Hyes sizin için floorbunda hibrit gül: dikim ve bakım

Rose Ice Pho Yu - çeşitli İngilizce seçimi. Uzun, yemyeşil çiçeklenmede farklıdır. Hoş bir narenciye aromasına sahip, pembe-mor tonda orta ila büyük çiçekler üretir. Orta şeritte, Chernozem'de ve Rusya'nın güney bölgelerinde ekim için önerilir.

Üreme geçmişi

Rose Eyes for You, 2008'de elde edilen çeşitli İngilizce seçkidir. Yazar Peter J. James'dir. İki çeşitten türetilmiş karmaşık bir melezdir:

 • İran gülü (Rose persica);
 • Mavi Sizin için.

Rose Ice Pho Yu'nun tanımı ve özellikleri

Ice Pho Yu çeşidi, floribund gül grubuna aittir. Melez çay ve polyanthus güllerinin kalitesini birleştiriyorlar. Çalı küçüktür, 75-100'e kadar büyür, nadiren 130 cm yüksekliğe sahiptir. Şekil yuvarlak, kompakt, zarif görünüyor. Sürgünler düzdür, dik olarak büyür, dikenli dikenler içerir. Yaprakları orta irilikte, rengi parlak yeşil, yüzeyi parlak, güneşte hoş bir şekilde parlıyor.

Buz Pho Yu gülünün (resimde) açıklamasında, 6 ila 10 cm çapa ulaşan büyük çiçekler verdiği belirtilmektedir, renk değişkendir: merkezde mor-menekşe, kenarlarda soluk leylak ve pembe. Stamenler turuncudur ve genel arka plana zıttır.

Buz Pho Yu gülünün çiçekleri yarı çift tiptedir, yaprakları birkaç sıra halinde düzenlenmiştir.

Çiçek salkımları - fırçalar, her biri 3-7 orta ve büyük boy tomurcukları büyür. Çiçeklenme başlangıcındaki şekil koni şeklindedir. Tam ifşa edildikten sonra, gözle görülür şekilde düzleşir.

Buzun çiçek açması Pho Yu gülü bol ve süreklidir; Haziran ortasında başlar. Çiçekler uzun sürmez, ancak çok sayıda görünürler, bu nedenle çalı bahçeyi uzun süre süslüyor. Çeşitliliğin özelliği, tomurcukların geceleri kapanması ve sabah tekrar açılmasıdır. Kültür, güneş ışınlarına duyarlıdır: Açık günlerde bulutlu günlerden daha fazla çiçek vardır. Aroma, narenciye ve uçucu gül yağı ile yoğun.

Eyes for You melez gülünün temel özellikleri:

 • çiçekler orta ve büyüktür - 6-10 cm;
 • yarı çift tip, 20 yapraktan oluşur;
 • renk: mor, pembe, soluk leylak;
 • çiçeklenme: bol, tekrarlanan (Haziran - Temmuz);
 • bir pedinküldeki tomurcuk sayısı: 3'ten 5'e;
 • aroma: zengin, hoş;
 • kompakt, orta boy çalı: 75–130 cm yüksekliğinde, 70–80 cm genişliğinde;
 • külleme ve siyah noktaya karşı direnç: yüksek:
 • kışa dayanıklılık: barınak olmadan -20 ° C'ye kadar (bölge 6);
 • yağmur direnci: tatmin edici;
 • bahçe tasarımında uygulama: tek dikimler ve kompozisyonlar;
 • kesme uygulaması: uygun değil.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Floribunda Gül Buzu Pho Yu'nun birkaç somut faydası vardır:

 • büyük, güzel çiçekler;
 • belirgin, hoş bir aroma;
 • bol çiçeklenme;
 • bakım iddiasızlığı;
 • yaygın hastalıklara karşı mükemmel bağışıklık;
 • düzenli şekilli kompakt burç;
 • koyu yeşil yeşillik ve parlak pembe-mor çiçeklerin güzel kombinasyonu.

Ice Fo Yu gül çeşidinin de fide satın almadan önce dikkat etmeniz gereken dezavantajları vardır:

 • çiçekler hızla parçalanır, kesmeye uygun değildir;
 • parlak güneşte kaybolur;
 • bulutlu, yağmurlu havalarda çiçek açmayın;
 • kışa dayanıklılık düşüktür.
Dikkat! Ice Fo Yu çeşidi orta şeritte, Chernozem bölgesinde ve Rusya'nın güneyinde yetiştirilebilir. Olumsuz iklime sahip bölgelerde, çalıların güvenilir bir barınağa ihtiyacı vardır. Fideler, özellikle soğuk kış aylarında hayatta kalamayabilir.

Üreme yöntemleri

Buz Pho Yu gülünün ana üreme yöntemi kesimlerdir. Dikim materyali ilkbaharın sonlarında genç yeşil sürgünlerden elde edilir. Her kesimin uzunluğu 20 cm olacak şekilde kesilmeleri gerekir, büyüme talimatları standarttır:

 1. Kesimlerdeki tüm yapraklar çıkarılır.
 2. Eğik alt ve düz bir üst kesim yapın.
 3. Büyüme uyarıcı bir çözelti - "Kornevin", "Epin" içine birkaç saat daldırıldı.
 4. Daha sonra, bir film veya şişe ile kaplanmış, turba ve kum (2: 1: 1) ile verimli toprak karışımında açık toprağa ekilir.
 5. Periyodik olarak havalandırılır ve sulanır.
 6. Sonbaharda fideler malçlanır ve ilkbaharda yeni bir yere nakledilir.

Ice Fo Yu gülünün kesimleri hem açık alanda hem de evde yetiştirilebilir.

Başka bir uygun yol da katman oluşturmaktır. Prosedür Eylül sonunda veya Ekim başında başlar. Öncelikle, derin bir oluk (15 cm) kazmanız ve orada Yu gülü için Buzun alt sürgünlerinden birini koymanız gerekir.Tel ile tutturulur, verimli toprak serpilir, sulanır ve iyice malçlanır.

İlkbaharda koruyucu tabaka kaldırılır, sürgünün tepesine hafif erişim sağlarlar ve bu da yeni dalları filizlendirir. Sonbaharda, Buz Pho Yu gülünün kesimleri ana çalılıktan kesilir ve kalıcı bir yere nakledilir. Bol miktarda sulanır ve turba, humus, talaş veya diğer malzemelerle öğütülür.

Büyüme ve bakım

Yu için Rose Ice, iniş yerine talep ediyor. İyi aydınlatılmış alanları tercih ediyor. Işığın yayılması arzu edilir. Uzun çalılardan veya ağaçlardan hafif bir kısmi gölge seçmek en iyisidir. Yer şöyle olmalıdır:

 • yeterince verimli (gevşek toprak, pH 6.0'dan 7.0'a);
 • güçlü rüzgarlardan korunur;
 • kuru (durgun neme sahip alçak alanlar hariçtir);
 • iyi hava sirkülasyonu ile (binaların yanına, bir çatıya yerleştirmek istenmez).

Ana ekim tarihi bahardır (Nisan'ın ikinci yarısı - Mayıs başı). Rose Ice Pho Yu, ilk dondan 3-4 hafta önce sonbaharda köklenebilir. Toprak hafif ve verimli ise hazırlanmasına gerek yoktur. Toprak tükenirse, 2 m2'lik bir kovaya (veya 4 yemek kaşığı kompleks mineral gübre) ekimden birkaç ay önce humus veya kompost eklenir. Aynı alana 1 kg talaş veya kum ilave edilerek ağır killi toprak hafifletilmelidir.

Algoritma standarttır:

 1. Ice fo Yu gülü için seçilen alanda, 50 cm'lik bir mesafede (orta derecede yoğun ekim) 50-60 cm derinliğinde birkaç delik açılmıştır.
  3
 2. Küçük taşlar 8-10 cm'lik bir tabaka ile döşenir.
 3. Buzlu Pho Yu gülünün fidelerinin kökleri 30 cm kesilir ve büyümeyi uyarıcı bir çözelti içine yerleştirilir.
 4. Verimli topraklara ekilir, kök boğazı 5-7 cm derinleşir.
 5. Bol su (10 litre durgun su) ve malç.

Ice Pho Yu'nun hızlı büyümesini teşvik etmek için, fide dikim sırasında kesilmeli ve 3-4 tomurcuk bırakılmalıdır.

Bu çeşidin gül bakımı standarttır. Bitki iddiasız, ancak bol ve uzun süreli çiçeklenme için aşağıdaki faaliyetlere dikkat etmelisiniz:

 1. Sulama düzenlidir - haftalık yetişkin çalı başına 1,5–2 kova su. Hava sıcaksa haftada 2 kez su verilir. Kuraklıkta, tacı akşam geç saatlerde sulamakta fayda var.
 2. Güller için pansuman uygulaması Ice fo Yu: Nisan ayında çalı başına 15–20 g üre, Haziran ve Temmuz aylarında (tomurcuk oluşumu ve çiçeklenme sırasında) - süperfosfat (40 g) ve potasyum tuzu (20 g). Mineral gübrelemeyi organik madde - dışkı, sığırkuyruğu, humatlar, kesilmiş çim infüzyonu ile değiştirebilirsiniz.
 3. Bol sulama veya yağmurdan sonra toprak iyice gevşetilmelidir.
 4. Ayıklama, yabani otları dikkatlice uzaklaştırarak, gerektiği kadar yapılır.
 5. Yaz aylarında turba, talaş, humus ile malçlamalısınız, ancak kışın çok fazla nem biriktirdikleri için bu malzemeleri kullanmamak daha iyidir.
 6. Rusya'nın çoğu bölgesinde (güney hariç), Ice Fo Yu gül çalıları kışın örtülmelidir. Üstelik bu, sıcaklık -7 ° C'nin altına düştükten sonra yapılmalıdır. Çam dalları veya çuval bezi ile örtün. Malzeme, dalların arasına ve burcun üzerine önceden monte edilmiş bir çerçeveye yerleştirilir.
 7. Buz Pho Yu çeşidinin budama gülleri her ilkbaharda donmuş, zayıf dalları kaldırarak yapılır.Yaz aylarında, tüm solmuş çiçekler kesilir, sonbaharda, çalıların doğru oluşumu için tacı inceltebilirsiniz. Daha yaşlı bitkilerin radikal kırpmaya ihtiyacı vardır. Tüm sürgünler çıkarılır ve geriye sadece 2-4 tomurcuk kalır.

Rose Ice fo Yu, düzenli beslenmeye ve sulamaya duyarlıdır

Tavsiye! Dikimden sonraki ilk yıl tüm erken tomurcuklar çıkarılmalıdır.

Buz Pho Yu gülünde sadece Ağustos salkımları bırakılabilir (her pedinkülde ikiden fazla parça olamaz). Çiçeklenme bittikten sonra meyve oluşana kadar bekletilir. O zaman çalı yeni bir yerde daha iyi kök salacak ve gelecek yıl çiçek verebilecek.

Zararlılar ve hastalıklar

Buz Gülü Pho Yu çeşidi iyi bir bağışıklığa sahiptir. Bu nedenle, önleyici bir önlem olarak, erken ilkbaharda (tomurcukların şişmesi başlamadan önce) fungisitlerle bir tedavi yapılması yeterlidir. Bunu yapmak için herhangi bir ilacı kullanın: Bordo sıvısı, Fitosporin, Skor, Hom, Maxim, Fundazol.

Yaprak bitleri ve diğer zararlı böcekler tespit edildiğinde, Ice Fo Yu gülünün çalıları halk ilaçları ile tedavi edilir:

 • çamaşır sabunu talaşlı odun külü;
 • karahindiba yaprakları, acı biber infüzyonu;
 • hardal tozu çözeltisi, tütün tozu;
 • kadife çiçeği çiçek kaynatma.
Dikkat! Bahçede böcek istilası görülürse, kimyasal müstahzarlar kullanılmalıdır: Fitoverm, Vertimek, Eforia, Inta-Vir, Decis ve diğerleri.

Peyzaj tasarımında uygulama

Rose Ice Pho Yu, her bahçede güzel görünüyor: hem büyük çiçek yataklarında hem de küçük alanlarda. Tüm popüler stiller için uygundur - kır, modern, İngiliz manzarası, Fransız motifleri, vb. Ice Fo Yu çalıları, bakımlı bir çim ile birlikte özellikle güzel görünür.

Bölgenin tasarımında, çeşitlilik aşağıdaki durumlarda kullanılır:

 1. Tek iniş.
 2. Yu için Rose Ice, bahçeyi ve kompozisyonu mükemmel bir şekilde dekore edecek. Farklı kültürlerle birleştirilmiştir: delphiniums, şakayık, aster, krizantem ve diğerleri. Ana koşul, yükseklik ve renk bakımından eşleşmektir. Çekici bir soluk leylak rengi, bahçedeki herhangi bir yeri dekore etmek için Buz Pho Yu gülünü kullanmanıza olanak tanır. Çalı, sıradan olmayan köşeleri bile canlandırabilir.
 3. Bahçe yolunda Yu için Rose Ice.

Kültür, örneğin Blue for You gibi mavi yelpazenin çeşitleriyle birlikte iyi görünüyor. Çalılar, küçük çiçeklerle uyumlu bir şekilde birleştirilir - hercai menekşe, düğün çiçeği ve diğerleri.

Sonuç

Rose Ice fo Yu hemen hemen her alanda büyüyebilir. Çalılar özel bir bakım gerektirmez, ancak parlak güneşte yaprakların renginin solduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle iniş alanı yarı gölgeli olmalıdır. Çoğu bölgede, sonbaharda budama ve kış için barınma zorunludur.

Rose Ice Pho Yu hakkında yorumlar

Lydia, 49 yaşındayım, Saransk
Yu için Ice adlı ilginç bir isme sahip iki yaşında bir gül fidanı aldım. Aynı mevsimde kültür çiçek açmaya başladı. Kısa bir mola veren iki dalga vardı. Geceleri tomurcuklar kapanır ve tutmadıkları yağmurlarda çürümeye başlarlar.
Victoria, 45 yaşındayım, Stavropol
Rose Ice fo Yu sadece güneyde değil, kuzeyde de (Moskova bölgesine kadar) yetiştirilebilir. Çiçekler narindir, hoş kokuludur, ancak uzun sürmez. Bitki için güzel bir arkadaş bulmak çok önemli. Uzmanlar, Buz Pho Yu'nun yanında Mavi, Bordo Buz ve Mavi renkte Rhapsody yetiştirmenizi tavsiye ediyor.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat