Yabani otların büyümemesi için hangi otları ekecek

Yazlık kır evinde bütün mevsim sonsuzdur karşı savaşmak yabani otlar... Gösterişsizliklerinden dolayı her koşula uyum sağlarlar, hayatta kalırlar ve fakir topraklarda bile hızla çoğalırlar. Yabancı otlardan kurtulmanın birçok yolu vardır. Bunlar arasında, yabancı otların büyümesini engelleyen ve aynı zamanda toprak verimliliğini artıran mahsullerin ekimini özel ilgi hak ediyor. Yabani otların büyümemesi için bir bahçenin nasıl ekileceği sorusunun harika bir cevabı var - yeşil gübre veya yeşil gübre bitkileriyle.

Yeşil gübreler yeterli yeşil kütle kazandıktan sonra, gübre veya malç üzerine biçilir. Toprağı kazmaya gerek yok - kökler yavaş yavaş çürür, onu gübreler. Yeşil gübrenin çoğu hafif asidik ve nötr toprakları tercih eder. Özelliklerini dikkate alarak bir sitenin ne ekeceğini seçmeniz gerekir.

Tarafların faydaları

Siderata, mevcudiyetleri ve kullanışlı özellikleri nedeniyle bahçıvanlar arasında giderek yaygınlaşmaktadır. Avantajları ortada:

 • toprağı mikro elementlerle zenginleştirdikleri için mineral gübrelerin kullanımını neredeyse tamamen ortadan kaldırmayı mümkün kılarlar;
 • gübre ile asitleştirildikten sonra toprağı eski haline getirin;
 • gevşetmek, yapısını iyileştirmek;
 • toprak mikroflorasını aktive edin;
 • bitki sağlığı etkisine sahip olarak tehlikeli patojenleri engellerler;
 • yabani otların büyümesini bastırır.

Baklagiller

En iddiasız baklagillerdir. Bu, 18 bine kadar tür dahil olmak üzere en yaygın kültürdür. Bunların arasında ılıman iklimlerde iyi yetişen otsu bitkiler - yıllıklar ve çok yıllıklar vardır. Tropik bölgelerde çalılar ve ağaçlar yaygındır. Bezelye, fasulye, mercimek ve diğerleri Rusya için tipiktir. Hafif donlara dayanabilirler ve üç derecelik ısıda ortaya çıkmaya başlayabilirler, bu da neredeyse her iklim bölgesinde kullanılmalarına izin verir. Yenilebilir fasulyeye ek olarak, çok sayıda yem fasulyesi türü kullanılır - yonca, yonca ve süs - tatlı bezelye, akasya.

Fasulye erken ilkbaharda ekilebilir ve sonbaharda neredeyse ilk gece donuna kadar yeşil kütle üretirler. Kök sistemi üzerinde bulunan nitrojen bağlayıcı bakteriler sayesinde onlardan sonraki toprak, bitkilerin erişebileceği şekilde azotla zenginleştirilir. Baklagiller de ağaçlar için iyidir. Toprağın derinliklerine inen bitkilerin kökleri onlar için bir azot kaynağı olacaktır.

Önemli! Uzmanlara göre, baklagillerle ekilen ve bir alan kazılan mevsimde üç kez gübre ile gübrelenmiş toprağa eşdeğer olacak.

Bakla

Bataklık veya killi topraklarda yem fasulyesi ekilmesi tavsiye edilir. Özellikleri nedeniyle mükemmel yanlardır:

 • bitkiler, toprağı iki metre derinliğe kadar boşaltabilen ve yapılandırabilen iyi gelişmiş bir kök sistemine sahiptir;
 • toprağın pH'ını normalleştirerek asitliğini azaltır;
 • fosfor bileşiklerini bitkiler için erişilebilir bir forma dönüştürmek;
 • soğuğa dayanıklıdırlar ve eksi sekiz dereceye kadar donlardan korkmazlar;
 • fasulye ayrıca mineral bakımından da zengindir.

Donnik

Toprağın derinliklerine inen güçlü köklere sahip büyük bir yeşil gübre bitkisidir. Don ve kuraklığı iyi tolere eder, tuzlu bataklıkların toprak yapısını iyileştirir. Tel kurtları ve diğer zararlılarla savaşmak için kullanılabilir. Melilot genellikle yaz sonunda ekilir ve kışa bırakılır, ilkbaharda yeşil kütle tekrar büyür ve çiçeklenmeden önce kesilir.

Korunga

Çok yıllık bal bitkisi korunga, eşsiz yeşil gübre özellikleriyle öne çıkıyor:

 • taşlı topraklarda bile çimlenebilir;
 • 10 metreye kadar güçlü ve uzun kökler sayesinde toprağı mükemmel şekilde drene eder ve yüzeye yakın derin tabakalardan besinleri taşır;
 • bitki kuraklığa ve dona dayanıklıdır.

 

Önemli! Korunga gelecek yıl yeşermeye başlar ve yedi yıl boyunca yeşil gübre sağlar.

Ailenin diğer üyeleri

 1. Bezelye, yeşil gübre baklagillerinin tüm özelliklerine sahiptir. Hızlı büyür, yabancı otların çoğalmasına izin vermez. Bitki nötr toprağı tercih eder, nemi sever. Bezelye genellikle yaz sonunda ekilir ve sonbahara kadar yeterli yeşil kütle kazanır.
 2. Erken ilkbaharda, hızlı bir şekilde yeşil kütle kazanan, yabani otları engelleyen ve toprağı yapılandıran yıllık bir baklagil yeşil gübre bitkisi olan fiğ ile domates yatakları ekmek yararlıdır. Fiğ, domates fidesi ekiminden 10-14 gün önce kesilir.
 3. Acıbaklalar terk edilmiş alanlara ekilebilir. Siderat, her toprakta iyi büyür, doğurganlıklarını gözle görülür şekilde artırır ve bahçe çilekleri için en iyi öncül olarak kabul edilir.
 4. Yonca, besin açısından zengin, yeşil kütle ile toprak verimliliğini artıran mükemmel bir çok yıllık yeşil gübredir. Bitki nemli, ancak bataklık, nötr toprakları sever. Tomurcuk oluşumu döneminde biçilir.
 5. Seradella, bir sezonda iki ürün yeşil kütle üretebilir. Bu nem seven yıllık bitki, sulanırsa fakir topraklarda da büyüyebilir. Dona kolayca tahammül eder.

Turpgillerden

Bu aileden gelen bitkiler iddiasızlıkları ve canlılıkları ile ayırt edilirler ve kök salgıları birçok zararlıyı korkutur ve geç yanıklık patojenlerini engeller.

Hardal beyazı

Turpgil ailesinin yıllık bir otu - beyaz hardal dona karşı oldukça dayanıklıdır, Mart ayında ülkenin orta bölgesine ekilebilir. Bir siderat olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • yabani otların büyümesini baskılar - kahkaha karşı etkili bir çare;
 • topraktaki demiri bağlar, böylece bitkileri geç yanıklıktan korur;
 • bezelye güvesi, sümüklü böcek gibi zararlılara baskı yapar;
 • ortaya çıkan yeşil kütle bitkiler için faydalı humusa dönüşür;
 • hardal, üç metre uzunluğa kadar kökler verir, toprağı gevşetir ve boşaltır;
 • içinde azot tutar;
 • ilk kardan sonra, gövdeler ve yapraklar kendi başlarına yere düşer, malç oluşturur ve dondan korur;
 • hardaldan sonra domates, salatalık, patates ve fasulye ekmeniz iyidir ve yanında üzümler rahattır;
 • harika bir bal bitkisi olarak arıları bahçeye çeker.
Uyarı! Hardalın, ilgili turpgillerden bitkilerle aynı zararlılara sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, bu tür mahsulleri ondan sonra ekmemelisiniz.

İlgili bitkiler

 1. Tecavüz Hafif donlara dayanıklılığı ve hızlı bir yeşil kütle setiyle karakterizedir - bir ayda 30 cm'ye kadar büyüyebilir.Uzun köklerin yardımıyla topraktan fosfor ve kükürt mineral bileşiklerini çıkarır ve onları bir bahçe bitkileri için mevcut form.
 2. Yağlı turp - Bu ailenin en iddiasız bitkisi ve kuraklık veya dondan korkmayan harika bir yeşil gübre. Güçlü kök sistemi sayesinde çok çeşitli yetiştirme koşullarına mükemmel uyum sağlar. Buğday çimi üzerinde baskılayıcı etki. Geç ekimlerle bile, önemli miktarda yeşil kütle kazanmayı başarır.
 3. Rutea - bir yaşındaki nemi seven yeşil gübre. Eylül ayında bile, bol sulama ile dikilmiş olsa bile, hızla yeşil kütle kazanır.

Hububat

Tahıllar mükemmel yeşil gübredir. Yabani otları etkin bir şekilde temizler ve alanı gübrelerler.

Yulaf

İyi büyüyen yeşil bir gübre bitkisi asidik topraklarve köklerinin kök çürümesine karşı bitki sağlığı etkisi vardır.Tahıl genellikle ilkbaharda, donlar çekildiğinde ekilir ve yeşil kütle çiçeklenmeden önce hasat edilir. Yeşil filizleri vücuda çok faydalıdır. Yulaf, bitkilerin kullanabileceği şekilde toprağı potasyumla zenginleştirir, böylece domates, biber ve patlıcan ondan sonra kendini iyi hisseder.

Çavdar

Dona dayanıklılığından dolayı çavdar daha çok kış mahsulü olarak kullanılır, Ağustos sonunda veya Eylül ayında ekilir. Hem yabani otları hem de patojenik mikroflorayı etkili bir şekilde bastırır. Çavdarın diğer mahsuller üzerinde iç karartıcı bir etkisi vardır, bu nedenle yanına bahçe bitkileri dikmemelisiniz. Genellikle yeşil kütle ilkbaharın sonunda kesilir. sebze dikmek... Sulak alanlara çim dikmek onları kurutmak için iyidir.

Arpa

Yeşil gübrenin tüm olumlu özelliklerine sahip olan arpa, kuraklığa dayanıklı olup, kurak bölgelerde kullanılmasına imkan verir. -5 dereceye kadar dona dayanabilir ve hızla yeşil kütle büyür. Bu nedenle arpa erken ilkbaharda ekilebilir ve bir buçuk ay sonra biçilebilir.

Karabuğday

Karabuğday mükemmel yeşil gübre özelliklerine sahiptir:

 • yeşil kütle ile aynı anda çok hızlı büyür, bir buçuk metreye kadar uzun kökler büyür;
 • karabuğday kuraklığa dayanıklıdır ve komşu bitkilerden su almaz;
 • herhangi bir toprağa iyi adapte olmuştur ve içlerinde diğer mahsullerin büyümesini engelleyen kimyasal bileşikler bırakmaz;
 • toprağı fosfor ve potasyumla zenginleştirir;
 • buğday çimi gibi çok yıllık yabancı otlara karşı etkilidir.

Karabuğday, kış mahsulü olarak kullanılabilir. Genellikle bahçelerdeki ağaçların etrafına ağaç gövdesi dikmek için kullanılır. İlkbaharda, toprak yeterince ısındığında ekmeniz gerekir. Yeşil karabuğday kütlesi çiçeklenmeden önce biçilir.

Faselya

Phacelia, yeşil gübre özelliklerinde evrenseldir:

 • oldukça düşük sıcaklıklara dayanabilir - eksi dokuz dereceye kadar;
 • kayalık topraklarda bile büyür, hızla yeşil kütle kazanır;
 • kuraklıktan korkmaz;
 • onunla bir siteyi hemen hemen her zaman ekebilirsiniz - yazın, sonbaharda veya ilkbaharda;
 • bitkinin nematod ve çeşitli patojenler üzerinde bitki sağlığı etkisi vardır;
 • ekildikten sonra hemen hemen tüm ürünler iyi büyür;
 • baklagillerin varlığında karşılıklı eylemleri artar.

solmayan çiçek

Erken sebze mahsullerinden sonra serbest kalan yatakları bu termofilik bitki ile dikmek daha iyidir ve yeşil kütleyi çiçeklenmeden veya sonbahar donlarından önce biçebilirsiniz. Gösterişsizdir, hem tuzlu hem de asitli topraklarda kök salar ve kuraklıktan korkmaz. Amarant, iki metrelik uzun kökleri sayesinde toprağın yapısını iyileştirir ve verimini artırır. Bitki hastalıklara dayanıklıdır ve bitki sağlığı özelliklerine sahiptir.

Calendula

Domateslerin yanı sıra patlıcan ve patateslerle ortak ekimler için yeri doldurulamaz bir yeşil gübre nergisdir. Toprak üzerinde iyileştirici etkisi olan şifalı bitkilere aittir. Ağustos ayı sonunda ekilir ve ortaya çıkan yeşil kütle sonbaharda biçilir.

Önemli! Calendula, Colorado patates böceği ile savaşmak için kullanılabilir.

Sonuç

Tüm bitkilerin yeşil gübre özelliği yoktur, ancak listeleri 400 adede kadar isim içerir. Bu mahsuller tüm yaz araziye, alternatif serbest alanlar şeklinde ekilebilir ve kesilen çimen kompostlama için kullanılabilir. Siderates başarıyla kimyanın yerini alıyor ve bugün bahçıvanlar ve bahçıvanlar bu eşsiz bitkileri giderek daha fazla kullanıyor.

Yorumlar (1)
 1. Şu andan itibaren uyuyamaman için. Teşekkür ederim

  12:08 tarihinde 08/05/2019
  Irina
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat