İris nerede büyür: hangi bölgede, tıbbi özellikler ve kontrendikasyonlar

İrisin birçok sağlık yararı vardır. Çiçek inanılmaz derecede güzel ve hoş kokuludur. Floransa adını çiçek açan süsenlerin bolluğundan almıştır. Şimdi bu muhteşem çiçek arması üzerinde gösterişli.

İris bitkisi neye benzer?

Açıklamaya göre, süsen çok yıllık bitkilerdir. Sapları diktir ve uzun ksifoid yapraklar doğrudan yeryüzüne oldukça yakın olan kökten yükselir. Sürgünlerin tepeleri, tuhaf bir şekle sahip büyük, parlak bir çiçekle taçlandırılır.

Bir iris çiçeği neye benziyor

Dışarıdan, iris çiçeği (resimde) sıradışı görünüyor ve bir orkideye benziyor, ancak onları karıştırmak imkansız. Çiçeklerin 3 yaprağı vardır, ortada kenarları içe doğru kıvrılmış dikey olarak düzenlenmiş yaprakları olan bir taç vardır.

Iris, çok yönlü rengi nedeniyle genellikle bir gökkuşağı ile karşılaştırılır.

Antik Yunanistan'da bu çiçeğe tanrıça Iris'in adı verildi.

İris çiçeği nasıl kokar?

İris kokusu rengi kadar çeşitlidir. Çiçeklenme çeşidine ve aşamasına bağlı olarak çeşitli aromalar yayar: bal, karamel, vanilya, narenciye, çikolata. Koku oyunu, dünyanın her yerindeki parfümcülere hayranlık uyandırdı, onlar için en mükemmel çiçektir, birçok kompozisyon temelinde yaratılmıştır.

Süsen nedir

Yetiştiriciler, minyatürden çeşitli renklere sahip büyük çiçekli bitkilere kadar çok sayıda süsen yetiştirdiler.

En yaygın türler beyaz, mor, sarı ve mavidir.

Karışık gradyan rengine sahip ve birkaç rengi birleştiren bitkiler var.

Türler köksap, soğanlı ve Hollandalı olarak alt gruplara ayrılmıştır. Ayrıca minyatür, sofralık, sakallı, küçük ve büyük çiçekli. Fotoğrafı inceledikten ve çiçeklerin kısa bir açıklamasını yaptıktan sonra, çok çeşitli süsenlerden en uygun çeşidi seçmek kolaydır.

İris için başka bir isim nedir

Çiçeğin insanlar arasında popüler olan birkaç ek adı vardır:

 • "Kasatik" - Rusya'da tırpanla ilişkili uzun düz yapraklar için böyle adlandırıldı;
 • "Petushok" veya "Pivnyk" - Ukraynalılar, yapraklarından yükselen gururlu taç için kültürü böyle adlandırıyorlar;
 • "Perunica" - bu isim, çiçeğin adını gök gürültüsü ve gök gürültüsü tanrısı Perun'dan alan Hırvatistan ve Sırbistan'da popülerdir.

İris nasıl büyür

Kültür, çiçek tarhlarında, bataklıklarda, kayalık yamaçlarda, kaya bahçelerinde ve kayalıklarda yetişir.

Gösterişsiz bir bitki herhangi bir manzarayı canlandırabilir

Gevşek, zengin toprağı olan iyi aydınlatılmış alanları tercih eder. İdeal yer bir tepe olarak kabul edilir. Su kütlelerinin kıyıları boyunca çöl veya bozkır topraklarında yetişir.

Yabani örnekler erken ilkbaharda çiçek açar, çiçek açtıklarında küçük tohumlu bir tohum kutusu oluştururlar. Çiçek tarhlarında ve ön bahçelerde çiçeklenme daha geç başlar (Mayıs ayında).

Dikkat! Tek bir yerde, süsen 7 yıla kadar yetiştirilebilir, ancak 3 yıl sonra - tomurcuklanma sırasında ve çiçeklenme sonunda - karmaşık bir beslenmenin düzenlenmesi tavsiye edilir. Kültürün ek gübrelemeye ihtiyacı yoktur.

İris hangi doğal alanda büyür

Süsenler hemen hemen tüm doğal alanlarda büyür.Avrupa, Amerika, Rusya, Asya ve Afrika'nın çeşitli bölgelerinde bulunabilirler, ancak Kuzey Yarımküre'nin ılıman subtropikal iklimi onlar için ideal doğal koşullar olarak kabul edilir.

Bozkırda iris büyür mü

Bozkırların kurak ikliminde cüce iris büyür, açıklamaya göre 15 cm yüksekliğe ulaşır ve çiçeklerin çapı 3 cm'yi geçmez.

Çiçek kuraklığa dayanıklıdır, genellikle kireçtaşı ve kumlu topraklarda bulunur.

Dikkat! Rusya'nın Kırmızı Kitabında ve diğer ülkelerde listelenen bir cüce türü çok nadirdir.

Rusya'da iris nerede büyüyor?

Çiçek ilk kez Akdeniz ülkelerinde görüldü. Kuzey enlemlerinin iklimi kültür için en uygun olarak kabul edilir. Çiçekler, Kafkasya'daki Baykal Gölü'nde yaygındır, Türkiye'de ve Komi'de rastlanır.

Süsenler Rusya genelinde pratik olarak büyür. Çoğunlukla orman kenarlarında ve açıklıklarda ve ayrıca amatör çiçek yetiştiricilerinin bahçelerinde bulunur. Kırım yarımadasının dağlarında, bir bozkır cüce çiçeğine benzer şekilde, açıklamaya göre cüce süsen büyür, ancak Karadeniz'in güneşli yamaçlarında ortaya çıkan türler özellikle muhteşem bir manzara.

İrisin faydaları

Çiçekler sadece güzel değil, aynı zamanda insanlar için de faydalıdır. Kökleri tanenler, organik maddeler, askorbik asit ve uçucu yağlar içerir. Kimyasal bileşimleri nedeniyle tıpta yaygın olarak kullanılırlar - sadece halk tariflerinde değil, aynı zamanda resmi uygulamada da. Çiçeğin kökü, tıbbi amaçlar için en değerli hammadde olarak kabul edilir. Eczanelerde reçetesiz dağıtılır.

İris kökünün iyileştirici özellikleri

Eczanede kültürün kökü "menekşe kökü" adı altında bulunur.

İris kökünün tıbbi özellikleri resmi tıpta kullanılmaktadır. Analjezik, antikanser ve yatıştırıcı olarak önerilmektedir. Bir menekşe kökü kaynatma zatürree, bronşit, boğaz ağrısını tedavi eder, midede ağrı ve ısı ile alınır.

Çare, doğum ağrısını hafifletmek için reçete edilir. Antifungal ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bebeklerde diş çıkarma sırasında iris kökü kullanmak iyidir. Diş etlerinin ağrısını ve tahrişini gidererek, diş etlerinin enfeksiyon kapmasını önler.

Hindistan'da iris kökü idrar söktürücü olarak kullanılır, ancak tıbbi özelliklerine ek olarak kontrendikasyonları da vardır, bu nedenle kullanmadan önce talimatları dikkatlice okumalı ve dozu gözlemlemelisiniz.

Iris uygulaması

İris, çeşitli endüstriyel amaçlar için kullanılır: tıpta, parfümeride, yemek pişirmede, kozmetikte. Temelinde birçok parfüm ve kozmetik yaratıldı. Çiçeğin aromaları, kendi amaçları için aktif olarak kullanan mutfak uzmanlarını da cezbetmektedir. Aromaterapi uzmanları, hava tazeleyici ürünlerin yaratıcıları için de ilginçtir. Geleneksel tıp, iris köküne dayalı birçok tarif sunar.

Halk hekimliğinde

Menekşe köküne dayanan müstahzarlar ve kaynatma, birçok hastalığa yardımcı olur ve geleneksel şifacılar tarafından aktif olarak tavsiye edilir.

Halk hekimliğinde, günde 100-200 ml alınan bir iris kökü infüzyonu popülerdir.

Hazırlık:

 1. Bitkinin kökü iyice yıkanmalı, soyulmalı ve doğranmalıdır.
 2. 2 çay kaşığı bir termos içinde demleyin. 300 ml kaynar su için.
 3. 6 saat ısrar et.
 4. Gerginlik.
Önemli! İris'i bir çare olarak kullanmadan önce, farmakolojik özelliklerini ve kontrendikasyonlarını incelemek gerekir.

Menekşe kökünün başa çıkmasına yardımcı olacağı yedi korkunç hastalık:

 • sistit - irisin idrar söktürücü ve antiinflamatuar etkisi, problemden sonsuza dek kurtulmaya yardımcı olur;
 • ödem - böbreklere güçlü bir yük uygulamadan vücuttaki fazla sıvıyı giderir;
 • kanser ülserleri - bitkinin immün sistemi uyarıcı bileşenleri, hastalığın gelişimini ve agresif hücrelerin üreme sürecini yavaş yavaş çözerek engeller;
 • enfekte apseler ve süpürasyonlar - iris infüzyonu, yarayı pürülan oluşumlardan temizler ve çürüme sürecini durdurur;
 • kemik tüberkülozu - özel amaçlı ilaçlarla yapılan karmaşık tedavide, tüberküloz basilini öldürerek hastanın fiziksel durumunu önemli ölçüde iyileştirir;
 • ishal - hızlı ve etkili bir şekilde iyileşir, patojenleri yok eder;
 • zehirlenme - toksik maddeleri bağlayarak onları vücuttan uzaklaştırır ve sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki hastalıklar ve durumlar için iris kökü bazlı müstahzarların kullanılması yasaktır:

 • varisli damarlar;
 • tromboz;
 • hamilelik ve emzirme;
 • bileşenlere aşırı duyarlılık;
 • artan kan pıhtılaşma oranları.

Kozmetolojide

İris çiçeklerine dayalı kozmetikler, antioksidan ve yenileyici özellikleriyle ayırt edilir.

Kozmetolojide, iris çiçeklerinden elde edilen uçucu yağ aktif olarak kullanılmaktadır. Pigmentasyon, kırışıklıklar ve pullanma ile etkili bir şekilde savaşır. Kozmetologlar buna gençleştirici diyorlar çünkü yağ yaşlanan cildi nemlendiriyor, yenilenmesini iyileştiriyor, eski elastikiyetini geri kazanıyor, tahrişi ve iltihabı hafifletiyor.

İris çiçeği özlü saç bakım ürünleri, saç dökülmesini önlemek için kökleri güçlendirir.

Parfüm endüstrisinde

Parfümciler, irisi çok yönlü aroması, alt tonlar ve gölgelerle oynaması nedeniyle takdir ediyor. Toz kokusunu, ardından vanilyanın tatlılığını ve ardından sabah çiyinin tazeliğini göstererek havayı dönüşümlü olarak değiştirebilir.

İris aromasına dayalı parfümeri ürünleri nazik ve sakin olarak değil, parlak, romantik ve akılda kalıcı olarak sınıflandırılır.

Aromaterapide

Uzmanlar, hassas kişilerin iris çiçeklerinin esterlerini daha sık solumasını tavsiye ediyor. Ruh üzerinde faydalı bir etkisi vardır, stresi azaltır ve ruh halini iyileştirir, ayrıca uykuyu iyileştirir, beyin aktivitesini optimize eder, zihinsel yorgunluğu giderir.

Dikkat! İris bir afrodizyaktır, cinsel algı üzerindeki etkisi, karşı cinsi çeken ferromon üretiminin artmasından kaynaklanmaktadır.

Yemek pişirmede

Şekerlemeciler, krema, tatlı, unlu mamuller ve şekerleme ürünlerinde aroma katkı maddesi olarak toz iris hammaddelerini kullanırlar.

Toz elde etmek için iris kökü uzun süre kurutulur.

Güney halkı yapraklarından reçel yapar. Alkollü içeceklere tatlandırıcı olarak eklenir. Bazı balık baharatlarında az miktarda şeker bulunur.

Süsenlerin anlamı

Çiçeğin anlamı belirsizdir. Hipokrat ona sadece tanrıların iradesini insanlara iletmek için cennetten inen tanrıça İris'in adını verdi. O zamandan beri, pembe olaylarla ve iyi haberlerle ilişkilendirildi.

Daha sonra antik Yunanistan'da, onları kadınların mezarlarına dikme geleneği ortaya çıktı. İnsanlar, parlak çiçekler gördüklerinde, Irida'nın kesinlikle onlar için geleceğine ve ölü kadınları başka bir dünyaya götüreceğine inandılar, bu da irise farklı bir anlam verdi - bir ruhlar rehberi.

Japonlar için erkek bir çiçektir, cesareti ve cesareti simgelemektedir. Bu ülkede, süsenlerin gününü (erkeklerin bayramı) bile kutluyorlar. Tatil günü, genç erkekler ve erkekler iris tomurcukları ile banyo yaparlar ve arifede evlerini birçok süsen demeti ile dekore ederler.

Fransızlar irisi büyüklük ve güçle ilişkilendirirken, Hıristiyanlar onu keder, acı ve kederle ilişkilendirir. Çiçek, irisin sıklıkla bulunduğu Meryem Ana'nın görüntüleri sayesinde bu anlamı kazanmıştır. Tema, manastırlarda ve tapınaklarda yetiştirilmesinin sebebiydi.

Süsenlerle ilgili ilginç gerçekler ve efsaneler

Çiçek sadece Iris adıyla değil, aynı zamanda uzay ile de ilişkilidir. Gökbilimciler, bir iris çiçeğine çarpıcı bir şekilde benzeyen Cepheus takımyıldızında andromedayı keşfettiler. Şimdi adını taşıyor - İris Bulutsusu.

Bitki oldukça eskidir. 17. yüzyılda, Tac Mahal'in duvarları iris çiçekleri deseniyle işlenmişti ve 4.000 yıldan daha eski olan Knossos Sarayı'nın (Girit) freskinde süsenlerle çevrili bir rahip tasvir ediliyordu.

Çiçek, ülkenin birçok bölgesinin Kırmızı Kitabında listelenmiştir: Saratov ve Kurgan bölgeleri, Perm Bölgesi, Dağıstan, Başkurtya, Kuzey Osetya, Çeçen Cumhuriyeti ve Moskova.

Bazı süsen çeşitleri insan boyuna kadar uzanabilir. Peyzaj tasarımında yapay ve doğal rezervuarları süslemek için kullanılırlar.

Dikkat! Çiçek dikkatlice kullanılmalıdır - yaprakları zehirlidir, insanlar için tehlikeli olan doğal bir doğal boya pirogallol içerirler. Toksiktir ve cilt lezyonlarına neden olur.

Sonuç

Iris, ilginç bir geçmişi olan bir çiçektir. Kültürün yararlı özellikleri bilimsel olarak doğrulanmış ve tüm dünyada tanınmıştır ve aroma kesinlikle herkes için çekicidir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat