Kendin yap tuğla kantinin: sıcak, soğuk sigara

Sıcak füme tuğlalardan yapılmış bir kendin yap tütsü odası, basit cihaz nedeniyle en çok füme et severler tarafından yapılır. Bununla birlikte, farklı bir teknoloji kullanarak ürünleri içmenize izin veren başka tasarımlar da vardır. Bu tür tütsü odaları, karmaşık bir cihazla ayırt edilir.

Tasarım çeşitleri

Kantinler farklı boyutlarda inşa edilmiştir. Onları bitirme, dövme ile süsleyin, ilginç bir şekil verin. Ancak bu, farklılıklar için geçerli değildir. Bir tuğla bina için herhangi bir tasarım düşünebilirsiniz. Ana sigara içenler, ürünü içmenin tasarımında ve yönteminde yatmaktadır.

Videoda, balık pişirmek için kendin yap tuğla kantinin:

Soğuk füme tuğla kantinin

Karmaşık bir cihaz, ürünün soğuk sigara içme yöntemiyle hazırlandığı bir tütsü odasına sahiptir. Duman jeneratöründen çalışma odasına duman verilir. Kanallar arasında uzun bir yol kat ettikten sonra soğur. Ürün ısıl işleme tabi tutulmaz ancak yavaş kürlenir.

Ev yapımı bir versiyonda, odaya bir besleme kanalı olan bir duman jeneratörü tuğlalardan döşenmiştir.

Önemli! Soğuk içimde ürün ısıl işleme elverişli olmadığından, hazırlanması daha fazla zaman alır, örneğin 1-2 gün.

Sıcak füme tuğla kantinin

Yapı basit kabul edilir. Kanal oluşturmaya, duman jeneratörü yapmaya gerek yoktur. Sıcak tütsülenmiş tuğla bir tütsü odasını, yüksekliği uzatılmış küçük boyutlu bir ev şeklinde kendi elleriyle katlarlar. Üstte metal bir oda var. Ürünler buraya asılır. Odanın dibine talaş dökülür. Kantinin altında bir ateş kutusu var. Odun yakmak odanın metal tabanını ısıtır, talaş yanmaya başlar.

Sıcak tütsülenmiş tütsü odası, küçük boyutları ile ayırt edilir.

Önemli! Sıcak içildiğinde, ürün hızlı bir şekilde pişirildiği için ısıl işleme tabi tutulur.

Çok işlevli yapılar

Cihaz açısından en karmaşık olanı, çok işlevli bir kombine kantinin olduğu kabul edilir. Burada sıcak ve soğuk sigara içilebilir. Bir duman jeneratörüne ve bir ateş kutusuna ihtiyacınız olacak. Çoğu zaman, bu tür binalar ek çalışma alanlarıyla donatılmıştır: mangal, kazan yeri, tezgah, bulaşıklar için lavabo, raflar, nişler. Yapı, içinde çok sayıda duman kanalı bulunan bütün bir komplekstir. Sadece deneyimli bir usta soba üreticisi böyle bir kantinin inşa edebilir.

Çok işlevli bir kantinin, mutfağı tüm ev aletleri ve bir lavabo ile tamamen değiştirebilir

Soğuk ve sıcak füme tuğla içenlerin çizimleri

Bir kantinin inşa etmeye karar verirseniz, planlara ihtiyacınız olacak. Yapının yapısı, her bir tuğla sırasının yeri hakkında net bir fikir verirler. Hemen, deneyimsiz bir inşaatçının sıcak füme veya soğuk tuğlalardan yapılmış bir tütsü odasının çizimlerine ihtiyaç duyacağı unutulmamalıdır. Çok işlevli bir kombine fırının yapımını bir ustaya emanet etmek daha iyidir.

Odanın alt kısmı ızgara çubuklarından yapılabilir, taşlarla döşenebilir veya metalden tank şeklinde bir yapı kaynaklanabilir.

En basit soğuk tütsülenmiş tütsü odası, ürünler için bir oda görevi gören uzun bacalı bir fırını andırır.

Kendi elinizle bir tuğla kantinin nasıl inşa edilir

Bir kantinin yapımına başlamadan önce bunun için uygun bir yer bulmanız gerekir. Bir sonraki adım, malzemeyi hazırlamaktır. Bir tuğla binayı yağıştan korumayı düşünmek önemlidir. Sürekli yağmurla sular altında kalırsa veya karla kaplıysa, yapı uzun sürmez. Tuğla neme doymuş. Şömine içinde odun pişirirken su buhar olur. Ürün sigara içilmeyecek, ancak daha fazla kaynatılacak. Çizimin geliştirilmesinden sonra, sitenin hazırlanması ile kendi elleriyle bir tuğla kantinin inşa etmeye başlarlar.

Yer seçimi ve hazırlanması

Herhangi bir tür kantinin inşa ederken, bunun sabit bir tuğla yapı olacağını anlamanız gerekir. Yapı başka bir yere devredilemez. Bu nedenle site seçimine tüm sorumluluk ile yaklaşılmaktadır.

Küçük bir tütsü odası bile, başka bir yere taşınamayan bir temel üzerinde duran sabit bir yapıdır.

Tütsühanenin çalışması, atmosfere büyük miktarda duman salınmasıyla ilişkilidir. Bu nedenle, onu kendi ve komşu konut binalarınızdan ve yeşil alanlardan çıkarmak en uygunudur. Yeraltı suyu ve atık su ile su basmayan yer seçildi. Sabit, yoğun bir toprağın olması arzu edilir. Vakfın düzenlenmesi için daha az maliyet olacaktır.

Kantinin inşası için seçilen alan bitki örtüsü, taş ve molozlardan arındırılmıştır. Toprağın üst tabakasını çim kökleriyle çıkarmak en uygunudur. Alan düz değilse, karşılık gelen normal duruma getirilir.

Malzeme ve araçların seçimi

Tuğladan kendi elinizle bir kantinin inşa etmek için öncelikle yapı malzemesi hazırlanır. Burada doğru seçimi yapmanız gerekiyor. Duvarları zorlamak için pişmiş kilden yapılmış kırmızı bir katı tuğla kullanılır. Ateş kutusunu diğer malzemelerle düzenlemek daha iyidir. Havai fişek veya ateşe dayanıklı tuğlalar burada uygundur.

Kantinin duvarlarını zorlamak için kırmızı katı tuğla kullanılır.

Çözümü hazırlamak için farklı malzemelere de ihtiyacınız olacak. Temel betondan dökülür. Kireç ilavesiyle çimento harcı üzerine, kantinin tabanını düzenleyebilirsiniz. Tuğla duvarlar, kahverengi kil çözeltisi üzerine sürülür. Burada çimento kullanılamaz. Tuğla, ısınmadan çatlayacak. Kantinin yanma odası yakınındaki alan yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Burada havai fişek tuğlalarının döşenmesi en iyi refrakter kil üzerinde yapılır. Bir hırdavatçıdan satın alabilirsiniz. Çözüm hazırlamak için kum ve suya ihtiyacınız olacak.

Araç, standart bir yapı kiti gerektirir. Çözeltiyi karıştırmak için bir kürek, kova, beton karıştırıcı veya büyük bir leğen hazırlayın. Tuğla döşemek için mala, terazi, çekül ipi, inşaat kordonu gerekir. Kantinin duvarlarının sıvanmaması veya dekoratif taşla bitirilmesi gerekmiyorsa, derzleri işaretlemek için bir cihaza ihtiyacınız vardır.

Prosedür

Site ve tüm malzemeler hazırlandığında, önceden geliştirilmiş bir şemaya göre kendi ellerinizle bir tuğla kantinin yapmaya çalışmanın zamanı gelmiştir. İş, temelin atılmasıyla başlar. Tütsü odası ağır olduğu için onsuz yapamazsınız. Yerde yapı sarkabilir ve tuğlalar parçalanabilir.

Temelin dökülmesi

Beton taban, yekpare bir levhadır. Vakıf, kantinin şeklini tekrar etmeli, her taraftan sınırlarının dışına yaklaşık 10 cm çıkıntı yapmalı, her şeyden önce, sitede işaretlemeler yapılır. Kürekle 50 cm derinliğinde bir çukur kazılır, tabanı düzlenir, 10 cm kalınlığında bir kum tabakası ile kaplanır, su ile nemlendirilir ve sıkıştırılır. Üstte, benzer kalınlıkta başka bir katman kırma taştan dökülür.

Kantinin altında sağlam bir temel oluşturmak için güçlendirilmiştir.Metal çubuklardan örgü teli ile yaklaşık 15x15 cm göz büyüklüğünde bir ağ bağlanır, zırhlı çerçeve doğrudan kırma taş üzerine serilir veya su yalıtımı için önce siyah bir film serilir.

Kalıp, zemin seviyesinden en az 5 cm yükselmelidir

Kalıp, hendek çevresi boyunca levhalardan kurulur. Üst kısmı yer seviyesinden 5 cm çıkıntı yaptığında optimaldir. Çukur kırma taşlı beton harcı ile dökülür. Vakfa en az 1 ay bekletilmesi için süre verilir. Bu süre zarfında beton nemlendirilir, bir filmle kaplanır. Monolitik levha sertleştiğinde kalıp kaldırılır. Taban, iki kat çatı kaplama malzemesi ile kaplanmıştır. Su yalıtımı, tuğla duvarların topraktan nemi çekmesini önleyecektir.

Şekillendirme

Siparişin ilk satırı çözelti olmadan kuru olarak yerleştirilir. Tuğlalar, yapının genel şeklini oluşturmak için kullanılır. Yapının türüne bağlıdır:

  1. Soğuk tütsülenmiş bir tütsü odasını kendi ellerinizle kurarken, ilk sıradaki tuğladan hemen bir oda, bir duman jeneratörü ve bir baca kanalından oluşan ortak bir yapı oluşur. Bina uzatılmıştır. Kanal uzunluğu en az 4 m olmalıdır.
  2. Sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası için, uzun bir baca kanalına sahip bir duman jeneratörü gerekli değildir. İlk tuğla sırası, tüm yapının şeklini tekrarlar: bir kare veya bir dikdörtgen.

Tabanın sonraki sıraları çimento harcı üzerine serilir. Kalın ekşi krema kıvamında hazırlanır. 3 kısım kum, 1 kısım çimento ve 1 kısım kireç alın.

Tavsiye! Tuğlalar arasındaki derzlerin kalınlığı yaklaşık 12 mm'dir.

Kaide ile eşzamanlı olarak, bir kül odası inşa ediliyor - bir üfleyici

Firebox montajı

Kantinin bodrum katının inşasından sonra, bir kil solüsyonu üzerine daha fazla tuğla sırası döşenir. Ateş kutusunu donatmanın zamanı geldi. Sıcak tütsülenmiş veya soğuk tuğlalardan yapılmış bir tütsü odasında her zaman kül odasının üzerinde bulunur. Fırın ateş kili veya ateşe dayanıklı tuğlalardan ateşe dayanıklı kil üzerine döşenmiştir. Diğer tarafa gidebilirsiniz. Duman odasının yanma odası sacdan kaynaklanmıştır ve basitçe duvarın içine gömülüdür.

Sıcak tütsülenmiş tütsü odasında, ateş kutusunun üzerinde ürünler için bir oda vardır.

Bir sonraki eleman bir sigara içme odasıdır. Cihazı kantinin türüne bağlıdır, ancak önce boyuta göre belirlenir. Hepsi kişisel isteklere bağlı. Genellikle, bir ev kantinin için, 1x1 m boyutunda ve 1.5 m yüksekliğe kadar odalar yeterlidir.

Bu, sıcak füme tuğlalardan yapılmış bir tütsü ise, oda, kapılı bir kutu şeklinde metalden kaynaklanır. Alt kısım sağır. Fırından çıkan ateşle ısıtılan odun yongalarının yüklenmesi burada yapılacaktır. Tabanın üstünde, durdurucular kaynaklanır, üründen yağı boşaltmak için bir tava takılır. Odanın üzerine, üzerine füme ürünlerin sabitlendiği ızgaralar veya kancalar için bağlantı elemanları yerleştirin. Odanın üst kısmında dumanın dışarı atılması için bacanın altından bir pencere kesilir.

Soğuk tütsülenmiş tuğlalı bir tütsü odasının fotoğrafına bakarsanız, deneyimsiz bir soba üreticisi bile, duman jeneratörünün ateş kutusunun sigara içme odasından uzakta olduğunu anlayacaktır. Kanaldan dumanın akışını engelleyeceğinden, taban yapmaya gerek yoktur. Çuval bezi genellikle burada çekilir ve bu, kurumu hapseden bir filtre görevi görür. Kameranın geri kalanı benzer. Çuval bezi üzerine bir palet asılır ve üstüne ızgaralar veya kancalar yerleştirilir.

Baca, baca

Soğuk tütsülenmiş bir tütsü evinde, bir baca - tuğladan bir birimin daha dikilmesi gerekir. Duman üretecini sigara içme odasına bağlar. Optimum uzunluğu 4 m'dir, ancak bazen 2 m'ye kadar kısaltılır, bu oldukça istenmeyen bir durumdur. Kanalın genişliği ve yüksekliği maksimum 50 cm'dir.Tuğladan örülerek bu halde bırakılabilir veya içine gömülü metal bir boru olabilir.

Bacaya gömülü metal borudan çıkan kanal, tuğla dikişlerinden çıkan harç ile tıkanmaz.

Önemli! Bazen soğuk tütsülenmiş bir tütsü odasının kanalı toprağa gömülür. Bu seçenek kuru, su basmayan bir alan için uygundur.

Duman odasının son elemanı, duman odasından bacanın çıkarılması için ayarlanabilir bir damperli bir bacadır. Tuğladan örülür veya metal bir boru yerleştirilir. Üstte bir kafa düzenlenmiştir. Tortuların boru yoluyla sigara içme odasına girmesini önleyecektir.

Test yapmak

Tüm çalışmaların tamamlanmasından sonra en az bir hafta kantinin dokunulmaması. Çözeltiden elde edilen tuğla neme doymuştur. Kuruması gerekiyor. Bundan sonra ilk test yapılır.

Ateş kutusundaki ilk ateşleme, kantinin inşaatının tamamlanmasından en geç bir hafta sonra gerçekleştirilir.

Test aşağıdaki adımlardan oluşur:

  1. Sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası ise, odaya cips yüklenir. Fırında yangın çıkar. Soğuk tütsülenmiş bir tütsü evinde bir duman jeneratörü yakılır.

    Sigaraya yönelik cipsler meyvelerden veya yaprak döken reçineli olmayan ağaçlardan kullanılır.

  2. Haznenin içine az miktarda ürün, örneğin 1 balık veya bir parça et yerleştirilir.
  3. Baca kapağı kapalıdır. Hazneyi dumanla doldurmak için zaman tanıyın.
  4. Dumanın kıvamı arttıkça sıcaklık da yükselir. Hazırlanan ürünün tarifine göre muhafaza edilmelidir. Damper açılarak sıcaklık ayarlanır. Haznedeki ölçümler için, bir termometre için bir cep sağlanmıştır.
  5. Yarım saat test yapılır. Bu süre zarfında, tuğlalar arasındaki dikişlerden duman geçmeyecek şekilde duvar kontrol edilir.

Kantinin kalitesi, ürünün görünümüne göre belirlenir. Altın rengini almalı ve kurumla kaplı olmamalıdır.

Bir tuğla kantinin içinde ne ve nasıl sigara içilir

Sigara içen bir evde sigara içmenin ana ürünü et, yarı mamul et ürünleri ve balıktır. Tarife bağlı olarak, ürün önce sadece tuzlanır veya kaynatılır. Füme kümes hayvanı karkasları ve tavşanlar lezzetlidir. Bazen küçük bir domuz içilir.

Çiğ et içildiğinde önce tuzlanır

Ev yapımı sosisler ve domuz pastırması kantine gönderilir. Bütün büyük bir balığı içerken baş aşağı asılır. Meyve severler soğuk tütsülenmiş bir tütsü evinde kuru erik ve armut pişirirler.

El yapımı tuğla sigara içenlerin fotoğraf galerisi

Yağıştan korunan kendi çatısı altında kantinin

Kantinin, giriş kapıları olan büyük bir oda ile donatılabilir.

Çardakta çok işlevli bir kantinin inşa edilebilir

Fırın şeklindeki kantinin, mangal, tezgah ve diğer çalışma alanları ile donatılmıştır.

Soğuk tütsülenmiş bir tütsü evinde, çalışma odasının kapıları tahtadan yapılabilir.

Yangın Güvenliği

Ateş, sigara içerken yanma odası içinde yanar. Yangın için tehlikeli bir kantinin çağırılması imkansızdır, ancak güvenlik önlemlerine uyulmalıdır. Üfleyicinin ve ateşleme kutusunun yanında, kıvılcım çıkması durumunda yanıcı olmayan malzemelerden bir platform yapılmıştır. Yakında yanıcı nesnelerin ve sıvıların depolanmasını organize etmeyin.

Ağaçlar ve kültür bitkileri zarar görebileceğinden tütsü odasının seraların, kamyon çiftçiliğinin, yeşil alanların yakınına yerleştirilmesi istenmez.

Sonuç

Sıcak füme tuğlalardan yapılmış bir kendin yap tütsü odası küçük boyutlarda inşa edilebilir. Daha ciddi bir yapıyı usta bir soba üreticisine emanet etmek veya kendiniz inşa etmek daha iyidir, ancak onun gözetiminde. Hatalar, binanın çökmesine veya ürünün kötü bir şekilde içilmesine yol açacaktır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat