Domates Zhigalo: yorumlar, fotoğraflar, verim

Görünüşe göre deneyimli bahçıvanları ve yaz sakinlerini hiçbir şey şaşırtamaz. Bununla birlikte, yetiştiriciler uyumazlar ve sadece lezzetli değil, aynı zamanda orijinal sebze çeşitleriyle de şaşırtmaya çalışırlar. Zaman, ev yapımı domates severlerin neyi tercih ettiğini gösterir.

Çeşitliliğin tanımı

Zhigalo, olağanüstü bir domates haline geldi. Düzensiz şekilli meyveler egzotik denizaşırı sebzeler gibi görünür ve yumuşak kırmızı bir renge sahiptir.

Domateslerin tadı tatlı olarak tanımlanabilir ama şeker değil. Şekil olarak meyve bir sosis andırır ve mütevazı bir ağırlığa sahiptir - 100-125 g Bu nedenle, ağırlıkça değil, olgun domates sayısıyla yüksek verim sağlandığını söyleyebiliriz. Bir fırçaya 5-7 parça bağlanır (fotoğraftaki gibi).

Olgun meyve, yoğun posada farklılık göstermez, az tohum içerir ve ev hanımları onu doldurma için başarıyla kullanır. Gigalo, olgunlaşan domates çeşitlerine aittir ve bu nedenle ilk olgun meyveler 98-104 günden önce görünmez.

Standart çalılar domates Zhigalo çeşitleri oldukça kompakt bir görünüme sahiptir ve 40-46 cm yüksekliğe kadar büyür Zhigalo, belirleyici domates çeşitlerine aittir. Yani, çalı pratik olarak dallanmaz ve bir bahçıvan yardımı olmadan bağımsız olarak büyümeyi durdurur.

Önemli! Standart domateslerin ayırt edici bir özelliği, az gelişmiş bir kök sistemidir. Bu nedenle sınırlı bir alanda domates daha sık ekilebilir ve aynı zamanda daha fazla hasat edilebilir.

Zhigalo domateslerinin avantajları:

 • bol meyve veren, bir çalıdan diğer domates çeşitlerinden iki kat daha fazla hasat edebilirsiniz;
 • burcun pratik olarak sıkıştırmaya ihtiyacı yoktur;
 • serada ve açık havada yetiştirilebilir;
 • bakımda iddiasız;
 • sitenin alanı kaydedilir.

Zhigalo çeşidinin dezavantajları arasında, gece gölgesi hastalıklarına duyarlılığa dikkat çekmeye değer. Bazı bahçıvanlar, taze meyveler yerken çok hoş olmayan, kabuğun yoğunluğunun arttığını not eder.

Dikim ve bakım kuralları

Gigalo çeşidini yetiştirmenin özel bir sırrı yoktur. Domates yetiştirirken fide ve fide yöntemleri kullanılır.

Büyüyen fide

 1. Filiz elde etmek için tohumlar özel kaplara ekilir. Verimli toprağı önceden hazırlamak daha iyidir. Mükemmel bir seçenek, özel bir mağazada domates fideleri için hazır bir saksı toprağı karışımı satın almaktır.
 2. Bitkileri hastalıklardan daha fazla korumak için, tohumların ön işlemden geçirilmesi tavsiye edilir: onları% 1'lik bir potasyum permanganat çözeltisinde yirmi dakika bekletmek yeterlidir. Daha sonra temiz suyla yıkanırlar.
 3. Kutudaki toprak gevşetilir ve nemlenir. Zhigalo tohumları, özel olarak hazırlanmış sığ oluklara serilir ve toprağa serpilir (yaklaşık yarım santimetre katman). Kaplar folyo ile sıkıca kapatılır ve hava sıcaklığı en az 21 ° C olan sıcak bir yere yerleştirilir.
 4. Yapraklı ilk sürgünler ortaya çıkar çıkmaz fideleri ayrı kaplara dikmek mümkün hale gelir. Gelecekte, fideler açık toprağa ekilmeden önce hafifçe sertleştirilir - hava sıcaklığı 5-7 ˚ С düşer.

Bir serada veya açık toprağa, beklenmedik donlar hariç, sıcak hava başlar başlamaz fidan dikilebilir.

Açık toprağa tohum ekimi

Bu domates yetiştirme teknolojisi ile önce tohum çimlenmesi gerçekleştirilir. Böylece, Zhigalo çeşidinin domates fidelerinin daha erken çimlenmesini sağlayabilirsiniz. Tohumları çimlendirmek için keten bir torbaya konur ve yaklaşık 12 saat ılık suya batırılır.Tohumları serin tutmak için su periyodik olarak değiştirilir. Bir seferde iki parça olan filizlenmiş tohumlar, özel olarak hazırlanmış bir alanda açılmış çukurlara gömülür.

Fide dikmek iki şemaya göre mümkündür: doğrusal ve dama tahtası.

 1. Doğrusal yöntemde arka arkaya çalılar arası mesafe 25-30 cm olup, iki sıra arasında 60-70 cm mesafe tutulur.
 2. Satranç yöntemi ile çalılar arasında arka arkaya mesafe 50-55 cm, sıralar arasında - 70-75 cm (fotoğraftaki gibi) yapın.

Tohumlar filizlenir ve fidelerde iki yaprak belirir belirmez, fideler inceltilir - delikte daha güçlü bir bitki kalır ve zayıf filiz çekilmez, komşuya zarar vermemek için kesilir.

Önemli! Herhangi bir şemaya göre Zhigalo çeşidinin domatesini ekerken, yataklar arasındaki mesafe 90-100 cm arasında kalır.

Domates bağlamak

Zhigalo çeşidi küçük olduğundan, onu bağlamanın gerekli olmadığı kanısındayız. Bir domatesin güçlü bir sapa ve halihazırda filizlenme sürecinde gelişmiş bir kök sistemine sahip olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, çok sayıda meyve olgunlaştığında, Zhigalo çalıları güçlü rüzgar rüzgârlarıyla kırılabilir / düşebilir. Bu nedenle, yatakların ve deliklerin hazırlanması sırasında bile her kovana bir destek sağlanması tavsiye edilir.

Tavsiye! Soğuk iklime sahip bölgelerde, meyvelerin yere düşmemesi için bitki hastalıklarını önlemek için jartiyer yapılmalıdır.

Sıcak bölgelerde desteksiz yapabilirsiniz. Toprağın kurumasını önleyen Zhigalo çalıları yere serilecek. Sadece toprağın önceden malçlanması tavsiye edilir.

Sulama domates

Zhigalo domates çeşidinin yakın ilgi ve bakıma ihtiyacı yoktur. Bitkinin kök sistemi toprak yüzeyine yakın olduğu için topraktaki aşırı neme dikkat etmek gerekir. Toprakta gezinmeye değer - kuruduğunda sulayın.

Uyarı! Bitkinin saplarına ve gövdesine su gelmemesi tavsiye edilir.

Sulamadan sonra, iyi hava değişimini sağlamak için toprak gevşetilmelidir.

Domates çalılarının en iyi pansumanı

Fideleri incelttikten 3-4 gün sonra Zhigalo domateslerinin ilk beslemesini yapabilirsiniz. Uygun bir gübreleme seçeneği amonyum nitrat çözeltisidir (10 litre su için 15 g). Her kovanın altına bir litre çözelti dökülmesi tavsiye edilir. Gübrelemeden sonra toprağın malçlanması tavsiye edilir.

Meyveler çalıların üzerine koyulmaya başlar başlamaz Zhigalo domateslerinin ikinci beslenmesi gerçekleştirilir. Gübre olarak bir mineral karışımı kullanılır (metrekare başına 20 g süperfosfat ve 10 g potasyum klorür vardır). Gübreler nemli toprağa gömülür. Bunu yapmak için, bitkilerden 17-20 cm mesafedeki çalı sıraları boyunca sığ oluklar (4-6 cm) yapılır.

Toprağı gübrelerken azotlu gübrelerin dikkatlice uygulanması tavsiye edilir. Bunların aşırı kullanımı, çalıların büyümesinin artmasına ve bol miktarda yeşil kütlenin büyümesine neden olur.

Hazır mineral gübreler yoksa, organik gübre kullanmak oldukça mümkündür. Sığır eti çözeltisini hazırlamak için bir kova gübre ve 10 kova su kullanın. Domatesler, infüze edilmiş (10-12 gün) bir çözelti ile döllenir. Dahası, bir litre infüzyon hala on litre su ile önceden seyreltilmiştir. Besleme kuralı: Her kovanın altına bir litre seyreltilmiş infüzyon dökülür.

Standart kalite Zhigalo, kıstırma ile ilgili sorun yaratmaz. Bu nedenle, çalıya ve oluşumuna özen göstermede zorluk yoktur.

Hastalıklar ve zararlılar

Zhigalo domates çeşidi, hastalığa karşı özel bir bağışıklığa sahip olamaz. Bununla birlikte, zamanında önleme, enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur.

Geç yanıklık, sadece bitkiyi değil meyveleri de etkileyen bir mantar hastalığıdır. Düşük sıcaklıkların ve yüksek nemin hastalığın yayılması için elverişli koşullar olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, hava koşulları kötüleştiğinde domateslere Bordeaux sıvısı, fungisitler (Ridomil Gold, Quadris) püskürtülmesi önerilir.

Düzenli önleyici tedbirler olarak, toprağın malçlanması, eski ve sararmış yaprakların zamanında çıkarılması önerilir.

Standart çeşit Zhigalo'nun yetiştirilmesi, acemi bahçıvanlar ve enfes ve nadir domates yetiştiriciliği ile yanmayan yaz sakinleri için uygundur.

Bahçıvanların yorumları

Vladimir Redikin, Belgorod
Uzun zamandır standart çeşitlerle ilgileniyor. Dairedeki balkondan başladı (Snegirek çeşidini dikti). Antoshka şimdi kulübede büyüyor. Zhigalo çeşidinin domatesleri alışılmadık şekilleriyle çekildi. Her zaman olduğu gibi, standart çeşitlerin verimi hayal kırıklığına uğratmadı. Brülör koruma için çok iyidir (lecho özellikle başarılıydı). Önümüzdeki yıllar için bırakacağım.

Sergey Smirnov, Voronezh
İnternette standart domates çeşitleri için bir reklam gördüm. Yüksek verim alacağından emin olduklarından, ilgilenmeye başladı ve Zhigalo sahasına yerleşti. Fazla toprağım yok, bu yüzden domatesleri sıkıca ektim. Ancak Zhigalo çeşitliliği hayal kırıklığına uğratmadı - mükemmel bir domates hasadı ve çalılarla uğraşmak yok.

Svetlana Kovalenko, Novorossiysk
Bu yüzden sosisli domates yetiştirdim. Çalılar yaklaşık 50 cm yüksekliğindeydi, Zhigalo çeşitlerinin çalılarını kıstırıp biçimlendirmekle hiç ilgilenmedim. Bu nedenle, çalılıklarda birkaç gövde vardı. Meyvenin miktarı hem beni hem de komşuları hayrete düşürdü. Özellikle domateslerin boyutuna şaşırdım - en büyüğü 15 cm uzunluğunda ve 4 cm çapındaydı. Tadı özellikle akılda kalıcı değil, ama Acıka muhteşem çıktı. Gelecek yıl için çeşitliliği bırakacağım.

Yorumlar (1)
 1. "Zhigalo" ve "Muz Bacakları" tohumları nereden alınır?

  08:11 tarihinde 11/25/2019
  sevgili
 2. Bir arkadaş birkaç Jigolo çalısını paylaştı. Bir sürü meyve vardı, orta boylu bir çalı, 50 cm Ama benim zevkime göre boştu. Mayasız.

  01:07 tarihinde 07/21/2019
  Olga
 3. Zhigalo domatesleri ekenler bundan memnun kaldılar. Domatesin yetiştirme için olumlu değerlendirmeleri ve önerileri vardır.

  08.12.2017 09:12
  Alex
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat