İlkbaharda soğan için gübre

Soğan iddiasız bir mahsuldür, ancak gelişimi için besin alımı gereklidir. Beslenmesi birkaç aşama içerir ve her biri için belirli maddeler seçilir. Özellikle önemli soğan besleme İlkbaharda, bitki maksimum yararlı bileşenlere ihtiyaç duyduğunda. Yatakların muamelesi sulama ile yapılır. Çözeltiye mineral veya organik maddeler eklenir.

Toprağı soğana hazırlamak

Soğan ekmeden önce toprağı iyice hazırlamanız gerekir. Kültür, güneş tarafından iyi aydınlatılmış açık alanları tercih eder. Toprak nefes alabilir, orta derecede nem kalmalıdır.

Hazırlık çalışmaları sonbaharda başlar. İlkbaharda sular altında kalan alanların seçilmesi tavsiye edilmez. Soğanlar için, başları çürümeye başladığından neme uzun süre maruz kalmak zararlıdır.

Tavsiye! Lek-set asitli topraklarda iyi gelişmez. Asitlik seviyesini düşürmek için toprağa kireç ilave edilir.

Tek bir yere birkaç kez soğan ekilmesi tavsiye edilmez. Dikimler arasında en az üç yıl geçmelidir. Patates, lahana, domates, baklagiller, salatalık, balkabağı, bezelyeden sonra ekime izin verilir.

Soğanların yanında havuçlu bir bahçe düzenleyebilirsiniz. Bu bitki soğan sineklerine tahammül etmezken, soğanın kendisi diğer birçok zararlıyı kovar.

Önemli! Soğan yataklarının kazılması sonbaharda 20 cm derinliğe kadar yapılır.

Kışın, toprak turba veya süperfosfat ile gübrelenir. İlkbaharın başlarında, içinde yüksek bir nem seviyesini korumak için toprağı gevşetmeniz gerekir.

1 metrekare için üst pansuman olarak. m toprak, organik gübre uygulanır:

 • humus (kompost) - 5 kg;
 • kül - 1 kg.

Sonbaharda toprağı süperfosfat (20 g) ve potasyum (10 g) ile gübreleyebilir ve ilkbaharda 1 metrekare başına süperfosfat (10 g'a kadar) ve amonyum nitrat (15 g) ekleyebilirsiniz.

Arazi sonbaharda döllenmemişse, o zaman ilkbaharda ekim sırasında karmaşık gübreler uygulanır. Ampullerin gerekli besini alması için mineral bileşenlerin derinlemesine gömülmesine gerek yoktur.

Soğan besleme zamanlaması

Toprağı hazırladıktan sonra soğan, bant yöntemi ile oluklara ekilir. Dikim derinliği 1 cm ile 1.5 cm arasında değişmektedir.

Bahar boyunca soğanla ilgilenmeniz gerekir. Fidanların durumuna göre pansuman sayısı iki veya üçtür. Prosedür için rüzgar olmadığında bulutlu havayı seçin. Beslenme için en uygun zaman sabah veya akşamdır.

Yağmurlu havalar kurulursa, mineraller ekili sıralar arasında 10 cm derinliğe kadar toprağa gömülür.

İlk besleme

İlk tedavi, ilk sürgünler göründüğünde soğan ekildikten 14 gün sonra yapılır. Bu dönemde bitkinin azota ihtiyacı vardır. Bu element, ampullerin büyümesinden sorumludur, ancak dikkatli bir şekilde tanıtılmalıdır.

Tavsiye! İlk besleme üre ile yapılır (10 litre suya 2 yemek kaşığı).

Üre, suda kolaylıkla çözünebilen beyaz granül formuna sahiptir. Elde edilen bileşim, dikimlerle sıraların etrafındaki toprağa uygulanır. Azot nedeniyle tüy üzerinde yeşillikler oluşur. Bu elementin eksikliği ile yay daha yavaş gelişir, oklar soluklaşır veya sarı bir renk alır.

Amonyum nitrat ilk beslemeye uygundur. 1 metrekare için m, en fazla 15 g madde eklenir. Amonyum nitratın ana bileşeni azottur. Gübrede kükürt bulunması, bitkilerin nitrojeni emme kabiliyetini geliştirir.

Amonyum nitratın ek bir etkisi de soğanın bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.Bitki ekimden önce patojen bakterileri yok etmek için toprağa verilir.

İlk besleme için başka bir seçenek şunları içerir:

 • süperfosfat - 40 g;
 • güherçile - 30 g;
 • potasyum klorür - 20 g;
 • su - 10 litre.
Önemli! Soğan verimli topraklarda büyür ve parlak yeşil tüyler üretirse, o zaman ilk besleme atlanabilir.

İkinci besleme

İkinci aşamada ampulleri büyütmek için besleme yapılır. İşlem, ilk tedaviden 14-20 gün sonra gerçekleştirilir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere karmaşık beslemeyle iyi bir etki verilir:

 • süperfosfat - 60 g;
 • sodyum klorür - 30 g;
 • güherçile - 30 g.

Tüm bileşenler suda seyreltilir ve daha sonra toprağı gübrelemek için kullanılır.

Alternatif bir seçenek, karmaşık bir gübre - nitrophoska kullanmaktır. Bileşimi azot, fosfor ve potasyum içerir. Bu maddeler, suda oldukça çözünür olan tuzlar olarak burada bulunur.

Tavsiye! 30 gr nitrophoska, 10 litre su gerektirir.

Fosfor ve potasyum sayesinde ampullerin aktif büyümesi sağlanır. Nitrophoska'nın bileşenleri bitki tarafından iyi emilir ve uzun süreli etkiye sahiptir. İlk önce nitrojen aktive olur ve birkaç hafta sonra geri kalan elementler harekete geçmeye başlar.

Fosfor sayesinde soğan vejetatif kütle biriktirir. Potasyum, ampullerin tadı ve yoğunluğundan sorumludur.

Mineral gübrelerle çalışırken belirli kurallara uyulur:

 • dozaj belirtilen orana karşılık gelmelidir;
 • kumlu topraklar için, daha düşük bir bileşen konsantrasyonu gereklidir, ancak daha sık gübrelenmesine izin verilir;
 • sıvı gübre uygulamadan önce toprağı sulamanız gerekir;
 • besin içeriğini sadece killi topraklar için artırmak mümkündür;
 • bileşimin soğanın tüylerine alınmasına izin verilmez (eğer bu olduysa, bir hortumla sulanırlar);
 • en etkili olanları fosfor, potasyum, azot içeren karmaşık gübrelerdir.

Üçüncü besleme

İlkbaharda üçüncü soğan pansumanı, ikinci işlemden iki hafta sonra yapılır. Amacı, ampullere daha fazla büyüme için besin sağlamaktır.

Ekilen soğanların üçüncü muamelesinin bileşimi şunları içerir:

 • süperfosfat - 60 g;
 • potasyum klorür - 30 g;
 • su - 10 litre.
Önemli! Bileşenler her 5 metrekare için hesaplanır. m yatak.

Soğan için organik gübre

Mineral gübreler, organik gübreleme ile iyi bir şekilde birleştirilir. Çürük gübre veya tavuk dışkısı, soğanları beslemek için uygundur. Soğanların altına taze gübre uygulanmaz.

Tavsiye! Organik gübre kullanıldığında, beslenme için mineral konsantrasyonu azalır.

İlk besleme için, bir kova su içinde bir bardak bulamaç gerekir. Araç, özellikle akşamları sulama için kullanılır.

Önemli! Çözelti tüylere zarar vermemek için soğanların altına dökülür. Ertesi gün yataklar temiz su ile sulanır.

İkinci üst pansuman, bitkisel infüzyondan yapılır. Karakafes veya diğer bitkilerden yapılır. Karakafes, ampul oluşumu için gerekli olan yüksek potasyum içeriğine sahiptir. Bitkinin sapları protein içerir.

Çözeltiyi hazırlamak için, bir kova suya dökülen 1 kg taze doğranmış ot gerekir. İnfüzyon bir hafta içinde hazırlanır.

Soğanları sulamak için 9 litre suya 1 litre karakafes infüzyonu gerekir. Artık ot, kompost olarak kullanılır. Ürün, ampullerin nitrojen ile doyurulması gerektiğinde sadece ilkbaharda kullanılır. Yaz aylarında bu tür bir besleme yapılmaz, aksi takdirde bitki tüm güçlerini tüy oluşumuna yönlendirir.

Videodaki tavuk dışkısı hikayeleri ile soğan gübrelemesinin özellikleri:

İlkbaharda kış soğanı en iyi pansuman

Kış soğanı ilk hasadını ilkbaharda almak için sonbaharda ekilir. İlk dondan bir ay önce dikim yapılır. Toprağı kış ekimine hazırlamak için her metrekare için humus (6 kg) ve süperfosfat (50 g) eklenir.

Kar örtüsü kaybolduktan sonra yataklardan örtü malzemesi kaldırılır ve toprak gevşetilir.

Tavsiye! Kışlık soğanın ilk beslenmesi filizlendikten sonra yapılır.

Kış çeşitleri organik besleme türlerini tercih eder - suyla seyreltilmiş tavuk gübresi veya sığırkuyruğu. Yeşil kütlenin oluşumu için azotlu gübreler faydalıdır. Sulama sırasında fonlar toprağa uygulanır.

Beslemenin ikinci aşaması, ilk işlemden 2 hafta sonra ortaya çıkan tüyler göründüğünde gerçekleştirilir. Burada benzer organik gübreler veya mineral kompleksleri kullanabilirsiniz.

Soğan için halk ilaçları

Soğan bakımı, evde hazırlanan halk ilaçları kullanılarak yapılır. Bu tür fonlar ucuzdur ve çevre için tamamen güvenlidir, ancak aynı zamanda oldukça etkilidirler.

Kül ile pansuman

Odun veya bitkilerin yakılmasından sonra oluşan küller, soğanı gübrelemek için uygundur. İnşaat atıkları da dahil olmak üzere atık yakılmışsa, bu tür kül beslenme için kullanılmaz.

Odun külü, bitki tüylerini ve soğanları oluşturan önemli bir bileşen olan kalsiyum içerir. Kalsiyum metabolizmayı ve biyokimyasal süreçleri harekete geçirir. Kül, bitkilerin su dengesi ve enerji üretiminden sorumlu olan sodyum, potasyum ve magnezyum içerir.

Dikkat! Kül, soğan kökü çürümesini önler.

Kül bileşenleri, ampul hastalıklarına neden olan zararlı bakterileri ortadan kaldırabilir. Gübre, sulamadan önce veya infüzyon olarak toprağa uygulanır.

Bir litre su için 3 yemek kaşığı gerekir. l. kül. İnfüzyon bir hafta bırakılır, ardından dikimlerle sıralar arasındaki oluklara dökülür.

İlkbaharda soğanı külle en fazla üç kez beslemesine izin verilir. Bu tür beslenme, özellikle yararlı elementlere olan ihtiyacın yüksek olduğu bitki gelişimi aşamasında önemlidir.

Kül genellikle sonbaharda toprak hazırlığı sırasında komposta veya humusa eklenir. 1 metrekare için m toprak 0,2 kg odun külü gerektirir.

Maya besleme

Soğanı maya ile beslemek, bağışıklıklarını arttırır, ampul ve tüylerin büyümesini artırır ve mantar hastalıklarının gelişimini baskılar.

Maya, toprağı parçalayan bakterilerin işleyişini destekler. Böylece toprağın verimliliği ve azotla doygunluğu artar. Maya ile besleme, mineral gübrelerle, tavuk dışkısı ve külle sulama ile değişir.

İlkbahar besleme aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

 • maya - 10 g;
 • şeker - 2 yemek kaşığı. l.;
 • su - 10 litre.

Tüm bileşenler karıştırılır, ardından 2 gün ısıya konur. Bitmiş karışım 1: 5 oranında suyla seyreltilir ve sulama için kullanılır.

Tavsiye! Maya ılık havalarda büyüdüğü için soğuk havalarda işlenmesi tavsiye edilmez.

Maya sosu, bitkisel infüzyonla birlikte kullanılır. Önce doğranmış çimen su ile dökülür, ardından bir hafta sonra 500 gr maya ilave edilir. İnfüzyon 3 gün bırakılır, ardından bitmiş ürün elde edilir.

Sonuç

En iyi pansuman soğanları ekim için toprak hazırlığı aşamasında başlar. İlkbaharda bitkinin azot, kalsiyum, fosfor ve diğer eser elementleri sağlaması gerekir. Beslenme için minerallerin yanı sıra organik gübreler ve halk ilaçları kullanılır. Çeşitli gübre türlerinden oluşan karmaşık bir üst pansuman kullanmasına izin verilir. Tüm bileşenler orana göre toprağa verilir. Fazla miktarda madde bitkilerin gelişimini olumsuz etkiler.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat