Kendi elinizle tuğla kantinin olduğu mangal

Kendi elinizle tuğladan yapılmış bir mangal-tütsü, bir usta veya soba duvarcılığını anlayan bir uzman gözetiminde inşa edilebilir. Burada her şey önemlidir: doğru yapı malzemesini seçin, hazırlayın, çözümü istenen kıvamda çekiçleyin. İnşaat sürecinin kendisine ek olarak, kantinin sahada uygun bir yer bulması, yangın güvenliğine dikkat etmesi önemlidir.

Tasarım çeşitleri

Dışarıdan, çok işlevli tütsü odaları boyut, bitiş, şekil ve diğer nüanslar açısından farklılık gösterir. Büyük bir Rus sobasına benziyorlar. Ancak bu sadece bir tasarımdır. Sigara içenler ve barbekü arasındaki temel fark, tam olarak işlevsellikte yatmaktadır. Bir tuğla yapının neler yapabileceğine bağlıdır. Ne kadar çok çalışma alanı varsa, yemek pişirme ürünleri için menü o kadar kapsamlı olur. Bir tuğla yapıda aşağıdaki seçenekler düzenlenebilir:

 1. Kantinin... Çalışma alanı ana alan olarak kabul edilir, çünkü bu durumda bir tuğla yapının inşası sağlanmıştır. Genel anlamda, bir tütsü odası kapalı bir odadır. İçeride yiyecekleri sabitlemek için ızgaralar veya kancalar var. Pişirme sürecinde dumanla ıslatılır, altın rengi ve tütsülenmiş bir aroma alırlar.
 2. Mangal... Tasarım gereği açık bir mangaldır. Burada mangal, sıcak kömürlerde pişirilir. Mangalın kenarları şiş atmaya uygun hale getirilmiştir.
 3. B-B-Q... Bu aynı ızgara, ancak şiş yerine burada bir ızgara sağlanıyor. Üzerine biftek ve diğer ürünler pişirilir.
 4. ızgara... Cihaz mangal ile aynıdır ancak tel ızgara üzerinde pişen yemek bir kapakla kapatılmıştır. Sadece alttan değil aynı zamanda üstten de kızartılırlar.
  Önemli! Kantinin içinde mangal için bir alan oluştururlar ve amaçlanan amacı için kullanırlar: mangal, ızgara veya mangal.
 5. Kazan... Pilav, balık çorbası ve diğer sıcak yemekleri ateşte pişirmek için kantinin içinde ayrı bir çalışma alanına ihtiyacınız olacaktır. Fırın şeklinde yapılır. Döşeme sağır değil, yuvarlak bir kesim ile döşenmiştir. Pencereye bir dökme demir kazan daldırılmıştır.
Tavsiye! Dökme demir kazan kullanmak daha iyidir. Alüminyum bir kapta pilav gibi sıvı olmayan bazı yiyecekler yanar.

Birkaç çalışma alanı ile çok işlevli bir kantinin yapılır.

Barbekü bulunan kantinin ek çalışma alanlarından tezgah ve lavabo sağlanabilir. Pişirme alanından çıkmadan bulaşıkları kesip yıkamayı mümkün kılar. Çalışma alanlarına ek olarak, bir tuğla binada nişler sağlanmıştır. Bulaşık, yakacak odun, soba aksesuarlarını saklamak için dolap yerine kullanılırlar.

Yukarıdaki tüm nüanslara ek olarak, işlevsellikten bağımsız olarak, tüm tütsü odaları iki türe ayrılır:

 1. Sıcak tütsülenmiş bir tütsü odasının tasarım açısından basit olduğu düşünülmektedir. Haznenin içindeki yiyecekler, ocağın yakınlığı nedeniyle yüksek sıcaklıkta pişirilir.
 2. Soğuk tütsülenmiş tuğlalardan yapılan tütsü-mangal daha karmaşıktır, soğuk dumanın odadaki ürünleri kaplaması. Bu, odağın uzak konumu nedeniyle elde edilir. Birçok kanaldan geçen duman soğur.

Sıcak tütsülenmiş ürünler kantinin içinde daha hızlı pişer, ancak ısıl işlem nedeniyle biraz pişer.

Bir tütsü ile ev yapımı tuğla ızgaranın artıları

Kendi başınıza çok işlevli bir kantinin inşa etmek zordur. Burada sadece harç üzerine tuğla döşemenize gerek yok. Duman kanallarını ve diğer karmaşık birimleri uygun şekilde donatmak için bir soba üreticisinin deneyimi önemlidir. Olumsuz olan nokta da tuğla satın almanın yüksek maliyetidir.

Bir tuğla kantinin çok fazla maliyet, soba duvarında deneyim gerektirir

Tüm dezavantajları görmezden gelirsek, çok işlevli bir tuğla kantinin birçok avantajı vardır:

 • uzun servis ömrü;
 • Güzel tasarım;
 • güvenilirlik;
 • yemek pişirme rahatlığı.

Bununla birlikte, gerçek gurmeler, değerleri tamamen farklı bir alanda görürler. Bu tür tuğla yapılarda yiyecekler, metal yapılarda benzer bir tarife sahip pişmiş yiyeceklerden çok daha lezzetlidir. Bu, yapı malzemesinin özellikleriyle açıklanmaktadır. Tuğla ısıyı emer ve gerekirse eşit olarak serbest bırakır. Ürün her yönden eşit derecede ısıl işleme maruz kalır, daha az yanar.

Tuğla içen nasıl yapılır

Soba işinde hiçbir şey anlamayan bir kişi için, bir ustayı işe davet etmek en uygunudur. Burada hatalara izin verilmemelidir, aksi takdirde harcanan fonlar ve emek işe yaramaz hale gelecektir. Fırın inşa etme konusunda çok az deneyime sahipseniz, talimatlar, sitenizde barbekü ve diğer çalışma alanları olan bir kantinin inşa etmenize yardımcı olacaktır.

Model ve çizim seçimi

Model ile ilk adım belirlenir. Bunu yapmak için, kantinin hangi çalışma alanlarına ihtiyaç duyulduğunu kendiniz için açıkça anlamanız gerekir. Örneğin, mangallı bir mangal yeterlidir veya ek olarak bir kazan için bir yer sağlar. Kendi ellerinizle ne inşa etmek istediğinize dair net bir fikriniz olduğunda, tuğladan yapılmış bir ızgara-kantinin çizimlerini geliştirmek daha kolay olacaktır. Bu konuda deneyim yoksa, programlar internette bulunabilir veya bir uzmandan sipariş edilebilir.

Çizim, raflar, nişler ve bulaşık yıkamak için bir alan içeren çok işlevli bir kantinin inşa etmenize yardımcı olacaktır.

Şemaya göre, mangal ve mangal için kullanılabilen mangal ile basit bir kantinin inşa edilmesi mümkündür.

Malzeme ve araçların seçimi

Barbekü ve kantinin ana yapı malzemesi tuğladır. Birkaç çeşidi gerekli olacaktır. Yüksek sıcaklığın olduğu yanma odaları için sadece havai fişek tuğlaları kullanılır. Bitişik alanlar farklı bir malzemeden düzenlenmiştir. Refrakter tuğlalar burada iyi çalışır. Tam gövdeli olmalı. Kantinin duvarlarını zorlamak için iki tür tuğla uygundur: düz kırmızı ve dekoratif. İlk malzeme daha ucuz, ancak duvarlar çirkin olacak. Daha sonra dekoratif taş veya başka bir malzeme ile kaplanması gerekecek. Dekoratif tuğlalardan yapılan kantinin duvarları daha pahalıya mal olacak, ancak daha sonra kaplanması gereksizdir.

Ayrıca malzemelerden kum, su, çimento gerekli olacaktır. Ana döşeme kırmızı kil üzerine yapılır.

Tavsiye! Mangalın ve ateş kutusunun ocağını döşemek için, refrakter kil satın almak en uygunudur.

İnşaat işi için, harcı yoğurmanıza ve tuğlaları döşemenize yardımcı olacak basit bir araca ihtiyacınız var.

Aletten bir seviye, bir çekül, bir çekiç, bir mala ihtiyacınız var. Çok miktarda harcı karıştırmak için bir beton karıştırıcı kullanmak en uygunudur. Eğer yoksa, havzadaki kili kürekle yoğurabilirsiniz.

Koltuk seçimi

Çok işlevli bir kantinin sadece bir pişirme yapısı değil, aynı zamanda mimari bir yapısıdır. Dekoratif tuğlaların veya kaplama malzemelerinin satın alınması için yüksek maliyetler getirdikten sonra, sitenin arka planında bir yere çok işlevli bir barbekü inşa etmek mantıksızdır. Tütsü odası mimari topluluğun bir parçası olmalı, ancak bahçeye müdahale etmemelidir.

Bahçenin görünür bir alanında güzel bir çok işlevli kantinin yeri seçilir.

Yemeklerden sonra koşmamak için bir evin veya bir çardakın yanına bir tuğla kantinin yerleştirilmesi en uygunudur. Ancak çok yakın olmak da kabul edilemez. Kantinin ve barbeküden çıkan duman komşulara karışmamalı veya pencerelerden kendi evinize girmemelidir.

Yangın tehlikesi nedeniyle ocakları ağaçların altına, yanıcı nesnelerin yakınına yerleştirmeyiniz. Rüzgarla savrulan bir alan da uygun değildir. Fıçıda yemek yapmak rahatsız edici.

Tavsiye! Kanopi yapmanın mümkün olduğu yere en uygun şekilde duman odasını yerleştirin. Barınak, tuğla binayı yağıştan koruyacak ve bu da hızlandırılmış yıkımına katkıda bulunacaktır.

Döşeme prosedürü

Bir kazan için bir yer, bir ızgara ve bir tuğladan kendi ellerinizle bir barbekü ile bir barbekü kantinin yaratarak, yapının ayrıntılı bir diyagramını hazırlarlar. Tüm inşaat boyunca her zaman el altında olmalıdır. Şemaya göre, her bir kantinin tuğlasının nasıl yerleştirileceğine karar vermek daha kolaydır.

Şemaya göre, kazan ve mangal ile çok işlevli bir kantinin inşa edebilirsiniz.

Temeli kazmak ve dökmek

Mangallı bir kantinin inşası, temelin atılmasıyla başlar. Tuğla bina devasa. Burada güvenilir bir beton taban vazgeçilmezdir. Genel anlamda, tütsü odasının temeli, güçlendirici bir metal çerçeveye sahip yekpare bir levhadır.

Kantinin bulunduğu ızgaranın temeli, bir kum ve çakıl yastığı üzerine güçlendirilmiş bir çerçeve ile beton dökülür.

Vakfın boyutu, kantinin boyutlarına bağlıdır. Duvarların dışında yaklaşık 10 cm'lik bir kenar boşluğu ile tuğla yapı şeklini tekrarlar, önce işaretli alana bir çukur kazılır. Derinliği, toprağın kalitesine, gelecekteki mangaldan bir tuğla kantinin temelinden beklenen yüke bağlıdır. Her durumda minimum parametre 50 cm'dir.

Çukurun tabanı 10 cm kalınlığında bir kum ve çakıl tabakası ile örtülür, yastık nemlendirilir ve sıkıştırılır. Kırma taşların üzerine 10-12 mm kalınlığındaki çubuklardan bir örgü teli ile bir takviye çerçevesi bağlanır. Kalıp, çukurun çevresi boyunca levhalardan kurulur. Tabanı monolitik hale getirmek için bir seferde beton dökülür. Bitmiş temel, zemin seviyesinden yaklaşık 5 cm yükselmelidir.

Tuğla döşeme yaklaşık bir ay içinde başlar. Bu süre zarfında beton dayanımını kazanacaktır. Alt sıradaki tuğlaların rutubet çekmesini önlemek için, temel iki kat çatı kaplama malzemesi ile su geçirmez hale getirilmiştir.

İlk seviye

İlk adım, tuğla döşemek için bir harç hazırlamaktır. İki karışıma ihtiyacınız olacak. Bir kantinin bulunduğu ızgaranın ilk seviyesi bodrumdur. Çimento harcı üzerine serilebilir. Oranlar aşağıdaki gibidir: kum - 3 kısım, çimento ve kireç - her biri 1 kısım. Sıraların ve havai fişek tuğlalarının geri kalanı kil üzerine serilir. Çözeltiye kum eklenir. Miktarı kilin yağ içeriğine bağlıdır. Çözeltinin kalitesi, birkaç top oluşturularak kontrol edilir. Kuruduktan sonra çatlamamalı ve zemine 1 m yükseklikten düştüğünde şeklini korumalıdır.

Bir tuğla kantinin tabanı, kireç ilavesiyle çimento harcı üzerine serilebilir.

Tabanın ilk sırası harçsız kuru olarak serilir. Gelecekteki kantinin konturu tuğlalardan oluşuyor. Tabanın sonraki satırları çözüme yerleştirilir. Dikişlerin pansumanına dikkat edilmelidir. Üst seviye tuğla, alt sıradaki dikey bağlantı ile örtüşmelidir. Bandaj nedeniyle duvarların mukavemeti artar.

Tavsiye! Tuğlaların mukavemetini arttırmak için yapının köşelerinde tel takviye yapılır.

Barbekü döşeme

Bodrumun inşasından sonra mangal yapmaya başlarlar. Burada yine her şeyi yatay ve dikey olarak bir seviye, bir şakül ile kontrol etmeniz gerekiyor. Zanaatkarlar, işaretleme bölümleri olan özel çıtalar kullanırlar. Tüm bu cihazlar, mangalın duvarlarını bile inşa etmenize izin verir.

Bodrumdan sonra mangal duvarlarını tuğladan dikmeye başlarlar.

Bir mangal oluşturmak için, köşeler tuğla işçiliğine istenen seviyede gömülür. Tabanı düzeltmek için gerekli.Harçsız tuğlalardan 2-3 boşluk bırakılarak serilir. Ahşabın yanmasını sağlamak için boşluklardan oksijen akacaktır. Fırın gövdesi en uygun şekilde metalden yapılmıştır. Tasarım benzer şekilde hava erişimi için açıklıklar sağlar.

Fırın ve kantinin odası metalden yapılmıştır

Barbekü ile aynı seviyede, kazanın altına bir alan yerleştirin. Yukarıdan 10 mm kalınlığında çelik bir levha ile kaplanmıştır. İçinde bir kazanın daldırılacağı bir öğütücü ile yuvarlak bir delik açılır.

Kantinin duvarlarını döşerken, ilk 8 sıranın yakacak odun ve diğer nişler oluşturması beklenir. Ardından örtüşme ve çalışma alanları gelir. Üst katta, ateş kutusundan çıkan alevle ısınan sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası var. Tezgahlar, 12. sıra tuğlaların etrafında oluşturulmuştur.

Kantinin son tasarımı duman toplayıcıdır. 10 sıra tuğladan yapılmıştır. Duvarın ön tarafında, çıkıntılar 17 mm ve yanlarda - 35 mm'ye kadar yapılmıştır. Baca gazı kollektörünün son sırası, baca boyutuna uygun olmalıdır.

Soğuk tütsülenmiş tütsü odası

Barbekü ve soğuk tütsülenmiş tütsülenmiş tuğla yapı farklı bir şemaya göre inşa edilmiştir. Özellikle ateş kutusunun yeri değiştirilir. Sigara içme odasından maksimuma çıkarılır. Bağlantı kanalının uzunluğu en az 4 m olduğunda optimaldir.Yangın kutusu genellikle duman odasının tabanında yere daha yakın yapılır. Metal bir boru veya tuğla ile ondan bir kanal döşenir. Şemaya bağlı olarak düz veya kavisli olabilir.

Ek dokunuşlar

Bitirme işleri, inşaatın finali olarak hizmet eder. Mangallı kantinin duvarları dekoratif tuğlalardan döşendiyse, sadece derzleri birleştirmek yeterlidir. Bu, çözelti sertleşmeden önce yapılır.

Dekoratif tuğlalar kullanılırken birleştirme yapılması yeterlidir.

Kantinin duvarları sıradan kırmızı tuğladan yapılmışsa, gösterilemez görünüyorlar. Tabii ki, bir bağlantı yapıp bu şekilde bırakabilirsiniz. Ancak, bahçenin arka planında böyle bir ızgarayı gizlemek daha iyidir. Kantinin estetiğini sağlamak için duvarlar taş ve çini ile kaplanmıştır. Tezgahlar hazır mermer satın alınır veya betondan dökülür.

Tavsiye! Siyah veya bronz boyalı dövme elemanlarla bir kantinin mangal ile süsleyebilirsiniz.

Kendin yap tuğladan yapılmış tütsü ile mangal ve barbekü

Kazanı ve ızgarası olmayan, ancak mangal ve barbekü içeren bir kantinin de çok işlevli olduğu kabul edilir. Onu benzer bir ilkeye göre inşa ediyorlar. Fark, basitleştirilmiş bir diyagramdır. Kazanın altında soba ile soba yapmaya gerek yoktur.

Yapı temeli

Bir kazan yeri olmayan, ancak bir barbekü ile bir kantinin inşası, temelin atılmasıyla başlar. Önce bir çukur kazılır. Tabanı kum ve çakılla kaplıdır. Yastığı düzenleyin. Takviye çubuklarından yukarıdan bir takviye çerçevesi bağlanır.

Temeli yüksek yeraltı suyundan korumak için, bir kum ve çakıl yastığı siyah bir filmle kaplanır ve üstüne bir takviye ağı döşenir.

Donatıdan sonra çukurun konturu boyunca kalıp yerleştirilir, beton dökülür. Tam katılaşma için en az 1 ay süre verilir. Bu süre zarfında beton periyodik olarak nemlendirilir. Nemin daha az buharlaşması için soba folyo ile kaplanabilir veya talaşla kaplanabilir ve genellikle bir sulama kabı ile sulanabilir.

Şekillendirme

Tuğla döşeme teknolojisi önceki tasarımdan farklı değildir. İlk olarak, beton bir taban üzerine iki kat çatı kaplama malzemesinin su yalıtımı döşenir. İlk tuğla sırası harçsız kuru olarak serilir. Sonraki 8 sıra, tütsü odasının tabanını oluşturur. Burada bir yakacak odun sağlanmaktadır. Mangalın kalbi havai fişek tuğlalarından döşenebilir veya paslanmaz çelik bir olukla kaynak yapılabilir. Çıkıntılar bıraktığınızdan veya metal çubuklar yerleştirdiğinizden emin olun. Şiş veya barbekü ızgaraları için gerekli malzemeler gerekir.

Çoğu zaman, kantinin vakfın bir kenarında bulunduğu ve diğer yandan bir alanı mangal ve mangal ile donatan bir plan talep edilmektedir.

Sonraki sıralar bir üfleyici, bir tütsü odası, bir duman toplayıcı ve bir baca içeren bir ateş kutusu oluşturur. Bir tuğla yapının tüm nişleri dikdörtgen veya kemerli yapılabilir. İlk durumda, üst üste binerken, jumperlar çelik bir köşeden döşenir. Bir kemer yapmak için yarım daire şeklindeki şablonlar kontrplaktan bükülür. Yere yerleştirilir ve üstüne yerleştirilir. Kemeri sağlamlaştırmak için, her zaman merkeze bir kale tuğlası yerleştirilir.

Kaplama

Bir tuğla kantinin bitirilmesi için benzer şekilde taş veya fayans kullanılır. Duvarları hemen dekoratif tuğlalardan çıkarmak en iyisidir. Isıtmaya maruz kalmayan nişler tahta kanatlarla kapatılabilir. Yanma odası ve kül odası üzerine dökme demir kapılar yerleştirilmiştir. Tezgah da benzer şekilde mermer satın alınır veya betondan dökülür.

Kantinin bitişi, duvarlar farklı tonlardaki dekoratif tuğlalardan sürülür ve bir desen oluşturursa güzel görünür

Kullanım Şartları

Kantinin içinde sigara içmek için özel odun talaşı alırlar. Bir meyve çeşidi ağacını işledikten sonra talaş toplayarak kendiniz yapabilirsiniz. Barbekü için yakacak odun kullanılır. Tomruklar aynı şekilde meyve ağaçlarından da hasat edilir. Bir meşe iş görür. Daha az yaygın olarak, diğer yaprak döken ağaçlardan yakacak odun kullanılır. Kantinin ve barbekü için ladin, çam ve diğer reçineli ağaç türlerini kullanmak imkansızdır.

Izgarada sigara içmek ve yemek pişirmek, meyvelerden veya yaprak döken ağaçlardan yakacak odun kullanılarak yapılır.

Sabit bir tütsü evinde en çok et ve balık içilir. Kümes hayvanları karkasları, sosisler, domuz pastırması popülerdir. Tarife bağlı olarak ürün taze veya tuzlanmış, çiğ ve önceden pişirilmiş olarak içilir. Tütsü odası soğuk içilirse, armut, kuru erik içebilirsiniz. Aynı ürünler ızgarada, mangalda veya ızgarada pişirilir, ayrıca sebzeleri de pişirebilirsiniz.

Yangın Güvenliği

Bir ateş kutusunda bir yangın yandığında, oda bir kapı ile kapatıldığı için açık kaynak olarak kabul edilmez. Kıvılcımlar bazen bacadan uçabilir. Bu dezavantaj dikkate alınmalıdır. Yangından kaçınmak için kantinin borusuna bir kıvılcım önleyici yerleştirilir.

Mangal, açık bir ateş kaynağıdır. Rüzgarlı havalarda dikkatli olmanız veya yemek pişirmeyi tamamen reddetmeniz gerekir. Rüzgar, mangaldan kıvılcımlar çıkarabilir ve bölgeye yayabilir. Her durumda, çok işlevli bir tütsü odasına sahip olmak, acil bir durumda bir yangın söndürücü almak veya büyük bir su kabı kurmak en uygunudur.

Tuğla füme barbekü fotoğraf galerisi

Sokak mangalına yaklaşım, kir kalmaması için molozla kaplanabilir.

Bir gölgelik altında, tütsü odasına sahip bir ızgara yağıştan korunur

Dekoratif taş ve tuğlanın kombinasyonu, kantinin cephesinin dekorasyonunda güzel görünüyor.

Isıya maruz kalmayan odunluk ve diğer nişler ahşap kapılar ile kapatılabilir.

Bitirirken, tuğla işi beton sıva ile birleştirilebilir

Sonuç

Kendi elinizle tuğladan yapılmış mangal-tütsü bir ay içinde inşa edilemez. İnşaat bütün bir yaz sürecek. Sadece vakıf bir ay boyunca donacak. O zaman duvarları tuğladan zorlamak ve bitirmek için hala yapılacak çok iş var. Ancak önümüzdeki sezon ateşte yemek pişirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat