Bir çamaşır makinesinden kendin yap kantinin: video, çizimler, fotoğraflar

Bir çamaşır makinesinden kendin yap bir kantinin birkaç saat içinde yapılabilir. Ev aletinin yeni bir ev yapımı ürün için neredeyse bitmiş bir kasası vardır. Sadece biraz değiştirilmesi gerekiyor. Böyle bir tütsü odası, normal şekilde odun yakarak veya bir elektrikli spiral kullanarak çalışır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Bir kantinin yapmaya başlamadan önce, ev yapımı ürünlerin tüm artılarını ve eksilerini bulmanız gerekir. Bundan, evde böyle bir yapıya ihtiyaç olup olmadığı net bir fikir ortaya çıkacaktır.

Ev yapımı bir kantinin ciddi dezavantajları yoktur, çünkü bunu yapmayı reddedebilirsiniz.

Faydaları:

 1. Atılmış bir çamaşır makinesi evde duruyorsa, bir kantinin tamamen ücretsiz olmasını sağlayacaktır. Bir mağaza analoğu için makul bir miktar ödemeniz gerekecek.
 2. Bir kantinin için çamaşır makinesi gövdesi veya paslanmaz çelik tambur kullanabilirsiniz. Bunlar, biraz yeniden yapılması gereken hazır kaplardır.
 3. Tütsü odası gereksiz hale geldiğinde, onu atmak, hurda metale dönüştürmek veya bir öğütücü ile teneke levhalar üzerinde çözmek üzücü değildir.
 4. Çamaşır makinesinin tamburu ve gövdesi ince cidarlıdır. Doğaya bile alınabilecek hafif bir kantinin yapacaklar.

Eksiklikler hakkında konuşursak, onları burada bulmak neredeyse imkansız. Bazen incelemelerde, tambur veya tankın paslanmaz çeliğinin gıda sınıfı olmadığı ve kullanılmasının istenmediği görüşleri vardır. Ancak ürün metal ile hiçbir şekilde temas etmez. Ek olarak, kantinin gövdesi dumandan herhangi bir zararlı madde yayabilecek bir sıcaklığa ısınmaz.

Çalışma prensibi

Genel anlamda, kantinin içinde gıdanın asılı olduğu bir kaptır. Sigara, onları dumana sararak gerçekleşir. Çalışma prensibine göre, kantinler iki türe ayrılır:

 1. Soğuk tütsülenmiş bir çamaşır makinesinden bir kantinin sağlanmış olması durumunda, ocağın (duman üreticisi) özel bir kanal aracılığıyla vücuduna duman beslenir. Bu çıkarma işlemi, pişirme haznesi içindeki sıcaklığın düşürülmesini sağlar. Ürünün tütmesi daha uzun sürer, ancak ısıl işlem görmez ve altın bir cilt elde eder.

  Soğuk duman elde etmek için, duman üreteci kantinin ayrı olarak yerleştirilir ve duman, kanal aracılığıyla çalışma odasına beslenir.

 2. Ayrı ayrı bir ocak oluşturmaya ve ondan bir kanal döşemeye gerek olmayan bir çamaşır makinesinden kendi ellerinizle sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası yapmak kolaydır. Duman, doğrudan çalışma odasının altında üretilir. Kantinin içindeki ürün ısıl işlem görür, daha hızlı pişirilir, ancak biraz kaynatıldığı ortaya çıkar.

  Sıcak sigara içimi sırasında, bir elektrik spiralinden veya kabın dibinde seyreltilmiş bir kamp ateşinden tütsü odasının çalışma odasının içindeki talaş dumanları

Her tür kantinin için talaş yakılır. Bu iki şekilde yapılır: doğal olarak veya bir elektrik spirali yardımıyla. Talaş yanmaz, ancak sürekli yanar ve yoğun bir duman çıkarır.

Önemli! Sigara içmek için iğne yapraklı ağaçlardan yakacak odun kullanamazsınız. Meşe bunun için iyidir. Meyve ağaçlarından yakacak odun en iyisi olarak kabul edilir.

Her türlü kantinin elde etmek için çamaşır makinesinden teneke kutu veya paslanmaz çelik tank kullanın. Bu otomatik bir makineyse, çamaşır yüklemek için bir tambur iş görür. Sovyet yapımı çamaşır makinelerinin bazı eski modelleri alüminyum bir tankla üretildi. Sıcak sigara içiliyorsa kullanmamak daha iyidir. Yüksek sıcaklıklardan alüminyum deforme olur, erir.

Fotoğraflar, diyagramlar, çizimler

Sigara içme aparatının cihazı o kadar basittir ki, bir fotoğrafa bakıldığında bile anlaşılması kolaydır. Tank zaten kullanıldığından, kantinin çizimlerini çamaşır makinesinden kendi ellerinizle çizmenin bir anlamı yok. Cihazı hızlı bir şekilde anlamak için basit bir şema yeterlidir.

Genel anlamda bir kantinin aşağıdaki unsurlardan oluşur:

 • ürünlerin içildiği çalışma odası;
 • ağ veya kafes;
 • bir baca ile örtün.

Acemi bir ustanın, sıcak sigara içmenin sağlandığı bir çamaşır makinesinden en basit şemaya göre bir kantinin montajı daha kolaydır.

Daha sofistike tütsü odaları diğer unsurlarla tamamlanmaktadır. Örneğin, yağ için bir tava, haznenin içine birkaç ağ yerleştirebilirsiniz, ancak sıcaklık alt kademede daha yüksektir. Ürün daha hızlı pişecektir. Bu bir elektrikli tütsü ise, şema spiral bir ısıtıcının yerini sağlar.

Tavsiye! Tütsü odasının altına inşa edilmiş bir yangından talaş yanarsa, yüksekliği ayarlanabilir ayaklara veya ayrı bir sehpaya ihtiyacınız olacaktır.

Bir çamaşır makinesinden kendi elinizle bir kantinin nasıl yapılır

Montaja başlamadan önce yapılacak ilk şey sigara içme yöntemini belirlemektir: soğuk veya sıcak. Buna, kantinin için ek bir duman jeneratörü yapmanın gerekip gerekmediğine bağlıdır. Bununla birlikte, böyle bir birimin cihazı karmaşıktır. Bir çalışma odasından oluşan bir çamaşır makinesinden sıcak tütsülenmiş bir tütsü odasını ilk kez monte etmek en uygunudur.

Araçlar ve malzemeler

Kantinin tasarımı basit olduğundan, aletten bir tornavida, pense ve çekiç gereklidir. Büyük ölçüde, çamaşır makinesinin kendisini sökmek için faydalı olacaktır. Ek cihazlar sağlanmışsa, bir kaynak makinesine, elektrikli matkaba ve öğütücüye ihtiyacınız vardır.

Kaynak makinesinin tütsü odasının sehpasını veya ayaklarını kaynaklamak için gereklidir.

Malzemelerden çamaşır makinesinin kendisine ihtiyaç vardır. Ayak veya bacaklar tüplerden, bir köşeden, bir profilden yapılmıştır. Uygun büyüklükte bir ızgara bulmak zordur. Üretimi için paslanmaz çelik çubuklara ihtiyacınız olacak.

Ana bölümün hazırlanması

Hazırlık çalışmaları, eski bir çamaşır makinesinin sökülmesiyle başlar. Elektrikli ekipmana ek olarak, tüm bağlantı elemanlarını çıkarın. Çıplak bir tank bırakın. Pervanenin bulunduğu alanda altta bir delik kalacaktır. Kaynak yapılabilir, ancak deneyimsiz bir kaynakçı ince metalle baş edemez. Cıvata ile sıkılmış iki metal rondeladan yapılmış bir tapa ile deliği kapatmak daha kolaydır.

Makineden gelen tankın altındaki delik, yangından çıkan yangının odaya girmemesi ve talaşın düşmemesi için söndürülmelidir.

Tavsiye! Yakıt yüklemenin rahatlığı için, tankın yan duvarında bir öğütücü ile bir pencere kesilebilir ve kapı menteşelenebilir.

Standı takma

Bir sonraki adım, kantinin üzerinde duracağı bir duruş yapmaktır. Evde mangal varsa bu işlemin önüne geçilebilir. İçinde bir ateş yakacak ve üstüne talaş kaplı bir tütsü koyacak.

Tabanının altında bir yangını beslemek için bir tütsü odasına ihtiyaç vardır

Mangal yoksa stand yapılması gerekecektir. Basit bir seçenek, birkaç sıra kırmızı tuğlayı harçsız kurutmak veya birkaç kül bloğu kullanmaktır. Daha zor ama daha iyi bir yol, bir ayağı bir boru, profil veya açıdan kaynaklamaktır. Stabilite için 4 ayak vardır. Yükseklikleri ayarlanabilmeleri için iki cıvatalı parça halinde yapılması tavsiye edilir. Bu, için için için yanan talaş yoğunluğunu azaltmak için sigara içen kişiyi ateşten daha yükseğe çıkarmayı mümkün kılacaktır.

Palet ve kafes imalatı

Sıcak tütsüleme sırasında, üründeki yağ için için yanan talaş üzerine damlar. Alevlenebilirler. Bunun olmasını önlemek için bir palet temin edin. Çelik sacdan veya paslanmaz çelikten kesin. Kantinin çalışma odasının alt kısmında, paletin yerleştirildiği duvarlara tutucular tutturulmuştur.

Izgara, tankın şekline uymalı, çubuklar arasında küçük bir mesafe olmalıdır, böylece ürünler düşmez

Ürünün bir seferde daha fazla yüklenmesini sağlamak için iki ızgara sağlanmıştır. Paslanmaz çubuklardan kaynaklanmıştır. İlk katmanın kafesi, çalışma odasının altından en az 40 cm uzaklıkta bulunan önceden sabitlenmiş tutuculara yerleştirilir. İkinci seviyenin kafesi, önceki elemandan 25 cm daha yükseğe yerleştirilir.

Izgaralar ve palete ek olarak, çalışma odası için bir kapak sağlarlar. Çamaşır makinesinde doğal olarak kullanılabilir. Sadece duman çıkışı için bir delik açmanız gerekiyor.

Tavsiye! Kapak yerine tank çuval bezi ile kaplanabilir. Materyal, dumanı mükemmel bir şekilde iletir ve doğru miktarı çalışma odası içinde tutar.

Çeşitler ve üretim seçenekleri

Çamaşır makineleri farklı konfigürasyonlarda mevcuttur: yuvarlak ve kare, geleneksel ve otomatik. Sigara içme cihazının cihazı, tekniğin tasarım özelliklerine bağlıdır.

Eski bir çamaşır makinesinden

Sovyet tarzı ev aletleri en çok namlu şeklinde üretildi. Teneke kutu ve paslanmaz çelik tanktan oluşur. Eski bir çamaşır makinesinden bir kantinin kendi elinizle monte etmek için önce onu sökmeniz gerekir. Birkaç ayrıntı var. Motoru, pervaneyi, saat mekanizmasını ve bazı bağlantı elemanlarını sökün.

Makinenin teneke kasası stand görevi görecek

Kantinin verimliliği için, aynı boyutta başka bir paslanmaz çelik tank bulmak en uygunudur. Alt kısmı bir öğütücü ile kesilir. Ortaya çıkan halka, ilk tankı oluşturmak için kullanılır. Birlikte kaynaklanabilir veya cıvatalanabilir.

Tankın sabitlendiği makinenin teneke gövdesi sehpa görevi görecektir. Yan duvarda, dikdörtgen pencereler bir öğütücü ile karşılıklı olarak kesilir. Ateş yakmak için içlerinden yakacak odun yüklenir. Çalışma odasının içine talaş dökülür, palet ve ızgaralar askıya alınır. Yukarıdan her şeyi bir kapakla örtün.

Elektrikli kantinin

Elektrikli bir tütsü odasının avantajı, ateşi sürekli yanmaya devam ettirmeye gerek olmamasıdır. Spiral veya ısıtma elemanının ısınması nedeniyle talaş için yanar. Ancak bir de eksi var. Bir çamaşır makinesi tankından kendi kendine monte edilen bir duman odası çok fazla elektrik tüketir çünkü bir ısıtıcı minimum 1 kW'a ihtiyaç duyar.

Isıtma elemanı, talaşın döküleceği tankın altına monte edilmiştir.

Elektrikli bir tütsü odası için yüksek bir stand yapmak gerekli değildir. Daha iyi denge ve tabanı yerden kaldırmak için yeterli küçük ayak. Isıtıcı, kapalı tip bir hava ısıtma elemanı veya bir elektrikli sobadan bir spiral için uygundur. İkinci versiyonda, açık eleman dielektrik yanmaz bir malzeme üzerine sabitlenmiştir.

Isıtıcı kontakları, çalışma odasının dışındaki alt kısımdaki deliklerden dışarı çıkar. Burada da kısa devre oluşumunu önlemek için dielektrik ekler sağlanmıştır. Diğer eylemler, kantinin iç düzenlemesine yöneliktir: palet, ızgaralar, kapak.

Tavsiye! Serpantinin ısıtma yoğunluğunu düzenlemek için, bir tel reosta aracılığıyla bağlanabilir.

Davul dışında

Modern bir makinenin tamamen farklı bir cihazı vardır. Kantinin çamaşır makinesinin tamburundan kendi ellerinizle monte edilmesi için oradan çıkarmanız gerekir. Ev aletleri yandan yüklemeye göre tasarlanmışsa, hiçbir hazırlık adımına gerek yoktur. Tambur, yükleme penceresi yukarı bakacak şekilde kaynaklı bir destek üzerine monte edilir ve ardından iç düzenlemeye geçerler.

Yandan yüklemeli bir otomatik makineden tamburun değiştirilmesi gerekmez

Üstten yüklemeli makinenin tambur tasarımı biraz farklıdır.Yan tarafta yükleme kapısı vardır ve uçları her iki tarafta kördür. Böyle bir tamburda, kör kenarlardan biri bir öğütücü ile kesilir, diğeri ise duman odasının dibinde kullanılır. Yükleme kapağı, talaş eklemek için kullanışlıdır.

Sigara içme kuralları

Değişiklikten sonra çamaşır makinesinde et, domuz pastırması, balık, sebze ve diğer ürünleri içebilirsiniz. İşlemin özü, talaşın tabana dökülmesidir. Bir ateş veya çalışan bir elektrikli ısıtıcı yakılarak için için yanma noktasına getirilirler. Ürünler ızgaraların üzerine serilir. Dumanla iyice örtülmeleri için aralarında küçük bir boşluk bırakılır.

Yükleme kapağını açarak, hazne içindeki sıcaklığı ayarlayabilirsiniz.

Sigara içme kuralları, seçilen tarife ve ürüne bağlıdır. Her bir varyant için, oda içindeki önerilen sıcaklık korunur. Kapak veya yükleme kapağı açılarak azaltılabilir.

Soğuk sigara içmek her zaman uzun sürelidir. Örneğin bazı tariflere göre et veya ev yapımı sosisler birkaç gün duman içinde gelmelidir. Sıcak sigara her zaman hızlıdır. Bazen tam hazırlık için 2-3 saat yeterlidir. Sebzeler daha hızlı içilir.

Sonuç

Bir çamaşır makinesinden kendin yap bir kantinin evde monte edilebilir. Tasarım ekonomik ve işlevsel olacaktır. Mağaza muadilinden hiçbir şekilde aşağılık değildir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat