Petunya, granüllerdeki tohumlardan kaç gün büyür?

Petunya birçok yetiştirici tarafından tercih edilmektedir. Sonuçta, minimum bakım kurallarına tabi olarak, sezon boyunca yemyeşil çiçeklenmenin tadını çıkarabilir. Ama bu çiçeği büyütmek için denemelisin. Ve her şeyden önce, tohumlar çok küçük olduğu için ekim sırasında zorluklar ortaya çıkar. Satışta, görevi büyük ölçüde basitleştiren granüllerde petunya var. Bu nedenle, yalnızca nasıl düzgün bir şekilde ekileceğini ve başarılı çimlenme için neyin gerekli olduğunu bulmak kalır.

Granüllerdeki tohumların ekilmesi çok daha kolaydır

Petunya, granüllerdeki tohumlardan kaç gün büyür?

Kaplanmış dikim malzemesi, normal olandan önemli bir farklılığa sahiptir. Bu durumda, her tohumun büyüme uyarıcıları, besinler ve mantar öldürücüler içeren koruyucu bir kabuğu vardır. Böyle bir bileşim, gelişimin ilk aşamasında çimlenmeyi iyileştirmeye ve fidelerin bağışıklığını artırmaya izin verir ve ayrıca boyut olarak önemli ölçüde arttığı için topraktaki tohumların eşit dağılımına katkıda bulunur.

Önemli! Koruyucu kabuk çimlenme süresini uzatır.

Granüllerden petunya sürgünlerinin zamanlaması, yetiştirme koşullarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle buna dikkat etmelisiniz.

Evde

Evde granüllerden fide yetiştirirken, nemi ve sıcaklığı kontrol etmek mümkündür. Bu nedenle ekimden 7-10 gün sonra çimlenme gerçekleşir. Bu terimler doğrudan doğru prosedüre ve fidelerin sonraki bakımı için rejime uygunluğa bağlıdır.

Bir serada veya serada

Bu gibi durumlarda granüllerdeki petunya 12-14 günde filizlenir. Bunun nedeni, sıcaklığı + 25 ° C'de tutmanın her zaman mümkün olmaması, serada veya serada on iki saat gün ışığı ve yüksek nem sağlamanın her zaman mümkün olmamasıdır. Sonuçta, ancak bu koşullar karşılanırsa, granüllerin çimlenmesi mümkün olan en kısa sürede gerçekleşir.

Açık alanda

Deneyimli bahçıvanlar, açık havada granül halinde petunya yetiştirmeyi önermiyor. Başarılı çimlenmeleri için belirli koşullar ve keskin sıcaklık değişikliklerinin olmaması gereklidir. Bu nedenle, açık alanda, bu tür tohumlar 2-3 hafta filizlenebilir ve bu da çiçeklenme süresini önemli ölçüde geciktirir.

Fideler için granüllerde petunya nasıl düzgün şekilde ekilir

Granüllerin ekimi iki şekilde gerçekleştirilebilir: turba tabletlerinde ve genel olarak toprakla doldurulmuş kaplarda. Hangisini seçeceğine, her yetiştirici bağımsız olarak karar verir. Bu nedenle, her iki durumda da ekimin özelliklerini öğrenmeli ve bunun çimlenmeyi nasıl etkilediğini anlamalısınız.

Turba tabletlerinde

Bu yöntem ek maliyetler gerektirir, ancak aynı zamanda çimlenmeyi hızlandırır ve çok fazla zorluk çekmeden güçlü, iyi gelişmiş fideler elde etmenizi sağlar. Ve en değerli çeşitlerin genellikle granül halinde satıldığını hesaba katarsak, o zaman birçok yetiştirici onu seçer.

Turba tabletleri kullanırken, fidelere dalmanıza gerek yoktur.

Dikim için ihtiyacınız olan her şeyi önceden hazırlamanız gerekecektir. Turba tabletleri, çimlenmeyi hızlandıran dengeli bir bileşime sahip sıkıştırılmış toprak içerir. Dokumasız malzemeden yapılmış özel bir file çanta içine alınmıştır.Yüksek moor turbaya ek olarak, fideleri gelişimin ilk aşamasında hastalıklardan korumak için gerekli olan humus ve antibakteriyel bileşenler içerirler.

Petunyayı fideler için granüllere ekmeden önce, turba tabletleri hazırlanmalıdır. Bunu yapmak için, kabın dibine, bir sıradaki drenaj delikleri olmadan yukarı doğru bir çöküntü ile yerleştirilmelidirler. Bundan sonra, sıvı tamamen kaplayacak şekilde ılık su dökün ve 10-20 dakika bekleyin. Bekleme süresinden sonra tabletlerin hacmi norm olan 5-6 kat artacaktır. Aynı zamanda, kısıtlayıcı dış ağ sayesinde namlunun şeklini korurlar.

Bundan sonra, turba tabletlerini birbirine yakın kuru bir kapta dikkatlice yeniden düzenlemek gerekir, böylece daha sonra fideler çimlenmeden sonra devrilip kırılamaz. Daha sonra, fidelerin üzerine granül halinde petunyaları dikmeli, turba tabletinin ortasına birer birer yerleştirip hafifçe yere bastırmalısınız. Bundan sonra, başarılı bir çimlenme için koruyucu kabuğu ıslatmak için bir sprey şişesinin tepesini nemlendirmek gerekir. Petunya ışıkta yükseldiği için tohumları üstüne toprak serpmek imkansızdır.

Dikim sonunda, turba tabletli kap folyo ile kaplanmalı ve + 25 ° C sıcaklıkta iyi aydınlatılmış bir yere taşınmalıdır. Nem buharlaştıkça nemlendirmek gerekir. Bunu yapmak için, doğrudan kabın içine su dökün, böylece tabletler onu emebilir. Çimlenmeyi iyileştirmek için granülleri periyodik olarak püskürtebilirsiniz.

Önemli! Petunya dikmek için, çapı 3,5 cm'den fazla olmayan turba tabletleri seçmelisiniz.

Topraklı bir kapta

Sıradan kaplara ekilirken, 7-10 cm yükseklikte toplanması gerekir Kaplarda fazla suyu çıkarmak için drenaj delikleri olmalıdır.

İniş prosedürü:

  1. Kapların dibine 1 cm kalınlığında bir drenaj tabakası yerleştirin.
  2. Hacmin geri kalanını besleyici toprakla doldurun, üst 0,5 cm'ye kadar doldurmayın.
  3. Bolca su ve nem emilene kadar bekleyin.
  4. Toprak yüzeyini düzeltin.
  5. Bir kürdan ıslatın ve bir petunya granülünü bir kaba aktarın, tohumları 2 cm mesafeye yerleştirin.
  6. Yüzeye hafifçe bastırın, ancak üzerlerini toprakla örtmeyin.
  7. Koruyucu tabakanın bütünlüğünü bozmak için yukarıdan bir sprey şişesi ile püskürtün.
  8. Kapları şeffaf bir kapak veya plastik bir örtü ile örtün.

Dikim sonunda kapları + 25 ° C sıcaklıkta aydınlık bir yere aktarın. Fidelerin çimlenmesinden önce nemin izlenmesi ve periyodik olarak havalandırılması gerekir.

Granüllerdeki petunya neden ortaya çıkmaz ve ne yapmalı?

Bazen, granüllerdeki petunya tohumları uzun süre filizlendiğinde veya hiç filizlenmediğinde ağda incelemeler bulabilirsiniz. Bunun nedeni, bu tür ekim materyalinin ne kadar uzun süre depolanması, çimlenme yüzdesinin o kadar düşük olmasıdır. Koruyucu kabuk meninin nefes almasına izin vermez. Bu nedenle satın alırken granül halindeki petunya tohumlarının raf ömrüne dikkat etmeniz gerekir. Taze ekim materyali en iyi şekilde filizlenir.

Taneciksiz petunya nasıl ekilir

Sıradan petunya tohumlarının başarılı bir şekilde çimlenmesi için, uygun şekilde ekilmesi gerekir. En zor şey, toprak yüzeyinde eşit dağılımlarıdır. Bu nedenle, deneyimli çiçek yetiştiricileri, tohumların kumla 1: 5 oranında önceden karıştırılmasını önermektedir. Toprağın dezenfeksiyonu için, ekim materyalini derinleştirmemek için Previkura Energy solüsyonunun bir süzgeçten dökülmesi önerilir.

Aksi takdirde, iniş standart şemaya göre gerçekleşir. Ancak petunya tohumlarının sadece ışıkta filizlendiği unutulmamalıdır. Bu nedenle toprakla kaplanamazlar.

Granüle olmayan petunyaların ekimi bir kar tabakası üzerine de yapılabilir. Bunu yapmak için zeminin üstüne koyun ve sonra ekin.

Sonuç

Granüllerdeki petunya, ekimi büyük ölçüde basitleştirir ve çimlenme yüzdesini artırır. Ancak dezavantajı, sınırlı bir raf ömrüne sahip olmasıdır. Ek olarak, tohumların başarılı bir şekilde çimlenmesi için koruyucu tabakayı yok edecek yüksek nem sağlamak gerekir. Aksi takdirde tohum asla geçemez.

 

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat