Metalden yapılmış mahzene kendin yap merdiven

Özel bir avluda bir mahzen, binalardan birinin altında yer alır veya siteye bağımsız bir yapı olarak yerleştirilir. Binanın içindeki iniş için bir merdiven veya basamaklar bulunmaktadır. Çoğu zaman, malzemenin mevcudiyeti ve işleme kolaylığı nedeniyle ahşaptan yapılırlar. Ancak kiler evin bodrum katında olsa bile içeride sürekli rutubet mevcut olup, ahşap yapıları acımasızca tahrip etmektedir. Bu koşullar altında, mahzene metal bir merdiven daha güvenilirdir ve korozyona eğilimli olmasına rağmen ahşap bir muadilinden çok daha uzun süre dayanır.

Mahzen için merdiven çeşitleri ve tasarımlarını seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiği

Genel olarak, bir kiler veya bodrum için, üretim malzemesinde farklılık gösteren üç tip merdiven vardır:

 • Ahşap yapı imalat açısından çok uygun. Ancak bu doğal malzeme rutubetten korkmaktadır. İniş yapmak için meşe veya diğer sert ahşapları alırsanız, ahşabın ömrünü biraz uzatabilirsiniz. Ek olarak, iş parçaları antiseptik bir çözelti ile emprenye edilir ve ardından boyanır. Tüm bu önlemler iyidir, ancak yalnızca kısa bir süre için.
 • Beton iniş basamaklı bir mahzen için ideal bir yapıdır, ancak özel sektörde nadiren kullanılır. Kiler evin altına yerleştirilmişse, binanın inşası sırasında böyle bir iniş yapılması tavsiye edilir. Somut bir merdiven, çok fazla emek ve hassas tasarım gerektirir.
 • Bu iki yapı arasındaki altın ortalama, metal merdiven, eğer bir kaynak makineniz varsa, kendiniz yapmak kolaydır. Çelik, ahşaba göre neme karşı daha az hassastır. Metal bir merdivenin yalnızca periyodik olarak renklendirilmesi gerekir, ancak bu olmadan bile sahibine uzun yıllar hizmet edecektir. Sadece lekelenmeden metal pasla kaplanacaktır.

Mahzendeki rögar deliğinin yeri dikkate alınarak merdiven imalatı için malzeme seçmek hala gereklidir. Serbest duran bir bodrumda, tabii ki giriş caddeden yapılacaktır. İlkbahar ve sonbaharda ıslak çamur, ayakkabınızın tabanlarının arkasına ve kışın - karda uzanacaktır. Bu, bir sokak mahzeni için yalnızca metal gibi dayanıklı malzemeden yapılmış bir merdivene ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Mahzene kendi ellerinizle inerken, birkaç önemli nüansı hesaba katmanız gerekir:

 • Yapının şekli ve boyutları bodrumun alanına bağlıdır. Örneğin, garajın altındaki küçük bir mahzen için, durumdan çıkmanın tek yolu küçük bir merdiven.
 • Bodrum ne kadar sık ​​kullanılırsa merdivenler o kadar rahat olmalıdır. Odanın boyutları izin veriyorsa, inişi daha nazikçe ve korkuluklarla organize etmeniz önerilir.
 • Bir kişi muhafazayı, bahçeden hasat edilen mahsulü vb. Mahzene indirecek ve bu da merdivenlere ek bir yük. Metal güçlü bir malzemedir, ancak ince kesitli iş parçalarını alırsanız yapı yük altında bükülür.
 • Merdivenlerin sağlamlığına ek olarak, genişliğini ve eğimini de hesaba katmalısınız. Bahçeden toplanan mahsuller kova hatta kutularla mahzene alınır. İniş, aşırı yüklü bir yürüyen kişi için uygun olmalıdır.

Bodrum evin altında bulunuyorsa, giriş binadan olacaktır.Estetik için tüm iç mekanı bozmayan daha temiz bir merdiven yapmaya çalışabilirsiniz. Tasarım aşamasında bile, iniş için yapıyı sabitlemenin konfigürasyonu, boyutları ve yöntemi üzerinde düşünürler.

Mahzene inmek için merdiven tipini seçme

Mahzene veya bodruma inmek için merdivenleri ve yürüyen merdivenleri kullanın. Uygun bir tasarımın seçimi birkaç faktöre bağlıdır:

 • bodrumun boyutları ve hangi amaçlarla kullanılacağı;
 • tetikleyiciyi yapmak için ne kadar para harcamak istiyorsunuz;
 • kullanım sıklığı.

Basit bir örneğe bakalım. Diyelim ki mahzeni sık kullanacaksınız ama uçuş merdiveni yapmak için para ve zaman yok. Ve oda o kadar küçük ki yapıyı yerleştirecek hiçbir yer yok. Bu durumda, ekli bir metal merdiven tercih edilmelidir. Araçlarınız, zamanınız ve arzunuz varsa, yeterince yeriniz varsa ve mahzeni sık sık kullanacaksınız, o zaman burada zaten yürüyen yapıda durabilirsiniz.

Tavsiye! Merdivenlerin tasarımını belirlerken mahzenin düzenine dikkat edin.

İnşaat için yürüyen yapıları seçerken, imalatlarının karmaşıklığı dikkate alınmalıdır. Doğru çizimlerin geliştirilmesini ve doğru malzeme seçimini gerektirecektir. Sonuçta, yanlış seçilmiş ince boşluklar zamanla yerçekiminin etkisi altında bükülecek ve merdiven çirkin bir şekil alacaktır.

Takılabilir merdiven tipi

Geleneksel merdivenler en çok yazlık evlerde kullanılır. Bu basit yapının yardımıyla, binanın altında bulunan mahzene bir iniş düzenlerler. Bu bodrumlara genellikle zemindeki küçük bir kapaktan erişilir. Buraya sadece ekli merdivenlerden dik bir açıyla inebilirsiniz. Tasarımın rahatsızlığı hala uzun süre dayanamayacağınız dar bir adımdır.

Ancak böyle ilkel bir iniş bile farklı ilkelere göre tasarlanabilir. Bodrum, merdivenden daha büyük bir eğim yapmanıza izin veriyorsa ve kapak o kadar küçük değilse, yapı kalıcı olarak kurulur. Rahatlık ve güvenilirlik için korkuluklar borudan kaynaklanmıştır. Ve adımların kendisi genişletilebilir. Çok küçük bir mahzen için çıkarılabilir bir merdiven kaynaklanmıştır. Genellikle bu tasarım dardır ve ince bir profilden yapılmıştır. Çıkarılabilir bir merdiven için kalın metal kullanmak mantıksızdır, çünkü sık sık kendi başınıza taşımak zorunda kalırsınız.

Dikkat! Çıkarılabilir bir merdiven beş metreden daha uzun yapılmaz ve hiç kimse bu kadar derinlikte bir mahzen kazmaz.

Yapının alt kısmı, zeminde kaymayı önlemek için lastik topuklu veya çelik pimlerle donatılmıştır. Merdivenin tepesinde, sabitlemek için iki kanca kaynaklanmıştır, böylece bir kişinin hareketi sırasında yapı geriye doğru devrilmeyecektir.

Merdivendeki basamaklar 34 cm'lik bir aralıkla kaynaklanır, ancak daha fazla değildir. Uzun bir aralıkta, özellikle bir kişi yük ile yürürse, bacakları yeniden düzenlemek kötüdür. Sığ açıklıklarda, yorgunluğun bir sonucu olarak adım daha sık hale gelir. Basamaklar, ayağın kaymasına izin vermeyen oluklu metalden yapılmışsa iyidir. Hatta lastik tamponlara cıvatalayabilirsiniz.

Sabit bir merdiven için metal daha kalın alınabilir. Genellikle bir kanal ve bir köşe kullanılır. Korkuluklar 25 mm çapında bir borudan kaynaklanmıştır. İnişin alt kısmı zemine betonlanabilir. Başka bir durumda, çelik sacdan yapılmış topuklar kanala kaynaklanır ve ardından mahzenin beton zeminine ankraj cıvataları ile sabitlenir. Takılı sabit merdivenin tepesi, kapağın çerçevesine veya bodrum duvarının üstüne ankrajlarla vidalanır.

Yürüyen merdiven türü

Mahzenin inşası hala proje geliştirme aşamasındaysa, yürüyen merdivenleri hesaplamak için tam bu sefer kullanılmalıdır. Birçok tasarım seçeneği var ve bodrum katına giriş aynı anda belirli bir model için geliştirilecek.

Yürüyüş yamaçlarının üretimi daha zordur, ancak ekli yapılara göre yadsınamaz bir avantaja sahiptirler:

 • hafif bir eğim, bir yük ile bile bir kişinin rahat bir hareketini sağlar;
 • tasarım, ayak için çok rahat olan artırılmış bir adım genişliği yapmanızı sağlar;
 • küçük bir adım yürüme kolaylığını belirler.

Yürüyen inişte korkuluklar yapılır. Bazen merdivenin her iki tarafına da monte edilirler. Sonra hala yaşlı bir kişinin veya çocukların düşmesine izin vermeyen bir çit rolü oynarlar.

Metalden mahzene bir merdiven tasarlarken güzelliğine bakabilirsiniz. Güzel ve güvenli basamaklar, delikli paslanmaz çelikten yapılmıştır. Korkulukların ucu, bir parça kesilmiş boru ile dışarı çıkmayacak şekilde yuvarlatılabilir.

Mahzenin giriş kapağı darsa ve merdiven yapmak istemiyorsanız, o zaman bir vida modelini metalden kaynaklayabilirsiniz. Tasarımın tek dezavantajı, yük ile basamaklar boyunca rahatsız edici harekettir. Sarmal merdivenlerin üretimi zordur, bu nedenle mahzenler için nadiren kullanılırlar.

Bodrum merdivenlerini hesaplarken bilmeniz gerekenler nelerdir?

Merdivenlerden çıkmayı kolaylaştırmak için uygun şekilde tasarlanmalıdır. Dikkat etmeye değer birkaç nüansa bir göz atalım:

 • Merdiven, 22'den 45'e dik bir açıyla yerleştirilirhakkında... Yürüyüş eğimleri, 45'ten daha az bir eğimle yumuşaktırhakkında... Basamakların genişliği bodrumdaki boş alanın büyüklüğüne göre seçilir. Standart, 700-900 mm genişliğinde adımlar olarak kabul edilmekle birlikte. Basamaklardan tavana olan mesafe en az 2 m olmalıdır, o zaman yürürken bir kişinin eğilmesi gerekmez.
 • Merdivenin uzunluğu boyunca adım sayısı hesaplanır. Bunu yapmak için uzunluğu, 150-180 mm aralığında olan basamağın yüksekliğine bölünür. Bir uçuşta maksimum 18 adım bulunmalıdır. Aksi takdirde, birkaç yürüyüşten oluşan bir yapı inşa etmek mantıklıdır. Basamak, yaklaşık 300 mm genişliğinde yapılır.
 • Derin mahzenler için yapılar, 90 veya 180 dönüşlü iki veya üç kanattan oluşur.hakkında.
 • Korkuluk, her basamaktan 800–900 mm yüksekliğe yerleştirilir. Sabitlemeleri için, 150 mm'lik bir aralıkla dikey direkler monte edilir.

Metal iniş, monolitik bir beton zemin veya betonarme döşeme üzerine yerleştirilir. Ağır bir yapı, yumuşak bir tabana yaslanmamalıdır. Aksi takdirde, sadece batacaktır.

Metal merdiven yapmak için gerekenler

Bir metal merdivenin üretimi için bir kaynak makinesine ve bir öğütücüye ihtiyacınız olacağı hemen unutulmamalıdır. Bu aletler olmadan yapamazsınız. Taban için bir kanal en iyisidir, ancak bir profil borusu kullanılabilir. Yürüyüş yapısının basamaklarının çerçevesini metal bir köşeden pişirmek daha uygundur. Daha küçük profilli bir boru da uygundur. Basamaklar 1 mm kalınlığında sac ile kaplanmıştır. İstenirse meşe levhalardan yapılan basamaklar çerçeveye köşeden sabitlenebilir.

Tavsiye! Basamaklar için çelik sac kullanılıyorsa, kaymaz lastik pedlerin takılması önerilir.

Onlar için korkuluklar ve raflar 25 mm çapında yuvarlak bir borudan yapılmıştır. Raflarda olmasına rağmen, örneğin 20 mm daha ince iş parçalarını kullanabilirsiniz. Korkuluk uçlarında yuvarlatma yapmak için boru üretimde bükülmelidir. Bu mümkün değilse, yuvarlama aynı çaptaki atölye dirseklerinden kaynaklanabilir. Ancak o zaman elin yaralanmasını önlemek için kaynak bağlantıları dikkatlice topraklanmalıdır.

Bir köşe ve bir kanal kullanarak bir merdiven yapma prosedürü

Böylece yürüyen yapının temeli için iki kanal hazırlanır. Tahmin edilen uzunlukları, alt ucun giriş kapağının kenarına kadar betonlanmasını hesaba katarak bodrum tabanından yeterli olmalıdır. Adımların çerçevesi, 50 mm'lik bir bölümle bir köşeden kaynaklanmıştır. Kaplama için 1 mm kalınlığında sac alınmıştır.

Boşlukları kesmeye başlamadan önce, çizimleri tekrar dikkatlice gözden geçirmeniz gerekir. Kısa elemanlar parçalar halinde pişirilebilir ancak yapının genel görünümü bozulacaktır. Kanal olması durumunda parçalar pişirilemez.Yük altında kötü bir kaynak dikişi çatlayabilir, bu nedenle taban için yalnızca tek parçalı bir kanal alınmalıdır.

Bir sonraki adım işaretlemedir. Kanal ve köşe diyagramdaki ölçülere göre işaretlenmiştir. İş parçaları bir öğütücü ile kesilir. Bu durumda, tüm kesme noktaları çapak alma taşlama taşı ile zımparalanmalıdır.

Tüm öğeler hazır olduğunda, iki kanal birbirine paralel olarak döşenir ve ardından her adımın altına bir işaretleme uygulanır. Mahzenin boyutları zemindeki basamakları kaynaklamanıza izin veriyorsa, bitmiş metal yapının yalnızca yerine takılması gerekecektir. Ancak çoğu zaman mahzenin boyutu sınırlıdır ve iki kişi bile böyle bir ağırlığı kaldıramaz.

En kolay yol, tabanı hemen yerine kanallardan kurmaktır. Ardından, her adımı kaynaklamak için sırayla çerçevede kalacaktır. Bu durumda, her kişi sorunu çözmenin kolay bir yolunu arıyor.

Mahzendeki bitmiş metal yapı betonlanmalıdır. Burada önceden yaklaşık 200 mm derinliğe sahip bir çukur hazırlanmalıdır. Merdivenleri güvenli bir şekilde desteklemek için altına bir parça betonarme levha koymanız iyi olur. Şimdi bu çukurda yapının alt kısmını molozla betonla doldurmaya devam ediyor. Merdivenin üst kısmı duvara ankrajlarla sabitlenmiştir. Yapı ağır olacak, bu nedenle merdivenlerin üst kısmını aynı duvara yakın bir şekilde destekleyen bir borudan veya kanaldan iki destek kurmak daha iyidir. Sonunda basamaklar çelik sac ile kaplanır, kaynak dikişleri taşlama makinesi ile temizlenir ve metal yapılar boyanır.

Borulardan yapılmış merdiven

Borulardan yapılmış bir merdiven genellikle 2,2 m uzunluğunda ve 70 cm genişliğinde yapılır, raflar için 50 mm çapında iki boru alınır. Kirişler 25 cm'lik aralıklarla yerleştirilecektir, onlar için 70 cm uzunluğundaki boşluklar 25 mm çapında bir borudan kesilir. İlk çapraz çubuk, dikmelerin üstünden 25 cm geri çekilerek kaynaklanır ve daha sonra ayar aşaması gözlenir.

Rafların alt kısmı bir öğütücü ile eğik olarak kesilir. Ortaya çıkan bileme, merdivenin zeminde kaymasını önleyecektir. Yukarıdan, sabitlemek için direklere iki kanca kaynak yapılır, ancak onlarsız yapabilirsiniz.

Videoda ev yapımı bir merdiven gösteriliyor:

Mahzene merdiven çıkarken, güvenliğinizi düşünmeniz gerekir. Bu, malzemelerden tasarruf etmemeniz ve doğru hesaplamaları ihmal etmemeniz gerektiği anlamına gelir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat