Hibrit çay gül floribunda çeşitleri Kırmızı Altın (Kırmızı Altın)

Rose Red Gold, orijinal kırmızı ve altın rengiyle çekici bir çiçektir. Yaz başında ve sonunda 2 kez çiçek açar. Orta boy çiçek salkımları, 1-3 adet. pedinkül üzerinde. Hoş bir limon balsamı kokusuna sahiptirler. Hem bahçe dekorasyonu hem de kesim için çok uygundur.

Üreme geçmişi

Gül Kırmızı Altın (Gül Kırmızı Altın) - 1971'de elde edilen çeşitli İngilizce seçimi. İngilizceden çevrilen isim "kırmızı altın" anlamına geliyor. Yapraklar, altın çekirdekli zengin mercan tonlarında boyanmıştır. Çeşitlilik İngiltere ve komşu ülkelerde oldukça hızlı yayıldı. Nispeten yüksek kışa dayanıklılığı nedeniyle, Rusya'nın iklim koşullarında yetiştirilebilir.

Floribunda Red Gold gül çeşidinin tanımı ve özellikleri

Rose Red Gold, hibrit çay çeşitlerine aittir. Burç orta büyüklüktedir, yüksekliği 90-120 cm'ye ulaşır, taç yoğundur. Yapraklar koyu yeşil renkli, orta büyüklükte, parlak yüzeylidir. Bazen yapraklar kırmızımsı bir renk alır. Sürgünler güçlüdür, dikenlerle kaplıdır.

Kırmızı Altın gülün çiçekleri klasik kadeh şeklindedir, çift tiptedir (birkaç sıra halinde düzenlenmiştir). Her pedinkülde 1-3 orta boy tomurcuk vardır. Çiçek salkımının çapı 7-8 cm'dir Tekrarlanan çiçeklenme: Haziran ve Ağustos-Eylül. Renk mercan, kırmızı, karpuz, yaprakların ortasında altın bir ton belirgindir. Bu zıtlık sayesinde çiçekler çok etkileyici görünür ve her zaman dikkat çeker.

Red Gold gül çeşidinin temel özellikleri:

 • orta boy çalı (1,2 m'ye kadar);
 • orta boy çiçekler - çapı 7-8 cm;
 • renk: iki renkli (kırmızı, altın);
 • tomurcuklanma dönemi - Haziran ve Ağustos;
 • havlu türü;
 • yağmur direnci: yeterli, ancak bazı örnekler zarar görmüş;
 • renk güneşte solmaz;
 • zayıf bir şekilde ifade edilen hoş limon otu aroması;
 • kışa dayanıklılık: bölge 6 (barınak olmadan -23 dereceye kadar dayanabilir);
 • kesme stabilitesi: yüksek;
 • külleme ve siyah noktaya karşı direnç: en yüksek değil;
 • aydınlatmaya karşı tutum: ışık seven;
 • bakım: düzenli sulama ve beslemeye duyarlı;
 • bahçe tasarımında uygulama: tek dikimler ve kompozisyonlar.

Rose Red Gold, klasik çift renkli çeşitlere aittir.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Kültür, ilginç rengi ile dikkat çekiyor. Bir yandan yapraklar çok parlak, diğer yandan kırmızı ve altın tonları gözleri tahriş etmiyor ve ayrıca klasik kırmızı olanlardan daha orijinal görünüyor.

Kırmızı Altın gül çeşidinin faydaları:

 • çekici renklendirme;
 • klasik formdaki çiçekler;
 • yeniden çiçeklenme;
 • kesim için uygun;
 • güneşte solma;
 • yağmura nispeten dayanıklı;
 • çalı kompakt, temiz, güçlü sürgünlerdir;
 • hoş bir aroması var;
 • orta şeritte ve Rusya'nın güneyinde yetiştirilebilir;
 • büyük hastalıklara karşı bağışıklık vardır.

Bazı dezavantajlar da var:

 • çoğu bölgede kültür kış için barınağa ihtiyaç duyar;
 • çalı dikenlerle kaplıdır.

Üreme yöntemleri

Kırmızı Altın gül, kesimler ile çoğaltılabilir. Yaz başında 15 cm uzunluğunda birkaç yeşil sürgün kesilir, tüm yapraklar çıkarılır ve eğik alt kesim yapılır. Sonra birkaç saat "Kornevin", "Heteroauxin" veya başka bir büyüme uyarıcısı koyun. Bundan sonra, humus, turba ve kumlu çim topraklarda (2: 1: 1: 1) verimli topraklarda bir film veya kavanozun altındaki bir seraya ekilirler. Kış için sulanır ve yeşilliklerle kaplanır.İlkbaharda kalıcı bir yere azotlu gübreler verilerek sulanırlar.

Kırmızı Altın gülü yaymanın bir başka kolay yolu da kesimler elde etmektir. Sonbaharda, çalı etrafında 15 cm derinlikte birkaç oluk açılır, alt sürgünler bükülür ve sabitlenir, sadece üst kısım kalır. Sulanır, yapraklarla kaplanır, önümüzdeki baharda azotlu gübre ile beslenir. Sonbaharda, kökleri olan birkaç parçaya ayrılırlar, kalıcı bir yere nakledilirler, sulanırlar ve tekrar malçlanırlar.

Floribunda Kırmızı Altın gül dikimi ve bakımı

Kırmızı Altın gül fidanları güvenilir tedarikçilerden satın alınır, satın alırken titizlikle incelenir. Sürgünler ve kökler sağlıklı olmalı ve yapraklar temiz (en ufak bir leke olmadan) olmalıdır. Dikim hem ilkbahar (Nisan) hem de sonbahar (Eylül - Ekim) için planlanabilir. Yer birkaç kriteri karşılamalıdır:

 • toprak verimli, hafif (tınlı veya kumlu tınlı);
 • nem durgunluğunun olmadığı ovalardan uzakta;
 • yer kuvvetli rüzgarlardan korunur;
 • site açık, güneyde hafif gölgelendirmeye izin veriliyor.
Dikkat! Ağaçların altına Kırmızı Altın gül dikmeyin.

Uzun boylu mahsuller sadece gölge oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda zararlıların yayılmasına da neden olabilir.

Kırmızı Altın gül dikmek için 40 cm derinliğinde ve çapında bir çukur kazmanız gerekir.

Toprak tükenirse, ekimden birkaç ay önce hazırlanmalıdır. Toprak kazılır ve 1 m2'lik bir kovada humus veya kompostla kaplanır. Organik madde yerine, aynı alan için 60–80 g'lık kompleks bir mineral gübre uygulayabilirsiniz. Talaş veya kum mutlaka 2 m2 başına 1 kg killi toprağa gömülür.

Dikimden 3-4 hafta önce, Kırmızı Altın güller birbirinden 40-50 cm mesafede birkaç delik açar. İçlerine küçük taşlardan bir drenaj tabakası serilir ve verimli topraklar kaplanır. İniş sırasında şu şekilde hareket ederler:

 1. Kırmızı Altın gülün kökleri Kornevin veya Epin'e batırılmıştır.
 2. Çukurlara dikilirler.
 3. Aşılama bölgesinin zemin seviyesinin biraz üzerinde kalması için toprak serpin. Bu durumda kök boğazı 7-8 cm gitmelidir.
 4. Bol sulayın, ilkbaharda üre veya diğer azotlu gübre verin.
 5. Dünya hafifçe sıkıştırılmış, turba, humus, talaş ile malçlanmıştır.

Rose Red Gold biraz özen gerektirir, ancak acemi bir çiçekçi de bu görevin üstesinden gelebilir. Uygun sulamanın düzenlenmesi gerekir. Toprak, durgunluk olmadan orta derecede nemli olmalıdır. Normal koşullar altında, çalı başına bir kova içinde haftalık olarak su verilir (oda sıcaklığında önceden korunmuştur). Kuraklıkta sulama iki katına çıkar.

Kırmızı Altın Gül Sosu düzenli olarak uygulanır:

 • nisan ayının başlarında üre (çalı başına 15-20 g);
 • haziran ayında tomurcuk oluşumu sırasında - süperfosfat (40 g) ve potasyum sülfat (çalı başına 20 g). Ağustos ayında ikinci dalga sırasında aynı beslemeyi tekrarlamak gerekir.

Budamaya özel dikkat gösterilmelidir. Yaşamın ilk yıllarında, Kırmızı Altın gül çalısı çok aktif bir şekilde büyür, bu nedenle sürgünlerin düzenli olarak sıkıştırılması gerekir. Çiçekler 10-15 gün sürer ve daha sonra solurlar - muhteşem bir ikinci çiçeklenme dalgası sağlamak için pedinküllerin kesilmesi gerekir. Her baharda (Mart sonunda), hasarlı ve donmuş dalları kaldırarak sıhhi budama yapılır.

Kırmızı Altın gülün güney bölgeleri hariç tüm Rus bölgelerinde kış barınağına ihtiyacı olduğunu anlamak önemlidir. Hazırlanırken çalı iyi sulanır, toprak turba, yeşillik, talaş ile malçlanır. Sürgünlerin kendileri yere eğilir ve çuval veya ladin dalları ile kaplanır. Erken ilkbaharda barınak kaldırılır.

Kışa sığınmak için gül sürgünleri birbirine bağlanabilir ve yere bastırılabilir.

Tavsiye! Yoğun sulama veya yağmurlardan sonra toprağı gevşetmek gerekir.

Gerektiği gibi ayıklama yapılır.

Zararlılar ve hastalıklar

Rose Red Gold, külleme ve siyah noktaya karşı tatmin edici bir bağışıklığa sahiptir. Ancak elverişsiz mevsimlerde bu hastalıklardan ve diğer enfeksiyonlardan muzdarip olabilir. Bu nedenle, her baharda fungisitlerle önleyici işlem yapılması önerilir: Bordo sıvısı, bakır sülfat, "Ordan", "Topaz", "Kar", "Tattu", "Fitosporin".

Yaz aylarında, Red Gold gülünün çalılarında genellikle tırtıllar, yaprak bitleri, pul böcekler, örümcek akarları, salya kuruşları ve diğer zararlı böcekler bulunur. Onlarla halk ilaçları ile başa çıkabilirsiniz. Bu amaçlar için, çamaşır sabunu, tütün tozu infüzyonu, oklar ve sarımsak dişleri, soğan kabuğu, patates üstlerinin kaynatma ve diğerleri ile bir kül çözeltisi kullanın.

İstila kuvvetliyse, insektisitlerle tedavinin yapılması gerekir: "Biotlin", "Aktara", "Vertimek", "Fufanon", "Match", "Inta-Vir" ve diğerleri.

Dikkat! Kırmızı Altın gül çalılarını işlerken, sadece yapraklara ve gövdelere ulaşmaya çalışmalısınız.

İşlem, kuru ve sakin havalarda akşamları yapılır.

Peyzaj tasarımında uygulama

Kırmızı Altın gül çalıları küçüktür ve çiçeklerin kendisi çok parlaktır. Bu nedenle, bitki, sundurmanın yanında, bakımlı çimlerdeki tek dikimlerde güzel görünüyor.

Güller toplu ekimde her zaman harikadır

Çiçek, her tür bahçe için uygundur - İngiliz çimi, kır, Fransız manzarası, klasik, modern ve diğerleri.

Kırmızı Altın kukla üniforma tek bir uyum içinde zarif görünüyor

Fidanlar, aralarında en az 1 m mesafe bırakılarak orta yol boyunca yerleştirilebilir.

Kırmızı Altın gül çalıları her çiçek yatağında dikkat çeker

Bir daireye veya bir çizgiye yerleştirilebilirler, bu tasarımı daha da kötüleştirmez

Sonuç

Rose Red Gold, bahçede yetiştirilebilen ilginç bir çeşittir. Çalılar kompakttır, iyi büyür, bu nedenle yaşamın ilk yıllarında biçimlendirici budama ile ilgilenmeniz gerekir. Çiçekler hem bahçe dekorasyonu hem de buketlerde kullanılabilir.

Bir gül floribunda Kırmızı Altın fotoğrafı ile yorumlar

Yulia Mikhailovna, 61 yaşındayım, Ryazan
İlk bakışta Rose Red Gold'u beğendim: Fotoğrafa baktım, açıklamayı okudum, yorumları okudum ve denemeye karar verdim. Çalı, yemyeşil çiçeklenmesinden memnun: 8-10 cm tomurcukların ilk dalgası, ikincisi daha küçük. Rengin zamanla değişmesi ilginçtir: önce "derinlikte" altın kısımlarla kırmızı ve sonra tamamen kırmızı. Tomurcuğun şekli de dikkat çekiyor: Klasik, sadece harika!

Lyubov Viktorovna, 45 yaşındayım, Volgograd
Rose Red Gold, sitemin favorisi. Yağmurdan korkmaz, güneşte solmaz, ancak çalıların yanına dikmek daha iyidir, böylece günde birkaç saat gölge olur. Benim için 4 yıldır büyüyor, hiç hasta olmadı ve normal şekilde kış uykusuna yatıyor. Ancak çuval veya ladin dalları ile örtmek gerekir. Zayıf, göze batmayan kokuyor.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat