Bahçedeki tel kurdu: nasıl başa çıkılır

Tel kurdu kök bitkilerine zarar verir ve bitkilerin öğütülmüş kısmını yer. Bahçedeki tel kurtlarından nasıl kurtulacağına dair çeşitli yöntemler vardır.

Wireworms nasıl zarar verir?

Tel kurdu bahçede, klik böceğinin çıktığı 10 ila 40 mm uzunluğunda sarı-kahverengi bir larva olarak bulunur. Larva durumunda, bu böcek bitkilerin tohumlarını, köklerini ve karasal kısımlarını tercih eder. Faaliyetinin bir sonucu olarak, mahsulün% 70'ine kadar yok edilebilir.

Kadar haşere yerde yaşıyor, sonbaharda patates ve havuçta çok sayıda pasajın varlığıyla ortaya çıkıyor. Tel kurdu, 3-4 yılını larva halinde geçirdiği 5 yıl canlılığını korur.

Önemli! Haşere en çok kuru havalarda aktiftir.

Yağmurlu yaz aylarında, bahçedeki tel kurtunun verdiği zarar azalır. Çoğu zaman, geç patates çeşitleri haşereden muzdariptir. Kökler yazın ilk yarısında olgunlaşırsa, toprak henüz yeterince kuru olmadığında, böceğin ciddi hasara neden olacak zamanı yoktur.

İlk yıl, tel kurdu yeraltında yaşar ve ekim alanlarına ciddi zarar vermez. Böcek, gelişiminin ikinci ve üçüncü yıllarında kök mahsullere en büyük zararı verir.

Kontrol yöntemleri

Bir bahçedeki tel kurtlarından nasıl kurtulacağına dair ana yöntem, tarım tekniklerine bağlı kalmaktır. Zamanında eleme ile yabani otlar, yatakları kazmak ve ekin rotasyonunu gözlemlemek, bir haşerenin ortaya çıkma olasılığı en aza indirilir.

Tarım tekniklerine uygunluk

Uygun bakım, bitkilerin tel solucanlarının yayılmasına karşı korunmasına yardımcı olur. Bu, belirli bir dizi önlemi içerir:

 • Ürün rotasyonu kurallarına uygunluk. Daha önce baklagil ve tahıl, salatalık, balkabağı, pancar ve çeşitli yeşilliklerin yetiştirildiği yataklara patates ekilmesi tavsiye edilir. Havuç, lahana, domates, soğan, salatalıktan sonra ekilir.
 • Sonbaharda bahçenin derin kazılması. Wireworm larvaları kış için toprağa girerler. Yatakları kazarak böcekler yüzeye çıkar. Prosedürü don başlangıcından önce uygularsanız, sonuç olarak zararlıların% 90'ına kadar ölür.

Kazma sırasında böcek larvaları elimine edilir. Deneyimli bahçıvanlar, böcekler için yiyecek haline gelen yabani otları temizleyerek yatakları kazarlar. Wireworms, söğüt otu ve buğday çiminin rizomlarına çekilir.

 • Yeşil gübre dikimi. Siderata, böcekleri uzaklaştırabilen ve toprağı faydalı maddelerle doyurabilen bitkilerdir. Yanları hasattan sonra sonbaharın sonlarında veya ana mahsulleri ekmeden önce ilkbaharın başlarında dikebilirsiniz.

Wireworms, aşağıdaki bitkilerin ekilmesiyle ortadan kaldırılır:

 • Hardal - tüm hava koşullarında hızlı büyüme ile karakterize edilen yeşil gübre. Bitki verimli topraklarda daha iyi büyür ve donma sıcaklıklarında bile filizlenir.
 • Acı bakla - zayıf topraklarda kullanılan bir bitki. Yetiştirilmesi kumlu ve killi toprağın yapısını iyileştirir. Acı bakla, dünyayı azot ve fosforla doyurur, hızla ayrışır ve zararlılar için elverişsiz koşullar yaratır.
 • Faselya - kökleri toprağı gevşeten ve geçirgenliğini artıran yıllık bir bitki. Phacelia her tür toprakta büyür ve büyüme süreci dona kadar devam eder.
 • Yonca - tuzlu ve asidik topraklar hariç, herhangi bir toprağa ekilen yeşil gübre. Sürekli nem uygulaması, fidelerin ortaya çıkmasını teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Çiçek açarken yoncayı çıkarın ve kompost olarak kullanın.

Kimyasallar

Dacha koşullarında wireworm ile mücadele etmek için, özellikle bu amaçlar için geliştirilmiş özel müstahzarlar kullanılır.

Önemli! Kimyasallarla çalışırken, önlemler ve belirtilen dozajlara uyulur.

Wireworm'un nasıl yenileceği sorununu çözebilecek en etkili çözümler şunlardır:

 • Bazudin... İlaç, küçük granüllerden oluşan bir toz şeklindedir. 30 g madde içeren bir torba 20 sq. m inişler. Bazudin'in felç etkisi vardır ve ölümlerinin nedeni olur. Bir wireworm ile başa çıkma prosedürü talimatlara uygun olmalıdır. İlaç, patates ekmeden önce her kuyuya kuru olarak uygulanır. Kum veya talaş ile önceden karıştırılabilir. Bazudin'in tüketimi 10 patates kovanı başına 10 gr. Madde toprak yüzeyine serpilerek 20 cm derinliğe kadar gömülebilir.Bu yöntem en etkili olanıdır, ancak ilacın büyük miktarda tüketilmesini gerektirir.
 • Provotox... Tel kurdu nasıl yok edileceğinin yolları arasında Provotox ilacı öne çıkıyor. Bu zararlıyla mücadele etmek için bilinçli olarak kullanılır. Maddenin granülleri, patates ve diğer mahsuller ekilmeden önce oluklara serpilir. Provotox diğer kimyasallarla birlikte kullanılmamaktadır. İlacın tüketimi 10 metrekare başına 40 g'dır. m. Provotox yerde birikmez, hayvanlar ve insanlar için güvenlidir. Aracın solucanların hayati aktivitesi üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. İlacın düzenli kullanımı, sonsuza dek tel kurtlarından kurtulmanıza izin verir.
 • Zemlin... İlaç çok çeşitli etkilere sahiptir ve bahçedeki tel kurdu ile ayı, lahana sineği ve diğer zararlılarla savaşmak için kullanılır.Zemlin, 30 g madde içeren bir ambalajda mevcuttur. Bir paket 20 metrekareyi işlemek için yeterlidir. m yatak. İlaç, ilkbaharda tohum ve yumru ekerken kullanılır. Sonbaharda, zararlıların yayılmasını önlemek için getirilir.
 • Metarizin... Bu tel kurdu ilacı, bir böcek tarafından yutulduğunda toksik etkisi olan bir mantar sporudur. Sonuç olarak, haşerenin tüm organlarının aktivitesi etkisiz hale getirilir ve bu da ölümüne neden olur. Metarizin sıvı halde gelir ve sulama solüsyonuna eklenir. Wireworm ile bir çözümle savaşıyoruz. 10 litre su için 0,5 litre ilaç gerekir. Çözelti tüketimi her 10 metrekare için 200 ml'dir. m inişler.

Mineraller

Bitkileri beslemek ve tel kurtları için kabul edilemez koşullar yaratmak için mineral bileşenler kullanılır.

Aşağıdaki maddeler, kimyasallar kullanmadan tel kurtlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir:

 • Amonyum sülfatın gübre olarak uygulanması. Madde tüketimi metrekare başına 25 gramdır. Amonyum sülfat ekimden önce ilkbaharda uygulanır, ardından mevsimde birkaç kez beslenmeye esas olarak kullanılır.
 • Dikimleri tel kurtlarından korumak için, sahada toprağa girdikten hemen sonra hareket etmeye başlayan amonyum nitrat kullanılır. Bu gübre don durumunda bile özelliğini kaybetmez. Amonyum nitrat doğrudan toprağa granül şeklinde verilir veya bunun temelinde bir çözelti hazırlanır. Maddenin tüketimi metrekare başına 25 gr'dır. m.
 • Potasyum permanganat çözeltisi ile sulama. Ülkeye patates ekmeden önce, toprak bir potasyum permanganat çözeltisi ile sulanır. Maddenin tüketimi kova su başına 5 gr'dır. Her bir kovanın altına 0,5 litre çözelti uygulanır.
 • Azaltmak asitlik toprak. Tebeşir veya kül asitlik göstergelerini değiştirmeye yardımcı olacaktır. Bu bileşenlerin içeriği 1 metrekare başına 1 kg'ı geçmemelidir. m 3 yılda bir toprağa kireç eklenebilir.

Tuzaklar yaratmak

Tuzaklar yardımıyla tel kurtlarından kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak için, küçük patates veya havuç parçaları bir tel üzerine dizilir. Daha sonra tel kurdu yemleri toprağa 10 cm'den fazla olmayan bir derinliğe yerleştirilir ve aralarında 10 cm'ye kadar bırakılır.

Önemli! Tuzaklar, toprak hala ıslak iken, ana mahsul ekilmeden önce ilkbaharda kullanılır.

Yemi tel kurduyla birlikte 3 gün sonra çıkarabilirsiniz. Sebzeler genellikle bir kavanoz veya plastik kap içerisine yerleştirilir ve bunlar boyuna kadar toprağa gömülür ve üzeri kapatılır. Birkaç gün sonra, tuzağı alıp tel kurdu yok etmeniz gerekiyor.

Haşere, filizlenmiş tahıl tohumlarından da etkilenir. Patates sıraları arasına ekilirler. Bitkiler filizlendiğinde, böceklerin kendileri gibi onlar da çıkarılır.

Sonbaharda, mahsulü hasat ettiğinizde, yere yığınlar bırakabilirsiniz. Bol bitki örtüsü tel kurtlarını çeker. Birkaç gün sonra bitkiler haşereyle birlikte hasat edilir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları pahasına wireworm'u geri çekebilirsiniz:

 • Isırgan otu infüzyonunun hazırlanması. 0,5 kg kırılmış bitkiye su dökülür. 12 saat sonra, tel kurtlarıyla savaşmanın etkili bir yolu elde edilir.
 • Isırgan yerine, kova su başına yeterli 0,2 kg olan karahindiba kullanabilirsiniz. İnfüzyon yarım gün bırakılır, ardından sulama için kullanılır.
 • Celandine böcekleri kovma özelliğine sahiptir. Geleneksel olarak, bir tel kurdu ve diğer zararlı böcekler ona dayanan bir çare ile zehirlendi. İnfüzyonu hazırlamak için 0.1 kg ezilmiş bitki gereklidir. Ajan, maksimum konsantrasyon elde etmek için üç gün bırakılır.
 • Giriş soğan derileri toprak. İlkbaharda mahsul ekerken soğan kabuğu kullanılır. Bitkilerin gelişmesine katkı sağlayan vitamin ve mineraller içerir. Temel olarak, toprağı tel kurtundan sulamak için bir çözüm de hazırlanır.
 • Yumurta kabuğu kullanmak. Bahçede, maksimum miktarda faydalı madde içeren çiğ yumurtalardan bir kabuk kullanılır. Bu ürün toprağı kalsiyum, fosfor ve potasyum ile doyurur. Toprağın asitliğini azaltma kabiliyeti nedeniyle yumurta kabukları, tel kurtlarıyla baş etme yöntemlerinden biridir.

Sonuç

Wireworm kontrolü, bir dizi yöntemin kullanılmasını içerir. Birçok bahçıvan yabancı otlardan kurtulduğumda sitedeki zararlıların sayısının azalacağını biliyor. Uygun ürün rotasyonu ve yataklara özen gösterilmesi ile böcek sayısı önemli ölçüde azalır. Mineral maddeler, kimyasallar ve halk ilaçları tel kurtlarına karşı daha az etkili değildir.

Yorumlar (1)
 1. İkinci yıldır "Lider" dikiyoruz. Patateslerin rengini gözlemlemiyoruz, ancak yumrular veriyor. Belki bir şey eksik? Belki çiçek açsaydı daha fazla hasat olurdu?

  09:09 tarihinde 09/11/2019
  Natalia
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat