Sonbaharda bir serada siderates ekimi

Siderata Toprak üzerinde olumlu etkisi olan ve onu besleyen yeşil bir bitki türüdür. Düzgün ekilip bakıldığında, toprağı normal organik maddeden daha iyi besleyebilirler. Dahası, bu tür bitkiler güvenlidir. Bu, özellikle zamanla kendi kapalı mikro ikliminin yaratıldığı ve ek besleme olmadan toprağın hızla zayıfladığı bir sera için önemlidir. Sonbaharda sera bitkileri, toprağı besin maddeleriyle zenginleştirmek için mükemmel bir çözümdür.

Bir serada kenarları ekmek mümkün mü

Sera serası ekimi bir zorunluluktur. Zamanla, optimum toprak bakımı ile bile, serada kendi negatif mikroflorasına sahip mineralize bir toprak oluşur. Bu, verimi önemli ölçüde azaltır. Seradaki toprağı değiştirmek zahmetlidir ve her zaman tavsiye edilmez. Bu nedenle uzmanlar, sera koşullarında toprağın iyileştirilmesi için sonbaharda biyolojik gübre ekilmesini önermektedir.

Bir seraya sera bitkileri ekmenin faydaları

Yeşilleri organik gübrelere göre kullanmanın, özellikle gübre kullanmanın birkaç ana avantajı vardır:

 1. Ekonomik. Organik gübrelerden aynı sonucu almak için çok fazla gübreye ihtiyacınız olduğu için çok para harcamanız gerekecek.
 2. Getirme riski yok yabani otlargübre veya humus uygularken olduğu gibi.
 3. Bu tür bitkiler birçok zararlıyla başarılı bir şekilde savaşır.
 4. Yeşil gübreler çoğu hastalıkla başarılı bir şekilde savaşır.
 5. Bitkiler kök sistemleri ile toprağı gevşeterek oksijen tedariğini olumlu yönde etkiler.

Bu, sera toprağınızı yenilemenin ve verimi artırmanın çok daha ucuz ve daha güvenli bir yoludur. Kıştan önce bir serada yan bitkilerin ekilmesi, ilkbaharda fidelerin güneşin ilk bahar ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmasına yardımcı olacaktır.

Bir serada sonbaharda ne zaman yeşil gübre ekilir?

Sonbaharda biyolojik gübre ekimi için çok soğuk olmayan bir dönem seçilir. Bunun ana hasattan sonra Eylül ayında yapılması tavsiye edilir. Ekimin ikinci aşaması kıştan hemen önce, Kasım ayında.

Eylül ayında ekilen yeşil gübrelerin dondan önce yükselme zamanı olacak ve daha sonra bahara kadar bırakılıp biçilmeyecekler. Kasım ayında ekilen dikimler ise ilkbaharda ortaya çıkacaktır. Bu durumda çiçek açmadan önce biçilmeli ve böylece toprakta muhafaza edilmelidir. Bu, ülkede erken domates ve salatalık çeşitleri yetiştirenler için mükemmel bir yöntemdir. Siderata'yı sonbaharda bir serada iki kez ekmek yararlıdır: Eylül ve Kasım aylarında. Bu, verimi koruyacak ve toprağı dezenfekte edecektir. Ama bunlar farklı bitkiler olmalı.

Sonbaharda bir seraya hangi sera ekilecek

400'den fazla bitki türü siderata görevi görebilir. Sonbaharda seraya ne tür gübre ekileceği, ekimin zamanlamasına ve daha sonra serada yetiştirilecek mahsulün yanı sıra istenen etkiye bağlıdır. Toprağı azotla zenginleştirmek için baklagiller dikmek gerekir:

 • fiğ;
 • bezelye;
 • yonca;
 • Fasulyeler;
 • Fasulyeler;
 • mercimek;
 • tatlı yonca.

Kıştan önce ekmeye karar verirlerse, fiğ, çavdar, yulaf veya kolza tohumu gibi soğuğa dayanıklı mahsullerin alınması tavsiye edilir.

Hardal, seradaki toprağı zararlılardan ve yabani otlardan mükemmel bir şekilde koruyacaktır. Yulaf, toprağı potasyum ve fosforla zenginleştirecektir. Siderata'yı sonbaharda bir seraya dikmek, mahsulleri zararlılardan ve hastalıklardan korumanın yanı sıra toprağı beslemenin ucuz ve güvenli bir yoludur.

Phacelia, tüm durumlar için evrensel bir yeşil gübre olarak kabul edilir.Bu yeşil gübre seçeneği ne soğuktan ne de kuraklıktan korkmaz. Bitki aynı zamanda dekoratif bir görünüme sahiptir, mantarı korkutur, nematod ve yaprak bitlerine karşı savaşır.

Domates, biber ve patlıcan için

Her ürün belirli bir toprak besin değeri gerektirir ve ayrıca çeşitli hastalıklara ve zararlılara karşı hassastır. Bu nedenle yeşil gübre seçerken, daha sonra bu serada yetiştirilecek mahsullere odaklanılması önerilir. Bu, en iyi seçeneği bulmanıza yardımcı olacaktır. Bol bir hasattan sonra biber, patlıcan, domates gibi mahsuller toprağa yararlı hiçbir şey bırakmaz. Toprak, kelimenin tam anlamıyla boş hale gelir ve bu nedenle, bu mahsuller gelecek yıl tekrar seraya ekilirse, yeşil gübre ekimi mümkün olduğu kadar haklı olacaktır.

Sonbaharda dikim için en iyi seçenek tahıl yanları olacaktır: yulaf, çavdar, arpa. Toprağa potasyum verecekler. Potasyum eksikliği, domateslerin küçük olmasına, geç çiçek açmasına ve verimin önemli ölçüde azalmasına neden olacaktır.

Ve ayrıca kıştan önce domates ve biber için, fazelya ekilmesi iyidir. Toprağın asitliğini normalleştirir. Ayrıca fiğ ve kolza tohumu ile alternatif yulaf karışımı da kullanabilirsiniz.

Salatalık için

Bir serada sonbaharda bir siderat olarak yulaf, salatalık ekimi için iyidir. Bu, toprağı azotla zenginleştirmenin yanı sıra toprağı tamamen iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Salatalıklar topraktan faydalı elementleri güçlü bir şekilde "emdiğinden", sonbaharda baklagiller, baklagiller, yonca ve fiğ gibi bitkilerin ekilmesi yararlıdır. Bu mahsullerden sonra salatalığın verimi önemli ölçüde artacaktır.

Haşere kontrolü ve toprak dezenfeksiyonu için hardal ekmekten zarar gelmez. Sonbaharda ekilen sera mahsulleri arasında, sera hardalı, kök sistemindeki kükürt nedeniyle özel bir öneme sahiptir. Bu, tel kurdu istilasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Diğer kültürler için

Seraya sarımsak ekmeyi planlıyorsanız, baklagiller sera bitkileri olarak tavsiye edilmez. Döllenme için en iyi seçenek phacelia ve hardaldır.

Havuç için gübre olarak turp, hardal ve kolza uygundur. Prensip olarak, bu kültür o kadar kaprisli değildir ve herhangi bir yeşil gübreden sonra iyi gelişecektir.

Lahana ve turplar, tahıllardan ve çoğu baklagilden sonra mükemmel hasat sağlar.

Yeşil gübre nasıl doğru şekilde ekilir

Optimal bir sonuç elde etmek için, yeşil gübre için sağlanan tarım teknolojisi kurallarına uymak önemlidir. İniş için aşağıdaki eylem algoritması kullanılır:

 1. Mümkünse yabani otları çıkarın ve seradaki toprağı kazın.
 2. Ekim yeri, toprağın yeterince nemli olması için iyice sulanmalıdır.
 3. Her yeşil gübrenin, paket üzerinde ayrıntılı olarak açıklanan kendi ekim talimatı vardır. Çoğu zaman, tohumların toprak yüzeyine doğru miktarda serpilmesi gerekir. Aynı zamanda kış öncesi ekilen bitkilerde bir kısmı ilkbaharda ortaya çıkmayabileceği için ekilen tohum sayısının artması da önemlidir.
 4. Toprak yüzeyini tırmıkla düzleştirin veya düz bir kürekle çivi çakın. Yeşil gübrenin toprağa gömülmesi gerekli değildir, ancak dilerseniz az miktarda humus serpebilirsiniz.
 5. Yararlı yeşil gübrelerin zararlı otlara dönüşmemesi için çiçeklenme sırasında çiçek saplarının kesilmesi, böylece tohumların görünmemesi ve püskürmemesi gerekir.

Yeşil gübre ekmenin temel kuralları bunlar. Genellikle, bu bitkiler bakım konusunda kaprisli değildir ve çeşitli tarımsal koşullara kolayca adapte olurlar.

Yeşil gübreler yılda üç kez ekilebilir: ilkbahar, sonbahar, yaz. Bu inişlerin her birinin kendi faydaları vardır. En yaygın olarak çeşitli yeşil gübre türleri de kullanılmaktadır. Sonbaharda ağırlıklı olarak kolza tohumu, çavdar, fiğ, beyaz hardal ve yulaf ekilir.

İlkbahar için en uygun olanı soğuğa dayanıklı, ilk ilkbahar donlarına kolayca tahammül edebilen ve fide ekmeden önce seraya çıkma vakti olan bitkilerdir.Bu ana kadar yeşil gübreyi en az bir kez biçmek için zamana sahip olmak gerekir. Bunlar çavdar, yulaf, hardal ve phacelia'dır.

Acemi bahçıvanlar için birkaç ipucu

Bahçıvanın biyolojik gübre ekerken dikkat etmesi gereken en önemli şey: Bu bitkiler bahçeye tohum vermemeli ve ekmemelidir. Aksi takdirde, serada, ekili bitkilerin büyümesine kesinlikle müdahale edecek ve fayda yerine, yararlı bir bitkinin seradan daha sonra çıkarılması için büyük miktarda sorun çıkacaktır. Bu nedenle yeşil gübrenin zamanında biçilmesi önemlidir. Bu genellikle otun 30-40 cm'ye ulaştığı ve çiçek açmaya başlamadığı bir zamanda yapılır. Bu en iyi seçenektir, çünkü yeşil bitkiler toprağı ek besinlerle döndürür ve doyurur.

Aynı yeşil gübreyi sezon boyunca ve herhangi bir bitki için kullanamazsınız. Domates için iyi bir öncü olan şey, lahana veya bezelye yetiştirilen bir serada işe yaramayacaktır.

İlkbaharda zamanında ekim ile, yan taraflar kırılgan fideleri ilk parlak güneş ışığından koruyabilecekler.

Her tür yeşil gübre, dikkate alınması gereken kendi dikim özelliklerine sahiptir:

 • baklagiller asitli toprağı sevmezler;
 • boyama çini, aşırı sıcaklıklara mükemmel bir şekilde tolerans gösterir ve nem eksikliğini mükemmel şekilde tolere eder;
 • Fiğ, tırmanma sapı için desteğe ihtiyaç duyduğundan, en iyi tahıl serpiştirilmiş zorlu bir gübredir;
 • beyaz hardal ayıyı korkutur, ekili bitkilerin çoğu için çok tehlikeli olan geç yanıklığa karşı iyi savaşır.

Tüm bu nüansları hesaba katarsak ve biyolojik yardımcıların çoğalmasını engellersek, seradaki toprak mineralli toprağa dönüşemeyecek ve ekili bitkilerin verimi her zaman yüksek düzeyde olacaktır.

Sonuç

Sera seraları sonbaharda iki kez ekilebilir, ancak doğru tarım teknolojisine sahip tam teşekküllü bir ekim bile bahçıvanın gelecek yıl benzeri görülmemiş bir ekili bitki hasadı almasına izin verecektir. Doğru özel yeşil gübrenin seçilmesi ve zamanında biçilmesi önemlidir, böylece yararlı ürün bir ota dönüşmez. Son zamanlarda, bu toprak gübreleme yöntemi, özellikle önemli ekonomik maliyetler gerektirmediğinden, giderek daha popüler hale geldi.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat