Kanopili tezgah transformatörü: en başarılı model, çizimler ve fotoğraflar

Kolayca bir masa ve iki bank setine dönüştürülebilen katlanır bir bahçe bankı, bir yazlık veya bahçe arsasında kullanışlıdır. Kanopili bir dönüşüm bankı kullanışlı, pratiktir ve uygun tasarımla peyzaj tasarımının "yıldızı" haline gelebilir. Ahşap tahta ve kirişlerden yapılmış nispeten basit modeller var. Daha karmaşık bir seçenek, kanopi için bir metal çerçeve ve polikarbonatın kullanılmasını içerir.

Kanopili bir trafo tezgahının artıları ve eksileri

Bir bahçe bankı, çoğu ev arazisinin vazgeçilmez bir özelliğidir. Bahçede veya evin etrafındaki ev işlerinde çalıştıktan sonra üzerinde dinlenmek keyiflidir. Ancak temiz havada mangal ile en sevdiğiniz toplantılar için bir dükkan yeterli değil, bir de masaya ihtiyacınız var. Ve sorunların başladığı yer burasıdır: geniş alanlarda bile, kalıcı olarak monte edilmiş bir masa için her zaman yer yoktur. Bu oldukça hantal bir mobilya parçası, geçişi engelliyor, çiçek veya sebzelerle ekilebilecek faydalı bir alan kaplıyor.

Katlandığında, bir masa ve iki banktan bir mobilya takımı kompakt bir bahçe bankına dönüşür.

Sorunu çözmek için seçeneklerden biri, dönüşüm tezgahıdır. Bu, açıldığında bütün bir mobilya setine dönüşen katlanır bir banktır: bir masa artı iki bank. Ve eğer katlanabilir yapının üzerine bir kanopi düzenlerseniz, o zaman ne yağmur ne de güneş hoş bir dinlenmeye engel olmaz.

Transformatör tezgahının avantajları şunları içerir:

 1. Karlılık. Ayrı bir masa alanı ayırmaya gerek yoktur.
 2. Hareketlilik. Tezgah, herhangi bir yere kurulabilir ve sitenin herhangi bir köşesini anında hoş bir konaklama için bir yere dönüştürür.
 3. Kompaktlık. Katlandığında, dönüştürme tezgahı fazla yer kaplamaz, hatta bir kulübeye veya başka bir hizmet odasına (eğer kanopi çıkarılabilirse) çıkarılabilir.
 4. Koruma. Kanopi, tatilcileri yağıştan veya güçlü güneşten koruyacak, masaya yerleştirilen bulaşıkları nemden veya bozulmadan koruyacaktır.

Bir katlanır bankın dezavantajları, avantajlarıyla yakından ilgilidir:

 1. İstikrarsızlık. Kanopinin geniş bir rüzgarlığı vardır. Kuvvetli rüzgarların olduğu bölgelerde, tüm yapı devrilebilir. Tezgahın kurulduğu yerdeki yumuşak toprak da aynı sonuçlara yol açabilir. Bu, onu hareket kabiliyetinden yoksun bırakan sabit bir dönüştürme tezgahı kurma ihtiyacını ifade eder.
 2. Konfor eksikliği. Dönüştürme tezgahının gerçekten rahat olması için, tüm parçalarının dikkatlice işlenmesi ve birbirine takılması gerekir. Boyutlarda, açılarda, bağlantı elemanlarının eksikliğinde en ufak bir tutarsızlık, montaj ve demontaj sırasında sorunlara, oturma alanının rahatsızlığına, masa yüzeyinin yatayından sapmaya neden olacaktır. Gerçekten rahat bir mağaza oluşturmak için belirli bilgi ve becerilere ihtiyacınız var.

Zamanla, dönüştürme tezgahının hareketli bağlantıları gevşeyebilir ve bu da kullanımını güvensiz ve zahmetli hale getirir. Ayrıca aralarına sıkıca monte edilen banklar ve masa, kolayca oturmanıza ve ayağa kalkmanıza izin vermeyecektir. Masaya oturmak için, her seferinde bankın üzerinden geçmeniz gerekir, bu özellikle yaşlılar veya çok sağlıklı olmayanlar için uygun değildir.

Bir katlanır bankın yaklaşık boyutları

Önemli! Polikarbonattan yapılmış bir dönüşüm tezgahı için radyal bir kanopi kendi başınıza yapmak neredeyse imkansızdır. Özel ekipmana, malzemeyi kullanma yeteneğine ihtiyacımız var.

Kanopili trafo tezgahlarının çeşitleri

En popüler dönüşüm bankları türü, açıldığında bir dizi iki bank ve bir masaya dönüşen katlanır bir yapıdır. Sabit tenteler, kural olarak, dönüştürme tezgahının üzerine kurulur.

Transformatör türlerinin geri kalanı çok orijinal görünüyor, ancak işlevsellik açısından önceki sürüme göre kaybediyorlar: açılmış durumda, bazıları yalnızca bir dizi koltuk veya bir oturma alanı ve küçük bir masa oluşturur. Olağandışı tasarıma sahip transformatör türleri:

 1. Transformatör yapıcısı. Metal borulardan yapılmış bir çerçeve üzerine, serbestçe döndürülebilen ahşap elemanlar tutturulmuştur. Katlandığında, mobilya sıradan bir bahçe bankına benziyor, açıldığında iki geniş koltuk takımı, geniş bir koltuk ve küçük bir masa veya bir dizi dar koltuk ve aralarında bir masa var.
 2. Transformatör - "çiçek". Tasarım prensibi önceki versiyona benzer - ahşap elemanlar bir eksen üzerinde serbestçe dönüyor. Katlandığında, sırtı olmayan uzun bir bank, açıldığında ise herhangi bir açıda sabitlenebilen sırtlı rahat bir banktır.

Kural olarak, alışılmadık transformatörlerde yerleşik kanopiler bulunmaz, ancak sabit bir kanopi dahil olmak üzere herhangi bir yere kurulabilirler. Orijinal tasarımların avantajı dekoratif olmaları ve hareketliliğidir. Bu tür mobilyalar sadece açık havada kurulmaz. Hacimli bir kanopinin olmaması, bu bankları bir kır evi veya kır evi için mobilyaya dönüştürmenize izin verir.

Kanopili bir trafo tezgahı monte etmek için neye ihtiyacınız var?

Satın alınan ürünün montajı talimatlara uygun olarak yapılır. Sadece aletlere ihtiyacınız var (tornavida, tornavida). Katlanabilir bir dönüşüm bankını kendiniz yapmak çok daha zordur. Kendi elinizle gölgelikli bir bahçe trafo tezgahı yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • kesin boyutlara sahip çizimler;
 • aletler, bağlantı elemanları;
 • tahtalar, kirişler veya borular.

Ağaç işleme aletleri

Ölçümler bir mezura, kare, çekül çizgisi veya seviye kullanılarak yapılır. Metal üzerinde çalışmak için bir kaynak makinesine, demir testeresine, boru bükme makinesine ihtiyacınız var.

Masa ve koltuk üretimi için 20 mm kalınlığında bir çam tahtası seçilmiştir.

Koruyucu galvaniz kaplamalı kare kesitli dönüştürme tezgahının çerçevesi için metal borular seçmek daha iyidir. Masa tablası ve oturma yeri için 20 mm'lik bir çam tahtası uygundur. Çerçevenin ayrıca ahşaptan yapılması gerekiyorsa, o zaman bir sert ahşap kirişe (meşe, kayın, karaçam) ihtiyaç vardır.

Kare boru, sertleştiricilerin varlığı nedeniyle yapısal stabiliteyi artırır

Kanopili bir trafo tezgahının çizimleri ve boyutları

Transformatör tezgahları için en uygun boyutlar:

 • masa yüksekliği 75-80 cm;
 • masa genişliği 60-65 cm;
 • koltuklar 30 cm;
 • uzunluk 160-180 cm.

Metal çerçeveye ahşap koltuk şeritleri takılır

Katlanmamış durumda bankın çirkin tarafı, masa üstünün dış yüzeyini oluşturur.

Ahşap yapılar için yardımcı malzemeler gerekli olacaktır: marangozluk tutkalı, kendinden kılavuzlu vidalar, ahşap dübeller

Çerçeve ahşap bloklardan yapılmıştır

Kanopi ile kendin yap dönüşüm tezgahı nasıl yapılır

Sarf malzemelerine (levha, boru, bağlantı elemanları, zımpara) ek olarak, bükülmüş metal borulardan bir çerçeveye sahip bir transformatör tezgahı üretimi için bir kaynak makinesi ve bir boru bükme makinesi gerekecektir. Ve polikarbonat bir kanopi için - kesme, bükme için özel ekipman. Koltuk döşemeleri tahtadan, kontrplaktan, PCB'den yapılabilir.

Mobilya cıvatalarına ek olarak, montaj sırasında rondelalar, somunlar kullanmak gerekir.

Tek bir yapı şeması yoktur.Her usta, orijinal çizime kendi değişikliklerini yapar: ek takviyeler ekler, arkalığın açısını, masanın genişliğini, koltukları, kanopinin şeklini ve eğim açısını değiştirir. İlk önce arkadaşlardan, komşulardan hazır bir dönüştürme dükkanını incelemek veya satışta bulmak daha pratiktir.

Kanopili bir trafo tezgahının en başarılı modeli

Tamamen ahşap bir tezgah biraz hantal görünüyor ve çerçeve için masif ahşap gerektirir. Tamamen metal tezgah çok ağırdır ve taşınması ve sökülmesi zordur. Ek olarak, metal beceriler ve aletler olmadan güvenilir, çekici bir tasarım oluşturmak imkansızdır. Dönüştürücü bir bank için en iyi seçenek, çerçeve için metal, koltuklar ve masa için ahşap, kanopi için polikarbonat kombinasyonudur.

Koltukların genişliği değiştirilebilir, ancak bu, monte edilmiş durumda bankın genel boyutlarında değişikliklere neden olacaktır.

Önemli! Kanopinin genişliği, açıldığında masayı ve her iki bankı da kaplayacak kadar yeterli olmalıdır.

Metalden yapılmış kanopili bir dönüşüm tezgahı

160-170 cm uzunluğunda, yaklaşık 50 cm oturma genişliğinde bir dönüşüm bankı, açıldığında altı kişi serbestçe müdahale edebiliyor. Ahşap plakalardan kendiniz bir kanopi yapabilirsiniz ve polikarbonattan hazır yapılmış kemerli bir yapı satın almak daha iyidir (üretimi çok zordur). Kanopi rafları, katlandığında arkaya daha yakın olacak olan "ana", sabit bankın bacaklarına kaynaklanır.

Gerekli malzemeler:

 • 25 mm kenarlı kare boru;
 • mobilya cıvataları, rondelaları;
 • ahşap kiriş veya tahta;
 • kaynak makinesi;
 • öğütücü, matkap;
 • demir testeresi, testere, tornavida, seviye, çekül hattı.

Zaten 2 m (4 adet) ve 1.5 m (2 adet) parçalara kesilmiş bir profil borusu satın almak daha uygundur. Çalışmaya başlamadan önce borular (varsa) pastan temizlenmeli, bitmiş üründe boyamaya hazırlamak daha zor olacaktır.

Çerçeve için en uygun profil, kenarı 25 mm olan bir karedir

Borular çizime uygun olarak boşluklar halinde kesilir, ardından kaynak yapılır. Bağlantı noktalarında mobilya cıvataları için delikler açılır, tüm yapı monte edilir. Önceden hazırlanmış ahşap parçalar takılır, tezgah sağlamlık ve rahatlık açısından kontrol edilir. Her şey size uygunsa, yapı tekrar sökülür, kalıcı dikişlerle kaynaklanır, temizlenir, cilalanır, emaye veya metal boya ile boyanır. Daha fazla stabilite için tezgah ayaklarının altına metal plakalar kaynak yapılabilir. Ahşap, dış mekanda kullanım için iki kez boya ile kaplanır.

Masanın tahtası, yapının serbestçe katlanabilmesi ve sökülebilmesi için tamamen düz ve aynı kalınlıkta olmalıdır.

Ahşaptan yapılmış gölgelikli bir dönüşüm tezgahı

Ahşap parçaların bağlantısı, kendinden kılavuzlu vidalar ve metal bir köşe kullanılarak yapılır. İşin daha düzgün görünmesi için kendiliğinden kılavuzlanan vidalar için önceden delikler açmanız önerilir. Montaj ve demontaj sırasında en büyük yük hareketli parçalara düşer.

Mobilya cıvataları, hareketli parçaların serbestçe dönmesine izin verir

Katlanır dönüştürme tezgahının tüm ahşap parçaları, zımpara kağıdı veya zımpara ile zımparalanmalıdır.

Ağacın çökelmesini ve kurumasını önlemek için ahşap yapı vernik veya boya ile kaplanmalıdır.

Kanopili bir trafo tezgahının kaydı

Dönüştürücü bir tezgahı dekore etmenin en kolay yolu, parlak bir boya seçmek veya bir üründe birkaç zıt rengi birleştirmektir. Ahşabın doğal yapısı bir dekorasyon görevi görebilir. Bunu yapmak için tezgahın ahşap kısımlarını cila ile kaplamak yeterlidir.

Kanopi ahşap plakalar, kalın kumaşlar, polikarbonat panellerden yapılabilir. Renkli polikarbonat seçerken doğal renkleri bozmayan tonlar tercih edilmelidir. Parlak kırmızı veya turuncu renklerden oluşan bir gölgelik altında, tüm nesneler ve yüzler korkutucu bir kırmızımsı renk alır.

Bir dizi iki katlanır bank, iki banklı bir masa oluşturur

Doğal ahşabın sıcak tonu, canlı yeşilliklerle tezat oluşturuyor.

Yarı saydam bir polikarbonat kanopi, dönüştürücü bir bankı bir tasarım öğesine dönüştürür

Sonuç

Kanopili bir dönüşüm tezgahı sadece uygun bir mobilya parçası değildir. Düzgün tasarlandığında, iki banktan oluşan katlanır bir set ve bir masa bahçe tasarımının merkezi haline gelebilir. Kendi elinizle bir transformatör oluşturmak veya bitmiş bir ürün satın almak, karar verecek ev ustasına bağlıdır. Kendinize güveniniz ve uygun ekipmanınız varsa, gölgelikli bir tezgah, mal sahibi için uzun süre gurur kaynağı olacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat