Domates Logane F1

Deneyimli bahçıvanlar ve bahçıvanlar her zaman mülklerinde yetişecek en iyi çeşitleri ararlar. Meyvenin verimi ve kalitesi çeşidin özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle, yıldan yıla, yetiştiriciler birçok avantajla övünebilecek yeni çeşitler geliştiriyorlar. Lodge f1 domates çeşidi son zamanlarda popüler hale geldi. Bu yazıda, bu çeşitliliğin hangi özelliklere sahip olduğunu anlamaya çalışacağız. Ayrıca bu domatesleri nasıl düzgün bir şekilde yetiştireceğimizi ve bitkilere nasıl bakacağımızı da öğreneceğiz.

Çeşitliliğin özellikleri

Lodge f1 domates çeşidi, yüksek sıcaklıklara dayanıklı, orta erkenci bir domates çeşididir. Bu çeşitlilik, 1938'de Hollanda'da yetiştirildi. Pazarımızda domates tohumları "Logane f1" çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı ve henüz büyük bir popülerlik kazanacak zamanı bulamadı. Bu domatesler özellikle sıcak bölgelerde yetişmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, ülkenin güney bölgelerinin sakinleri, bu çeşidin tohumlarını ve fidelerini güvenle satın alabilirler.

Lozhain f1 meyveleri, koyu kırmızı renkte pürüzsüz, eşit bir kabuğa sahiptir. Domatesin eti oldukça yoğun ve etlidir. Her meyvenin güzel bir yuvarlak şekli vardır ve en az 160 gram ağırlığındadır. Bireysel meyveler 200 grama kadar büyüyebilir. Domatesler hasattan sonra iyi kalır. Bu sayede meyveler uzun mesafelerde güvenle taşınabilir. Ayrıca çeşit, çekici bir görünüme ve iyi ticari niteliklere sahiptir. Bu domatesler endüstriyel yetiştiriciliğe ve evde tüketime uygundur.

Çalılar oldukça güçlü ve sağlamdır. Kök sistemi iyi gelişmiştir. Bitki iri meyvelerin ağırlığını destekleyebilir, dallar kırılmaz. Tabii ki, diğer uzun çeşitler gibi, Logane f1 domatesinin de bitkinin yere batmaması için bağlanması gerekir. Yeşil kütle çok iyi gelişmiştir, yapraklar meyveleri sıcak güneşten güvenli bir şekilde korur. Bu sayede domatesler en yoğun sıcağa bile kolayca tahammül edebilir.

Dikkat! Fide dikiminden meyvelerin tam olgunlaşmasına kadar geçen süre 60 ila 70 gün sürer.

İncelemelere göre, bir Lodge f1 domatesinden yaklaşık 9 kg olgun meyve hasat edilebilir. Domateslerin tadı üst düzeydedir. Taze olarak ve ısıl işlemden sonra tüketilebilirler. Bu tür meyveler, kışa boşluk hazırlamak için mükemmeldir.

Yetiştiriciler, sadece mükemmel tat ve ısı direncini değil, aynı zamanda çeşitli hastalıklara karşı yüksek direnci de birleştirmeyi başardılar. Örneğin, Lodge f1 domates çeşidi, üst çürümeye ve fusarium'a karşı yüksek bir bağışıklığa sahiptir. Domatesler ayrıca vertisiller solma ile tehdit edilmez. Ek olarak, sarı kıvrılmaya karşı iyi bir dirence sahiptirler. Bütün bunlar bitkilerin bakımını büyük ölçüde kolaylaştırır. Bahçıvanlar, sonsuz hastalık önleme yapmak zorunda kalmayacaklar.

"Logane f1" çeşidinin açıklaması, bitkilerin açık yataklarda büyüdüğünü ve geliştiğini gösterir. Ancak hazırlanmış seralarda domates yetiştirmeyi kimse yasaklamaz, bu sadece verimi artıracak ve çalıların bakımını kolaylaştıracaktır.

Büyüyen domatesler

Her zamanki gibi, Logane f1 domatesleri iki şekilde yetiştirilebilir:

  • fide yöntemi;
  • pervasız bir şekilde.

Hem birinci hem de ikinci seçeneklerin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Sırayla her şeye bir göz atalım. Çekirdeksiz yöntem için sadece belirli domates çeşitleri uygundur. Domates "Logjane f1" bunlardan biridir. Bu, büyümesinin sınırlı olduğu ve bitkilerin birbirinden kısa bir mesafede dikilebileceği anlamına gelir. Bu durumda, çalılar sıralar halinde veya kademeli olarak ekilir.Bitkiler arasında en az 30 cm boşluk bırakılmalıdır.

Hazırlanan tohumlar hemen bahçe yatağına ekilir. Domates dikimi için ön toprak sıcak su ile dezenfekte edilir. Kazılan deliklere 5 tohum yerleştirilir. Küçük bir toprak tabakası (2 cm'ye kadar) ile kaplanır ve ardından ılık suyla sulanır. Her tohum deliğinin üstüne bir cam kavanoz konulmalıdır. Ancak, daha önce üst kısmının kesildiği normal bir plastik şişe de uygundur. Ayrıca, bahçe yatağının üzerine yaylar yerleştirilir ve her şey polietilen ile kaplanır.

Önemli! Tohumlar filizlendikten sonra domateslerin seyreltilmesi gerekecektir. Delik başına bir bitki bırakın (maksimum - 2).

İkinci yöntem daha popüler - fide. Bu durumda, fideleri önceden evde hazırlamanız ve ancak o zaman onları sahaya dikmeniz gerekir. Fidelerin tam olarak gelişmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle, beklenen ekim tarihinden 2 ay önce tohum ekmeniz gerekecektir. Ancak bu yöntem yine de zaman kazandırır. Açık alanda, fideler bahçeye ekilen tohumlardan çok daha hızlı büyür ve hasat verir.

Güçlü domates fideleri yetiştirmek için gerekli tüm koşulları yaratmak gerekir. Genç büyümeler bol güneş ışığına ve doğru sıcaklığa ihtiyaç duyar. Ayrıca mineral gübrelerle düzenli gübreleme yapmalısınız. Bu özenle bitkiler çok daha güçlü olacak ve gelecekte cömert bir hasat sağlayacaktır. Sıcak bölgelerde, bu çeşitlilik seralara Mart sonu - Nisan başı gibi erken ekilebilir.

Domates fidanları biraz sonra açık toprağa ekilir. Hepsi toprağın ısınmasına bağlıdır, sıcaklığı en az 15 ° C olmalıdır. Site seçiminde sorumlu bir yaklaşım benimsemek de gereklidir. Düz olmalı ve kuzey rüzgarlarından korunmalıdır. Domatesler sadece verimli topraklarda iyi yetişir. Bunu yapmak için organik ve mineral gübrelerle ön gübreleme yapmalısınız.

Dikkat! Seçilen alana domates ekmeden önce turp veya salata yetiştirmek için zamanınız olabilir.

Lodge f1 domates çeşidi orta büyüklükte olduğu için birbirinden yaklaşık 40 cm mesafede ekilir. Sıralar arasında yaklaşık 50 cm bırakılmalıdır, bu mesafe çalıların birbirini gölgelememesi için yeterli olacaktır. Bu durumda fideleri kapatmanıza gerek yoktur. Barınağın inşası için zaman ve para harcamanıza gerek olmadığı için bu yöntem daha ekonomiktir.

Domates bakımı

Deneyimli bahçıvanlardan alınan geri bildirimler, "Logane f1" domates çeşidine bakmanın hiç de zor olmadığını kanıtlıyor. Daha iyi bir oksijen kaynağı için toprağın düzenli olarak gevşetilmesi gerekir. Ayrıca gerektiğinde çalıların sulanması da yapılır. En önemli ve sorumlu olan şey, en iyi verim için domatesleri doğru şekilde beslemektir.

Domateslerin üst pansumanı aşağıdaki şemaya göre yapılır:

  1. İlk besleme, bitkinin aktif büyümesi sırasında Haziran ayı başında gereklidir. Bunun için 500 ml inek gübresi, mikro besin gübreleri (iki tablet), nitrophoska (bir çorba kaşığı), borik asit (küçük bir kaşık) bir kapta birleştirilir. Bütün bunlar 10 litre suda çözülür ve çalılar sulanır. Her bitki için bir litre gübre yeterlidir.
  2. İkinci domates beslemesi, ilkinden bir ay sonra yapılır. Yine 10 litre su, mikro besinli gübreler (iki büyük kaşık), potasyum sülfat (büyük kaşık) alıyoruz. Bir burç için gerekli miktar, bitmiş karışımın bir litresidir.
  3. Meyvenin başlamasından önce üçüncü bir besleme yapılır. Bunu yapmak için amonyum nitrat (beş gram), süperfosfat (yaklaşık 20 gram), potasyum klorür (4 gram) kullanın. Bütün bunlar suda çözülür. Bu miktar 1 metrekare arazinin sulanması için yeterlidir.
Dikkat! Sitenin kazılması sırasında sonbaharda organik madde eklemek daha iyidir. Bu amaçlar için kompost ve gübre uygundur.

Sonuç

Bu yazıda, Logane domatesinin tüm özelliklerini tanımayı başardık. Şimdi bu çeşitliliğin dikkatimize ve hatta bahçede küçük bir arsa olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Her yıl eski domates çeşitleri geliştirilmekte ve geliştirilmektedir.Bu nedenle, yeni bir şey denemekten korkmamalısınız. Bu çeşitliliğin tüm beklentilerinizi aşacağına eminiz.

Görüşler

Evgeny Fedorovich, 42 yaşında, Volgograd
Çeşitliliğin açıklaması ve çeşitli "Lodge" hakkındaki yorumlar beni çok şaşırttı. Bu tam olarak aradığım şeydi. Hastalıklara karşı yüksek dirençli, alçak, temiz çalılar, bahçıvanlık için fazla zamanı olmayan bir kişi için idealdir. Profilaksi yapmaya ve uzun bir burcu tekrar tekrar bağlamaya gerek yoktur. Tabii en iyi giyinmeyi ben yaptım. Ayrıca çalıları suladı ve çıkardı yabani otlar bahçeden. Genel olarak, domateslerin olağan bakımı. Hasat çok güzeldi. Domatesler iri ve çok lezzetlidir.
Svetlana Viktorovna, 38 yaşında, Astragan
Yazlık evim için erken bir domates çeşidi arıyordum. İnternette "Logane f1" çeşidinin bir tanımına rastladım. Arkadaşlarımdan hiçbiri bu domatesleri yetiştirmedi. Bir şans verdim ve bir paket tohum sipariş ettim. Fideleri kendim yetiştirdim. Delikler hızla güçlendi ve ekilmeden önce iyice büyüdü. Nisan sonunda fidanları toprağa ekledim. Çalılar çok uzamaz, ancak birçok meyve oluşur. Satın aldığımdan çok memnunum.

Yorumlar (1)
  1. Merhaba domates kulübesini beğendim ama kullanmadım. Ama gelecek yıl onu bir hektarlık açık alana dikmek istiyorum. Nasıl beslenir. Bol domates tüketmek. Login'in zayıf noktası diyorsun. Dikmek için hangi hastalıkları incitir? Bir cevap beklemek.

    08:08 tarihinde 08/03/2019
    Nurғali
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat