English park rose Austin Princess Anne (Prenses Anne)

Nispeten genç, ancak bahçıvanların kalbini çoktan fetheden Prenses Anne gülü, İngiliz çeşitlerinden en iyisini aldı. Tomurcukları zariftir ve hoş pembe, neredeyse kızıl renkte boyanmıştır. Ancak çiçekli çalıların tüm güzelliğinin ve aromasının tadını çıkarmak için onlara uygun şekilde bakmalısınız.

Gül Prenses Anna çeşidi evrenseldir, hem peyzaj tasarımında hem de çiçekçilikte kullanılır.

Üreme geçmişi

Gül çeşidi Prenses Anne, 2010 yılında ünlü İngiliz gül yetiştiricisi ve yetiştiricisi David Austin tarafından yetiştirildi. İsim ona İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in kızı Prenses Anne onuruna verildi.

Prenses Anne Rose, yaratılmasından bir yıl sonra, 2011'de İngiltere'deki uluslararası bir sergide ilk ödülünü kazandı ve "En İyi Yeni Bitki Çeşitliliği" seçildi. Bir yıl sonra, dikenli güzelliğe "Altın Standart" unvanı verildi.

Gül Prenses Anna'nın tanımı ve özellikleri

Austin's Princess Anne rose çeşidi, bodur sınıfına aittir. İngiliz antika çiçeklerinin klasik versiyonunun bir melezini anımsatıyor. Burç kompakt, dik, oldukça dallıdır. Yüksekliği 120 cm'ye ve genişliği - 90 cm'ye kadar ulaşabilir Sürgünler güçlü, düzdür ve büyük tomurcukların ağırlığı altında bile pratikte bükülmezler. Pek çok diken var, orta miktarda yeşil kütle. Yapraklar orta büyüklükte, kösele, parlak bir yüzeye ve ince tırtıklı kenarlara sahiptir.

Tomurcuklar çalı boyunca eşit şekilde oluşur. 3-5 adet büyük kümeler halinde toplanırlar, ancak tek çiçekler de görülebilir. Çapı 8-12 cm arasında değişen yoğun bir şekilde çift ve oldukça büyüktür, tomurcuklar ilk başta koni şeklindedir, çiçeklenme zirvesinde kadeh şeklindedirler. Sadece çiçek açtıklarında koyu pembe bir tonları olur, neredeyse kırmızıdır (kızıl). Yaşla birlikte çiçekler zengin renklerini kaybeder ve leylak tonuyla pembeye döner. Yaprakların kendileri dar, çok sayıda (85 adede kadar), Yoğun bir şekilde doldurulmuş. Sırtlarında sarımsı bir taşma görebilirsiniz.

Dikkat! Prenses Anna, çay güllerinin kokusuna benzer orta gövdeli bir aromaya sahiptir.

Çiçeklenme, neredeyse ilk donun başlamasından önce, Haziran'dan Ekim'e kadar dalgalı olarak tekrarlanır. Büyüme mevsimi boyunca, çalı çok avantajlı bir şekilde renk paletini değiştirir ve bu da bu çeşitliliğe kendi çekiciliğini verir. Çiçekler kötü hava koşullarına dayanıklıdır ve kısa yağışlara kolayca tahammül eder. İyi yetiştirme koşulları altında, 5-7 güne kadar çalı üzerinde kurumadan veya ufalanmadan kalabilirler.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Gül, çok güzel bir bahçe bitkisidir. Bu çiçeğin ihtişamının kanıtı, kolayca iddiasız ve çok dayanıklı olan Prenses Anna gül çeşididir. Ancak yine de, bir fide satın almadan önce, bir bahçe bitkisinin tüm olumlu ve olumsuz özelliklerini tartmalısınız, böylece büyümede zor sorunlar yaşanmaz.

Kompakt ve güzel çalı, Prenses Anne gülünü çit olarak büyümek ve sınırları süslemek için ideal kılar.

Artıları:

 • kompakt bir burcun arka planına karşı büyük tomurcuklar;
 • uzun ve dalgalı çiçeklenme;
 • çiçeklerin hoş ve değişken renkleri;
 • hassas besiyerinde algılanabilir aroma;
 • iddiasız yetiştirme;
 • hastalıklara ve zararlılara karşı iyi bağışıklık;
 • dona karşı yüksek direnç (iklim bölgesi USDA - 5-8);
 • yağışa orta direnç;
 • çok yönlülük (manzarayı süslemek ve kesmek için kullanılabilir);
 • tomurcuklar çalı üzerinde uzun süre kalır ve ayrıca kesimde uzun süre dökülmeden durur.

Eksiler:

 • kuru havalarda hızla kaybolur;
 • kumlu topraklarda zayıf büyür;
 • çiçekler güneşte kaybolur;
 • çoğaltılması zor.

Üreme yöntemleri

İngiliz parkı Gül Prenses Anne bir melez olduğundan, sadece vejetatif olarak çoğaltılmalıdır. Kesme, evde kullanılabilecek en optimal ve verimli yöntem olarak kabul edilir.

Önemli! Kesimler için dikim malzemesi sadece sağlıklı olgun çalılardan alınmalıdır.

Kesimler hazırlamak için, güçlü bir yarı odunlanmış atış seçin. Bir budama makası yardımıyla, tepenin dışında bulunan üst tomurcuğun üzerinde bir açıyla bir dal kesilir. Dalın alt ve orta kısımlarından kesimler kesilir ve her segmentte bir yaprak kalır. Bu durumda, alt kesim eğik (45 °) yapılır, üst kısım düz bırakılır. Bitmiş ekim materyali bir büyüme uyarıcısı ile muamele edilir. Daha sonra çelikler hazırlanan toprağa ekilir. 2-3 cm derinleşir, iyice sıkıştırılır ve toprağın etrafında sulanır. Daha iyi köklenme için ekilen kesimler ile kabı bir film ile kaplayarak ekimde sera etkisi yaratmalısınız. Uygun koşullar altında, kökler yaklaşık 30 gün içinde ortaya çıkacaktır.

Ayrıca, evde Prenses Anna gülü, çalıları bölerek çoğaltılabilir. Bu yöntem, bir bitki yeni bir yere nakledilirse kullanılır. Karlar eridikten sonra erken ilkbaharda yapılır. İlk önce çalı iyice sulanır, sonra kazılır. Kökler toprak kesesinden iyice temizlenir ve keskin bir bıçak veya kürek kullanarak bunları parçalara ayırın. Bu durumda, ayrılan her parçanın 2-3 sürgün ve iyi gelişmiş bir köksap olması önemlidir. Hasarlı yerler kaldırılır. Sürgünler kısaltılarak 3-4 tomurcuk bırakılır. Kökün bölünme yeri bir gevezelik kutusu (eşit miktarda kil ve gübre karışımı) ile yağlanmalıdır. Bundan sonra parçalar hemen yeni kalıcı bir yere ekilir.

Büyüme ve bakım

Prenses Anne güllerini dikmenin en iyi zamanı ilkbahar ortasıdır. Sonbahar döneminde, sadece hava koşulları çok değişken değilse ve bitki kış öncesi köklenebiliyorsa yapılır.

Prenses Anna gülünün yeri, güneş ışınlarının sadece sabah ve akşam saatlerinde çalıların üzerine düştüğü dikkate alınarak seçilmelidir. Öğlen gölgede olacaktı. Alanın kendisi rüzgarlar için alçak veya çok açık olmamalıdır. Ve yeraltı suyu en az 1 m derinlikte geçmelidir.

Dikim sonunda bir gül Prenses Anna'nın fidanı sulanır, etrafındaki toprak talaş veya turba ile malçlanır.

Toprak asitliğinin en uygun göstergesi pH 6.0-6.5 aralığındadır. Chernozem bir gül için en uygun kabul edilir, ancak ekimine tınlı topraklarda da izin verilir, ancak bu durumda organik madde ile periyodik olarak zenginleştirilmesi gerekecektir.

Prenses Anna çeşidinin bir gülünün ekilmesi, bir nakli iyi tolere etmediği için derhal kalıcı bir yere yapılır. Bunun için önceden 50x70 cm boyutunda bir çukur kazılır, alt kısmında en az 10 cm tabaka ile çakıl veya kırma taştan drenaj oluşturulur.Çukurdan çıkarılan toprak üstüne dökülerek kompost ile karıştırılır bir koni şeklinde. Dikimden önce, Prenses Anna gül fidesinin kökleri önce bir kil gevezelik kutusuna yerleştirilir, daha sonra hazırlanmış bir deliğe aktarılır ve toprak koni boyunca kökleri nazikçe düzelttikten sonra toprağın geri kalanıyla doldurmaya başlarlar. . Bu, kurcalamadan sonra kök boğazı toprak seviyesinin 3 cm altına yerleştirilecek şekilde yapılır.

Gül Prensesi Anna'nın sürekli sulamaya ihtiyacı yoktur, her 10-15 günde bir toprağı nemlendirmesi yeterlidir. Hava kuru ise sulama sıklığı artırılabilir. Yaz sonunda sulama daha az yapılır ve Eylül ayında tamamen durdurulur.

Her yıl, Prenses Anne gülü, bol çiçeklenme için güç kazanmak için beslenmeyi gerektirir.Kural olarak, ilkbaharda çalı, yeşil kütle ve genç sürgünler oluşturmak için azot içeren gübrelere ihtiyaç duyar. Ve çiçeklenme döneminde potasyum-fosfor bileşimi ile beslenmesi tavsiye edilir.

Bu tür güller için budama da gereklidir. Sezonda en az iki kez yapılır. İlkbaharda donmuş tüm sürgünleri çıkarın ve sağlıklı olanları 1/3 oranında kesin. Çiçeklenme döneminde kuru tomurcuklar hasat edilir. Sonbaharda sıhhi budama yapılır, çalı inceltilir ve hasarlı dalları çıkarılır.

Gül çeşidi Prenses Anna, yalnızca kış yaklaşık -3 0 ° C donlarla oldukça şiddetliyse barınağa ihtiyaç duyar. Aksi takdirde burçların kapatılmasına gerek yoktur.

Zararlılar ve hastalıklar

Gül Prenses Anna, hastalıklara karşı iyi bir bağışıklığa sahiptir ve zararlılar pratik olarak çalılara dokunmaz. Ancak yine de tüm bitkiler gibi gri ve kök çürümesinden etkilenebilir. Ve eğer ilk durumda, erken bir aşamada, hastalık yaprak plakalarında küçük lekelerin ortaya çıkması ve çiçeklerde gri bir çiçeklenme ile tespit edilebilirse, o zaman bitki tamamen tükendiğinde kök çürümesi çok geç ortaya çıkar, gücünü kaybeder, solar ve ardından ölür.

Gri ve kök çürüklüğü, okuma yazma bilmeyen gül bakımında, özellikle yanlış sulama veya beslemeyle ortaya çıkar.

Peyzaj tasarımında uygulama

Bahçıvanların fotoğrafına, açıklamasına ve incelemelerine göre Gül Prenses Anna, herhangi bir kişisel arsayı süsleyebilecek çok güzel bir çiçektir. Grup dikimlerinde diğer tonlardaki güllerin yanı sıra floksa, ortanca, sardunya, şakayık ve çan gibi çiçeklerle birlikte harika görünüyor. Tasarımcılar bunu genellikle tek bir kültür olarak, bir tenya olarak veya sınırları süslemek için kullanırlar.

Prenses Anne bir çit oluşturmak için de uygundur

Sonuç

Rose Princess Anne, sınırlı alanlarda ve daha büyük mülklerde dikim için iyi bir çeşittir. Benzersizliği, minimum işçilik maliyetiyle, kolayca bahçenin merkezi haline gelebilecek yemyeşil çiçek açan bir çalı elde edebilmenizdir.

Gül Prensesi Anna hakkında bir fotoğraflı yorumlar

Elizaveta Shestak, 38 yaşındayım, St.Petersburg
Ülkeye gül dikmekle ilgili soru ortaya çıktığında, hemen Prenses Anna çeşidini almaya karar verdim. Büyüleyici pembe çiçekleri geçemezdim. Acı verici bir şekilde fotoğrafta muhteşem görünüyorlar. Dürüst olmak gerekirse hiç pişman olmadım. Sağlıklı bir fide aldım (hayatımı zorlaştırmamak için seçime tüm ciddiyetle yaklaştım). Siteye indikten sonra, yoğun olarak yerleştirilmiş büyük çiçekleri olan muhteşem bir çalı aldım. Çok iyi büyür, yeri kısmi gölgede seçtim, bu yüzden yaprakların rengi pratikte solmaz ve uzun süre parçalanmazlar. Bahçemin dekorasyonu olan bu gülden çok memnunum.

Evgenia Zvonova, 44 yaşındayım, Novosibirsk
Dürüst olmak gerekirse, Austin güllerini sevmiyorum, çünkü avantajlarının yanı sıra birçok dezavantajları da var. Ve bu çiçeklerin bahçıvanlar arasında neredeyse her zaman "moda" olmasına rağmen, bir tanesi dışında pek çok çeşidi sevmiyorum - Prenses Anne. Nedense bu gül için belli bir zaafım var. İçinde çekici bir şey var, kendi "lezzeti". Birincisi elbette renktir (içte parlak kırmızı ve dışta sarı, sanki bir parıltı varmış gibi). İkincisi, çiçeğin yapay olduğu izlenimini veren dar ve yoğun şekilde doldurulmuş yapraklardır. Üçüncüsü, yağmur yağarken bile güllerin daima yukarı doğru yönlendirilmesidir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat