Domates Puzata khata: çeşidin özellikleri ve tanımı

Birkaç bahçıvan ve sadece kişisel arsanın sahibi, bahçesinde domates yetiştirmeyi reddedecek. Gerçekten de, şaşırtıcı özelliklere sahip modern çeşit çeşitliliği ve bu tür zaman zaman alışılmadık görünümüyle, kendinizi sadece marketlerde ve mağazalarda sunulan domateslerin kullanımıyla sınırlamak kolay değil. Ve eğer onu kendiniz büyütürseniz, o kadar sonsuz bir seçim alanı açılır ki gözleriniz sadece koşar. Ve domates yetiştirmek zaten bir tür hobiye dönüşüyor, bu da toplamaya benziyor. Bu durumda, yalnızca domates çeşitlerinin toplanması gerekir ve bunlarla ilişkili izlenimler en iyi ihtimalle bir fotoğraf veya videoda kalır. Ve tadı maalesef çabucak unutuldu. Ve bu sadece çeşitliliğe değil, aynı zamanda yetiştirme koşullarına ve hava durumuna da bağlıdır.

Elbette çok çeşitli domates çeşitleri koşullarında, tüketicilerin dikkatini yeni ürünlerine çekmek için yetiştiriciler hangi numaralara gitmezler. Çoğunlukla çeşitlere bu tür isimler verirler, sizden yardım edemeyeceğinizi duyup ilgilenir ve sadece geçer. Puzata khata domatesi, adıyla ilgi çekicidir. Ve sonuçta, ismin yanı sıra ve görünüşü o kadar sıradışı ki, herhangi bir bahçıvan kesinlikle ilgilenecek ve onu kendi sitesine dikmek isteyecek.

Bu domates çeşidi, ilgi çekici isim ve aynı derecede sıra dışı bir görünümün yanı sıra başka hangi niteliklere sahip? Makalede, Puzata khata domates çeşidini ve fotoğrafını açıklamanın yanı sıra, bu çeşidi arazilerine ekmeye çalışan birçok bahçıvan incelemesini de bulabilirsiniz.

Çeşitliliğin tarihi ve tanımı

Domates Puzata Khata, oldukça yeni bir Rus seçimi çeşididir. Vladimir Kachainik liderliğindeki bir grup yetiştiricinin çalışması sonucunda 2012 yılında ortaya çıktı. 2013 yılında Devlet Siciline tescil edildi, yaratıcısı, bu çeşidin tohumları esas olarak şu anda üretildiği markası altında "Aelita" şirketiydi.

Puzata khata domates çeşidi belirsiz çeşitlere aittir, yani teorik olarak sınırsız büyümeye sahiptir.

Dikkat! Uygulamada, bahçıvanların incelemelerine göre, sera koşullarında bile, çalı genellikle 170 cm'den daha uzun büyümez.

Sapları oldukça ince olduğundan ve çalıların kendileri güçlü olarak adlandırılamayacağından, bitkiler meyvelerin ağırlığı altında kalabilir, bu nedenle domatesler, kafeslere ve çalıların oluşumuna zorunlu bir jartiyer gerektirir. Çalılar ortalama yapraklılık bakımından farklılık gösterir ve ayrıca ortalama bir seviyede dallanırlar.

Yapraklar orta irilikte, koyu yeşil renklidir. Çiçeklenme orta tiptedir. Sapın mafsal yok. Bir salkım genellikle 5 taneye kadar meyve oluşturur.

Puzata khata domates çeşidinin Rusya genelinde bölgelere ayrılmış olmasına rağmen, çoğu bölgede seralarda veya en azından film barınakları kullanılarak yetiştirilmesi tavsiye edilir. Orta şeritteki açık alanda, bahçıvanların incelemelerine göre, Puzata khata domatesinin tamamen olgunlaşmak için zamanı olmayabilir veya boyutu küçük olacaktır. Ancak güneyde, açık toprağa güvenle ekilebilir - orada bakımdaki tek sorun yalnızca zamanında ve düzenli sulama olabilir.

Gosrestr'deki çeşitlerin açıklamasında Puzata khata domatesi erken olgunlaşmaya ait olsa da, yani bu özelliğine göre tohumların filizlenmesinden yaklaşık 100 gün sonra olgunlaşması gerekse de, birçok bahçıvan meyvelerin kızarmasından şikayetçi. çok yavaş ve büyük bir gecikmeyle. Görünüşe göre, bu çeşitlilik, orta enlemlerde zamanında olgunlaşma için yeterli olmayabilir, pozitif sıcaklıkların toplamına ve güneş ışığı miktarına karşı hala büyük bir duyarlılığa sahiptir.

Dikkat! Uzun süren meyve verimi nedeniyle domatesler, özellikle seralarda yetiştirildiğinde çok dona kadar hasat edilebilir, istenirse ek ısıtma kullanılabilir.

Verimlilik, Puzata khata çeşidinin avantajlarından biridir; bir metrekare ekimden yaklaşık 9-11 kg domates hasat edilebilir.

Ana domates hastalıklarına duyarlılık, çeşidin resmi açıklamasında belirtilmemiştir, ancak incelemelere göre, Puzata khat domatesleri geç yanıklığa oldukça dirençlidir ve diğer yaralar genellikle asgari önleyici tedbirlere tabi olarak onu atlar.

Ancak üzerinde yetiştirildiği toprağın bileşimine oldukça duyarlıdır - tüm ana besin maddelerinin içeriği açısından dengelenmesi gerekir.

Meyve özellikleri

Nadiren bir domates çeşidi, Puzata khata gibi alışılmadık bir meyve şekline sahiptir. Sadece güçlü bir şekilde nervürlenmekle kalmaz, şeklin kendisi bile armut şeklindedir, sonuç olarak meyve, ev hanımlarının pazara gittikleri yukarıdan toplanan bir çantaya güçlü bir şekilde benzer.

Olgunlaşmamış meyvelerin rengi açık yeşildir ve dibinde leke yoktur. Olgunlaştıkça, domateslerin rengi kırmızıya döner, bunun yerine bir portakal rengi olur. Bir domateste 4 ila 6 tohumluk yuva bulunur.

Meyveleri iridir - ortalama ağırlıkları 250-300 gramdır, ancak 700-800 gram ağırlığa ulaşan örnekler vardır. Çoğunlukla olduğu gibi, çalıdaki ilk meyveler en büyük boyuttadır, sonra yavaş yavaş domatesler küçülür.

Yorum Yap! Meyvelerin büyüklüğü birçok koşula bağlıdır: formasyona ve üst pansumana ve büyüme sırasındaki hava koşullarına ve hatta ekim yoğunluğuna.

Meyvenin kabuğu, domateslerin hatırı sayılır ağırlığını çatlamadan destekleyecek kadar yoğundur. Ancak yemek yeme sürecinde hissedilmez. Meyve eti oldukça suludur, ancak domateslerde genellikle boşluklar vardır, bu nedenle konserve için çok uygun değildirler.

Tadı, profesyonel tadımcılar tarafından "4" olarak derecelendirilmiştir; çoğu bahçıvan onu iyi olarak kabul eder, ancak mükemmel olmaktan uzaktır. Bu çeşitteki domatesler çok fazla şeker içerir ve neredeyse hiç asit içermez, bu nedenle özellikle diyet ve bebek maması için uygundurlar. Bu domates çeşidinin meyveleri mükemmel salataların yanı sıra iyi patates püresi ve domateslerin ezildiği ve bir bütün olarak kullanılmadığı diğer müstahzarları yapar.

Yorum Yap! Bu çeşidin domateslerinden elde edilen meyve suyu çok lezzetli ve zengindir.

Puzata khata domates çeşidinin bariz avantajı, iyi depolama kapasitesidir. Hala yeşilken toplanabilirler, pencere kenarında kolay ve hızlı bir şekilde olgunlaşırlar ve bundan sonra tat özelliklerini değiştirmeden oldukça uzun süre saklanabilirler.

Bu özelliğinden dolayı, Puzata Khata domatesleri uzun mesafelerde kolaylıkla taşınır ve bu nedenle ticari yetiştiricilik için faydalı olabilir. Doğru, alışılmadık şekilleri nedeniyle domatesler standart bir kapta daha fazla yer kaplar.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Yukarıdakilerin hepsini özetleyerek, Puzata khata domates çeşidinin onu bir takım arkadaşlarından ayıran bir takım avantajlara sahip olduğuna dikkat edilmelidir:

 • İncelemelere göre, çeşitliliğin resmi açıklamasında verilen sayıları bazen aşan yüksek verim;
 • Meyveler çok fazla şeker ve diğer yararlı elementler içerir;
 • Meyvelerin yüksek düzeyde korunması;
 • Büyük boy ve sıradışı domates şekli;
 • Domateslerin büyük hastalıklara karşı karşılaştırmalı direnci.

Tabii ki, çeşitliliğin, her şeyden önce aşağıdakileri içeren bazı dezavantajları da vardır:

 • Çalıların bir miktar kırılganlığından dolayı şekillendirme ve jartiyer ihtiyacı;
 • Puzata kulübe domatesinin toprak verimliliğine olan titizliği.

Büyüme ve bakım

Genel olarak, Puzata Khata domatesleri, domatesler için standart teknolojiye göre yetiştirilir, ancak yine de bazı özellikler vardır.

Fide dönemi

Puzata khata domatesleri melez değil bir çeşit olduğu için hem satın aldığınız tohumları hem de kendi kendinize veya arkadaşlarınızın kendi bitkilerinden elde edilenleri ekim için kullanabilirsiniz.

Önemli! Tohumların ekimden önce mikro elementler veya büyüme uyarıcıları (Zircon, Epin, HB-101) çözeltisine batırılması önerilir, çünkü bunlar düşük çimlenme enerjisine sahiptir ve topraktan yavaş ve düzensiz filizler çıkabilir.

Çalıların kalıcı bir yere dikilmesinden yaklaşık 60-65 gün önce fide kaplarına tohum ekmek gerekir.

Çimlenmeden hemen sonra, filizleri bulabileceğiniz en parlak ışığın altına yerleştirmeniz önerilir. Bu durumda, sıcaklık tam tersine 5-10 derece düşürülmelidir. Böylece kök sisteminin iyi gelişmesini sağlayabilir ve aynı zamanda domates bitkilerinin bağışıklığını artırabilirsiniz.

Domates fidelerinde ilk gerçek domates yaprakları belirdikten sonra, çalılar ayrı saksılara dikilmelidir. Toplandıktan bir hafta sonra fidelerin beslenmesi tavsiye edilir. Bu çeşidin fideleri diğer domateslere göre daha zayıf görünebileceği için haftada bir küçük doz gübre ile beslenmesi tavsiye edilir. Humat'ları mikro elementler veya Shining, Baykal ve diğerleri gibi mikrobiyolojik gübrelerle kullanmak en iyisidir.

Yere iniş ve daha fazla bakım

Bu çeşidin domatesleri zorunlu bir jartiyer gerektirdiğinden, başlangıçta kafesin yakınına fide dikmek daha kolaydır. Bu durumda, sapların budanması ve daha fazla bağlanması belirgin şekilde basitleştirilmiştir. Bahçenin 1 metrekaresine en fazla 3 çalı Puzata khata domates ekilir.

Tavsiye! Kafeslere sadece saplar bağlanmakla kalmaz, aynı zamanda meyveleri olgunlaşan fırçalarla da bağlayabilir, çünkü meyvelerin büyük boyutları ve ağırlıkları nedeniyle meyveler olgunlaştıklarında dallarla birlikte kırılabilir.

Bu çeşitteki domateslerin 1 veya 2 gövdeye oluşturulması arzu edilir. 2 gövdede çalılar oluşturmak için, ilk çiçek fırçasının altında büyüyen bir üvey oğul bırakılır. Diğer tüm üvey oğullar ve alt yapraklar kademeli olarak kaldırılır. 1 gövdede oluşması için, tüm üvey çocuklar kademeli olarak ve sistematik olarak çıkarılır ve 10 cm'den fazla büyümeleri engellenir.

Büyük domatesler elde etmek için çalıların tek bir gövdede oluşturulması tavsiye edilir. Bahçede veya serada çok az yeriniz varsa ve daha sık çalı dikmeniz gerekiyorsa, bu durumda, olası tek büyüyen teknoloji, tek bir gövdede bitki oluşumu olacaktır.

Bu çeşidin bitkileri toprak verimliliğini oldukça talep ediyor, bu nedenle toprağa ekildikten sonra birkaç pansuman yapmaları gerekiyor. Ayrıca, özellikle hava sıcak ve kuruysa, çalıları düzenli olarak soğuk suyla sulayın.

Domatesler dengesiz bir şekilde olgunlaşabilir, bu nedenle erken soğuk havalarda çalılar için önceden ekstra korumaya sahip olduğunuzdan emin olun.

Dikkat! Meyveler kızarmak istemezse, olgunlaşmamış yeşil bir biçimde hasat edilebilirler - pencere kenarında uzanarak oldukça hızlı bir şekilde olgunlaşabilirler.

Bahçıvanların yorumları

Yaz sakinlerinin ve bahçıvanların yukarıda görebileceğiniz Puzata khata domates çeşidi hakkındaki yorumları çok çeşitli ve bazen çelişkili. Belki de bu, domates yetiştirirken farklı hava koşullarından kaynaklanıyor veya belki de tohumların yanlış derecelendirilmesi söz konusuydu.

Alena, 39 yaşında, Tver
Komşular bu yıl domates fideleri Puzata khata ile paylaştı. Olgunlaşan domatesler, bir kap şeklinde çok sıra dışı bir şekle sahipti, bu tür nervürlü olanlar. Ama sonunda olgunlaştıkça biraz doğruldular, pürüzsüzleştiler, güzelleştiler. Hem tatlı hem de yoğun domatesleri çok beğendim, neredeyse hiç tohum yok. Gerçekten beğendim, ama dallar ince, dikkatlice bağlanmaları gerekiyor, aksi takdirde kırılır veya yere düşer - meyveler ağırdır.
Svetlana, 43 yaşında, Tomsk
Puzata Khat çeşidini bir seraya ektim. Birkaç tohum filizlendiği için çok fide almadım. Sadece 5-6 çalı, ama ne tür domates.İçlerinde her şey iyidir - tadı, rengi, şekli ve büyüklüğü. O zaman kesinlikle ekeceğim. Her kültürde ilgilenmeleri gereken şey, daha sonra hasadın tadını çıkarmak için çok çalışmanız gerekir.
Sergey, 42 yaşında, Novosibirsk şehri
Bu çeşitlilik beni özel bir şeyle çekmedi. Domatesler elbette alışılmadık bir şekle sahip, ancak tadı bir şekilde yumuşak, hasatın memnun olduğu söylenemez, bu yüzden çalılardan birkaç kilogram topladım. Artık ekmeyeceğim.
Zoya, 44 yaşında, Samara
Harika bir çeşitlilik! Bu yıl verim açısından ilklerden biri oldu. Çalıdan bir bütün olarak yeşil de olsa bir kova domates topladım, çünkü onları açık alanda yetiştirdim. Böylece evde iyi olgunlaştılar ve içlerinde herhangi bir boşluk görmedim, aksine sulu, yoğun, lezzetli. Dışı neredeyse turuncu ve içi pembeydi - güzel! Gelecek yıl bir seraya ekeceğim - belki daha da erken olgunlaşacaklar.
Anna, 37 yaşında, Moskova bölgesi
Bu çeşitlilikten hiç etkilenmedim. Ne için övüldüğü bile belli değil. Domates vardı, ama o kadar tatsızlardı ki bir dahaki sefere kesinlikle ekmeyeceğim.
Anton, 34 yaşında, Tver
Puzata Khata çeşidini ikinci kez ektim çünkü çok beğendim. Serada en verimli olanlardan biriydi, hiç bu kadar bol domates görmemiştim. Bu yıl, soğuktan zarar görmemesi için Mayıs ayının sonunda ekimden hemen sonra sadece dokunmamış malzeme ile kaplanmış açık toprağa yetiştirildi. Diğer çeşitler gibi geç yanıklıktan çok zarar görmemesi de hoşuma gitti.

Sonuç

Puzata khata çeşidinin nispeten yakın zamanda ortaya çıkmasına rağmen, hem hayranlarını hem de hayal kırıklığına uğrayanları bulmayı çoktan başardı. Bu gibi durumlarda, gerçeğin dibine inmenin tek bir yolu vardır - bu türden tohumları satın almak ve kendi başınıza domates yetiştirmek.

Yorumlar (1)
 1. Saratov bölgesinin kuzeyinde, açık toprağa ekilen Aelita'dan Puzata khata, en iyisini hissetti, çatlamadı, incinmedi. Ancak kütle 300 gramdan uzak. 500 ila 1200 gr., Meyve suyu ve makarna için yetiştirilen, 2020'de domatesler çok tatlıydı, çok fazla külle beslendi (bitkisel)

  18.01.2021 01:01
  Inna
 2. Bu çeşidi ilk kez ektim. Çok mutluyum! İyi domatesleri hasat edin ve tadın. Daha fazla ekim için tohum toplamaya çalışacağım.

  08:09 tarihinde 09/08/2019
  Olga
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat