Tüm yaz çiçek açan, bahçede alçak büyüyen çiçekler

Düşük büyüyen çok yıllık bitkiler, deneyimli bir bahçıvanın çok yönlü bir "aracıdır". Bu çiçekler peyzaj kompozisyonlarını tamamlar, bahçe ve sebze bahçesi bitkileriyle başarıyla birleştirilir, bordür, sırt ve diğer bölme yapıları olarak kullanılır.

Neredeyse tamamı cılız çok yıllık çiçek açar yaz boyunca. Onlarla birlikte çiçek tarhları bakımlı görünür ve düzenli bakım, yıllık nakil olmadan bile muhteşem kalır.

Düşük büyüyen çiçekler çok iddiasızdır, ancak doğru olanı seçebilmeleri bile gerekir. Uzun ömürlü çeşitleri ve özellikleri hakkında bu makaleden bilgi edinebilirsiniz.

Düşük büyüyen çok yıllık çiçek çeşitleri

Bahçe için çok yıllık çiçekler farklı boyutlarda olabilir. Küçük bitkiler, sırayla aşağıdakilere ayrılan ayrı bir gruba ayrılır:

 • zemin örtüleri;
 • cılız çok yıllık çiçekler;
 • çiçekli uzun ömürlü cüce alt türleri.

Zemin tam anlamıyla yer boyunca sürünürse, onu güneşten, rüzgardan ve soğuktan kaplarsa, o zaman cılız ve cüce çiçekler daha uzun saplara sahiptir, çoğu zaman boyları 70 cm'yi geçmez.

Bu bölüme ek olarak, bahçe için düşük çok yıllık bitkiler çiçeklidir ve çiçek açmaz. İlk durumda, çiçek salkımları bahçenin bir dekorasyonu olacak. çok yıllık çiçeklergenellikle iki ila üç ay boyunca, yani neredeyse tüm sezon boyunca dekore edilir. Çiçeklenmeyen grup - güzel dekoratif sürgünlere sahip bitkiler, ilginç bir şekle sahip yapraklar veya benzersiz bir renk. Hem bunlar hem de diğer çiçekler, peyzaj tasarımcıları ve sıradan bahçıvanlar tarafından oldukça sık kullanılır.

Çok yıllık düşük bitkilerin amacı

Cılız çok yıllık bitkiler bahçıvanların birçok sorunu çözmelerine yardımcı olur... Sonuçta, bu çiçekler:

 • sürekli ve karmaşık bakım gerektirmez;
 • düzenli ve bol miktarda sulamaya gerek yok;
 • sezon başına sadece bir veya iki pansuman gerekir;
 • oturması, başka bir yere taşınması ve paylaşması kolay;
 • hızla büyür ve ekimden sonraki ilk veya ikinci yılda çiçek açmaya başlar;
 • her mevsim çiçek açabilir;
 • diğer bitki türleri ve çeşitlerinin yanı sıra ağaçlar ve hatta bahçe bitkileriyle iyi geçin;
 • farklı topraklarda kök salmak, kumlu veya kayalık topraklar için çok yıllık çiçek çeşitleri vardır.

Önemli! Cılız uzun ömürlülerin temel avantajı, her baharda ekilmesi gerekmemesidir. Bir kez yapmak ve ardından oluşturulan kompozisyonun güzelliğinin birkaç yıl boyunca tadını çıkarmak yeterlidir.

Bahçe için çeşitli düşük büyüyen çok yıllık çiçek seçimi

Toplayarak çok yıllık çiçekler bir yazlık veya banliyö bölgesi için, bir çiçeklik veya peyzaj kompozisyonu için tasarlanan bitkilerin uyumluluğunu hesaba katmak gerekir.

Çok yıllıklar aşağıdakilerle aynı gereksinimlere sahip olmalıdır:

 1. Sulama sıklığı ve yöntemi.
 2. Büyüme oranı.
 3. Çalıların yüksekliği.
 4. Uygun toprak bileşimi.
 5. Gübreler ve uygulama sıklıkları.
 6. Kış için barınma ihtiyacı ve yöntemi.
 7. Güneşe veya gölgeye aşk.
Dikkat! Bahçenin güzelliği için aynı derecede önemli olan, seçilen renklerin tonlarının uyumlu birleşimidir.

Astrantia büyüktür

Bu cılız çiçek 70 cm'den fazla büyümez, yayılan çalılar zaten yaz başında çiçeklerle kaplıdır, biter Çiçek açmak ağustos ayı sonunda.Yeni çiçek salkımlarının çalılıklarda sürekli görünmesi için, zamanla solmuş çiçekleri çıkarmak gerekir.

Bu çok yıllık çiçeklerin gölgesi kesinlikle herhangi biri olabilir - bugün birçok Astrania çeşidi var, çok renkli tomurcukları olan çalılar bile var. Ama çoğu zaman küçük bulabilirsin beyaz çiçekli çok yıllık, soluk pembe veya bordo gölge.

Çok yıllık bir bitkinin dikilmesi güneşte daha iyidir, ancak hafif gölgeli bir alan, örneğin bir çardak veya çitten bir kafes gölgesi de uygundur. Düşük büyüyen bir bitki toprağa ve bakıma iddialı değildir - Astrantia her yerde büyüyebilir.

Astrantia büyüktür

Meşe adaçayı

Adaçayı (veya salvia) ayrıca yaz boyunca çiçek açan cılız uzun ömürlüleri ifade eder. Çalılar yaklaşık 60-80 cm büyür, adaçayı yayılmaz, çok yıllık kompakttır.

Bu çok yıllık bitkinin çiçek salkımları çok muhteşem - güzel mor renkli uzun mumlar. Adaçayı ekmelisin Gölgedeverimli ve hafif nemli topraklara sahip alanları seçmek.

Perennial, bakım konusunda seçici. Çalı çevresinde sabit toprak nemini korumak, toprağı zamanında gevşetmek, karmaşık gübreler uygulamak, zararlılara karşı korumak ve yabani otlar... Ancak özenli çalışmanın bir sonucu olarak, adaçayı sadece güzelliği değil aynı zamanda sağlığı da ödüllendirecektir, çünkü birçok rahatsızlıktan kurtaran iyi bilinen bir şifalı bitkidir.

Meşe adaçayı

Armeria sahil

Bu çok yıllık yaklaşık on çeşidi vardır, hepsi görünüm ve özellik bakımından farklılık gösterir. Ancak, prensip olarak, bu bitki oldukça iddiasız. Armeria'nın sık sık sulanmasına gerek yoktur; her toprak bitki için uygundur, kil ve kum bile. Armeria ayrıca kayalık kayalıkları veya kaya bahçelerini başarıyla dekore edecek.

Bu cılız çok yıllık bitkinin çiçeklenmesi tüm yaz boyunca devam eder ve çalıların bir fotoğrafı aşağıda görülebilir.

Armeria sahil

Alyssum Marine

Çok inatçı ve kalıcı uzun ömürlü. Çalıların yüksekliği 20 cm'yi geçmez, güçlü gövdeler kelimenin tam anlamıyla zeminde sürünerek yemyeşil çiçeklenme ile süslenir.

Alyssum çok uzun bir süre çiçek açar: ilk çiçeklenme Mayıs ayında ortaya çıkar ve son çiçek hafif donlara bile dayanabilir. Kışları ılık geçen bölgelerde çok yıllıklar ölmez, ancak bahar güneşinin ilk ışınları ile büyümeye ve gelişmeye devam eder.

Ancak soğuk iklimlerde bile, çok yıllık bir barınağa ihtiyaç duymaz, bitki şiddetli donlara bile sıkıca dayanacaktır. Pedinküllerin gölgesi herhangi biri olabilir: beyaz, sarı, pembe, leylak.

Alyssum Marine

Arenaria kıpkırmızı

Rockeries ve alpin slaytlar için ideal bir uzun ömürlü. Bu çiçek o kadar iddiasız ki kum veya taş üzerinde büyüyebilir. Sapların yüksekliği 15 cm'yi geçmez ve çok yıllık sürgünler kıpkırmızı renklidir.

Çiçek salkımları soluk pembe veya beyaz olabilir. Küçük yıldızlar şeklinde yapılırlar. Arenaria, Haziran ayı başlarında çiçek açar ve sonbaharın sonlarına kadar çiçek açmaya devam eder.

Çok yıllık bakım gerekli değildir, sulamanıza bile gerek yoktur - arenaria, kuraklığı mükemmel şekilde tolere eder.

Arenaria kıpkırmızı

Çok yıllık krizantem

İyi bilinen ve çok yaygın bir bitkidir. Bu çok yıllık bitki, özellikle kışı iyi tolere ettiği için Rus bahçıvanlar tarafından sevilir.

Kasımpatı diğer uzun ömürlü bitkilerden biraz sonra çiçek açmaya başlar - genellikle bu yazın ikinci yarısıdır. Ancak bu çiçekler, ilk şiddetli donlara kadar çiçek açmaya devam eden az sayıdaki çiçeklerden biridir.

Çiçek salkımının birçok tonu ve şekli olabilir - çok yıllık krizantem çeşitleri vardır.

Çok yıllık krizantem

Tavsiye! Bu çok yıllık bitkiyi güneşli bir alana ekerek krizantemlerin çiçeklenmesini hızlandırabilirsiniz.

Balkan sardunyası

Kışın bile yapraklarını dökmeyen çok yıllık bir bitki olduğundan tüm yıl boyunca bahçeyi süsleyebilmektedir. Çok yıllık çalıların yüksekliği 25 cm'ye ulaşır, çalılar zengin yeşil renkte oyulmuş yapraklarla dekore edilmiştir. Sonbaharda yapraklar sararır, kırmızıya dönebilir - çok etkileyici görünüyor.

Sardunya çiçeği haziran ayında başlar ve yaz sezonunun sonuna kadar devam eder.Bunca zaman bahçeye çok hassas bir çiçek kokusu yayılıyor. Pedinküllerin rengi kırmızı veya mordur.

Balkan sardunyası

Highlander akraba

Bu, herhangi bir bahçe için değerli bir dekorasyon olacak başka bir uzun ömürlüdür. Çalıların yaprakları mızrak şeklindedir ve çiçek salkımları kulak şeklindedir. Çiçekler açık pembe veya leylak renginde boyanmıştır.

Çok yıllık bir bitkinin ayırt edici bir özelliği, kış için yapraklarını dökmemesi, ayrıca renklerinin değişmemesi - yapraklar yeşil kalmasıdır. Çok yıllık, Eylül ayı sonunda çiçek açarak biter.

Highlander akraba

Dikkat! Bahçenin iyi aydınlatılmış güneşli alanlarında özellikle zengin yayla çiçek renkleri elde edilir (bunları fotoğrafta görebilirsiniz).

Düşük büyüyen uzun ömürlü nasıl düzgün bir şekilde yetiştirilir

Tüm uzun ömürlü bitkiler gibi, cüce çiçeklerinin de özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, bahçenize muhteşem sağlıklı çiçekler sağlamak için, sahibinin aşağıdaki işlemleri yaparak biraz terlemesi gerekecektir:

 1. Kurutulmuş çiçekleri, tüm bitkinin gücünü almamaları için zamanında çıkarın.
 2. Köklerin aşırı büyümesini önlemek için toprağı taş veya plastik (metal) plakalarla koruyun.
 3. Çiçekleri çiçek yatağının kenarına veya kenarına sürekli değil, belli bir mesafeden dikmek. Uzun ömürlülerin yüksek büyüme oranını hesaba katmak gerekir.
 4. Damla sulama sistemi kullanmak, su ve gübre tedarikini kontrol etmek için daha uygundur.
 5. Çam dalları veya sentetik "nefes alan" malzemeler kullanarak kış için çok yıllık bitkileri örtün.
 6. Çok yıllıkları seçin, böylece çiçek yatağı ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar çiçek açmayı sevindirir.

Çok yıllık bodur bir bitkinin her fotoğrafı, bu bitkilerin benzersizliğini ve muhteşemliğini giderek daha fazla onaylıyor. Uzun ömürlü güzelliğin özellikle parlak görünmesi için, bu çiçeklerin tek tek dikilmesine gerek yoktur - yoğun grup dikimlerinde harika görünürler.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat