200 litrelik bir varilden kendin yap kantinin: çizimler, fotoğraflar, videolar

Bir fıçıdan kendin yap kendin yap, et, sıcak tütsülenmiş balık pişirebilmek için bir birim satın almaktan tasarruf etmenizi sağlar. Üretim süreci ilk bakışta göründüğü kadar karmaşık değil. Ana şey, bir ev kantininin çalışma prensibi, düzenlemesi için seçenekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve net bir eylem algoritması izlemektir.

Varil seçimi ve hazırlanması

Elle yapılmış bir varilden ev yapımı bir kantinin kullanımda güvenilir olması için, seçimi ve hazırlanması için aşağıdaki ipuçlarına uymanız gerekir:

 1. Bir kantinin üretimi için metal bir varil kullanmak daha iyidir, plastik kaplar burada uygun değildir, ürünleri içerken yüksek sıcaklıklara dayanmazlar. Soğuk işlemede ahşap kaplar kullanılmalıdır.
 2. Metal tamburun hacmi 200 litre olmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce, çalışmakta olan konteyner temizlenmeli, kimyasal kalıntıları, belirli bir koku nötralize edilmelidir. Bu amaçlar için içten kaynak makinesi ile yakılmalı, daha sonra su ile doldurulmalı ve birkaç gün bekletilmelidir.
 3. Metal kap tamamen kapalıysa, kapak kesilmelidir; sigara içme sırasında aşağı akan yağları toplamak için mükemmeldir. Bir çeşit fırın tepsisi alacaksınız.
 4. Namlu dibine yakacak odun döşemek için bir fırın sağlanmalıdır. Bunu yapmak için 30 cm genişliğinde ve 20 cm uzunluğunda dikdörtgen bir delik açın Elde edilen metal parçadan bir kapı yapılır, menteşeler kaynaklanır, tutamaklar takılır ve bir kilitleme mandalı ile donatılmıştır.
 5. Kabın diğer tarafında bir baca düzenlemek için yuvarlak bir delik açmanız gerekir. Boyuna delikler alttan üfleme altında kesilir, bu da daha iyi yanmaya ve hızlı kül çıkarmaya katkıda bulunacaktır. Ancak bir uyarı var: delikler çok geniş olmamalı, aksi takdirde ahşap düşecek.

Ev yapımı bir tütsü odası için bir varil, içerideki zararlı maddeleri dışlamak için önce ateşlemeden geçmelidir.

Bir fıçıda sıcak sigara içme prensibi

Kendi ellerinizle bir fıçıdan bir kantinin yapmadan önce, sıcak sigara içmenin temellerini, hammaddelerin soğuk işleme yönteminden nasıl farklı olduklarını anlamanız gerekir. Bu teknoloji, et ve balık pişirmedeki güvenliği, verimliliği ve hızı ile öne çıkıyor. Namlu içindeki yarı mamul ürünler için için için yanan odun yongalarından çıkan dumanla muamele edilir, sıcaklığı ortalama 70 ° C'dir.

Sigara içme prosedürünün süresi 2 saatten 2 güne kadar olabilir. Pişirdikten sonra, ürünler belirgin bir hoş aroma ve tada sahiptir, oldukça sulu, hemen kullanabilirsiniz. Bu, ürünlerin 4 gün içildiği soğuk sigaradan temel farkıdır.

Bir varilden sıcak füme duman kutuları çeşitleri

200 litrelik bir fıçıdan sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası basit bir tasarıma sahiptir, ayrıca belirli bir sıcaklık rejimi ayarlamak gibi ek olasılıkların olduğu modernize edilmiş seçenekler de vardır. En yaygın sigara içen türleri şunlardır:

 1. Dikey... Bu ünite tasarımı basittir, ateşleme kutusu namlunun içine yerleştirilebilir veya hazneden ayrı olabilir. Bu kurulum yalnızca sıcak sigara için kullanılabilir.
 2. Yatay. Tütsü odası evrensel kategorisine aittir, onu kullanmak iyidir - hem ızgara hem de barbekü olarak. Üretim prensibine göre, bir gaz silindirinden bir montaja benzer, ancak kendi incelikleriyle. Yatay bir tütsü odasının avantajı, dumanın eşit dağılımıdır. Ancak bir dezavantaj da var - zayıf bir sızdırmazlık derecesine sahip.
 3. İki varilden... Yanma odasının üretimi için bir konteynere ve diğeri yarı mamul ürünler için odalara ihtiyaç vardır. Sıcak sigara içme cihazının pratik ve verimli olduğu kanıtlanmıştır ve içinde pişirilmesi hızlı ve kolaydır.

Bir varilden kendi ellerinizle bir tütsü odası için diyagramlar ve çizimler

Bir diyagramınız varsa ve üretim teknolojisine bağlıysanız, herkes kendi elleriyle demir bir varilden bir kantinin yapabilir.

Şema, cihazın çalışma prensibini anlamaya yardımcı olur

Kantinin yapısı farklı olabilir

Cihaz hem eti hem de balığı işlemek için uygundur

Bir varilden yatay bir sıcak füme tütsü odası nasıl yapılır

Kendi elinizle bir varilden sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası yapma işlemi aşağıdaki gibidir:

 1. Demir kabın yan tarafındaki kapak için bir işaret yapın ve bir öğütücü ile kesin. Yuvarlak, kare veya dikdörtgen şeklinde olabilir. Alternatif olarak namluyu iki parçaya kesebilirsiniz.
 2. Kapağın sigara içen kişinin içine düşmesini önlemek için metal şeritler takın. Hem hazır şeritler hem de başka bir namludan alınan bir jant iş görür. Sabitlemek için perçin alabilirsin. Öncelikle çubuğu konteyner şeklinde bükmeniz, delikler açmanız ve sabitlemeniz gerekir.
 3. Menteşeleri kapağa takın. Önce delikler açılır sonra perçin kullanılır. Bunu önce bir tarafta, sonra diğer tarafta yapmanız gerekir. Burada her şeyin bozulmadan, aynı seviyede olması önemlidir.
 4. Kolu kapağa kilitleyin. Sabitleme cıvatalı deliklerden gerçekleşir.
 5. Bir borudan bir baca yapın, bir armatürü, yan taraftaki kantinin dibine yerleştirin. Yapının sıkılığı için, onu sabitlemek için cıvatalar kullanılır. Parçaları birleştirmek için bir kaynak makinesi kullanabilirsiniz.
 6. Delikleri açarak ızgarayı yapının içine yerleştirin. Standı düşünün. Bir "keçi" kullanmak en uygunudur, ancak namluyu önceden hazırlanmış bir yere kolayca yerleştirebilirsiniz.
Tavsiye! Kapağın ters yönde düşmesini önlemek için, bir ucunu yapının sabit kısmına ve diğerini kapak üzerine sabitleyerek zincirden bir sınırlayıcı sağlamak faydalı olacaktır.

İki fıçıdan sıcak bir tütsü odası nasıl yapılır

Bir fotoğrafla kendi ellerinizle iki varilden bir kantinin yapmak için talimatlar:

 1. 2 metal kap hazırlayın, boyadan temizleyin. Varil almak daha iyidir - biri sigara odası için büyük, diğeri ateş kutusu için daha küçük. Tasarım T harfine benzer olacaktır.
 2. Büyük bir kapta, yan duvarı tüm uzunluk ve çevrenin 1 / 3'ü boyunca kesin.
 3. Kapağı menteşelere sabitleyin.
 4. 8 mm çapında çelik çubukların takılması için 10 mm'lik delikler açın ve bu mesafelerin 1 ve ½'ünde sigara içme odasının altından geri adım atın. Bir palet yapın, ızgaralar. Bunları çelik çubuklara monte edin.
 5. Küçük silindiri dik konuma getirin. İlk olarak, sigara içme odası ile kenetlenmenin mümkün olduğunca sıkı olması için üst kapağı keserek çıkarın.
 6. Daha sonra yakacak odun için daha büyük deliğin olacağı ve alttan daha küçük olan kapıyı kesin - üflemek, külü çıkarmak için. Menteşelere tutturulurlar.
 7. Izgaralı metal ızgarayı kabın içine kapılar arasında sabitleyin, kalınlığı en az 5 mm olmalıdır.Arka üstte 100 mm çapında bir delik açarak bacayı monte edin. Kantinin tüm parçalarını birleştirin.

200 litrelik fıçıdan sıcak tütsülenmiş dikey tütsü odası

Bir fıçıdan sıcak tütsülenmiş bir tütsü odası yapmak için, aşağıdaki adım sırası izlenmelidir:

 1. Üst kısmı kapalı bir namluda kesin. Elde edilen parça palet için uygundur.
 2. Kaynaklı menteşeler kullanarak kabın dibine 20x30 cm'lik bir kapı yapın ve namluya kenetleyin.
 3. Külden üflemek ve temizlemek için altta delikler açın. Kabı 3 eşit parçaya bölerek 4 cm veya daha fazla kalınlığa sahip metalden yapılmış tabanı 1/3 oranında sabitleyin.
 4. Borunun ölçülerine göre armatür bacaya delik açar.
 5. Bir hava sahası oluşturmak için bacakları sigara içen kişiye kaynaklayın.
 6. Kapaktan yağ toplamak için bir tepsi yapın. Alttan 15-20 cm geri adım atarak çubuklara takabilirsiniz.
 7. Kafes için bir taban yapın ve kurun. Tankın dört tarafına monte edilen bağlantı çubukları menteşe olarak uygundur. Önemli olan, ızgaraya sorunsuz bir şekilde ulaşılabilmesidir.
 8. Saplı bir kantinin kapağı yapın.

Bir varilden sıcak sigara içmek için kendin yap elektrikli kantinin

Aşağıdaki şemaya göre 200 litrelik bir varilden kendi ellerinizle bir kantinin monte edebilirsiniz:

 1. Kapları hazırlayın, temizleyin, yıkayın.
 2. Mobilya tekerleklerini takın. Kantinin taşınması sürecini basitleştirmek için kabın altına monte edilirler.
 3. Ocak gözünü takın. Öncelikle, kapağı cihazdan çıkarmanız, tüm "iç kısımları" gövdeden çıkarmanız ve ısıtma elemanını bırakmanız gerekir. Vidaları kullanarak sabitleyin.
 4. Bir termometre takın. Namlunun tepesinde bir delik açtıktan sonra mekanik bir cihaz monte edilir. Okumalarına göre, evdeki kantinin içindeki sıcaklığı belirlemek mümkün olacak.
 5. Paleti takın. 50 cm çapında fırın tepsisi kullanabileceğiniz için, sabitlemek için delikleri olan tankın ortasına yerleştirilir.
 6. Bacayı donatın. Duman çıkışı açıklığı kapakta yapılır, çapı 5 cm'dir İlk duman göründüğünde 10-20 dakika kantinin çalışmasından sonra klape açabilirsiniz. Hava akışını düzenlemek için açıklık açılır.
 7. Talaş toplamak için bir kap yerleştirin. Metal bir ızgara burada iyidir. Alternatif olarak, bir dökme demir tencere kullanabilirsiniz.
 8. Haznenin tepesine yarı bitmiş ürünler için bir ızgara veya çubuk yerleştirin.
 9. Üniteyi şebekeye bağlayın.
Tavsiye! Kapak olmadığında çuval bezi kantinin yerine uygundur. Kullanırken, yiyecekler biraz daha hızlı pişecektir ve bu dikkate alınmalıdır.

Bir varilden içilen kendin yap için diğer seçenekler

Standart sigara içenlere ek olarak başka çeşitleri de vardır. Her birinin kendi üretim özellikleri vardır.

İçinde bir ateş kutusu ile

Bu seçenek yalnızca sıcak tüten ürünler için kabul edilebilir. Aşağıdaki teknolojiyi kullanarak bir ev ünitesi monte edebilirsiniz:

 1. Namluyu dik olarak yerleştirin.
 2. Hava akışını iyileştirmek için kabın dibinde birkaç delik açın.
 3. Namlunun dibinde dikdörtgen bir açıklık açın. Yakacak odun istiflemesi bunun içinden gerçekleşecek. Elde edilen metal parçasından menteşeli bir kapı yapın. Serbest kenarlara sabitleyerek demir bir şerit kullanarak güçlendirebilirsiniz.
 4. Tüm yüksekliğin 1 / 3'ü kadar bir mesafede başka bir taban donatın.
 5. Namlu kenarından bir baca takın ve boru için bir delik açın.
 6. Tel ızgarayı sigara içen kişinin üst kısmına yerleştirin.
 7. Metal, ahşap bir daireden delikli bir kapak yapın.

Evrensel

Sıcak tütsülenmiş bir tütsü odasını kendi ellerinizle bir varilden monte etmek için, ateş kutusu hariç, dikey bir yapının imalatında olduğu gibi aynı eylem sırasını izlemeniz gerekir.

Duman jeneratörü, yarı mamul ürünlerle odalara duman üretimi ve tedariki için basit ve etkili bir çözümdür.

Duman jeneratöründen çıkan boru için tankın duvarında bir delik açılır.Tütsü odasını kendisi için özel olarak belirlenmiş bir alana yerleştirirken, boru namlunun altına takılabilir.

Kaynak makinesi ile

Bir kaynak makinesi kullanarak kendi ellerinizle bir tütsü odası monte etmek için şunları yapmalısınız:

 1. Kabı temizleyerek hazırlık tedbirlerini uygulayın.
 2. Bir kaynak makinesi kullanarak, içilen ürünler için kullanılacak çubukları kaynaklayın.
 3. Tankın dibinde bir delik açın, iç dişli bir soket kaynaklayın. Bir ucunun sıkıca kaynaklandığı ve diğer ucunun bir dişe sahip olduğu bir boru parçası hazırlayın.
 4. Kantinin için bir kapak yapın, çap olarak namlu çapını aşmalıdır. Kolaylık sağlamak için bir tutamaç sağlayın.
 5. Kantinin hazır olması durumunda ürünler yüklenir, boruya bir kaynak makinesi yönlendirilir.

Tahta bir fıçıdan

Ev tipi tütsü odasının bu versiyonu sadece işlevsellik açısından değil, aynı zamanda dekorasyon açısından da farklılık gösterir. Bunu oluşturmak için, bir toprak tabakasının altına saklanarak, yerdeki ateş kutusu gibi duman geçişi için bir kanal donatmak gerekir.

Yetkili bir yaklaşımla ahşap bir fıçıdan sigara içen, peyzaj tasarımının bir parçası olabilir.

Kantinin kullanımda olmadığı bir zamanda, üzerine bir çiçeklik yerleştirmenin iyi olduğu bir kapakla kapatılabilir. Hatta bir çim parçasıyla süsleyebilirsiniz. Süslemeyi arttırmak için ahşap fıçı doğal taş ile süslenmiştir.

Varil sigara kuralları

Sıcak füme ürünlerin hoş bir tada ve aromaya sahip olması için belirli tavsiyelere uymaya değer. Yalnızca taze ürünler satın almak da önemlidir.

Bir fıçıda ne içilebilir

Ev yapımı bir tütsü evinde balık ve ev yapımı et, av eti ve kümes hayvanlarının yanı sıra sosis pişirebilirsiniz. Özel bir tat vermek için yakıt olarak meyve odunu, asma, ardıç meyveleri kullanılır. Sert ağaçlar da sigara içmek için uygundur.

Bir fıçıda sigara içmenin zamanı ve sıcaklığı

Yarı mamul ürünlerin sıcak sigara içme işlemi, sıcaklığın belirli bir aralıkta - 80-120 ° C arasında tutulmasını sağlar. Bu tür göstergelerle, bir dizi gerekli işlemin meydana gelebileceği: protein denatürasyonu, kullanılan hammaddelerin içindeki dumanlı parçacıkların görünümü, meyve suyu ve yağ oluşumu. Isıl işlem süresinin süresi 40 dakika - 3 saattir.

Yarı mamul ürünlerin türüne bağlı olarak, fıçı içindeki zaman ve sıcaklık farklıdır:

 1. Balık pişirmek için sıcaklık 80-120 ° C, 40 dakika - 1 saattir.
 2. Ev yapımı et içmek için sıcaklık 90-110 ° C, 2-3 saattir.
 3. Oyun için kantinin içindeki sıcaklık 90-120 ° C arasında ve işlem süresi 3 saat olmalıdır.
 4. Fıçıdaki kümes hayvanları için sıcaklık 80 ila 100 ° C arasında ve süre 30 dakika - 1 saat olmalıdır.
 5. Ev yapımı sosislerin içilmesi için sıcaklık 60-120 ° C arasında tutulur ve süre 1-2 saattir.

Profesyonel tavsiye

Bir varilden bir ev tütsü odası, hammaddelerin sıcaklığı 80 ila 120 ° C arasında değişen dumanla ısıl işlemine izin verir. Bu yapıyı kullanmak için bazı ipuçları var:

 1. İmalattan önce, kantinin kabı kapsamlı bir hazırlıktan geçmeli, boya izi olmamalı, belirli koku olmamalıdır.
 2. Çok miktarda reçineden dolayı iğne yapraklıları yakıt olarak kullanmaya değmez, bu sadece ürünlerin tadını kötüleştirir.
 3. Bitmiş ürünlerin acı olmasını önlemek için ateş kutusuna çok fazla odun koymayın. 1-2 avuç talaş yeterlidir.
 4. Sadece hammaddeleri kantinin içine yükledikten sonra talaşları aydınlatmak gerekir.
 5. Sıcaklık rejimini ayarlamak için, talaşların yanmasını azaltmak veya artırmak gerekir.

Bir varilden kendin yap bir kantinin nasıl yapılacağına dair video:

Sonuç

Kendin yap fıçı kulübesi, kır evinizde bir dumanla lezzetli ve aromatik ürünler elde etmenin harika bir yoludur. Bunu yapmak zor değil, asıl mesele tasarım seçeneğine karar vermek ve üretim teknolojisini takip etmek.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat