan, bir multicooker, bir mikrodalga fırın.

Sterilizasyon olmadan kış için hazır çilek kompostosu buzdolabında saklanmasına gerek yoktur. Oda sıcaklığında bile bozulmaz. Ancak içeceği mahzene, bodruma, camlı bir sundurmaya koyarak soğuk tutmak daha iyidir. Depolama alanının çok nemli olmaması önemlidir (metal kapaklar paslanabilir). Ve içeceği doğrudan güneş ışığından korumak gerekir.

Sonuç

Sterilizasyon olmadan kış için çilek kompostosu, son derece basit bir ev hazırlığıdır. Deneyimsiz bir ev hanımı bile pişirebilir; minimum malzeme ve zaman gerekir. Tabii ki, bu tür meyveler, taze olanlara kıyasla, faydalarını gözle görülür şekilde kaybeder. Ancak çileğin harika tadı, aroması ve hatta karakteristik rengini kış için korumak oldukça mümkündür.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat