Domates Tembel

Domateslerin bakım gerektiren zorlu bir ürün olduğu bir sır değil. Bu sıcağı seven bitkilerin iyi bir şekilde hasat edilmesini sağlamak için ülkemizin bahçıvanları neye gitmez. Bahçıvanlarımızın zaten zor olan hayatını bir şekilde hafifletmek için Sibirya yetiştiricileri, Lazy adlı özel bir domates çeşidi geliştirdiler. Bu makalede tartışılacak olan onunla ilgili.

Tembel

Çeşitliliğin özellikleri

Tomato Lazy en parlak çeşitlerden biridir Sibirya seçimiyakın zamanda çekildi. Ancak başlangıcından bu yana yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen, şimdiden geniş bir dağıtım ve hak ettiği popülerlik kazanmıştır.

Bu çeşitlilik bir sebepten dolayı adını aldı. Yeni başlayan bahçıvanlar için olduğu kadar, terlemekten ve domates yataklarına bakmaktan bıkmış olanlar için de idealdir. Sibirya ıslahı bu çeşitlilik üzerinde özel bir iz bırakmıştır - dona iyi tolere eder ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı duyarlı değildir. Bu, Lazytom domateslerini yalnızca orta şeritte değil, aynı zamanda en kuzey bölgelerde yetişmeye uygun hale getirir.

Önemli! Bu çeşitliliğin sadece kuzey bölgelerinde seralarda veya film barınaklarında yetiştirilmesi gerekir. Bölgelerin geri kalanı Tembel Kadın'ı güvenli bir şekilde açık toprağa ekebilir - verim bundan zarar görmez.

Domates çeşidi Lazytayka erken olgunlaşan çeşitlere aittir. Ortaya çıktığı andan ilk meyvelerin olgunlaşmasına kadar 95 ila 100 gün sürecektir. Belirleyici çalıları 60 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir. Kompakt boyutları ve kısa boyları, küçük seralarda bile yetiştirilmesine izin verir. Lazyayka çeşidinin domates bitkilerinin zorunlu çalı oluşumuna ihtiyacı yoktur. İhtiyaç duydukları tek şey, üvey çocukları ilk fırçaya çıkarmak ve ana gövdeyi 40 - 50 cm yükseklikte eğmektir.Ayrıca, büyük meyvelerle bol miktarda meyve vermesi nedeniyle, Tembel Çalıların bir desteğe bağlanması gerekir.

Tembel

Bu çeşidin meyveleri çok dostane bir şekilde ve çoğunlukla yan üvey çocuklara bağlanır. Ripe Tomato Lazy, kalp şeklinde bir şekle ve pürüzsüz bir cilde sahiptir. Rengi parlak kırmızıdan koyu kırmızıya kadar değişebilir. Bu çeşidin domatesleri büyüktür. Ortalama ağırlıkları yaklaşık 300 gram olacaktır. Özenle, ortalama domates ağırlığı 500 gramı geçebilir. Meyvenin özü ortalama bir yoğunluğa sahiptir ve 4 ila 5 bölme içerir. Lazyayka domateslerindeki kuru madde yaklaşık% 4,5 olacaktır.

Tembel

Bu çeşidin lezzet özellikleri mükemmeldir. Hafif bir ekşiliğe sahip hoş bir tada sahiptirler. Taze tüketimin yanı sıra meyve suları ve çeşitli soslar yapmak için mükemmeldirler. Bunları turşu ve konservelerin hazırlanmasında kullanmak mümkündür. Ayrıca Tembel Domates çeşidi kurutulmuş olarak da tüketilebilir.

Bu domates çeşidi, geç yanıklığa ve makrosporoza karşı direnci ile ayırt edilir. Zararlılardan yetişkin bitkilere saldıran bir ayı ve sümüklü böcekler bu çeşit için tehlikeli olabilir.

Önemli! Lazyayki çeşidinin bitki ve meyvelerinin mantar lezyonları, bir serada yetiştirildiğinde oldukça yaygındır.

Bundan kaçınmak için, seranın düzenli havalandırılmasına duyulan ihtiyaç unutulmamalıdır.

Domates çeşidi Lazyanka'nın verimi artmıştır. Çalılarının her birinden 6 kg'a kadar domates toplayabilirsiniz. Metrekare başına toplam verim yaklaşık 15 kg olacaktır.

Lazyayka çeşidinin ana avantajları şunlardır:

 • büyük meyve boyutları;
 • mükemmel tat ve pazar özellikleri;
 • domateslerin uzun süre saklanma yeteneği;
 • donma direnci;
 • meyvelerin çalıdan erken çıkarılmasıyla olgunlaşma yeteneği.

Avantajlara ek olarak, Lazytom domates çeşidinin birkaç dezavantajı vardır:

 • bu çeşidin bitkileri sıcağa ve kuraklığa oldukça iyi tahammül etmez;
 • çalılar güçlü destek gerektirir;
 • tüm topraklarda büyümeyebilir.

Bu çeşidin tüm avantajları düşünüldüğünde dezavantajları önemsiz hale gelmektedir. Birçok bahçıvan, Lazytom domates çeşidinin iddiasızlığına ve mükemmel verimine dikkat çekiyor.

Büyüyen öneriler

Enlemlerimizde Lazytayka domates mahsulü, diğer çeşitler gibi, fidelerden yetiştirilmektedir. Hazırlığı, kalıcı bir yere inmeden 50-55 gün önce Mart ayında başlar.

Tavsiye! Bu erken çeşidi daha da hızlı hasat etmeye başlamak isteyen bahçıvanlar, fideleri çimlenmeden 45 gün sonra kalıcı bir yere ekebilirler.

Aynı zamanda, Mart ortasından daha erken olmayan fideler için tohum ekmek gerekir.

Neredeyse tüm tohumların satış öncesi hazırlıktan geçmesine rağmen, deneyimli bahçıvanlar bunları kendiniz sıralamanızı ve işlemenizi tavsiye eder. Bunun için ihtiyacınız olan:

 • Tüm tohumları suya batırın. Yüzeye çıkan tohumlar boştur ve filizlenemez. Bu nedenle karaya çıkmalarına izin verilmez. Ek olarak, küçük ve hasarlı tohumlar ekmeyin - büyük olasılıkla filizlenmezler.
 • Seçilen tohumlar, 15 dakika boyunca zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile işlenmelidir. Bundan sonra ılık suyla durulanmalıdır.
 • Tohumları mineral gübre veya büyüme uyarıcısı ekleyerek suya batırın. Islatma süresi 12 saati geçmemelidir.

Tohumları sıralayarak ve işleyerek, yalnızca% 100 çimlenme elde etmekle kalmaz, aynı zamanda genç bitkilerin bağışıklığını da önemli ölçüde güçlendirebilirsiniz.

Fide için tohum ekerken, 1.5 cm ekim derinliğine bağlı kalınmakta fayda var.Daha derin veya sığ bir ekim, tohumların normal bir şekilde filizlenmesine izin vermeyecektir. Fidelerin olabildiğince çabuk ortaya çıkması için 20-26 derece arasında bir sıcaklık sağlanması gerekir. Çoğu fidanın ortaya çıkmasından sonra sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilir. Gündüz 14-16 derece, gece 12-14 derece arasında olmalıdır.

Lazytom domates çeşidinin bitkilerinin kalıcı bir yere aktarılmasını kolaylaştırmak için sertleştirilmeleri gerekir. Sertleştirme prosedürü oldukça basittir - genç bitkiler geceleri balkondan çıkarılır veya hafif açık bir pencereye yerleştirilir. Aynı zamanda fidelerin gerilmemesi için öncelikle kapların bir film ile kapatılması gerekir.

Önemli! Sertleştirme, en az 10 derece gece sıcaklığında gerçekleştirilir.

İlk iki yaprak oluştuktan sonra tembel fidanlar toplanır. Aynı zamanda bitkilerin zayıf kök sistemine zarar vermeden dikkatlice ekilmelidirler. Toplama sırasında her bitki incelenmeli ve kök çürüklüğü tespit edilirse atılmalıdır. Ayrıca zayıf fidanlara şans verilmemelidir. Özellikle açık yataklara ekilmesi planlanıyorsa.

Domates çeşidi Tembel, iddiasız bakımına rağmen tüm topraklarda yetişmeyebilir. Fideleri yüksek oranda döllenmiş asitli topraklara dikilmemelidir. Orta veya nötr asitli gevşek toprağa sahip yataklar optimal olacaktır. Sahada bir ürün rotasyonu düzenlenmişse, şunlardan sonra yataklar:

 • havuçlar;
 • Luke;
 • salatalıklar;
 • lahana;
 • baklagiller.
Önemli! Patates veya biberden sonra 3 yıl domates ekilmemelidir. Bu mahsuller, domatesler için yararlı maddeler bırakmayacaktır.

Ek olarak, domates bitkilerinin enfeksiyon riskini büyük ölçüde artıracak ortak hastalıkları paylaşırlar.

Videoda domates hastalıkları hakkında daha fazla bilgi bulunabilir:

Lazyayka çeşidinin genç bitkileri, optimum büyüme için çok fazla alana ihtiyaç duymaz. Bir metrekare 6 çalıyı barındırabilir. Onlara daha fazla özen göstermek zor olmayacak. İhtiyaç duydukları tek şey:

 • Bir desteğe veya kafese jartiyer;
 • Düzenli sulama. İklimimizde domatesler, açık havada yetiştirildiğinde haftada 2 defadan fazla, serada yetiştirildiğinde ise haftada bir sulanmalıdır. Sadece kökte sulamaya değer. Domates için yağmurlama sulama kullanmamak daha iyidir.
 • Bu çeşitliliğin üvey çocuklarının çıkarılması sadece ilk fırçaya kadar yapılır. Gelecekte, tembel gözlü bir çalıyı kıstırmaya ve oluşturmaya ihtiyaç duymaz.
 • Mineral ve organik gübrelerle gübreleme.

Domates çeşidi Tembel gevşetmeden ve ayıklamadan yapabilir. Ancak bu prosedürlerin uygulanması, bu çeşitteki bitkilerin verimliliğini artırabilir.

Bu basit önerileri takip ederseniz, ilk Tembel Domatesleri sürgünlerin ortaya çıkmasından itibaren 2,5 - 3 ay içinde hasat edebilirsiniz.

Görüşler

Galina, 42 yaşındayım, Kovrov
Tembel Kadın fotoğraftan domates çeşitlerini seçti. Zaten evde, iddiasız olduğunu ve sessizce sevindiğini okudum. Fide tohumları, potasyum permanganat ile muamele edildi ve ekildi. Fideler birlikte filizlendi, ancak hepsi hayatta kalamadı. Fidanları mayıs sonunda seraya diktim. Bu çeşidin çalıları oldukça kompakt hale geldi. Her 50 cm'de bir diktim ama biraz daha az yer bırakabilirdim. Meyveler oldukça büyüktür, bu nedenle çalılar bağlanmalıdır. Ekşiliğe sahip klasik bir domates tadı vardır. Bu çeşidin verimi beni memnun etti, bu yüzden daha çok ekeceğim.

Larisa, 31 yaşındayım, Strunino
Bu çeşitlilik yanlışlıkla satın alındı, ancak hiç pişman olmadım. Tembel Domatesler, tohum ambalajındaki fotoğraflara tam olarak karşılık gelir. Büyük ve çok lezzetlidirler. Aynı zamanda özel bakım gerektirmezler. Onları dışarıda yetiştirdim ve bol meyve vermesini beklemiyordum. Ama bu çeşitlilik beni şaşırttı. Kesinlikle tekrar ekeceğim.

Maria, 58 yaşındayım, Serpukhov
İkinci yıldır Tembel olarak büyüyorum. Bu çeşitlilik, bir desteğe zorunlu olarak bağlanmayı gerektirir. Bu durumda, sadece gövdenin kendisini değil aynı zamanda fırçaları da bağlamak gerekir. İlk yaptığımda domates fırçası kırıldı. Genel olarak çeşitlilik gerçekten iyidir. İri ve etli meyvelere sahiptir. Ancak uygun bakım olmadan bol bir hasat vermeyecektir. Bu nedenle, umursamayacak kadar iddiasız olduğunu söylemem.

Yorumlar (1)
 1. Çeşit "Tembel" çok iyidir. Domatesler açık havada bile büyüktür. Meyve eti lezzetli, hatta öyle diyebilirim şekerim. Ben gerçekten beğendim. Dikeceğimden emin olacağım.

  08:02 tarihinde 02/14/2018
  Natalia 63 yaşında, Kemerovo
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat