Iris Hollandalı soğanlı: dikim ve bakım, fotoğraflar, yorumlar

Iris Hollandalı karışımı, yazın başlarında çiçek açan çok güzel soğanlı bir bitkidir. Bakım için temel gereksinimleri biliyorsanız, yazlık bir kulübede bir kültür yetiştirmek veya hatta acilen bir tencerede çıkarmak kolaydır.

Hollanda irisinin genel tanımı

Hollandalı iris veya Iris hollandica, aynı adı taşıyan Iris ailesine aittir ve 7 cm uzunluğa kadar yer altı ampulüne sahip çok yıllık bir bitkidir. Her yıl yumrudan 80 cm'ye kadar bir uzun sap, pürüzsüz dikdörtgen yapraklı olarak büyür.

Hollanda irisinin çiçekleri de tektir, 8 cm çapa ulaşır, çeşidine bağlı olarak kırmızı, beyaz, mavi, sarı veya iki renkli olabilirler. Şeklinde, orkidelere biraz benziyorlar, 3 tanesi yukarı bakacak ve kalan 3 tanesi aşağıya doğru sarkan 6 yapraktan oluşuyorlar.

Hollanda irisi, ilkbaharın sonlarında canlı çiçek tarhları oluşturmak için kullanılır.

Önemli! Iris Dutch karışımı, birkaç çeşit ampulün bir karışımıdır. Bu tür dikim malzemelerini satın alırken, bahçıvan farklı tonlarda tomurcukları olan bir çiçeklik alabilir.

Çok yıllık çiçeklenme Mayıs ortasından Haziran ortasına kadar gerçekleşir, genellikle yaklaşık 14 gün sürer. Tomurcuklar kuruduktan sonra, irisin yeraltındaki ince kökleri de ölür. Bununla birlikte, bitki soğanı kullanılabilir durumda kalır; uygun işleme ile faydalı maddeleri biriktirir ve ertesi yıl yine bir pedinkül verir.

Hollanda süsen çeşitleri ve çeşitleri

Hollandalı soğanlı süsen düzinelerce hibrit çeşidi ile temsil edilmektedir. Çeşitler büyüme gereksinimleri açısından çok benzer olup, farklılıklar tomurcukların renginde ve pedinküllerin boyutundadır.

Mavi Büyü

Çok güzel bir Hollandalı iris çeşidi, yaprakların zengin bir mavi rengine sahiptir, her birinin ortasında dikdörtgen sarı bir nokta vardır. Blue Magic, 60 cm yüksekliğe ulaşabilir, Mayıs ayı sonunda yoğun ve bolca çiçek açar.

Iris Blue Magic, haziran ortasına kadar dekoratif kalır

Altın Güzellik

Golden Beauty çeşidi, 60 cm yüksekliğe kadar eşit, düz pedinküller üretir. Mayıs ayı sonunda yoğun iris tomurcukları çiçek açar ve özellikle merkezde zengin, kenarlarında daha açık renkli sarı yapraklı çiçeklere dönüşür.

Iris Golden Beauty, karışımlardaki diğer açık ve koyu çeşitlerle uyumludur.

Beyaz Excelsior

Hollanda irisi Beyaz Excelsior, Haziran ayı başlarında büyük ve narin kar beyazı tomurcukları ile çiçek açar. Yaprakların orta kısmında parlak sarı uzun bir damar göze çarpmaktadır. Yükseklikte çeşitlilik 65 cm'ye yükselir.

Iris White Excelsior, özellikle güneşli çiçek tarhlarında etkileyici görünüyor

Kırmızı Amber

Dutch Iris Red Ember, zemin seviyesinden 60-70 cm yüksekliğe kadar büyür. Çiçeklerin rengi oldukça sıra dışıdır, üstteki yapraklar leylak, alttaki olanlar kahverengimsi sarı bir damarlıdır. Çeşitlilik Mayıs sonunda çiçek açar.

İris Kırmızı Kehribar asil zengin tonuyla takdir edilmektedir

Senfoni

Senfoni, en parlak ve en muhteşem Hollanda süsenlerinden biri olarak kabul edilir.Tomurcukları parlak sarı ve kar beyazı yapraklardan oluşan iki renklidir, sapı yerden 65 cm yükselir Çiçeklenme Haziran ayı başlarında gerçekleşir.

Hollandalı iris Senfonisi, özellikle 14 cm çapa kadar büyük tomurcuklarla ayırt edilir

Peyzaj tasarımında uygulama

Hollanda iris karışımı çok uzun süre çiçek açmasa da, bahçe arazilerinde çok popülerdir. Çoğu zaman kullanılır:

 • yaylı yatakların bir parçası olarak;

  Süsenler ayrı bir çiçek bahçesinde ve diğer uzun ömürlü bitkilerle birlikte iyi görünür.

 • sanatsal kompozisyonlarda;

  Parlak süsen, kozalaklı bir arka plana karşı ön plan olarak dikilebilir.

 • bahçe yollarını dekore ederken;

  Yolun her iki tarafına da iris ekilebilir

 • rezervuarların kıyısında.

  Iris, bir gölet veya akarsuyun yanına iniş için uygundur

Hollanda iris karışımı, sürekli çiçeklenme yataklarında çok iyi kullanılabilir. Çok yıllık solduğunda, alan boş kalmayacak, site diğer bitkilerin tomurcukları ile süslenecek.

Yetiştirme özellikleri

Bir arsa üzerinde bir Hollandalı iris karışımı yetiştirirken, bunun bir melez olduğu unutulmamalıdır. Bu, uzun ömürlülerin yalnızca çiçekçiler için dükkanlarda satılan ampullerden veya rizomlardan yetiştirilebileceği anlamına gelir.

Hollanda süsen karışımı için tohum çoğaltma uygulanmamaktadır. Yöntem çok zahmetlidir, ancak çoğu zaman sonuç vermez. Bitkiler ya filizlenmez ya da sadece birkaç yıl sonra çiçek açar ve çeşitli özellikleri korunmaz.

Hollanda irisi nasıl ekilir

Yeni başlayanlar bile sitede bir Hollanda iris karışımı yetiştirebilirler. Aynı zamanda, doğru zamanlamayı seçmek ve hazırlık çalışmalarını hatasız yapmak önemlidir.

Hollanda süsenleri ne zaman ekilir

Çok yıllık çiçek sapları besinleri öncelikle kendi yumrularından alır. Bu nedenle, Hollanda soğanlı irisini sonbaharda, Ağustos sonundan Ekim ayının son günlerine kadar dikmek en iyisidir. Soğuk topraklarda, bitki kışı yaşayacak ve Mayıs ayında sizi coşkulu çiçeklerle memnun edecek.

Iris Hollandalı karışımı en iyi sonbaharda ekilir

Hollanda soğanlı irisinin Nisan veya Mayıs ilkbaharında ekilmesine de izin verilir. Ancak önünde yumrular en az 2-3 ay mahzende veya buzdolabında tutulmalıdır. O zaman, normalden daha geç gerçekleşecek olmasına rağmen, mevcut mevsimde çiçeklenmeyi beklemek için bir şans var.

Yer seçimi ve toprak hazırlığı

Çok yıllık süsen, parlak aydınlatmayı sever, ancak doğrudan güneş ışığına kötü tepki verir. Bu nedenle çiçeklik hafif gölgeli bir alana bölünmelidir. Hollanda süsenlerinin toprağının, nötr veya alkali pH seviyesine sahip besleyici ve gevşek bir toprağa ihtiyacı vardır. Toprak, kompostla eşit oranlarda karıştırılabilir.

Seçilen alana çiçek dikmeden önce, yaklaşık 20 cm derinliğinde gerekli sayıda çukur kazın ve altlarına yaklaşık üçte biri kadar biraz kum dökün. Çukurlar arasındaki mesafe 10-12 cm olmalıdır, aksi takdirde Hollanda süsen karışımı birbirine karışacaktır.

Hollandalı soğanlı bir irisin dikimi

Hollandalı soğanlı iris karışımı dikmek için kullanılan algoritma şuna benzer:

 1. Dikimden önce, yumrular birkaç saat manganez çözeltisine konularak dezenfekte edilir. Bu, malzemeyi hastalığa karşı daha dirençli hale getirecektir.
 2. Hazırlanan soğanlar dikim çukurlarına daldırılır ve bol sulanır, ardından üzerine kum ve toprak serpilir.
 3. Hollandalı iris karışımı sonbaharda ekilirse, yumruları ısıtmak için çiçek yatağı yeşillik veya çakıl taşları ile malçlanmalıdır.

İlkbaharda ekerken malç kullanılmaz, sadece pedinküllerin çimlenmesine müdahale eder.

İlkbaharda filizlenmiş Hollandalı süsen karışımı, sonuna kadar toprakla kaplı değildir, sürgünler zeminin üzerinde çıkıntı yapmalıdır.

Tavsiye! Dikim için ampuller küçük olmamalıdır. Ancak yumruların yüksekliği 6-7 cm'den fazlaysa, onları da kullanmamalısınız, büyük olasılıkla bitkilerin bağışıklığını azaltan azotlu gübrelerle aşırı beslenirler.

Ekimden sonra Hollandalı iris bakımı

Hollanda iris karışımının bakımı sadece birkaç basit manipülasyondan ibarettir:

 1. Dikimden sonra, uzun ömürlü bitkiler düzenli olarak sulanır ve toprağın kurumasını önler. Çiçek yatağını, özellikle hava kuruysa, sonbaharda da dahil olmak üzere nemlendirmek gerekir, çünkü irislerin köklenmesi sırasında karışım çok fazla besin tüketir. Aktif dönem boyunca tomurcuklar kuruyana kadar sulamaya devam edilmelidir.
 2. İlkbaharda, Hollanda iris karışımı büyüme mevsiminin başında azotlu gübrelerle, tomurcuklanma sırasında ve çiçek açtıktan sonra potasyum ve fosforla üç kez beslenir.
 3. Çok yıllık biter biter bitmez, sulamanın derhal durdurulması gerekecektir. Bu aşamada, ampuller kuru uykuya ihtiyaç duyar, aksi takdirde toprakta çürüyebilirler.

Karışım süsenlerinin daha uzun süre çiçek açması için bol sulanması ve güneşten korunması gerekir.

Kesilmiş pedinküller ile karıştırılmış süsen, yaprakları sararmaya ve solmaya başlayana kadar çiçek yatağında bırakılır. Ayrıca, ampuller hemen çıkarılabilir, yer üstü kısmının tamamen kurumasını beklemek gerekli değildir. Teorik olarak, kuru yazlarda, yumru kökler hiç çıkarılamaz, ancak daha sık bunu yaparlar, çünkü yağmur yokken bile derinlikteki toprak nemli kalabilir.

Ampul saklama kuralları

İris ampullerini çiçek yatağından çıkardıktan sonra, karışım toprak kalıntılarından çalkalanmalı ve bir manganez solüsyonu veya Fundazole içinde dezenfekte edilmelidir. Daha sonra 2-3 hafta boyunca iyi havalandırma ile 20-25 ° C'de kurumaya gönderilir.

Hollanda iris ampulleri çiçek açtıktan hemen sonra kuruması için topraktan çıkarılır.

Kurutulmuş soğanların ayıklanması, zarar görmesi ve çürümüş malzeme atılması gerekir. Sağlıklı yumrular, 15 ila 20 ° C sıcaklıkta karanlık bir yerde saklanır. Bu gibi durumlarda, Hollanda süsenleri yazın geri kalanını geçirmelidir. Sonbaharda tekrar toprağa ekilebilir veya yapay ev tabakalaşmasına gönderilebilirler.

8 Mart'a kadar Hollanda irisi zorlanıyor

İstenirse, Hollanda iris karışımı, Dünya Kadınlar Günü için Mart ayı başlarında çiçeklenmeye hazırlanabilir. Soğanlı çok yıllık, seralarda veya evde saksılarda acil zorlama için uygundur:

 1. Yaz başında, iris soğanları çiçek tarhından çıkarılır ve 30 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda bir ay boyunca ve daha sonra 20 ° C'de bir ay daha saklanır.
 2. Daha sonra damıtma amaçlı yumrular, 10 ° C'den fazla olmayan bir sıcaklıkta karanlık ve soğuk bir yere aktarılır.
 3. 25 Aralık civarında, soğanlar bir seraya, kutulara veya saksılara ekilir ve 12 ° C'lik bir sıcaklık sağlar ve birkaç hafta sonra bunu 16 ° C'ye çıkarırlar.

8 Mart'a kadar acil damıtma için uygun Iris Dutch karışımı

Hollanda irisi için orta derecede sıcak koşulların bir karışımını oluşturursanız ve en az 14 saatlik bir gün ışığı saati sağlarsanız, ekimden 2,5 ay sonra bitki çiçek açmaya başlayacaktır.

Hastalıklar ve zararlılar

Hollanda süsen karışımı toprakta sadece yazın başına kadar kalsa da, bu kadar kısa sürede bile böcekler ve mantarlar tarafından zarar görebilirler. Hastalıklardan kültür için en tehlikeli olanları:

 • fusarium - hastalığı yapraklarda grimsi bir çiçeklenme ve büyüme geriliği ile tanıyabilirsiniz;

  Fusarium ile enfekte olduğunda, Hollanda irisi nadiren kurtarılabilir, çiçek yatağından çıkarmak daha kolaydır.

 • ıslak çürük - mantar kar erime döneminde erken ilkbaharda gelişir ve ampullerin çürümesine yol açar;

  Islak çürük özellikle su ile tıkandığında iris karışımını etkiler

 • pas, hastalık, çok yıllık yapraklarda çirkin kahverengi-kahverengi lekeler bırakır;

  Pas lekeleri iris yaprakları ilkbaharda + 10 ° C'den başlayan sıcaklıklarda

Mantar hastalıkları, tedavisi zor olduğundan Hollanda iris karışımı için çok tehlikelidir. Enfekte olan ampul hızla çürümeye başlar ve uzun ömürlü tamamen ölür. İlk belirtiler ortaya çıktığında, çiçeklik Maxim, Topaz, Doxycycline ve Triazol preparatları ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte, ekimden önce mantarlarla profilaktik olarak savaşmak ve ampulleri mantar öldürücü bir çözelti içinde ıslatmak daha iyidir.

Böcekler arasında, Hollanda irisi en çok aşağıdakilerden zarar görür:

 • kepçe kelebekler - tırtılları süsenlerin çiçek saplarını içeriden yerler;

  Kelebek tırtıllar, haziran ortasında Hollanda irisinde beslenmeye başlar.

 • Thrips - zararlılar, meyve sularını sadece yapraklardan değil, aynı zamanda rizomlardan da emer;

  Tripsler genellikle iris yapraklarının dingillerinde saklanır.

 • yaprak biti - böcek bitkiyi yer ve ayrıca uzun ömürlülere zararlı mukus salgılar.

  Yaprak bitleri iris üzerinde büyük kolonilerde çoğalır ve bitkiyi yok edebilir.

Zararlıları ortadan kaldırmak için bir Karbofos veya Actellik çözümü kullanın. Düzenli olarak toprağı gevşetir, su basmasını önler ve yabani otlardan kurtulursanız, çiçek yatağını böceklerden profilaktik olarak koruyabilirsiniz.

Sonuç

Iris Dutch karışımı, muhteşem ve büyümesi kolay bir çiçektir. Soğanlı bitkiler için tabakalaşma ihtiyacını hatırlarsanız ve temel bakım kurallarına uyarsanız, maksimum dekorasyon elde edebilirsiniz.

Hollandalı iris incelemeleri

Fedulina Tatyana Nikolaevna, 34 yaşındayım, Ivanovo
Birkaç yıl önce sahada çok renkli bir çiçek yatağı kurmaya karar verdim, dikim için bir Hollanda iris karışımı satın aldım. Sonuçları beklemek çok ilginçti. Süsenler Haziran başlarında çoğunlukla mavi, sarı ve mavi tomurcuklarda çiçek açtı. Çiçek açtıktan sonra, ampulleri kazdım ve şimdi her yıl sonbaharda ekiyorum.
Stepashina Irina Vladimirovna, 42 yaşındayım, Kursk

Süsenleri çok seviyorum ve her zaman bahçede onlara bir yer bulmaya çalışıyorum. Genellikle soğanları sonbaharda ekerim, ancak mahzende ön soğutma ile iki kez ilkbahar ekimini denedim. Hollanda süsenleri, gerçekten çiçek açtıktan sonra karışır, ancak terimden sonra ve her zamanki kadar büyük tomurcuklar değil.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat