Yüzme havuzu su ısıtıcısı

Sıcak bir yaz gününde, küçük bir yazlık havuzdaki su doğal olarak ısıtılır. Bulutlu havalarda, ısıtma süresi artar veya genel olarak sıcaklık rahat bir +22 göstergesine ulaşmaz.hakkındaC. Büyük havuzlarda doğal ısınma daha da uzun sürer. Bu sorunu çözmek için, farklı enerji kaynaklarından çalışan bir havuz ısıtıcısı oluşturuldu.

Isı eşanjörü

En basit havuz suyu ısıtıcısı bir ısı eşanjörüdür. Tasarım, içinden sıcak bir sıvının aktığı bir tanka dayanmaktadır. Bağlantı, ısıtma sistemine veya herhangi bir anlık su ısıtıcısına yapılır. Tankın içine bir bobin yerleştirilmiştir. Bu kısım bir ısı eşanjörüdür. Havuzdan gelen su, tankın içindeki sıcak sıvıdan ısınarak batarya boyunca dolaşır.

Su doğrudan ısıtıcının içinden geçebiliyorsa, neden havuzun bu kadar karmaşık bir şekilde ısıtılmasına ihtiyacınız var? Bu şemayı kullanabilirsiniz, ancak iki sorun var:

 • Havuz suyu küçük klor parçacıkları ve diğer safsızlıklar içerir. Isı eşanjörünün duvarlarında ısıtıldıklarında katı bir kalıntı olarak yerleşerek onu tıkarlar.
 • Havuzdaki su, ısı eşanjörünün metal duvarlarını oksitleyen oksijenle aşırı doyurulur.

Pahalı bir kazan veya akış ısıtıcısının arızalanmaması için, ısıtma sisteminde ikinci bir devre bulunur. Isı eşanjörü, duvar oksidasyonundan tıkanırsa veya sızarsa, değiştirilmesi daha kolay ve ucuzdur.

Ev yapımı bir ısı eşanjörü, bir ısıtma sistemine bağlı bir boru bobinidir. Küçük bir çocuk havuzunda boru hattı "sıcak zemin" sistemi ilkesine göre döşenir. Bobin, az miktarda suyla hızlı bir şekilde ısınır, ancak büyük bir hacimle baş edemez.

Elektrikli modeller

En popüler ikinci, havuz için bir gövde, ısıtma elemanları ve bir termostattan oluşan elektrikli bir ısıtıcıdır. Cihazlar iki türdendir:

 • Birikmiş. Cihaz, suyun ısıtma elemanları ile ısıtıldığı ve oradan havuza beslendiği büyük bir tanktan oluşur.
 • Akan. Cihaz havuz suyu arıtma sistemine bağlanır. Su ısıtıcısının önünde, arıtılmış suyun geçmesine izin veren, katı tortu oluşumunu ortadan kaldıran bir filtre bulunmaktadır.

Güce bağlı olarak, cihazlar tek fazlı ve üç fazlı bir ağa bağlanır. Hesaplama aşağıdaki parametreleri dikkate alır:

 • 1 m3 açık havuz suyu - 1 kW ısıtma elemanı gücü;
 • 1 m3 kapalı havuz suyu - 0,5 kW ısıtma elemanı gücü.

Büyük miktarda suyu ısıtma ihtiyacı, güçlü cihazların kullanılmasını gerektirir. Elektrik maliyetleri çok büyük, ayrıca ayrı bir kablolama hattı gerekiyor.

Isı pompası

Bir havuz için oldukça karmaşık bir ısıtıcı olan bir ısı pompası, yenilikçi teknolojilere aittir. Cihaz verimli ve ekonomiktir, ancak yüksek maliyeti nedeniyle nadiren kullanılmaktadır.

Önemli! Isı pompası bir buzdolabı prensibine göre çalışır, sadece burada soğuk değil ısı yayan bir devre talep edilmektedir.

Sistem, sıvının içinde dolaştığı iki devreden oluşur. Dış boru hattı yeraltına, bir rezervuarın dibine veya ısının alınabileceği başka bir yere döşenir. İç kontur havuzun içindedir. Dış borunun çıkardığı ısıyı suya verir.

Sistem aşağıdaki prensibe göre çalışır:

 • harici bir boru hattından dolaşan sıvı bağırsaklardaki ısıyı alır;
 • pompa, soğutucunun ayrı bir haznede olduğu evaporatör içindeki soğutucuyu tahrik eder;
 • ısıdan gaz hızla kaynar, buhara dönüşür;
 • Buharlı soğutucu kompresöre girer ve burada sıkıştırıldığında, iç devrede soğutucuyu ısıtan çok fazla termal enerji açığa çıkarır.

Devir, sirkülasyon pompaları ve kompresör çalıştığı sürece tekrar eder.

Bir ısı pompasının dezavantajı, ekipman satın almanın ve kurmanın yüksek maliyetidir. Bununla birlikte, sistem sadece havuz için ısıtma ile donatılamaz, aynı zamanda ev ısıtması olarak da kullanılabilir. Ücretsiz enerji kaynağı büyük bir artıdır. Daha fazla maliyet sadece sirkülasyon pompalarının ve kompresörün çalışması için gerekli olan elektrik için olacaktır.

Güneş enerjisi ile ısıtma

Açık havada az miktarda su doğal olarak ısınır. Bu uzun süre ve sadece açık havalarda olur. Suyu büyük bir havuzda ısıtmak için güneş enerjisinin yoğunlaştırılması gerekir. Güneş sistemi, güneş ışınlarını perdelerle toplar, onları borularda dolaşan soğutucunun ısıtıldığı termal enerjiye dönüştürür.

Önemli! Bir modül maksimum 30 m3 suyu ısıtmak için enerji üretebilir.

Güneş sisteminin kurulumu pahalıdır, ancak güneşten gelen serbest enerji kullanımı nedeniyle benzer şekilde faydalıdır. Havuz ısıtmaya ek olarak ev ısıtması sisteme bağlanabilir. Sensörler ve valfler, bir güneş sistemi ile otomasyon olarak kullanılır. Havuzdaki su, ayarlanan sıcaklığa kadar ısındığında, soğutucu, ısı eşanjörünü geçen başka bir devreye yönlendirilir. Soğuduktan sonra valf tetiklenir. Isı taşıyıcı, ısı eşanjöründen akar ve havuzdaki su ısıtmaya devam edilir.

Güçlü bir güneş sistemi, suyu hızlı bir şekilde ısıtabilir, ancak güneşin varlığına bağlıdır. Bulutlu havalarda, ana dezavantaj olan verimlilik büyük ölçüde azalır. Minimum güneşli gün sayısı olan soğuk bölgeler için güneş sistemi kârsızdır.

Video, güneş enerjisi ile su ısıtmanın bir örneğini göstermektedir:

Odun ve gaz ısıtıcıları

Havuz suyunun geleneksel daha ucuz yollarla nasıl ısıtılacağı sorusu ortaya çıktığında, odun ve gazlı ısıtıcılar kurtarmaya gelir. Her iki cihazın da çalışma prensibi aynıdır. Enerji taşıyıcısının türüne bağlı olarak sadece bazı yapısal elemanlar farklılık gösterir.

Yüzme havuzları için odun ateşli bir su ısıtıcısının kullanımı basit ve güvenli kabul edilir. Cihaz, içinde bir ısı eşanjörü bulunan bir yanma odası bulunan bir muhafazadan oluşur. Yakan her şeyi yakabilirsiniz. Yangının ısıl enerjisi, ısı eşanjöründe dolaşan ısı taşıyıcıyı ısıtır. Havuza sıcak su girer ve soğuk su ısıtmaya döner.

Odun ısıtıcılar, ana gazın olmadığı banliyö bölgelerinde kullanışlıdır. Elektrik kesintisi durumunda bile sirkülasyon pompası bir benzinli jeneratörden başlatılabilir. Cihazın gücü ısı eşanjörünün boyutuna, suyun ısınma oranı kullanılan yakıta bağlıdır. Damperleri kapatarak yanma şiddetini düzenleyen otomatik kontrollü modeller bulunmaktadır.

Odun ateşli havuz suyu ısıtıcılarının avantajı kurulum kolaylığı, düşük ekipman ve yakıt maliyetidir. Dezavantajı, dinlenmeyi engelleyen dumandır. Katı yakıt sürekli olarak ateş kutusuna atılmalıdır. Otomasyon yanmayı çok az ayarlar. Isıtma sıcaklığını tam olarak ayarlamak mümkün olmayacaktır.

Gazla çalışan cihazlar, fırında bir brülörün varlığı ile ayırt edilir. İş tamamen otomatiktir ve bir termostatın varlığı, su ısıtmanın sıcaklığını daha doğru bir şekilde ayarlamanıza izin verir. Cihazın dezavantajı, kurulumun karmaşıklığı, şebekeye bağlanma izinlerine duyulan ihtiyaç, yüksek enerji maliyetidir.

Isıtma battaniyesi

Odun, gaz veya elektrik gerektirmeyen en basit havuz ısıtıcısına ısıtma battaniyesi denir. Gizemli isim, sıradan bir tente veya panjur örtüsünü gizler.Ayrı olarak paketlenebilir veya satın alınabilir. Havuzun içine döküntülerin girmesini önlemek için bir örtü gereklidir. Ek olarak, güneş enerjisi tente yüzeyinde birikerek suyu birkaç derece ısıtır.

Küçük havuzlarda, genellikle katlanabilir veya şişirilebilir tipte bir ısıtma battaniyesi kullanılır. Serin ve bulutlu havalarda tente kullanılmaz.

Cihaz seçiminin özellikleri

Bir havuz için bir su ısıtıcısı seçerken, bir dizi önemli parametreyi dikkate almak önemlidir:

 • İlk adım, cihazın gücünü hesaba katmaktır. Isıtıcının su hacmini kaldırıp kaldırmayacağı parametreye bağlıdır. Güç açısından, cihaz bir marjla alınabilir. Su ısıtma oranı artacak, ancak aynı zamanda enerji tüketimi artacaktır. Bir su ısıtıcısı satın alırken, havuzunuzun hacmini bilmeniz ve cihaz talimatlarında önerilen parametrelerle karşılaştırmanız gerekir.
 • Isıtma yöntemine göre, akış modellerini tercih etmek daha iyidir. Depolama tankları çok yer kaplar, ayrıca çok fazla sıcak suya ihtiyacınız olmasa bile dolu bir tankı ısıtmanız gerekir. Flow modelleri hafiftir, kompakttır ve çabuk ısınır. Su, doğrudan bir su tedarik sisteminden veya bir kuyudan bir filtreden sağlanır.
 • Kullanılan enerji kaynağı için doğru birimi seçmek önemlidir. Çok fazla su ısıtmanız gerekecek. Enerji kaynağı ucuz ve uygun fiyatlı olmalıdır. Cihazın gazla veya güneş enerjisi toplama modüllerinden çalıştırılması, mal sahibi için sorun yaratmaz, ancak başlangıçta ekipman satın almak için büyük bir miktar ödemeniz gerekecektir. Yakacak odunla uğraşmanız gerekecek, ancak tasarruflar ortada.

Yazlık kullanım için tek karlı seçenek havuzu katı yakıt yakan bir cihazla ısıtmaktır. Ekstrem durumlarda elektrikli modelleri tercih ederler.

Yüzme havuzu ısıtmasını kendi ellerinizle düzenlemek kolaydır. Esnaf, mağaza birimleri gibi ev yapımı ürünler ortaya çıkarır, ancak görünüşleri anlatılamaz.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat