Sonbaharda süsen ne zaman nakledilir

Süsenlerin bahçeye rastgele küçük yığınlar veya çiçek tarhları halinde dikildiği günler çoktan geride kaldı. Şimdi bazı yetiştiriciler bu çiçeklerin olabildiğince çok çeşidini yetiştirmeye çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda sitelerini çiçeklenme zamanı, bitki boyu ve bakım kurallarına göre dikkatlice planlıyor. Çeşitli çiçek aranjmanları, dağ tepeleri ve peyzaj dekorasyonu yapılırken tüm bu faktörler dikkate alınır. Iris, bu amaç için en uygun olanıdır. Belki de bu yüzden genellikle ilkbahar-yaz çiçek yataklarının ve çiçek tarhlarının dekorasyonunda bir bileşen olarak seçilmektedir. Ve iyi bir sebepten dolayı. Kısa bir süre çiçek açmasına rağmen, olağanüstü şeklindeki birçok çiçeğin aksine, yapraklar yeşil, doygun renklerini sonbahara kadar mükemmel şekilde korurlar. Sonbaharda süsenlerin zamanında ekilmesi, güzelce dekore edilmiş çiçek yataklarının anahtarıdır.

Bu bahçe çiçeklerinin bir diğer avantajı, kar beyazından koyu kahverengiye kadar geniş bir renk yelpazesidir. Aromaları da çeşitlidir: vanilyalı hassas karamelden çikolataya. Ve bu çiçeğin bakımdaki iddiasızlığına rağmen, süsenlerin nakli için hala gerekli. Dahası, sonbaharda süsen dikimi en müreffeh dönemdir.

Sonbaharda süsen nakli neden gerekli?

Çiçek yetiştiricilerinin süsen dikimlerinin zamanlamasıyla ilgili görüşleri farklıdır. Birisi ilkbaharda bitki dikmeyi tavsiye ediyor, biri yaz aylarında yapmayı tercih ediyor. Daha deneyimli çiçek severler, sonbaharda süsen dikimini savunur. Ve inançlarını iyi gerekçeli argümanlarla teyit ederler.

 • Erken sonbaharda ekerek, onlara kök salmaları için gereken zamanı verirsiniz. İlkbaharda ekerken, onları bu zamandan mahrum edersiniz, bu da çiçeklenmeyi hemen etkiler.
 • Baharın gelişiyle birlikte böcekler aktif hale gelir ve aktif olarak çoğalır. Birçoğu yeni ekilen çiçeklere onarılamaz zararlar verebilir. Aslında, nakilden hemen sonra irisler en savunmasızdır. Ve sonbaharda, zararlıların sayısı önemli ölçüde azalır. Bu nedenle bitkiler de daha düşük risk altındadır.
 • İlkbaharın başlamasıyla birlikte kişisel arsada çok fazla güçlük var. Sonbaharda süsen dikmek değerli vaktinizi boşaltacaktır. Süsenleri acele etmeden dikmek için doğru zamanı seçmek önemlidir. Ve ılık bahar günlerinin başlamasıyla birlikte, yalnızca en sevdiğiniz çiçeklere hayran kalacaksınız.

Süsenlerin büyüme mevsiminin özellikleri

Sonbaharda yıllık süsen dikimi gerekli değildir, ancak her 3-4 yılda bir bitkinin eski köklerden kurtulmak için ekilmesi gerekir. Yeni kökler hızla büyüyecek. Nakil olmadan, 5. yılda şiddetli bir şekilde çiçek açmayı bırakırlar. Bu özellikle çeşitli çiçekler için önemlidir.

İrisler, çeşitliliğe ve bölgesel bağlantıya bağlı olarak Mayıs ayının ikinci yarısından Haziran ayı sonuna kadar çiçek açar. Ancak çiçeklenmenin sona ermesiyle birlikte büyüme mevsimi bitmez.

Yıl boyunca irislerin büyüme mevsimi birkaç aşamaya ayrılmıştır:

 • İlkbaharın başlamasıyla birlikte, karlar erir ermez, bitkinin hava kısmını hızla oluştururlar. Kendinize hakim olun, ilk sürgünlerden sadece bir buçuk ay içinde yemyeşil çalılara dönüşürler ve ilk tomurcuklar üzerlerinde belirir. Bu nedenle, birçok yetiştirici ilkbaharda süsen dikimine karşı tavsiyede bulunur. Nitekim, bu dönemde hızlı büyüme için bitkinin iyi köklenmiş bir yeraltı kısmına ihtiyaçları vardır. Sonbaharda süsen dikimi daha çok tercih edilir.
 • Temmuz ayı başlarında çiçeklenme evresinin sonunda kök sisteminin aktif gelişimi başlar. Bu dönemde, sonbaharda genç tomurcukların ortaya çıkacağı yeni bağlantılar oluşur. Önümüzdeki baharda çiçek açacaklar. Bu nedenle, süsen nakletmeye karar verirseniz, yeni bağlantıların büyüdüğü anı yakalamak önemlidir, ancak henüz tomurcuk yoktur. Yaz iris ekimi, yeni oluşan hassas tomurcukların kolayca zarar görebilmesi açısından tehlikelidir. Çok sayıda ipucuna rağmen, Ağustos ortasına kadar nakil yapmaya değmez.
 • Ağustos ayının ikinci yarısında, süsenlerin kök sistemi aktif gelişim aşamasını sona erdirir. Bağlantılarda oluşan genç tomurcuklar güçlendi ve çıplak gözle mükemmel bir şekilde görülebildi. Büyük bir çalıyı birkaç küçük olana bölerken bu faktörün önemi yoktur. Şu andan Ekim ortasına kadar, sonbaharda süsen dikmek ve dikmek için ideal zamandır.

Süsenlerin, kendileri için ideal koşullar yaratılırsa ve kök sistemi iyi gelişirse muhteşem bir şekilde çiçek açtığı bir sır değildir. Çiçeklenme dönemi baharın sonunda başladığından, sonbaharda bu tür koşullar yaratmaları oldukça doğaldır, böylece bu zamana kadar kökler güçlü ve köklü olur.

Yorum Yap! Delenka, fan, katmanlama, kürek kemiği - iris ekim ünitesi böyle adlandırılır. Bu, uzunluğu 3-5 cm ve çapı 1-2 cm olan köksapın tek bir halkasıdır.

İlkbaharda süsen nakletmeye karar verirseniz, bitkinin zamanının ve çabasının çoğu kök sistemini güçlendirmek ve köklendirmek için harcanacaktır. Bu yıl çiçek beklemenin faydası yok.

Sonbaharda süsen dikme şartlarına ve kurallarına tabi olarak, bir mevsimde küçük bir fideden bir çalı büyüyecek ve bu gelecek yıl daha sonra ekilebilecek iyi bağlantılar sağlayacaktır.

Süsenlerin bazı özellikleri

Bu bitkilerin bazı tercihlerini bilerek, onları yetiştirmenin zor olmadığını göreceksiniz.

 • Süsenler, toprak nemi gibi göstergeler için çok talepkar. Bu nedenle, çok sık sulama veya yüzeye yakın yeraltı suyu kök çürümesine neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için çiçek yetiştiricilerinin bahçe yatağını yerden 10-15 cm yukarı kaldırmaları tavsiye edilir.
 • Süsenler çok sık sulamayı sevmez: Kuru havalarda haftada 2-3 kez sulamak yeterlidir. Geri kalan zamanlarda, bitkinin toprak üstü kısmının tabanındaki toprağın durumuna odaklanmanız gerekir. Zemin kuruysa, çiçekler neme ihtiyaç duyar. Ve toprak nemli ve yumuşaksa, sulama gerekli değildir.
 • Kökler her zaman yeryüzünün yüzeyine daha yakındır. Süsen dikerken ve bakımını yaparken bu özellik dikkate alınmalıdır. Yabani otlar zamanında manuel olarak çıkarılmalıdır. Köklere bir doğrayıcı veya düz kesici ile zarar verebilirsiniz.

İrislerin ne zaman ve nasıl doğru bir şekilde nakledileceğini, aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz:

Toprağı dikim için hazırlama

Sonbaharda süsen dikmeye başlamadan önce, gelecekteki çiçek bahçesi için doğru yeri seçmeniz gerekir. Toprağın bileşimi, yeraltı suyu, aydınlatma, bu kadar seçici çiçekleri bile güçlü bir şekilde etkiler.

Süsenler güneş ışığından çok hoşlanır. Özellikle günün ilk yarısında çiçek tarhına maksimum miktarda güneş düşmelidir. İlkbaharda karın en hızlı eridiğini unutmayın. Orada sonbaharda süsen dikmen gerekiyor. İris cenneti için mükemmel bir yer olacak.

Şiddetli rüzgarların irisleri nakletme yerini de atlaması arzu edilir.

Diğer bahçe çiçeklerinin aksine, süsen tınlı, hafif asitli toprak gibi. Zemin çok yoğun ve ağır ise kazmadan önce yüzeye kum serpilmelidir. Toprak hafif ve kumlu ise biraz kil ekleyin. Toprağın çok asidik olması şartıyla az miktarda iyi çürümüş humus ve külü toprağa ekleyebilirsiniz. Sonbaharda süsenleri yeniden dikmeden önce toprağa potas gübre ve süperfosfat eklemek faydalı olacaktır.

Önemli! Azot içeren gübreler, yeşil kütlenin hızlı büyümesini teşvik eder.Bu nedenle, çiçeklerin tomurcuklanma aşamasının başlangıcından önce erken ilkbaharda onlarla beslenmesi tavsiye edilir.

Sonbaharda veya ilkbaharda süsen ekilirken büyüme uyarıcılarının toprağa verilmesi tavsiye edilmez. Sonbaharda, köklerin kışın başlangıcına tam olarak hazırlanmasına izin vermeyecekler. Ve ilkbaharda, tüm gücünü yapraklara veren kök sistemi zayıf ve savunmasız hale gelecektir.

Sonbaharda iris ekiminin başlamasından yaklaşık 7-10 gün önce tüm hazırlık çalışmalarının tamamlanması tavsiye edilir. Toprağın sıkışması ve istenilen kıvamı alması için dikim yapılacak alanın 3-4 defa bol sulanması gerekir. Bu dönemde gevşeyen ve döllenen toprak sıkışacak ve yerleşecektir. Artık hazırlanan alana süsen ekebilirsiniz.

Dikim malzemesinin hazırlanması

Dikim çalışmalarını planlarken, çiçek yetiştiricileri sadece mevsim gibi bir faktör tarafından yönlendirilmez. Sonbaharda süsenlerin nakledilmesi gerektiğinde ana sinyal, böylece daha iyi kök salmaları ve kök salmaları, yeşillik durumudur. Yaprakların üst kısımları sararmaya başlar başlamaz, hemen ekime başlamalısınız.

Tavsiye! Ekilen süsenleri karıştırmamak için, çeşit adını yaprağın geri kalanına bir işaretleyici ile yazabilirsiniz.

Acil nakil gerektiren bir iris burcunun ekimden 2-3 hafta önce sulanmaması veya gübrelenmemesi tavsiye edilir. Köksapı topraktan sadece dirgen ile ve büyük bir özenle çıkarmak gerekir. Bunu yapmak için, tabandan 20-25 cm geri adım atarak, önce çevrenin etrafındaki irisi kazmanız gerekir. Ve sonra kökleri yerden dikkatlice çıkarın. Toprağın geri kalanını silkeledikten sonra dikim malzemesini iyice kurutun. Kuruduktan sonra, ana iris kovanını küçük bölümlere ayırmaya başlayabilirsiniz.

Bu aşamada, küçük katmanların nasıl düzgün şekilde ayrılacağını bilmek önemlidir. Özel aletler olmadan daha sonra ekim için burcun elle bölünmesi son derece istenmeyen bir durumdur. Böylece sadece kökleri yanlış bağlantılara ayırmakla kalmaz, aynı zamanda genç tomurcukların çoğuna da zarar verebilirsiniz. Tüm tohumlar umutsuzca bozulacak ve kullanılamaz hale gelecektir. Ayırma keskin, temiz bir bıçakla yapılmalıdır. Keserken, en az bir "yelpaze", birkaç genç tomurcuk ve ayrılan her bir kök üzerinde 10 cm uzunluğa kadar bir kök parçasına dikkat etmek önemlidir.Kesilen yere hemen kül ile muamele edilmeli, böylece bir tür dezenfeksiyon.

Çok uzun süsen köklerinin kesilmesi gerekir. Boyları 5 ile 10 cm arasında olmalıdır Daha uzun emici kökler iris ekimine engel olur.

Hazırlanan toprağa sonbaharda tohum ekmeden önce potasyum permanganat (açık pembe çözelti) veya fugisit ile muamele edilmelidir. Potasyum permanganatta, paket üzerindeki talimatlara göre kökler dezenfekte edici bir çözelti içinde yaklaşık 20-30 dakika tutulur.

Önemli! Yakın zamanda edinilen rizomlar da zorunlu kurutma ve dezenfeksiyona tabidir. Sizin tarafınızdan özel mağazalardan satın alınmış veya posta ile teslim edilmiş olsalar bile.

İris yaprakları 2/3 oranında kesilmelidir. Kesimin şekli bir evin çatısına benzemelidir. Yaprakların tamamen kesilmesi istenmez, çünkü fotosentez işlemi dona kadar içlerinde gerçekleşir. Farklı çeşitlerin süsenleri işaretlenmeli veya imzalanmalıdır.

Sonbaharda süsen dikimi

Sonbaharda süsen dikim süreci çok basittir ve sadece üç aşamadan oluşur. Önemli olan, önceden hazırlanmış toprağın arzusuna ve küçük bir bölümüne sahip olmaktır. Kuru havalarda çiçek dikilmesi tavsiye edilir.

 • Süsen dikim deliği 10-12 cm derinliği geçmemelidir. Oluğun ortasında 2-3 cm yüksekliğinde küçük bir höyük oluşturmalısınız.
 • Üzerine kesilmiş bir kesim yerleştirilir. Emici köklerin tepeden dikim çukurunun dibine inmesi önemlidir. Tüm kökleri nazikçe açın. Eğilmelerine izin vermeyin.
 • Ve son şey - kökleri toprakla örtün. Aynı zamanda sulama yapılırken toprağın 1-2 cm kadar oturacağını unutmayın, kök boğazı ve büzülmeden sonra ana kökün küçük bir kısmı yerin üstüne yerleştirilmelidir.

Süsen dikimine yönelik sonbahar çalışması, her zamanki gibi - ılımlı sulama ile sona erer.

Gördüğünüz gibi, sonbaharda süsen dikiminde zor bir şey yok. En önemlisi, ekim işi bittikten sonra iki hafta boyunca bitkileri takip edin. Dikilen her bölme kesinlikle dik durmalı, yana doğru eğilmemelidir.

Ekilen çiçekler arasındaki mesafe 10 cm ile 35 cm arasında değişebilir, neden böyle bir fark var? İhtiyacınız olan mesafeyi belirlerken şunları göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Bitki çeşitliliği.
 • Çiçeklerin yüksekliği. Düşük büyüyen çeşitler, mümkün olduğunca uzun boylu olanları birbirine daha yakın ekilebilir.
 • Transferlerin sıklığı. 3-5 yıl içinde iris ekimi planlarınıza dahil edilmediyse, bölümler arasındaki mesafeyi artırmanız önerilir.

Videonun yazarı, acemi bahçıvanlar için süsen dikim ve bakımının temel kurallarını size anlatacak:

Sonbahar ekiminden sonra iris bakımı

Sonbaharın ılık olması ve şiddetli yağmurlara maruz kalmaması şartıyla, dikilen süsenlerin üç ila dört gün sonra sulanması gerekir.

Sonbaharın başlarında dikimden sonra süsenlerin bakımı, zaman içinde ayıklamadan ibarettir. Köklerin sığ olduğunu düşünmek önemlidir ve onlara zarar vermemek için yabani otları elle çıkarmak daha iyidir.

Sonbaharda süsen ekildikten sonra, düşen hava sıcaklığına dikkat etmek önemlidir. Don yaklaştığında, kuru yapraklar, turba veya ladin dalları ile malçlanması tavsiye edilir. Sibirya bölgesinde malçlama zorunludur. Mümkün olan en kısa sürede, kar erir ermez ve şiddetli sabah donları tehdidi kalmaz, malç tabakası kaldırılmalıdır. Ekimden sonra sonbaharda süsen için daha fazla bakım gerekli değildir. Doğa Ana gerisini halleder. İlkbaharın ilk ışınları kökleri ısıtacak ve yakında ilk yeşil oklar sitenizde görünecek.

Önemli! Süsenleri yeniden dikerken, toprak gübre ile gübrelenmemelidir. Sadece bu tür gübreyi sevmezler, aynı zamanda kök sistemi ve kök boğazı yakma olasılığı da yüksektir.

Basit dikim ve bırakma kurallarına bağlı olarak, süsen ilkbaharda renk kazanıyor. Yaz aylarında mükemmel bir kök sistemi oluştururlar. Ancak kökü ancak ekimden sonraki ikinci yılda bölebilir ve ekebilirsiniz.

Süsenlerin bakım konusunda iddiasız olmasına rağmen, her 3-5 yılda bir yeniden ekilmeleri gerekir. Böylece, onları çeşitli özelliklerin dejenerasyonundan kurtaracaksınız. Ayrıca ekim tarihlerine uyulması kök sistemini mükemmel durumda tutacaktır. Ve onun sayesinde, baharın sonunda, süsen sizi yemyeşil çiçeklenme ve narin aromasıyla memnun edecek.

Sonuç

Gördüğünüz gibi sonbaharda süsenlerin bakımı zor değil. Belki de bu nedenle, anaokulları ve okulların yakınındaki çiçek tarhlarında çok sık bulunabilirler. Sonuçta, çiçek açan süsen genellikle son çan ve yaz tatillerinin başlangıcı ile ilişkilendirilir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat