Yalta kırmızı soğan: Moskova bölgesindeki tohumlardan büyüyen, yararları ve zararları, incelemeler

Yalta soğanı, sadece kırmızı-mor rengiyle değil, ülkenin dört bir yanındaki bahçıvanların sevgisini kazandı. Tatlı tadı ve çok miktarda vitamin ve mineral içeriği, bu sebzenin kullanımını sadece hoş değil, aynı zamanda yararlı kılar.

Yalta soğanı görünüşte güzeldir ve hoş bir tada sahiptir.

Yalta soğanı nedir ve neye benziyor

Kırmızı Yalta soğanın tarihi, 20. yüzyılın ortalarında, Portekizli akrabası Mader dairesinin vatandaşlık formu temelinde, Kırım bilim adamlarının bu kültürün yeni bir çeşidini yetiştirmesiyle başlar. Yetiştiricilerin amacı, kaliteyi korumak ve o zamanlar bir dezavantaj olarak görülen çok yoğun mor renklenmeyi ortadan kaldırmaktı.

İlk başta, çeşitlilik Yalta yerel adı altında tescil edildi, daha sonra temelinde Yalta Lux ve Yalta kırmızısı oluşturuldu.

Kırmızı soğan Yalta, orta büyüklükte yassı yuvarlak meyveler içeren bir salata çeşididir. Ağırlığı 200 gr, ancak ağırlığı 300 gr'a ulaşan örnekler var.

Ampulün üst örtü tabakası, hafif kırmızı tonlu mor veya koyu pembe olabilen kuru, yoğun pullardan oluşur. Meyve eti sulu ve gevrektir. İç kısım yedi kat beyaz-pembe pullardan oluşur. Pratik olarak ayrılmıyorlar.

Ampulün tabanı hafif içbükeydir, kök sistemi liflidir.

Kırım soğanlarının tadı, bu kültürün temsilcilerinin çoğunun karakteristiği olan acı ipuçları olmadan hoş, tatlıdır.

Meyveler az miktarda temel madde içerir. Yalta soğanın aroması çok yoğun değildir ve gözlerin mukoza zarlarını tahriş etmez.

Çoğu durumda, taze sebzelerden salata hazırlama veya hazır yemeklerin süslenmesi sürecinde kullanılır.

Dikkat! Isıl işlem sonucunda, kırmızı Yalta soğanlarının faydalı özelliklerini önemli ölçüde azaltan vitaminlerin çoğu yok edilir. Bu yüzden çiğ kullanmak daha iyidir.

Yalta soğanı diğer çeşitlerden farklı görünüyor

Yalta soğanın özellikleri

Yalta soğanın özellikleri, diğer çeşitlerin açıklamalarına benzer. Bu, ortam sıcaklığındaki keskin bir düşüşe aşırı derecede olumsuz tepki veren termofilik ve ışığı seven bir kültürdür.

Çeşitlilik, yüksek verimli ve hastalığa dirençli olarak karakterize edilir. Yüksek su ve şeker konsantrasyonu, Yalta soğanlarını uzun süreli depolama için uygunsuz hale getirir. Ortalama olarak, bir kültür tazeliğini ve sunumunu beş aydan fazla "koruyamaz".

Çeşitliliğin artıları ve eksileri

Yalta kırmızı soğanın birçok avantajı vardır. Ancak bu çeşitliliğin dezavantajları da vardır.

Yalta soğanın dezavantajlardan daha fazla avantajı var

Artıları:

 • sulu et ve tatlı tadı;
 • yüksek besin içeriği;
 • taşlı topraklarda büyüme olasılığı;
 • çekici bir görünüm.

Eksiler:

 • Kısa raf ömrü;
 • toprak için yüksek gereksinimler.

Gerçek bir Yalta soğanı sahteden nasıl ayırt edilir

Sahteden ayırmak ve gerçek bir Yalta soğanı seçmek için özelliklerini bilmeniz gerekir. Genellikle tamamen farklı, benzer çeşitler bu türle karıştırılır.

Yalta soğanı, aşağıdaki özelliklerde normal kırmızıdan farklıdır:

 • kafa kesinlikle düz değil, koniktir;
 • orijinal meyvenin dış pulları parlak, mor-mordur;
 • alt içe doğru çekilir, etrafında parlak mavi-mor bir hale görünür;
 • gerçek bir Yalta soğanı sadece yedi iç ölçeğe sahiptir - ne fazla ne de az;
 • Orijinal Yalta soğanın suyu berraktır ve tadı tatlıdır.
Dikkat! Kısa raf ömrü göz önüne alındığında, ilkbaharda ve yazın ilk yarısında hakiki Yalta soğanı satın almanın imkansız olduğunu söylemek güvenlidir.

Orijinal bir çeşidi sahte olandan ölçek sayısına göre ayırt edebilirsiniz.

Yalta kırmızı soğan neden faydalıdır?

Yalta soğanın vücut için yararları ve zararları kimyasal bileşimi ile belirlenir. A, C, B grubu vitaminleri ve mineraller içerir. Ve kırmızı soğandaki antioksidan konsantrasyonu, bu sebzenin diğer çeşitlerine göre neredeyse iki kat daha yüksektir. Ayrıca vücut için gerekli olan amino asitler ve lif vardır.

Yalta soğanlarının düzenli tüketimi:

 • bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur;
 • vücuttaki enflamatuar süreçleri durdurmaya yardımcı olur;
 • kanserin iyi bir şekilde önlenmesidir;
 • çürüme ürünlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olur;
 • kan damarlarının duvarlarını güçlendirir;
 • kendi kollajeninin sentezini harekete geçirir;
 • kan basıncını düşürür;
 • helmintiyazis ile savaşmaya yardımcı olur.

Yalta soğanının aşırı tüketimi mide ve bağırsak mukozasında tahrişe neden olabilir, bu nedenle gastrointestinal hastalıklardan muzdarip kişilerin diyetine dikkatle dahil edilmelidir.

Yalta soğanı, herhangi bir yemeğe iyi bir katkı olacaktır.

Moskova bölgesinde ve orta şeritte Yalta soğanı yetiştirmek mümkün mü

Kırım soğanı, normal gelişimi ve meyvesi için uzun bir yaz ve belirli bir toprak bileşimi gerektiren termofilik bir kültürdür.

Yalta türlerini yetiştirmek için ideal koşullar sadece Kırım'da. Şu anda, bu mahsulün endüstriyel ölçekte ana tedarikçileri, Opolznevoe, Goluboy Körfezi, Simeiz, Zaprudnoye ve Lavrovoe köylerinin agroteknik çiftlikleri olarak kabul edilmektedir.

Yalta soğanı ekiminin diğer bölgelerde tavsiye edilmemesinin temel nedeni uygun olmayan topraktır. Gerçek şu ki, çeşitlilik, gündüz saatlerinde güneş ısısı biriktiren ve geceleri ekimlere veren Tauride arduvazlarını tercih ediyor.

Gerçek Yalta soğanı Kırım'da yetişir, ancak bu yakışıklı adamı başka bir bölgede yetiştirebilirsiniz. Önemli olan, tarım teknolojisinin kurallarına uymaktır.

Bazen Moskova bölgesi de dahil olmak üzere orta Rusya'da Kırım soğanlarının ekimi, çeşitli özelliklerde bir azalmaya neden oluyor - daha az sulu ve tatlı olduğu ortaya çıkıyor. Bunun olmasını önlemek için son derece verimli topraklar seçmeniz gerekir. Kayalık alanlarda yetiştirilerek iyi bir Kırım soğanı hasadı elde edilebilir. Toprağın yoğun yapısı meyvelerin derine inmesine izin vermez, bunun sonucunda güneşte ısınır ve iyi ticari nitelikler kazanır.

Yalta soğanı özel bir toprak bileşimi gerektirir

Fide için Yalta soğan ekimi

Yalta soğanı tohumlardan fidelerden yetiştirmek daha iyidir. Tohumun doğrudan korunmasız toprağa ekilmesi meyve verme dönemini geciktirir ve meyveye acı katar. Ayrıca fide yetiştiriciliği ile verim açık toprağa göre daha iyi olacaktır.

Yalta soğan tohumları ne zaman ekilir

Fideler için tohum materyali Şubat ayı sonunda veya Mart ayı başında ekilir. Yaklaşık birkaç ay sonra, olgunlaşan fideler açık toprağa dalar.

Tohum hazırlama

Tohumlardan iyi bir Yalta soğan hasadı yetiştirmek için ekim malzemesini uygun şekilde hazırlamanız gerekir:

 1. Tohumlar, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi içinde 30-40 dakika ıslatılır. Bu, ekim materyalinin dezenfekte edilmesine ve mantar hastalıkları gelişme olasılığının azaltılmasına yardımcı olacaktır.
 2. Belirtilen süre geçtikten sonra tohumlar yıkanır ve bir büyüme uyarıcısı içinde tutulur (preparasyona ekli talimatlara göre);
 3. Islatıldıktan sonra su boşaltılır ve tohumlar kurutulur.
Tavsiye! Güvenilir üreticilerden dikim için Yalta soğan tohumları satın almak daha iyidir.

Kapasite seçimi

Fide için herhangi bir kap uygundur: özel plastik kaplar, tahta kutular, turba kapları ve hatta tek kullanımlık bardaklar. Önemli olan, drenaj delikleri ile donatılmış olmalarıdır.

Tohum ekimi

Yalta soğanının tohumları, toprak yüzeyine birbirinden 5 cm mesafede serilir. Daha sonra 1 cm gömülürler ve sprey şişesi ile toprak nemlendirilir.

Dikim içeren kap, sera etkisi yaratmak için cam veya plastik örtü ile kaplanır ve kuru, ılık bir yerde bırakılır.

Tavsiye! Fide çıkana kadar, kap karanlık bir yerde bırakılabilir, ancak yumurtadan çıkan fidelerin çok fazla güneş ışığına ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle, fide içeren kabı iyi aydınlatılmış bir pencere pervazına aktarmak daha iyidir.

Fideleri kaptan çıkarırken dikkatli olunmalıdır.

Fide bakımı

Daha sonra iyi bir hasat verebilecek güçlü fideler elde etmek için bitkilere uygun bakımı düzenlemeniz gerekir:

 1. Sıcaklık kontrolü. Tohumların ekiminden hemen sonra + 23-25 ​​° С olmalı, sürgünler çıktıktan sonra gündüz + 15 ° С, gece + 10 ° С'ye düşürülmelidir. Odayı daha fazla ısıtmaya çalışmanıza gerek yok çünkü aşırı ısı fidelerin uzamasına neden olabilir.
 2. Aydınlatma. Yalta soğan fidelerinin normal gelişimi için çok fazla ışığa ihtiyaç vardır. Odada yeterli değilse, bitki lambaları veya flüoresan lambalar kullanarak bitkilerin ek aydınlatmasını düzenlemeniz gerekecektir.
 3. Sulama. Kırmızı soğan suyu sever, bu nedenle fideleri düzenli olarak nemlendirmeniz ve üst toprağın kurumasını engellemeniz gerekir. Sadece aşırıya kaçmayın - aşırı nem bitki kök sisteminin çürümesine neden olabilir. Kaptaki toprağın bir sprey şişesi kullanılarak sulanması önerilir.
 4. Üst giyim. Fideleri iki kez beslemeniz gerekecek: ilk olarak, gübreler ekimden 14 gün sonra ve ikincisi, ilk beslemeden üç hafta sonra uygulanır.
 5. Fidelerin inceltilmesi. Dikimlerde kuvvetli bir kalınlaşma ile fidanların fideler arası en az 1 cm olacak şekilde dikilmesi tavsiye edilir, hastalıklı ve zarar görmüş sürgünlerin uzaklaştırılması daha iyidir.
 6. Sertleşme. Bitkilerin açık alanda daha hızlı adapte olabilmeleri için önceden hazırlanmaları gerekir. Bunu yapmak için, ekimden yaklaşık bir hafta önce fideli bir kutu sokağa çıkarılmaya başlar ve her gün temiz havada geçirilen süre artar.

Fidelerin kalitesi doğru bakıma bağlıdır

Açık toprağa fidan dikimi

Kırmızı soğan fideleri, gerçekten ilkbahar havası başladığında ve don tehlikesi geçtiğinde korunmasız toprağa ekilir. Seçilen alan önceden kepçe derinliğine kadar kazılır, gerekli gübreler uygulanır (potasyum tuzu ve amonyum nitrat) ve yüzeyi tırmıkla düzeltilir.

Nakil sırasında:

 • fideleri bir kapta bolca sulayın ve fideleri dikkatlice çıkarın;
 • yaprakları ve kökleri uzunluklarının yaklaşık yarısı kadar kısaltın;
 • 4 cm derinliğinde oluklar açın, aralarındaki mesafe en az 35 cm olmalıdır;
 • hazırlanan yatakları sulamak ve fideleri birbirinden 10 cm mesafede dikmek, kök bölgesinde toprağı hafifçe sıkıştırmak;
 • genç dikimler tekrar sulanır.
Yorum Yap! Sulama için ılık, durgun su kullanmak daha iyidir.

Daha fazla bakım

Kırım soğan ekimlerinin müteakip bakımı, diğer sebze mahsulleri ile hemen hemen aynıdır:

 1. Sulama.Nem eksikliği soğanda acıya neden olabilir. Bu nedenle, toprağın kurumasını önlemek için dikimleri düzenli olarak sulamak gerekir. Nemlendirme sırasında, kök altına su dökülmez, ancak koridor boyunca akmasına izin verilir.
 2. Toprağı gevşetmek ve yabani otları çıkarmak. Her sulamadan sonra ilk prosedürün yapılması tavsiye edilir. Yabani otlar ortaya çıktıkça çıkarılır.
 3. Üst giyim. Yalta soğanları iki haftada bir, organik gübreleri mineral gübrelerle değiştirerek döllenir. İlk olarak, sulu bir çürük inek gübresi (1: 5) veya tavuk gübresi (1:10) çözeltisi kullanılması önerilir.
 4. Hastalık önleme. Fazla nem, mantar hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, önlemenin ilk kuralı, toprak nemi seviyesini kontrol etmektir.

Ek olarak, köklenme döneminde, fideler% 1'lik bir Bordo sıvısı çözeltisi ile muamele edilir. 20 gün sonra bitkilere Arcerida solüsyonu püskürtülür.

Bu çeşitlilik düzenli tımar gerektirir.

Önemli! Hasattan yaklaşık 20 gün önce sulama durdurulur. Bu, ampullerin suya aşırı doymasını önlemeye ve muhafaza kalitelerini artırmaya yardımcı olacaktır.

Hastalıklar ve zararlılar

Çeşitlilik, enfeksiyonlara dirençli olarak nitelendirilir. Ancak bazen hastalıklarla savaşmanız gerekir:

 1. Toz halinde küf. Yapraklardaki beyaz çiçeklerle hastalığın varlığını belirleyebilirsiniz. Endişe verici semptomlar ortaya çıktığında, sulama durdurulur ve dikimler Fitosporin gibi mantar öldürücü preparatlarla tedavi edilir.

  Toz halinde küf bitki ölümüne neden olabilir

 2. Gri çürük. İlk işaretler ampulün boynunda görülür ve daha sonra tüm meyveyi etkiler. Bu durumda hastalıklı bitkiler çıkarılır ve sağlıklı olanlar triazole dayalı müstahzarlarla muamele edilir.

  Gri çürük tedavi edilemez

 3. Pas. Hastalığın tezahürü yapraklarda kırmızı lekelerdir. Bununla erken bir aşamada başa çıkmak, dikimlerin bir Bordo sıvısı çözeltisi ile işlenmesine yardımcı olacaktır.

  Pasın varlığı çıplak gözle tespit edilebilir

Yalta soğanlarını ve zararlılarını severler:

 1. Soğan kene. Bu böceğin varlığı, bitki büyümesindeki gecikme ve ampullerdeki çürümenin ortaya çıkması ile belirlenebilir. Davetsiz misafirlerden Appolo tipi akarisitler ile tedavi ederek kurtulabilirsiniz.

  Soğan akarı faaliyeti bitki için zararlıdır

 2. Yaprak madencileri. Yapraklarda beyaz çizgilerle gösterilen güvelerin veya sineklerin larvaları. Bu zararlılarla mücadele etmek için böcek öldürücü müstahzarlar, örneğin Pyrethrum kullanılır.

  Madenciler, küçük boyutlarına rağmen bitkilere çok büyük zararlar verirler.

 3. Thrips. Bu küçük haşereler bitki özsuyuyla beslenir ve yapraklarda geniş siyah noktalar bırakır. Soğan ekimlerini Aktellik veya diğer böcek ilaçları ile tedavi ederek parazitlerden kurtulabilirsiniz.

  Tripslerin varlığı yapraklarda beyaz çizgilerle gösterilir.

Yalta soğanı nasıl saklanır

Kırmızı soğanın olgunlaşma dönemi beyaz olanlardan daha geç gerçekleşir. Bu genellikle Ağustos sonunda veya Eylül başında ortaya çıkar. Bütün tüyler düştüğünde ampulleri kazmaya başlarlar. Uzmanlar hasadı ertelememelerini tavsiye ediyor, çünkü sonbaharda nem (özellikle yağmurlu havalarda) çürümeye neden olabilir.

Çeşitlerin iyi bir saklama kalitesi yoktur, bu nedenle en kısa sürede kullanılması tavsiye edilir.

Soğanı birkaç ay saklamak, belirli koşullara uymayı gerektirir:

 • bir apartman dairesinde Yalta soğanları, bodrumda tutuldukları aynı koşullar altında +15 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta (sundurma, balkon) saklanmalıdır;
 • kök bitkileri için ayrılan odadaki hava kuru ve nem oranı düşük olmalıdır;
 • Onları örgülerinde asılı tutarsanız soğan daha uzun süre taze kalır.

Örgüleri saklamak için şekillendirirken, ampullerin birbirine değmemesi önemlidir.

Sonuç

Orijinal Yalta soğanı sadece Kırım'da yetişir. Yine de, tarım teknolojisinin tüm kurallarına tam olarak uyulursa, diğer bölgelerde kırmızı tatlı sebzeden iyi bir hasat yapabilirsiniz.

Yalta soğanı incelemeleri

Anna Korneeva, Kashira, Moskova bölgesi
Geçen yıl ilk defa siteme bir Yalta soğanı ekmiştim.Dürüst olmak gerekirse, iyi bir sonuca gerçekten güvenmedim. Yine de, iyi bir hasat aldı ve ampuller sulu ve tatlıydı. Doğru, uzun süre yalan söylemiyor, bu yüzden kış başlangıcından önce yemek zorunda kaldı. Önümüzdeki yıl daha fazlasını ekeceğim.
Ivan Zolotarev, Vologda
Fide tohumları ile kırmızı Yalta soğanı ektim. Tabii ki, tamir etmem gerekiyordu, ama sonuç buna değdi. Ampuller iri, tatlı ve suludur. Bununla birlikte, biraz acı var, ama bence bu korkutucu değil. Önümüzdeki yıl kırmızı soğan yetiştirmeye devam etmeyi planlıyorum.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat