Bataklık irisi: sarı, mavi, kalamus, çiçek fotoğrafı

Marsh iris (Iris pseudacorus) doğal olarak bulunabilir. Bu, su kütlelerini süsleyen harika bir bitkidir. Özel bahçelerde, göletlerin yakınındaki park alanlarında kök salmaktadır.

Uzun yeşil gövdeler üzerinde parlak "dilleri" olan sarı tomurcuklar, peyzaj tasarımcıları için mükemmel bir seçenektir.

Swamp iris açıklaması

Açıklama ve fotoğrafa göre iris bataklığı, tatlı su kütlelerinde yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. Güçlü bir köksap, böyle bir ortamda iyi gelişir, besinleri biriktirir.

Büyüme noktaları, sürgünlerin farklı yönlerde yatay olarak eğilmesini mümkün kılan bataklık iris kökünün yan kısmında bulunur. Bu sayede hacimli çalılar elde edilir.

Dikkat! Bataklık irisinde yaprak ve çiçek oluşumunun yeri köksap üzerinde bulunan tomurcuklardır.

Geniş ksifoid plakalar açık yeşil veya alacalı. Uygun bakım ve uygun koşulların yaratılmasıyla 2 m'ye kadar boyları büyür.

Bataklık irisinde 15 adede kadar güçlü dallı pedinkül bulunur. Her tomurcuğun dışta üç yaprağı ve iç çemberde aynı sayıda yaprağı vardır. Bataklık irisinin çeşidine ve sınıflandırmasına bağlı olarak renk farklı olabilir. Tomurcuk paleti:

 • sarı (turuncu çekirdekli);
 • mavi;
 • mor;
 • beyaz.

Varietal bitkilerin vahşi büyüyen irise harici bir benzerliği vardır, bu nedenle başka isimleri vardır - kalamus (iris).

Bitkiler haziran ayında çiçek açar ve temmuz ortasına kadar bataklık irisinde tohumlu bir kutu oluşur.

Doğada, meyve çatlakları, siyah taneler suya dökülür ve orada filizlenirler. Uzun süre batmazlar, yüzeyde yüzerler. Bunun nedeni, hava boşluklarına sahip olmalarıdır.

Aire şeklindeki iris, yalnızca peyzaj tasarımcılarının uzun süredir fark ettiği güzel bir bitki değildir. Çiçek, tıbbi türlere aittir. Bataklık irisinin rizomları öksürük, migren, bademcik iltihabı, gastrit için kullanılır. İris yaprakları, C vitamini, amino asitler bakımından zengindir.

Sözde hava iris neden Kırmızı Kitap'ta listeleniyor?

Sahte ateş irisi 1,5 m'ye kadar büyür, yeşil veya gri renkli yassı uzun yapraklarla ayırt edilir.

Sarı tomurcukların üst yaprakları biraz az gelişmiştir, dış kısımlardan daha kısadır. Kalamus süsenleri arasında beyaz çiçekli temsilciler var.

Köksap güçlüdür, parçalara ayrılır ve irisin başarılı bir şekilde büyümesini sağlar. Ne yazık ki, kuraklık veya bataklıkların zorla boşaltılması nedeniyle bitki sayısı azalıyor. Çeşit ve tanıma bakılmaksızın tüm sarı bataklık süsenleri Kırmızı Kitapta listelenmiştir.

Yazlık evlerde, parklarda, yapay rezervuarların yakınında yetiştirme, kültürü yok olmaktan korumaya yardımcı olur.

Bataklık iris çeşitleri

Bataklık süsenleri arasında farklı renk paletine sahip çeşitleri bulunmaktadır. Site için mavi, sarı, mor, beyaz ve krem ​​yaprakları olan bitkileri seçmek mümkündür.

Popüler çeşitler:

 1. Iris marsh Variegata. Soluk mavi çiçekleri ile ünlüdür. Ayrıca dekoratif yaprakları var: sarı çizgili parlak yeşil. Kültür, özellikle ilkbaharda güzeldir.

  Sonbaharda, Variegat'ın dekoratifliğine dair hiçbir iz kalmaz, bu nedenle sürgünlerin kesilmesi önerilir.

 2. Flora Plena. Bu çeşit bataklık irisinin çift yaprakları parlak sarı renktedir. Tomurcuğun ortasında koyu sarı ve kahverengimsi tonlarda çizgiler vardır. Yapraklar koyu yeşildir.Bitkinin dekoratifliği, belirli koşullar yaratıldığında tam olarak ortaya çıkar.

  Flora Pleno çok neme ve güneşe ihtiyaç duyar

 3. İris, Siyah Formu krisograflar. Koyu mor, neredeyse siyah yaprakları olan iddiasız bir çeşittir. Düşük olanların küçük altın çizgileri vardır. Dolayısıyla adı. Süsenler yüksektir - yarım metreye kadar. Çiçeklenme Haziran-Temmuz aylarında başlar. Fazla nem bitkinin dekoratif etkisini olumsuz etkiler.

  Black Fom dikmek için, güneşte veya açık gölgede çok nemli olmayan yerleri seçmek daha iyidir.

 4. İngiliz Beyazı. Güçlü 1 m yüksekliğe kadar kaynaklanıyor, beyaz yaprakları olan narin tomurcuklar. Uzunlamasına krem ​​rengi çizgileri her "dilde" açıkça görülebilir. Çiçeğin ortasına yaklaştıkça yaprakların üzerinde koyu kiraz rengi bir şerit vardır.

  Bir okta, İngiliz Beyazı yaklaşık dokuz tomurcuk açar

 5. Creme de la Creme. Bu iddiasız bir bataklık irisidir, ekimi için ıslak ve hatta su basmış yerleri, sığ suyu seçebilirsiniz. Kısmi gölgede güzel görünüyor, ancak tüm çekiciliğini ortaya çıkardığı güneşte. Çalıların yüksekliği 70-90 cm olup, çiçekleri dipte bordo-mor damarlı açık krem ​​rengindedir. Tomurcuklar büyüktür - yaklaşık 10 cm çapındadır.

  Crème de la Crème çeşidi kışa dayanıklıdır, böylece mahsulü her yerde yetiştirebilirsiniz.

 6. Piç (Bastardii). Bu bitkinin boyu yaklaşık 120 cm'dir, doğada da görülür, sadece iris çiçeklerinde limon sarısı, fotoğrafta olduğu gibi açıkça görülebilen turuncu-kırmızı çekirdekli. Yabani çeşitte, yaprakların rengi tek tip, tek tiptir.

  Piç çiçekler 12-14 cm çapa ulaşır

Peyzaj tasarımında bataklık irisi

Sarı ve mavi yaprakları olan bataklık irisi, uzun zamandır özellikle peyzaj tasarımcıları arasında popüler olmuştur. Bu tesadüf değil. Bitki bakımı iddiasız, çabuk büyüyor. Onun sayesinde çeşitli çiçek aranjmanları yaratabilirsiniz.

Uygulama seçenekleri:

 • sarı bataklık irisi, ağaçların ve çalıların yanındaki alanlarda harika görünür;

  Piç çiçekler 12-14 cm çapa ulaşır

 • diğer uzun ömürlülerin yanında;
 • çimler üzerinde tenya grupları olarak;
 • tek inişler;

  Uzun pedinküllü kalın çalılar herhangi bir alanı süsleyebilir

 • çok renkli bataklık süsenli çiçek tarhları harika görünüyor;
 • göletlerde, küçük göllerde veya ıslak yataklarda, sarı bataklık irisi çeşitleri sıralara veya perdelere yerleştirilir.

  Bataklık irisinin yanına farklı su bitkileri dikilebilir

Dikkat! Ülkede bataklık bir alan varsa, o zaman herhangi bir çeşitten böyle bir mahsul yetiştirmek için oldukça uygundur.

Yetiştirme özellikleri

Diğer bitkiler gibi, bataklık irisi de çeşitli şekillerde çoğalır. Her biri kendi yolunda iyidir:

 1. Köksapı bölerek. Bunu yapmak için, iyi bir toprak topağı olan bir bataklık iris çalısı kazmanız ve kökü temizlemeniz gerekir. Keskin bir bıçak kullanarak delenki'yi kesin. Her birinin 2-3 yan tomurcuğu ve bir merkezi sürgün olması gerekir. Hastalıkları önlemek için kesilen bölgelere odun kömürü veya kül serpin. Dikimden önce yaprakları biraz kesin. Delenki'yi köklendirmek için önce onları kaplara ve sonra kalıcı bir yere koyun.
 2. Tohum üretimi. Materyal yoğun bir kabuğa sahiptir, bu nedenle çimlenme için tabakalaşma gereklidir. Bataklık irisinin tohumları sonbaharın sonlarında toprağa ekilir ve üstüne bir film serpilir. İlkbaharda otururlar.
Yorum Yap! Tohumlardan yetiştirilen Marsh iris, yalnızca üç yıl sonra çiçek açacaktır, bu nedenle yetiştiriciler çoğunlukla vejetatif yöntemi tercih ederler.

Bataklık irisi dikimi

Ağustos-Eylül aylarında kalıcı bir yere bataklık irisini dikmek gerekir. Site taslaklardan korunmalıdır. Dikilen delenki önümüzdeki yaz çiçek açacak.

Bataklık iris fidanları seçerken görünümlerine dikkat etmelisiniz. Köklerde ve gövdelerde herhangi bir hasar, çürüme belirtisi, hastalık ve zararlı izleri olmamalıdır.

Süsenler, güneşe açık alanlarda nemli veya sığ suya ekilir. Toprağın asitliği 7 pH, verimli ve bol miktarda kil olmalıdır.

Dikim aşamaları:

 1. Fidelerin büyümesini kontrol etmek için tohum, verimli toprağı olan büyük kaplara yerleştirilir.
 2. Dünya peltemsi hale gelene kadar iyice nemlenir.
 3. İrisin rizomları 1/3 oranında kesilir ve yaprak bıçakları da kısaltılır.

  Dikim için hazırlandıktan sonra bitkiler, köklenme için enerji harcarlar.

 4. Fide 10 cm derinliğe yerleştirilir Kök kabın ortasına değil duvarlara yakın yerleştirilir.
 5. Büyüme noktalarının bulunduğu kalınlaşma zeminin üzerinde bırakılır.
 6. Daha sonra bataklık iris fideli kaplar rezervuarda 20-40 cm daldırılmış kalıcı bir yere yerleştirilir.

  Bir mahsulü doğrudan açık toprağa ekebilirsiniz

Tavsiye! Fide kaplarında fideler çiçek yataklarına yerleştirilir.

Bakım özellikleri

Çiçekçilerin bitki yetiştirme konusunda herhangi bir zorluğu yoktur. Marsh iris iddiasız. Sadece iniş sırasında bazı koşulları yerine getirmek gerekir:

 1. Aydınlatma. Kültürün yaprakları ve çiçekleri açık güneşten korkmaz. Ayrıca bitkilerin bütün gün aydınlatılması gerekir.
 2. Sulama. Süsen su kütlelerine veya bataklık yatağına ekilirse, ek sulama gerekli değildir. Diğer durumlarda, toprak sürekli nemli tutularak üst katmanın kuruması engellenir. Sıcakta ve kuraklıkta günde iki kez sulamanız gerekecek.
 3. Üst giyim. Rezervuarlara dikilen bitkilerin gübrelemeye ihtiyacı yoktur. Diğer durumlarda, çiçek açtıktan sonra karmaşık bir kompozisyon ekleyebilirsiniz, örneğin "Kemira".

Bataklık irisi kış için mi kesilmiş?

İris bataklık çiçek yetiştiricileri yetiştirirken herhangi bir özel zorluk yaşamazlar. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, zemin kısmının kırpılmasıyla ilgilidir. Bu prosedür zorunludur ve büyüme mevsimi boyunca birkaç kez yapılır.

Hangi durumlarda budama yapılır:

 1. Yaprak plakalarında lekeler oluşuyorsa veya zararlılardan dolayı dekoratif etkisini kaybetmişse.
 2. Çiçeklenme bittikten sonra, besinlerin rizomlarda birikmesi için.
 3. Sonbaharın sonlarında, dondan önce.
 4. Bireysel çeşitlerin tarım teknolojisi kurallarına uygun olarak.

Budama sırasında iris yapraklarının yüksekliğinin üçte biri bırakılır.

Zararlılar ve hastalıklar

Bitkilerin iddiasız olmasına rağmen, maalesef sağlıklarını korumak her zaman mümkün değildir. Zaman zaman kültür hastalanır ve zararlılardan etkilenir.

Hangi bataklık süsenleri muzdarip olabilir:

 1. Alternaria. Ne yazık ki bitkileri iyileştirmek imkansız, sadece toprağı yok edip dezenfekte etmeniz gerekiyor.
 2. Askoşit, yaprakların kurumasına neden olur. Tedavi için bakır içeren ilaçlar kullanılır.
 3. Uzun süreli yağmurlar ve ılık yazlar, heterosporiosisin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hastalık çiçeklere zarar verir. İlaç yok, etkilenen yaprakları zamanında kesmeniz gerekiyor.
 4. Bataklık süsenlerinde çürümenin tedavisi için kükürt içeren solüsyonlar kullanılır.
Tavsiye! Hastalıklarla savaşmak zordur, onları önlemek daha iyidir. İlkbahar ve sonbaharda bitkilerin ve toprağın Bordeaux sıvısı ile işlenmesi tavsiye edilir.

Zararlılardan bahsedersek, süsen şunlardan muzdarip olabilir:

 • kırıntı;
 • tel kurdu;
 • soğan sineği;
 • glayöl tripleri;
 • nematodlar.

Dikimleri özel solüsyonlarla tedavi etmek faydalıdır. Müstahzarlar, talimatlardaki önerilere göre seyreltilir.

Sonuç

Marsh iris, popülerlik kazanan güzel bir bitkidir. Farklı yaprakları olan pek çok çeşidin olması nedeniyle sitede benzersiz çiçek aranjmanları oluşturabilirsiniz.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat