İngilizce Rose Crown Princess Margareta

Rose Princess Margareta (Crown Princess Margareta), bol çiçeklenme, hastalıklara karşı artan direnç ve düşük sıcaklıklarla karakterize edilen İngiliz leander melezleri grubuna aittir. Çalı aynı zamanda dekoratif etkisini sezon boyunca korur. Birçok bahçıvan, Crown Princess Margaret çeşidinin özel bakım gerektirmediğini ve riskli çiftçilik yapılan bölgelerde bile yemyeşil çiçeklenmeyi sevebileceğini not eder.

Gülün yan dalları hızla büyür

Üreme geçmişi

İngiliz çalı gülü Crown Princess Margaret, 1999 yılında ünlü damızlık David Austin tarafından İngiltere'de yetiştirildi. Çeşitlilik, Abraham Darby ile bilinmeyen bir fide geçilerek elde edildi. Yaratılışının amacı, eski çeşitlerin karmaşıklığına ve modern bir hibrit çay grubunun özelliklerine sahip olabilecek bir görünüm elde etmekti. Ve bu David Austin tamamen başarılı oldu.

Ortaya çıkan türler, leander melezlerinin en iyi özelliklerini birleştirmeyi başardı. Bunun için Kraliçe Victoria'nın torunu İsveçli Connaught prensesi Margaret'in adını almıştır. Deneyimli bir bahçıvan ve dekoratör olduğunu kanıtladı. Eserleri arasında İsviçre'nin Helsingborg kentinde bulunan Sofiero Yaz Sarayı öne çıkıyor.

Crown Princess Margaret melez çay gülünün tanımı ve özellikleri

Bu tür, 2 m yüksekliğe ve 1 m çapa kadar uzun, yayılan çalılar ile ayırt edilir.Taç Prenses Margaret gülünün genç büyüyen sürgünleri, pürüzsüz parlak bir yüzeye sahip parlak yeşil renktedir. Olgunlaştıkça, kabuk matlaşır ve kahverengimsi bir renk alır. Çalı dalları nadiren dikenlerle kaplıdır ve bu da bakımı büyük ölçüde kolaylaştırır.

Önemli! Çiçeklenme döneminde sürgünler yük altında yere eğilir, bu nedenle çalıların dekoratif etkisini korumak için desteklere bağlanmaları gerekir.

David Austin Crown Princess Margaret gülünün yaprakları orta büyüklüktedir ve bir yaprak sapına tutturulmuş beş ila yedi ayrı bölümden oluşur. Plakaların toplam uzunluğu 7-9 cm'ye ulaşır Yaprakların yüzeyi parlak, açık yeşil renkte ve ilkbaharda antosiyanin bir renk tonuna sahiptir. Plakaların arka tarafı donuk, çok daha hafif ve damarlar boyunca hafif bir kenara sahip.

Rose Crown Princess Margaret, yeniden çiçek açan bir üründür. Çalı ilk kez Mayıs ayı sonlarında - Haziran başında tomurcuklar oluşturmaya başlar ve kısa kesintilerle sonbahar donlarına kadar devam eder. Bu çeşidin çiçekleri, tam açıklama ile kaplanır, çapları 10-12 cm'ye ulaşır, üç ila beş parçalı bir fırçada toplanırlar. Tomurcuklar yoğun olarak ikiye katlanır, her biri 60-100 yapraktan oluşur. Uzun süre şekillerini korurlar ve parçalanmazlar.

Park gülü çeşidi Crown Princess Margaret, David Austin'in her tür seçiminde doğal olan yemyeşil çiçeklenme ile karakterizedir. Çalı üzerindeki tomurcuklar, sürgünlerin tüm uzunluğu boyunca eşit olarak dağılmıştır. Turuncu-mercan tonları var. Fotoğraflara, bahçıvanların incelemelerine ve açıklamaya bakılırsa, Crown Princess Margaret'in dış yaprakları çiçek açtıkça parlar ve çiçeğin orta kısmı doymuş kalır ve açıkta kalmaz. Fırçadaki tomurcuklar kademeli olarak açılır. Ancak tropikal meyveleri andıran zengin bir aroma yayarlar.

Önemli! Her çiçeğin 7 günlük bir ömrü vardır, bu da onu kesmeye uygun hale getirir.

Gül çiçekler Taç Prenses Margaret yağmurdan muzdarip değil

Bu tür, yüksek don direnci ile karakterizedir. Çalı, -28 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Bitki güçlü bir canlılığa sahiptir, bu nedenle sürgünler kışın donduğunda hızla iyileşir.

Tırmanma gülü Taç Prenses Margaret, kültürün yaygın hastalıklarına, yani külleme ve kara lekeye çok duyarlı değildir. Bitki ayrıca yüksek nemi kolayca tolere eder. Bu nedenle, bu çalılık, çiçek kalitesinden korkmadan yazları serin ve nemli olan bölgelerde yetiştirilebilir.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

İngiliz gülü Crown Princess Margareta, onu diğer türlerden ayıran birçok avantaja sahiptir. Bu, çalıların dünyadaki bahçıvanlar arasındaki popülaritesini açıklıyor. Ancak bu çeşitliliğin, onu büyütürken bilmeniz gereken bazı dezavantajları da vardır.

Uygun barınak ile çalı, -35 dereceye kadar donlara dayanabilir.

Crown Princess Margaret Rose'un ana faydaları:

 • bol, uzun çiçekli;
 • büyük tomurcuk boyutu;
 • birkaç diken;
 • neme, dona karşı artan direnç;
 • mükemmel doğal bağışıklık;
 • kolayca ürer;
 • eşsiz çiçek tonu;
 • nefis aroma.

Dezavantajları:

 • tomurcuklar çiçek açtığında yapraklar parlar;
 • taslaklara karşı hoşgörüsüzlük;
 • Büyürken barınakta zorluk.
Önemli! Güneşin bütün gün sürdüğü açık bir alana yerleştirildiğinde çiçekler solup açık sarı bir renk alır.

Üreme yöntemleri

İngiliz Rose Crown Princess Margaret'in yeni fidelerini kesimler ile elde edebilirsiniz. Bunun için yaz başında genç sürgünleri 0,7-1 cm kalınlığında kesip 10-15 cm'lik parçalara ayırın, ekimden önce çelikler hazırlanmalıdır. Bunu yapmak için, alttaki yaprak çiftini tamamen çıkarın ve üstteki yaprakları ikiye kısaltın, bu da dokulardaki özsu akışını koruyacaktır. Daha sonra alt kısımları herhangi bir kök oluşturucu ile toz haline getirin ve kesimleri hemen birbirinden 3 cm mesafede gölgeli bir yere dikin.

Yukarıdan uygun koşullar yaratmak için mini bir sera kurmanız gerekir. Sezon boyunca, toprağı daima hafif nemli tutmak için düzenli olarak havalandırmak ve su gereklidir. Fideler güçlenip büyüdüğünde kalıcı bir yere ekilmelidir. Ancak bu bir yıldan daha erken yapılamaz.

Crown Princess Margaret Rose'daki kesimlerin hayatta kalma oranı% 70-75

Bir gül Prenses Margaret için dikim ve bakım

Bu İngiliz gülü çok fazla ışık gerektirmez, bu nedenle kısmi gölgede ekilebilir. Aynı zamanda, öğlen çalı doğrudan güneş ışığından saklanacağı zaman seçenek en uygun kabul edilir. Bu, yaprakları renk bakımından zengin tutacak ve çiçeklenme süresini uzatacaktır.

Park için İngiliz gülü Crown Princess Margaret, 5,6-6,5 pH aralığında düşük asitli tınlı topraklar uygundur. Toprağın iyi hava ve nem geçirgenliğine sahip olması da önemlidir. Ağır killi toprağa ekim yapılması durumunda, önce 5 kg turba ve kum eklemeli ve kumlu toprağa humus eklemelisiniz.

Sonbaharda, yani Eylül ayında bir fide dikilmesi tavsiye edilir. Bu, ilkbaharda köklü bir çalı elde etmenizi sağlayacaktır. Dikim sırasında toprağa humus, 40 gr süperfosfat ve 25 gr potasyum sülfür eklenmelidir. Köklenmeye müdahale ettikleri için deliğe azotlu gübreler ve taze gübre eklemek imkansızdır.

Önemli! Dikim sırasında gülün kök boğazı, yanal sürgünlerin büyümesini uyaran toprağa 2 cm gömülmelidir.

Bahçıvanların incelemelerine göre, Crown Princess Margaret Rose karmaşık bir bakım gerektirmiyor. Bu nedenle, tarım teknolojisinin standart kurallarına uymak yeterlidir. Çalıyı sulamak sadece uzun süreli kuraklık sırasında gereklidir. Bunu yapmak için durgun su kullanın. Kök çemberindeki toprak 3 cm derinliğe kadar kuruduğunda bitki başına 15 litre sulama yapılmalıdır.

Taç Prensesi Gübreleyin Margaret sezon boyunca düzenli olarak yükseldi. Bu nedenle, aktif büyüme mevsimi boyunca ilkbaharda, yeşil kütlenin büyümesini teşvik eden organik madde kullanılmalıdır. Yaz başında nitroammofosku kullanabilir ve ikinci yarıdan itibaren tamamen fosfor-potasyum mineral karışımlarına geçebilirsiniz. Bu beslenme düzeni, Crown Princess Margaret gülünün bol çiçeklenmesine katkıda bulunur ve kışa başlamadan önce bağışıklığını güçlendirir.

Önemli! Döllenme sıklığı iki haftada birdir, ancak bu prosedür tomurcukların toplu çiçeklenmesiyle çakışmamalıdır.

Sezon boyunca kök halkasındaki toprağı gevşetin ve yabani otları çıkarın. Bu, besin maddelerini koruyacak ve köklere hava erişimini iyileştirecektir.

Budama, Crown Princess Margaret Rose'un bakımının ayrılmaz bir parçasıdır. İlkbaharda yıllık olarak yapılmalıdır. Çalıda tam gelişme ve çiçeklenme için beş ila yedi iskelet dalı bırakılmamalı ve 1/3 kısaltılmalıdır.Ayrıca gülün tepesini kırık ve kalınlaşan yan dallardan temizlemek gerekir.

Tüm donmuş dallar sağlıklı dokulara kırpılmalıdır.

Kış için, Crown Princess Margaret gülünün kök çemberine 10 cm'lik bir malç tabakası serpilmeli ve yer üstü kısmı yere bükülmeli ve ladin dallarına serilmelidir. Ardından yayları üstüne koyun ve agrofiber ile örtün.

Önemli! Ilıman iklime sahip bölgelerde, Crown Princess Margaret gülü destekten çıkarılamaz, ancak tacı iki kat halinde spandbond ile sarın.

Zararlılar ve hastalıklar

Bu çeşitlilik yüksek bir doğal bağışıklığa sahiptir. Bu nedenle nadiren hastalıklardan ve zararlılardan etkilenir. Ancak büyüyen koşullar eşleşmezse, Veliaht Prenses Margaret'in direnişi zayıflar. Bu nedenle, her mevsimde mantar ve böcek ilaçları ile en az üç önleyici işlem yapılması tavsiye edilir.

Peyzaj tasarımında uygulama

Bahçedeki Rose Scrub Crown Princess Margaret, grup dikimlerinde olduğu gibi tenya olarak da kullanılabilir. Bu çeşitlilik, yeşil çimlerin ve kozalaklı ağaçların arka planında harika görünüyor. Rose Crown Princess Margaret ideal olarak mavi-mor çiçek tonuna sahip çeşitli mahsullerle birleştirilmiştir.

Bu tür, ayrılan boş alanı tamamen doldurabilir. Bu nedenle kemerler, çardaklar, pergolalar ve duvarlar için idealdir.

Rose Crown Princess Margaret, herhangi bir peyzaj tasarımında organik olarak görünüyor

Sonuç

Rose Princess Margaret, David Austin'in seçiminde bulunan tüm nitelikleri birleştiren İngiliz türlerinin değerli bir temsilcisidir. Bu nedenle, bu çeşitlilik en çok sayıda koleksiyonda bile kaybolmayacaktır. Bazı bahçıvanlar ona hayranlık duyuyor, diğerleri - şaşkınlık, ancak her durumda kimseyi kayıtsız bırakmıyor.

Melez çay gülü Crown Princess Margaret hakkında bir fotoğrafla yorumlar

Svetlana Skurikova, 43 yaşındayım, Vladimir
Beş yıldır Crown Princess Margaret gülünü yetiştiriyorum. Dikimden sonraki ilk yılda, büyüme 80 cm'den fazla değildi ve nadir tomurcukların çapı yaklaşık 7 cm idi.Ama zaten gelecek sezon, gül, alışılmadık bir şeftali gölgesinin çiçeklerinin canlılığı ve güzelliği ile çarptı. Kış için, çalıları yere doğru büküyorum ve birkaç kat agrofiber ile kaplıyorum. Bu süre zarfında -38 dereceye kadar donlar oldu, ancak bitki bunlara sorunsuz bir şekilde dayandı.

Irina Kuznetsova, 48 yaşındayım, Bryansk
Rose Crown Princess Margaret yaklaşık 10 yıl önce bahçemde ikamet etti. Zaten ilk yıl aktif olarak büyümeye başladı. İkinci sezonda çalı yüksekliği 120 cm'ye ulaştı Bitki iyi çiçek açtı, ancak onu kısmi gölgeye koyduğum için tomurcuklar yalnızca Haziran ayının ilk on yılında oluşmaya başladı. Ancak bu, yaprakların gölgesinin hafifçe solmasına ve doymuş kalmasına neden oldu. Gelecekte gül, karmaşık bir bakım gerektirmedi. Şimdi, sonbaharın sonlarına kadar bolca çiçek açan 2,5 m yüksekliğe kadar devasa bir çalı. Koleksiyonumdaki en iyilerden biri olarak düşünüyorum.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat