Ülkedeki tuvaleti kendi ellerinizle nasıl temizlersiniz

Bir yazlık evde dış mekan tuvaleti olmadan yapamazsınız. Çöp havuzunun boyutu ne olursa olsun, zamanla dolar ve hoş olmayan bir prosedür için - kanalizasyonun kaldırılması - zamanı gelir. Ülkede henüz dolu olmadığında tuvaleti temizlemek daha kolay. Bununla birlikte, uygulamadan, neredeyse tüm yaz sakinlerinin bu konuyu kritik bir sınıra ertelediği sonucuna varabiliriz. Eksik ve taşan bir fosseptik ile ne yapmalı? Sorunu çözmek için şimdi ele alacağımız birkaç seçenek var.

Dış mekan tuvaletinizi temizleme zamanının gelip gelmediğini nasıl anlarsınız?

Bir yazlık evdeki sokak tuvaleti genellikle bir konut binasından uzağa kurulur ve bunu yalnızca kullanım sırasında hatırlarlar. Mal sahibi, fosseptiklerin doldurulmasıyla nadiren ilgilenir ve sorunu yalnızca kanalizasyon seviyesi üst sınırlara ulaştığında fark eder. Sık sık tuvaleti temizlemenin hoş olmayan bir iş olduğu açıktır, ancak prosedürü geciktirmek yalnızca sorunu karmaşıklaştırır.

Ortalama göstergeleri alırsak, 1.5-2 m hacimli bir sokak tuvaletinin fosseptiği3 temizlik yapılmadan 10 yıla kadar dayanabilir. Ancak çok az insan, az miktarda atığı sezonda bir kez temizlemenin 7-10 yıl sonra büyük miktarları temizlemekten daha kolay olduğunu düşünüyor. Gerçek şu ki, kışın kanalizasyon sertleşir ve sıvı kısmen buharlaşır ve toprağa emilir. Bakteriler, kanalizasyonun işlenmesi için ilkbaharda böyle bir çukura girerse, kök salmayabilirler.

Ülkedeki tuvaletin sadece mekanik olarak temizlenmesi başka bir konu. Bir kanalizasyon kamyonunun hizmetleri pahalıdır ve kanalizasyonun dışarı pompalanması için onu yıllık olarak kiralamak çok kârsızdır. Bu durumda çukurun dolgusuna bakarlar. Tabii ki, üst sınıra ulaşılmasına izin verilemez, ancak atık seviyesi yarıdan fazla olduğunda, dışarı pompalanmaları gerekir.

Tavsiye! Bakteriyel veya kimyasal maddelerle bir dış tuvaleti kendi kendini temizlerken, prosedür yıllık olarak gerçekleştirilir. Mekanik atık bertarafı en iyi şekilde yaz sezonunun sonunda yapılır.

Ülke tuvaletini zamanında temizlemezseniz, olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir:

  • Aşırı kalabalık bir fosseptik, insan sağlığına tehdit oluşturan birçok zararlı bakteriye ev sahipliği yapar. Yazlıklarda toprağı kirletirler ve bahçe dikimlerini olumsuz etkilerler.
  • Büyük miktarda kanalizasyonun durgunluğuna zehirli gazların oluşumu eşlik eder. Hoş olmayan bir koku, kulübenin topraklarına yayılır. Büyük miktarda gaz birikmesi, insanlar ve evcil hayvanlar için zehirlenmeye neden olabilir.
  • Bir dış mekan tuvaletinin temizlenmesini geciktirmek, zararlı gazların konsantrasyonunun artmasına neden olur ve etkili yollarla bile bunlardan kurtulma olasılığı sıfıra indirilir.

Böylece, ülke tuvaletlerini temizleme ihtiyacını anladık, şimdi bunun hangi yollarla yapılabileceğini öğreneceğiz.

Dört ana temizleme yöntemi

Bir sokak tuvaleti temizlemenin birçok popüler yolu vardır, ancak bunlar üzerinde durmayacağız, ancak zaman içinde test edilmiş seçenekleri göz önünde bulunduracağız:

  • Dış mekan tuvaleti temizlemenin en güvenilir yolu bir sifon çağırmaktır.... Bu hizmet, biyolojik ve kimyasal müstahzarlar büyük miktarda atıkla baş edemediğinde, fosseptik taşması durumunda etkilidir. Makine, tüm pis suları tanka pompalamak için bir vakum pompası kullanır.Kesme mekanizmasıyla donatılmış üniteler, kazara fosseptik içine düşen katı fraksiyonları ve nesneleri bile öğütme yeteneğine sahiptir. Atıkların pompalanması sürecine hoş olmayan bir koku eşlik eder, ancak kanalizasyon makinesi hızlı bir şekilde büyük hacimlerle baş eder.
  • Dış mekandaki bir tuvaleti sadece aşırı durumlarda kimyasallarla temizlemeniz tavsiye edilir.... Etkilidirler ve biyolojik maddelerdeki bakteriler çalışmadığında kışın bile çalışırlar. Ancak çoğu kimyasal çevre için tehdit oluşturmaktadır. Ek olarak, kullanıldıktan sonra katı safsızlıklar sıvılaşır ve yine de bir yere konmaları gerekir. Bahçeye dökemezsiniz, bu tür atıklar kompost için zararlıdır, bu yüzden tekrar bir kanalizasyon kamyonu kiralamak zorunda kalacaksınız. Kimyasallardan nitrat oksidanların en güvenli olduğu kabul edilir.
  • Biyolojikler bir sokak tuvaletinde atıkların geri dönüştürülmesine yardımcı olan yararlı bir bakteri kompleksi içerir. Uygulandıktan sonra, kanalizasyon güvenli çamur ve sıvıya bölünür. Geri dönüştürülmüş atık, gübre yerine kullanılabilir veya yazlık kulübede belirlenen bir yere dökülebilir. Bakteri kullanmanın dezavantajı, düşük sıcaklıklardan ve agresif ortamlardan korkmalarıdır. Asitler, alkali, klor veya hava sıcaklığı negatif bir seviyeye düşerse, bakteri çukurda ölür.
  • En yaygın yol kabul edilir kendin yap tuvaletin mekanik temizliği... Bu prosedür, dış mekan tuvaleti atığının kovalar ve diğer cihazlarla toplanmasını içerdiğinden çok tatsızdır. Bu iş en iyi şekilde yıllık olarak yapılır, çünkü büyük hacimlerin manuel olarak taşınması zordur. Kanalizasyon çok sıvı ise talaş veya turba ile karıştırılır.

Her mal sahibi, kendi sahasındaki dış tuvaleti nasıl temizleyeceğini ayrı ayrı seçer. Ve şimdi birkaç atık bertaraf yöntemini kısaca ele almaya çalışacağız.

Biyoloji nasıl çalışır?

Bugün piyasada tuvaleti temizlemek için birçok biyolojik madde var. Granül, toz, tablet ve sıvı kıvamında gelirler. Biyolojik ürünlerin bileşimi aerobik veya anaerobik bakteri ve eksipiyanları içerir. Bir tür bakteri yalnızca sıvı içinde, diğeri ise kalın bir kütle içinde çalışabilir. Ayrıca oksijensiz yaşayamayan mikroorganizmalar da vardır. Biyolojik bir ürün alırken hemen bu nüansa dikkat etmeli ve talimatları okumalısınız. Çoğu zaman, bir preparat, atığın verimli bir şekilde işlenmesini mümkün kılan bir farklı bakteri kompleksi içerir.

Her biyolojik ürünü kullanma yöntemi talimatlarda açıklanmıştır. Genellikle kuru maddeler ılık suyla seyreltilir ve yarım saatlik infüzyondan sonra tuvalete dökülür. Sıvılar, zaten uyanmış olan bakterileri içerir. Önceden suyla seyreltilmeden şişeden doğrudan foseptik içine dökülürler. Mikroorganizmalar tuvalet kağıdını bile geri dönüştürebilir. Daha sonra atık gübre yerine kullanılır.

Dikkat! Biyolojik bir ürün tanıtıldıktan sonra, klor, çamaşır tozu, asitler, alkali ve herhangi bir fenol bileşiği karışımı içeren suyu bir dış tuvalete boşaltmak imkansızdır.

Taşma Çukur Temizleme Sıvısı

Biyolojikler, özellikle yoğun bir şekilde alüvyonluysa, aşırı kalabalık bir fosseptik ile baş edemezler. Ülkedeki tuvaleti temizlemek için özel bir takviyeli sıvı kullanabilirsiniz. İlaç, sıradan bakterilerden birkaç kat daha güçlüdür, ancak üretici, çevre ve insanlar için güvenli olduğunu garanti eder.

Önemli! İlaç kaplarda satılmaktadır. Çoğu zaman, bir şişe bir dış tuvaleti temizlemek için tasarlanmıştır.

Sıvıyı kullanma şekli talimatlarda gösterilmiştir. İşlem genellikle akşam geç saatlerde yapılır. Sıvı çalkalanır, bir fosseptik içine dökülür ve kapatılır. Gün içinde dış mekan tuvaleti kullanamayacağınız unutulmamalıdır. Safsızlıklar işlendiğinde, çukurdan çıkarılması gerekecektir.

Atık imha makinesi - temizlemenin güvenilir bir yolu

Bir kanalizasyon kamyonunun hizmetlerini kullanmak için uygun şirketi bulmanız gerekir. Bu genellikle yardımcı programlar tarafından yapılır. Dış mekan tuvaleti temizliğinin sadece pompalama yardımı ile yapılması gerekiyorsa, yazlık kulübeye kurulmadan önce bile uygun bir yer belirlenir. Fosseptik'e araca ücretsiz erişim organize edilmelidir. Suyun mevcudiyetine dikkat etmek önemlidir. Vakum pompası çok kalın atıkları çekmeyeceğinden sıvılaştırılması gerekecektir.

Bir fosseptik düzenlerken, geniş bir boyuna dikkat etmeniz gerekir. Bu kapaktan hortum takılacak ve atığı sıvılaştırmak için su dökülecektir. Sahibinin kendisi bu prosedüre katılmak zorunda olmayacaktır. İşçiler her şeyi kendi başlarına yapacaklar; geriye kalan tek şey hizmet için ödeme yapmak.

DIY mekanik temizlik

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri mümkün olmadığında, son derece rahatsız edici önlemlere başvurmaya devam eder - sokak tuvaletini manuel olarak temizlemek. İşi yapmak için kişisel koruyucu ekipman satın almanız önerilir: lastik eldiven, solunum cihazı veya gazlı bez. Deliğe kısmen dalmanız gerekiyorsa, kauçuk bir kimyasal koruyucu giysiye veya en azından yüksek lastik çizmelere sahip olmak iyidir. Aletten, kepçe için birkaç kova, bir ip veya bir direğe ihtiyacınız olacak.

Manuel temizleme teknolojisi basittir. Kova bir ipe veya uzun bir direğe bağlanır, kanalizasyona daldırılır, yüzeye çekilir ve serbest bir kovaya dökülür. Ayrıca atık belirlenen yere çıkarılır ve prosedür devam eder. Bahçenin sonundaki kanalizasyonun bertarafı için derin bir çukur kazabilirsiniz. Dolu olduğunda atıklar toprakla örtülür ve çürümeye bırakılır. Kimsenin sıvı kütleye düşmemesi için burası çitle çevrilmelidir.

Videoda, bir fosseptik temizleme örneği:

Sonuç

Tuvaletin temizlenmesi için aşağıdaki yöntemlerin her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Kombinasyon halinde veya ayrı ayrı kullanılabilirler. Her şey, fosseptik durumunun bireysel olarak değerlendirilen durumuna bağlıdır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat