Domates Nastenka: yorumlar, fotoğraflar

Domates Nastenka, Rus yetiştiricilerinin faaliyetlerinin sonucudur. Çeşitlilik 2012 yılında devlet siciline girildi. Rusya genelinde yetiştirilir. Güney bölgelerde ekim açık toprağa yapılır ve daha soğuk koşullarda seralarda çeşit büyür.

Çeşitliliğin özellikleri

Domates çeşidi Nastenka'nın tanımı ve özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • mevsim ortası çeşitliliği;
 • belirleyici tip çalı;
 • 60 cm'ye kadar yükseklik;
 • standart çalı;
 • küçük yeşil yapraklar;
 • 6-8 meyve bir demet üzerinde olgunlaşır.

Nastenka çeşidinin meyvelerinin bir dizi özelliği vardır:

 • yuvarlak kalp şeklinde;
 • olgunlaştıklarında kırmızıdırlar;
 • ağırlık 150-200 g;
 • 4'ten 6'ya kadar oda sayısı;
 • % 4-6 mertebesinde kuru madde içeriği;
 • hoş tatlı tadı.

Çeşit verimi

Domates Nastenka, sezon boyunca ekin yetiştirebilen ve üretebilen standart bitkilere aittir. Çeşitlilik yüksek verimli olarak kabul edilir: Bir bitkiden 1,5 kg'a kadar domates hasat edilir.

Özellikleri ve tanımına göre, domates çeşidi Nastenka'nın evrensel bir uygulaması vardır. Salata ve diğer yemeklerin yanı sıra salamura, dekapaj ve diğer konserve türleri için uygundurlar. Domatesler uzun süreli depolama ve nakliyeye tabidir.

Büyüyen düzen

İlk olarak, Nastenka'nın domatesi, fide almak için evde ekilir. Genç domateslere gerekli koşullar sağlanır: güneş ışığına ve sıcaklığa erişim. 2 ay sonra fideler kalıcı bir yere nakledilir. İklim koşullarına bağlı olarak bir sera veya açık alan seçilir.

Fide almak

Domates tohumları Nastenka, Mart ayında hazırlanan toprağa ekilir. Bileşimi iki ana bileşeni içerir: bahçe toprağı ve humus. Dikimden önce toprağı fırına veya mikrodalgaya koyarak işlemeniz gerekir. Toprağı dezenfekte etmek için 15 dakikalık böyle bir işlem yeterlidir.

Tohum materyalinin de dikime hazırlanması tavsiye edilir. Nemli bir beze sarılır ve gün boyu sıcak tutulur. Satın alınan tohumlar kullanılıyorsa, renklerine dikkat etmeniz gerekir. Parlak renkler, besleyici bir kabuğun varlığını gösterir.

Tavsiye! Nastenka'nın domates fideleri için tahta veya plastik kaplar alınır.

Hazırlanan toprak kapların dibine yerleştirilir. Daha sonra tohumlar sıra halinde dizilir, aralarında 2 cm bırakılır, üstüne 1 cm turba veya verimli toprak dökülerek sulanır. Kaplar folyo ile kapatılmalı ve 25 derece sıcaklıkta karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir.

Sürgünler göründüğünde, iyi aydınlatılmış bir yere taşınırlar. İlk hafta sıcaklık 16 derecede tutulur, ardından 20 dereceye çıkarılması gerekir.

1-2 yaprak göründüğünde, domatesler ayrı kaplara yerleştirilir. Normal büyüme için domateslerin yarım gün arkadan aydınlatmaya ihtiyacı vardır. Toprak biraz kuruduğunda domatesleri sulayın.

Sera inişi

Nastenka'nın domatesleri 60 günlük olduklarında seraya aktarılır. Bu aşamada domateslerde 6-7 yaprak oluşur. Polikarbonat, film veya camdan yapılmış bir sera, domates yetiştirmek için uygundur.

Dikim için toprak sonbaharda hazırlanmalıdır. Zararlılar ve mantar sporları içinde yaşadığı için üst tabaka kaldırılır. Kalan toprak kazılır ve kompostla gübrelenir.

Tavsiye! Domatesler serada zaten yetiştirilmişse, ekim ancak 3 yıl sonra tekrarlanabilir.

Variety Nastenka her 0,4 m'de bir ekilir, bitkileri dama tahtası düzeninde düzenlemek en uygunudur. Bu, koyulaşmayı önler ve domates bakımını basitleştirir. Birkaç sıra almayı planlıyorsanız, aralarında 0,5 m bırakın.

Domatesler 20 cm derinliğindeki çukurlara ekilir ve toprak kesesi ile kök sistemi aktarılır. Son aşama domateslerin bol sulanmasıdır.

Açık toprağa iniş

İlkbahar donları geçtiğinde açık alanlara domates ekilir. Hava ve toprak iyice ısınmalıdır. Bitkilerin dikiminden sonraki ilk hafta geceleri agrofilm ile örtülmesi önerilir.

Toprağa ekilmeden önce, Nastenka'nın domatesleri sertleştirilir, böylece bitkiler yeni koşullara hızla adapte olabilir. Bunu yapmak için bir balkona veya sundurmaya aktarılırlar. Önce domatesler 2 saat temiz havada tutulur, bu süre kademeli olarak uzatılır.

Domates yataklarının hazırlanması sonbaharda yapılır. Onlar için daha önce lahana, pancar, baklagillerin büyüdüğü alanları seçiyorlar. Domates, biber, patlıcan ve patatesten sonra ekim yapılmaz.

Önemli! Domates yatağı güneş tarafından iyi aydınlatılmalı ve rüzgardan korunmalıdır.

Domates Nastenka 40x50 cm şemasına göre ekilir, çalılar 20 cm derinliğinde çukurlara yerleştirilir, kökleri toprakla kapatılır ve sulama yapılır.

Çeşitlilik bakımı

Nastenka'nın domatesleri, sulama, beslenme ve bağlamayı içeren belirli bir şemaya göre bakılır. Çeşitlilik, fosfor ve potas gübrelerinin uygulanmasına iyi yanıt verir.

Sulama domatesleri

Çeşit Nastenka'nın ılımlı sulamaya ihtiyacı var. Nem eksikliği ile kıvrılmış domates yaprakları ve çiçek salkımları parçalanır. Aşırı nem de bitkileri olumsuz etkiler: mantar hastalıkları aktive olur ve kök sistemi çürür.

Varillere yerleşmiş ılık suyla domatesler dökülür. Bitkilerin köklerine ve yapraklarına nem bulaşmamalıdır. Prosedür sabah veya akşam yapılır, böylece su buharlaşmaz, toprağa girer.

Tavsiye! Domatesler haftada bir veya iki kez hasat edilmelidir.

Domatesler ekildikten bir hafta sonra düzenli sulama yapılır. Çiçeklenme görünene kadar domatesler 3 günde bir sulanır ve 2 litre su tüketilir. Çiçeklenme oluştuğunda, domatesler her hafta sulanır ve su hacmi 5 litreye çıkarılır.

Meyve verme döneminde domates 4 günde bir sulanmalı, su tüketimi 3 litre olmalıdır. Meyveler kırmızılaşmaya başladığında sulama azalır ve haftada bir nem uygulanır. Domates Nastenka ile ilgili incelemelere göre, bu dönemde aşırı nem meyvenin çatlamasına neden olur.

Sulamadan sonra çalıların altındaki toprak gevşetilir ve gövdeler çapaklanır. Bu prosedür toprakta hava değişimini sağlar ve nem emilimini artırır.

Gübreleme

En iyi domates pansumanları, mineral gübreler ve halk ilaçları yardımıyla gerçekleştirilir. Tedavi, bitkilerin kalıcı bir yere taşınmasından bir hafta sonra başlar.

İlk olarak, domatesler, kök sisteminin büyümesini destekleyen fosforla beslenir. Bunu yapmak için, 5 litrelik bir kova su için 15 gr süperfosfat gerekir. Ortaya çıkan dikim çözeltisi kökten sulanır.

10 gün sonra meyvelerin tadını iyileştirme ve domateslerin bağışıklığını artırma özelliğine sahip bir potas gübre hazırlanır. 5 litre su için 15 gr potasyum sülfat ölçülür. Çözelti domatesleri sulamak için kullanılır.

Tavsiye! Çiçeklenme döneminde domateslere borik asit püskürtülür (10 litrelik kova suya 10 g gübre alınır).

Odun külü, mineral gübrelerin değiştirilmesine yardımcı olacaktır. Toprağa domates çalılarının altına gömülür veya sulama için infüzyon hazırlanır. İnfüzyon için 5 litre suya dökülen 3 litre küle ihtiyacınız olacak. Bir gün sonra elde edilen ürün aynı miktarda su ile seyreltilir ve sulama için kullanılır.

Üvey oğul ve bağlıyor

Fotoğrafa ve açıklamaya göre, domates çeşidi Nastenka cılız, bu yüzden sıkıştırmaya gerek yok. Bitki 3-4 gövde oluşturur.

Özellikle rüzgar ve yağış alan bölgelerde yetiştirildiğinde bitkinin sapının ahşap veya metal bir desteğe bağlanması tavsiye edilir. Domateslerin bağlanması, domateslerin yere batmasını engeller ve bakımını kolaylaştırır.

Bahçıvanlar yorumları

Galina, 59 yaşında, Moskova şehri
Domatesler en sevdiğim sebzedir ve her yıl ekerim. Yeni çeşitleri denemeye çalışıyorum, sürekli mükemmel domatesleri arıyorum. Geçen yıl fotoğraf ve açıklamadan domates çeşidi Nastenka'yı seçtim. Bunlar seralarda ve seralarda ekime uygun erken domateslerdir. Çeşitliliğin iddiasız olduğu ortaya çıktı, meyveler 200 g ağırlığa ve iyi bir tada sahipti. Önümüzdeki yıl inişi kesinlikle tekrar edeceğim.

Vladimir, 48 yaşındayım, Voronezh
Erken domateslerden Nastenka çeşidini seviyorum. Şubat ortasında tohum ekmiştim. Tohum çimlenmesi iyidir, neredeyse tamamı filizlenmiştir. Mayıs ayında fideler yataklara nakledildi. Domatesler uzun süre saklanır ve çatlamaz. Çalı 90 cm ye kadar uzar, meyveleri iri ve yoğun, çok lezzetlidir.

Anna, 25 yaşında, St. Petersburg
Ebeveynlerden bahçeye dikim için çeşitli Nastenka'yı satın aldık. İncelemelere göre, Nastenka'nın domatesi erken olgunlaşması ve yüksek verimi ile dikkat çekti. Domatesler küçüldü ve meyveler çok lezzetli. Domateslerin şekli bir kalbi andırıyor, salatalar ve domates suyu yapmak için çok uygun. Meyveler henüz yeşilken hasat edilir. Oda sıcaklığında hızla olgunlaştılar.

Sonuç

Variety Nastenka iyi bir tada sahiptir ve evde konserve yapmak için uygundur. Domateslerin, sulama ve gübrelemeden oluşan sürekli bakıma ihtiyacı vardır. Çeşitlilik iddiasız kabul edilir ve ortalama bir verim verir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat