Domuzlar kışın nasıl tutulur

Kışın, bir domuz karda koşmayı sever, eğlenir, burnunu karda dürtür. Bununla birlikte, bu tür yürüyüşler kısa sürelidir ve tüm ırklar için kabul edilemez. Soru bir bütün olarak hayvanların soğukta tutulmasıyla ilgiliyse, o zaman burada birçok nüansı hesaba katmak gerekir.

Domuzlar kışın dışarıda tutulabilir mi?

Teoride, çoğu evcil cins soğuk iklime adapte edilmiştir. Yetişkin domuzlar dona tahammül eder, hatta karda bile oyabilirler. Rusya Federasyonu topraklarında domuzların soğuk tutulması uygulanmaktadır. Bununla birlikte, teknoloji besi domuzlarına uygulanabilir. Dişi domuzların ve bebeklerin sıcak bir ahıra ihtiyacı vardır.

Rusya'nın kuzey bölgeleri hariç hemen hemen tüm bölgelerinde, iklim koşulları, soğuğa dayanıklı cins domuzları soğuk bir ağılda tutmayı mümkün kılmaktadır. Hayvanların kışı kolayca atlatabilmeleri için onlar için rahatlık yaratmanız gerekir. Soğuk kalemin girişi branda veya başka bir yoğun malzeme ile kaplıdır. Perde hava akımından kapanacak, domuzların kendilerinin ürettiği ısı kaybını azaltacaktır.

Önemli! Taslaklar özellikle kışın domuzlar için tehlikelidir. Hayvanlar zatürreye yakalanabilir.

Yerden soğuk bir domuz ağılının zeminini yükseltmek iyidir. Yapı sütunlu bir temel üzerine kurulur veya destekler demiryolu traverslerinden yapılır. Yükseltilmiş domuz ağzı erimez, yağmur ve yeraltı sularını su basmaz. Zemin ve yatak takımları daima kuru kalacaktır. Akıllı çözümler, taslak olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Domuz kalemin duvarları levhalardan monte edilmişse, tüm bağlantılar maksimum seviyede kapatılır. Giriş, rüzgarın daha az estiği taraftan kesilir. Çatı, duvarların üst kısmına tam oturması dikkate alınarak donatılmıştır. Hava akımının bıraktığı çatlaklardan kar ve yağmur serpintisi esecek.

Olumsuz sonuçları ortadan kaldırmanın karmaşıklığı, ağacın konumuna, sahadaki toprağın bileşimine bağlıdır. Örneğin killi topraklar nemi iyi emmez. Su yüzeyde durgunlaşıyor. Böyle bir toprağa domuzlar için bir kalem koyarsanız ve hatta sitenin dibini seçerseniz, tüm yıl boyunca kalıcı çamur oluşacaktır.

Domuzlar kışın dışarıda hangi sıcaklığa dayanır?

Hayvanları genel terimlerle karakterize edersek, minimum düşük sıcaklıklar sorusunu doğru bir şekilde cevaplamak imkansızdır. Her cins belirli koşullara uyarlanmıştır. Domuzlar sert koşullarda uzun süre yetiştirilirse, sonraki her nesil iklimlendirme alır. Domuzların kışın tutulmasının olumlu sonuç vermesi için, bir cins seçerken, hayvanların hangi asgari sıcaklığa dayanabileceği dikkate alınır.

Aşağıdaki domuz ırkları soğuğa en dayanıklı olarak kabul edilir:

 • Macar mangalika;
 • Kuzey Kafkasya;
 • Oxford Sandy;
 • Sibirya-kuzey;
 • Siyahlar.

Berkshire, Breit ve Gloucester benekli domuzlardan iyi sonuçlar elde edildi.

Domuzları kışın dışarıda tutmanın özellikleri

Domuzu kışın soğukta tutmaya karar verirseniz, doğru cinsi seçmek yeterli değildir. Hayvanlara uygun şekilde bakılmalıdır:

 • İyi beslenme vücudun soğuk havaya karşı direncini artırır. Domuzlara mineraller ve diğer besinler açısından zengin yem verilir.
 • Farklı yaşlardaki domuzlar için gerekli sıcaklık rejimi sağlanır.Genç hayvanlara sahip dişi domuzlara ayrı odalar atanır, ısıtıcılar, örneğin kırmızı bir lamba monte edilir.
 • Domuzlar, yaşı ne olursa olsun kış aylarında cereyandan maksimuma kadar korunurlar.

Kışın doğan bebeklere zayıf bağışıklık verilir. Hastalıklardan korumak için domuzları daha erken aşılamaya çalışırlar.

Domuzlar kışın domuz ahırında nasıl tutulur

Doğru, domuz yavrusu kışın domuz yavrularını evde tutmak için en iyi yer olarak kabul edilir, çünkü bina hayvanları yağışlardan ve diğer olumsuz faktörlerden% 100 korur. İçeride, bir kişinin domuzların koşullarını kontrol etmesi ve gerekirse değiştirmesi daha kolaydır. İçerik bir domuz ahırında yer alıyorsa, açık yürüyüş sağlanmalıdır. Domuzların eğlenmek için bir yere ihtiyacı var.

Soğuk havanın başlamasıyla hayvanlar doğal ısıtmaya daha fazla enerji harcarlar ve bunu gelişmiş beslenmeyle yeniler. Bununla birlikte, domuzlar yem yediğinde, yağ depolanır. Bu özellik, doğrudan hayvancılık ve domuz ahırını düzenleme amacı ile ilgilidir. Domuzlar domuz yağı üzerinde tutulursa, domuz ahırının domuzlar için minimum hareketlilik yaratan küçük bir taneye ihtiyacı vardır. Et cinsleri çok fazla yağ depolamamalıdır. Kışın domuzların yürüyüşe sahip geniş bir domuza ihtiyacı vardır. Oynak hayvanlar yağ yakar.

Kışın domuz beslemenin zorluğu, çöple yapılan ek iştir. Hayvanlar iyi büyür ve kuru ve temiz tutulurlarsa hastalanmazlar. Bununla birlikte, domuzlar özensizdir. Ev sahibi genellikle kışın domuz ahırındaki çöpü değiştirmek zorunda kalacaktır.

Tavsiye! Faydalı bakterilerle modern derin yatak, domuzları içeride tutmayı kolaylaştırır. Ek olarak, organik atıkları geri dönüştüren mikroorganizmalar, kışın soğuk bir domuz için ek ısıtma olan ısı üretir.

Domuz ahırının içindeki kuru domuzlar ve temiz hava, doğal havalandırma ile desteklenir. Hava kanalları sokağa çıkarılır, ancak kontrol damperleri ile donatılması gerekir. Mekanizma, hava değişimini kontrol etmenize, kışın ısı kaybını azaltmanıza izin verecektir.

Videoda, derin yataklardaki domuzların içeriği:

Kışın domuz ahırında hangi sıcaklık olmalı

Kışın sıcaklık rejimi, her domuz yaşı için farklı tutulur. 165 günden büyük yetişkinler ve genç hayvanlar için + 8 ila + 15 arasında tutmak en uygunudur. hakkındaC.Genç domuzlar için, domuz ahırındaki sıcaklık + 14 ila + 20 aralığında uygundur. hakkındaC.Yeni doğan bebeklerle bir ekmek + 20 ila + 23 arasında bir sıcaklıkta tutulur. hakkındaFROM.

Kışın domuzlar nasıl beslenir

Doğum anından itibaren 15 gün sonra bebeklerin diyetine tamamlayıcı besinler verilir. Gençler verilir:

 • Patates püresi. Yiyecekler, küçük porsiyonlarda hafif ılık olarak verilir, böylece artıkların çukurda ekşi olmaz. Patates püresi, gıdanın kalori içeriğini artıran yem konsantreleri ile karıştırılır.
 • Vitaminleri yenilemek için bebeklere doğranmış kırmızı havuç, kurutulmuş ısırgan otu verilir. İçmek için saman infüzyonu, yulaf sütü kullanın.
 • Emziren domuz sütü demir bakımından fakirdir. Gençlere onu yenilemek için enjeksiyon yapılır. Yemeğe kemik unu, ezilmiş tebeşir, balık yağı eklenir.
 • Ekmeksiz büyüyen genç hayvanların beslenmesi, tam yağlı süt ikameleri ile yapılır. Ancak normlara uymanız gerekir. Genç domuzlar fazla yerse, gastrointestinal hastalık tehdidi vardır.

Kışın yetişkin domuzlar, mineraller, vitaminler ve besinlerle zenginleştirilmiş yemlerle beslenir. Sebzeler, samanlar, tahıllar diyete dahil edilir.

Kışın çiftçiliğin özellikleri

Domuz emilirse ve ahırdaki sıcaklık donma noktasının altındaysa, altlık ve domuz ölecektir. Soğuk, memeden yetişkin hayvanlar için ana tehdittir. Dişilerde don ve ıslak altlıkta mastitis gelişir. Domuzdaki bir hastalığın tedavisi zordur, hayvanın kesime gitmesine izin vermek daha kolaydır.

Yavrulamadan önce ve sonra dişi domuzun kışın soğuk ağılda yürüyüşe çıkmasına izin verilmemelidir. Yeni doğan bebeklere bol miktarda kuru yatak verilir.İçecek sadece ılık verilir, sulukların ve yemliklerin temizliği izlenir. Dişiye sadece yüksek kaliteli yem verilir. Ek olarak, diyet normuna da uygundurlar. Yavruların gelişimi, annenin yediği her şey sütlü bebeklere geçtiği için domuzun doğru beslenmesine bağlıdır.

Gebe dişi domuz verilir:

 • çürümüş sebze, meyve atığı değil;
 • meyve ağaçlarının kuru yaprakları, tebeşir, odun külü;
 • protein içeren yem;
 • konsantre.

Domuz yemi ekşi değil taze olmalıdır.

Sıcaklık sürekli izlenir. Isıtma için kırmızı lambalar, kızılötesi ısıtıcılar ve diğer cihazları içerirler.

Vietnam domuz ırkları artık birçok evde popüler. Hayvanlar, kış bakımı için kaprisli ve iddiasız değildir. Domuz bakımı benzerdir. Gebe dişi domuza sıcaklık sağlanır. Küçük domuz yavrularını kışın tutmak için, ılık bir kaleme çok fazla yatak dökülür. Genç hayvanlar demir içeren müstahzarlarla delinir. Yem için yararlı katkı maddeleri balık yağı, kemik unu, tebeşirtir. Vietnam domuzlarına kemirmeleri için kömür verilir, yemliklere kıyılmış saman dökülür. Domuz yavruları, kışın günde üç kez beslenir.

Tavsiye! İyi yem katkı maddesi Vietnam domuzları trikalsiyum fosfat etki eder.

Domuz yavruları kışın soğuk bir kulübede nasıl tutulur

Soğuk bir ahıra sahip olmak, domuzları dışarıda tutmaktan daha iyidir, ancak tesisler hazırlanmalıdır. Teknolojinin kendisine uyum önemlidir. Hangar genellikle domuzlar için soğuk bir kulübedir. Yapı, tentenin en basit sığınak olduğu bir çerçeveden oluşur. Bu domuz tutma teknolojisinin birçok destekçisi ve rakibi var. Bir artı, tasarımın basitliği, yapımının minimum maliyetidir. Olumsuz tarafı yüksek yem tüketimidir. Soğuk bir barakada domuzlar ısınmaları için çok fazla enerji harcarlar ve bunu yüksek kalorili yiyeceklerle doldururlar.

Tente ne kadar iyi gerilirse gerilsin, ısı kaybı çok büyük olacaktır. Kalın bir altlık tabakası, domuzlar için ısıtma görevi görür. Ayda 3-4 kez değiştirilir. Bununla birlikte, domuz beslemesinin artmasıyla organik atık miktarı da artar. Çöp, gübre ile daha hızlı tıkanır, içeride solucanlar ve tehlikeli mikroorganizmalar yetiştirilir. Hayvanlar yemek yediklerinde veya topluca topladıklarında, parazitler vücuda girer. Domuzların bulaşıcı ve fungal hastalıkları ortaya çıkar. Soğuk bir ahırda biyo yatak kullanmayın. Yararlı bakteriler soğukta ölecektir.

Soğuk bir ahır inşa etmek maliyetleri düşürür, ancak domuzlara bakmanın işçilik maliyetini artırır. Dişi domuzlar ve genç hayvanlar hangarlarda tutulamaz, sıcaklığa ihtiyaçları vardır. Ancak teknolojiyi test eden çiftçilere göre soğuk bir ahırda yetiştirilen domuzlar daha sertleşiyor. Hayvanların vücudu tehlikeli hastalıklara direnir.

Domuz yavrularını soğuk bir ahırda sıcak tutmak

Öncelikle soğuk bir ahır içerisinde kışın domuzların rahatlığı cereyanların giderilmesi ile sağlanır. Boşluk bırakmak kabul edilemez. Davlumbaz için doğal havalandırma sağlayın.

Yer tarafında, hayvanlar kışın kalın bir çöp tabakasından ısı alırlar. Devam eden organik madde bozunma süreci, sanitasyon açısından domuzlar için olumsuzdur, ancak avantajları da vardır. Çürütücü mikroorganizmalar benzer şekilde ek ısıtma olan ısı üretirler.

Dişi domuzlar ve genç hayvanlar tutulacaksa soğuk hangarın içine özel evler yerleştirilir. Domuzlar elektrikli ısıtma ile donatılmıştır. Gençlerin beslenmesine yardımcı olmak için evlere çıkarılabilir kafesler takıldı.

Sonuç

Domuz, kışın soğuğa dayanıklı olsa bile rahat bir ortamda tutulmalıdır. Teknolojinin ihlali, zayıf bir artış elde ederek aşırı yem tüketimine yol açacaktır.

Yorumlar (1)
 1. Küçük domuzlar sallanır ve samana sarılır, soğuk bir ahıra alışabilirler mi?

  02/20/2021 02:02
  Natalia
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat