Domates Muz bacakları: çeşitliliğin özellikleri ve tanımı

Birçok bahçıvan aslında deneycilerdir. Çok az insan, yeni ürünün tadını takdir etmek için sitelerinde yeni bir domates çeşidi yetiştirmeyi reddedecek. Ve yetiştiriciler sayesinde seçim onlar için çok zor. Sonuçta, çeşit çeşitliliği şaşırtıcı. Bazı türlerin sadece alışılmadık bir tadı değil, aynı zamanda alışılmadık bir şekli ve rengi vardır. Birçok bitki türünün verimi ve tarım teknolojisi önemli ölçüde farklıdır. Bu yeni ürünlerden biri de Muzlu Domates çeşididir. Çeşitliliğin adı ilgi çekicidir ve bu konuda olabildiğince çok şey öğrenme arzusu vardır: fotoğrafı görün, onu bir serada veya açık alanda yetiştirmiş olan bahçıvanların yorumlarını okuyun, özellikleri karşılaştırın.

Çeşitliliğin tanımı

Muz Bacaklı domatesin 1988 yılında yeniden yetiştirilmesine rağmen, bu güne kadar ilgi azalmadı. Ve iyi bir sebepten dolayı. Amerikalı yetiştiriciler tarafından yetiştirilmiş olmasına rağmen, güney bölgelerinde, orta Rusya'da ve hatta oldukça sert iklime sahip bölgelerde oldukça yaygın hale gelmiştir. Ve tüm bunlar, herhangi bir eksikliğin tamamen yokluğunda, domatesin tam olarak sahip olduğu avantajlardan kaynaklanmaktadır.

Şu anda Muz Bacaklı domates çok popüler. Belirleyici. Gösterişsiz bakımda farklıdır. Sezon ortası çeşitlerini ifade eder. Kataloglarda "sarı meyveli" çeşitler bölümünde bulunabilir. Resmi adı "Muz Bacakları" dır. Yetiştirme tekniği pratikte geleneksel çeşitlerin yetiştirilmesinden farklı değildir.

Açık alanda ve serada domates yetiştirirken çok az fark vardır. Bir filmin altında veya bir serada, çalılar 1.5 m yüksekliğe kadar büyür Açık alanda, çalılar ancak 0.8 - 0.9 m yüksekliğe ulaşır.Dallar ve yapraklar oldukça ince ve zariftir.

İlginç! "Muz budu" domates yetiştirme yöntemi (fide veya çekirdeksiz) meyvenin verimini, tadını ve kalitesini etkilemez.

Domateslerin olgunlaşması 65-70 günde başlar. Ayrıca yüksek verimde farklılık gösterirler - bir çalıdan, yetiştirme kurallarına tabi olarak, en az 4-6 kg domates hasat edilebilir.

Meyveli ve domatesli meyvelerin özellikleri

Her şeyden önce bahçıvanlar meyvenin renginin şekline ve parlaklığına dikkat ederler.

Domateslerin şekli gerçekten alışılmadık - biraz egzotik bir meyveyi andırıyor. Muhtemelen, yetiştiriciler onun için bu kadar tuhaf bir isim seçtiklerinde rolünü oynayan bu durumdu. Ancak çevrimiçi mağazalardaki çeşitliliği anlatırken, esas olarak saçağı şeklinden bahsedilir.

Parlak sarı renk Muz Bacaklı domateslerin ayırt edici bir özelliğidir. Biraz olgunlaşmamış meyveler, olgunlaştıkça kaybolan küçük soluk yeşil renkli parlamalara sahiptir.

Bitki sazan çeşitlerine aittir. Bir salkım 7'den 13'e kadar domates büyür. Neredeyse aynı anda olgunlaşırlar, bu da sadece aileyi lezzetli domateslerle, hafif bir narenciye ile beslemeyi değil, aynı zamanda kış için her türlü hazırlığı hazırlamayı da mümkün kılar.

Bir domatesin kütlesi 50-80 gram arasında değişmektedir. Ancak bir serada domates yetiştirirken, mükemmel bakım ve zamanında sulama ile bahçıvanlar, meyvenin ağırlığının 110-130 grama ulaşabileceğini not eder.

Domateslerin uzunluğu da yetiştirme koşullarına bağlıdır. Ortalama olarak 8-10 cm boyutlarına ulaşırlar ancak seralarda 12 cm'ye kadar büyüyebilirler.

"Muz Bacaklı" domates çeşidinin tadı geleneksel olanlardan farklıdır. Minimum tohum içeren etli, yumuşak hamur - bu onların özelliğidir. Domateslerin kabuğu oldukça yoğundur ve konserve yapımında önemli bir rol oynar. Domateslerin tadı tatlıdır, hafif bir ekşi ve hafif bir limon tadı vardır.

İlginç! Domates çalıları "Muz Bacakları" nın kıstırılmasına gerek yoktur, ancak düzenli olarak tutturulmaları gerekir.

Domatesler tadı değiştirmeden çok uzun süre saklanır. Domatesler, biraz olgunlaşmadan hasat edilmeleri koşuluyla, uzun mesafeli nakliye için iyi tolere edilir.

Muz Bacaklı domatesin artıları ve eksileri

Bahçeleri için tohum seçerken, her bahçıvan, özelliklerine ek olarak, her çeşidin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirir.

Muz Bacaklı domatesin başlıca avantajları şu şekildedir:

 • Yüksek verimlilik;
 • Dikim ve sonraki bakım için basit kurallar;
 • Meyvenin parlak rengi ve alışılmadık şekli;
 • Neredeyse farkedilir ekşiliğe sahip narin, tatlılık tadı;
 • Çeşitli hastalıklara, özellikle geç yanıklığa karşı yüksek direnç;
 • Sıcağı ve sıcaklıktaki hafif düşüşleri kolayca tolere eder;
 • Bu domatesler yerel iklim koşullarına kolayca adapte olur;
 • Dış mekan ve seracılık için eşit derecede uygundur;
 • Çekirdeksiz bir şekilde yetiştirilebilir;
 • Domates tohumları "Muz Bacakları" nın yüksek çimlenme yüzdesi (% 97'den fazla);
 • Dalış ve transferi mükemmel şekilde tolere eder;
 • Aynı büyüklükte meyveler;
 • Eşzamanlı çiçeklenme ve olgunlaşma.

Tüm avantajlarla birlikte, bir şeyden daha bahsetmek istiyorum - "Muz Bacakları" domatesinin pratikte hiçbir dezavantajı yoktur. Yetiştirme sırasında herhangi bir zorluk ortaya çıkarsa, bu, yetiştirme kurallarına uyulmadığı anlamına gelir. Çok kalın dikimler veya yetersiz güneş ışığı, domateslerin verimini ve tadını büyük ölçüde etkiler.

İlginç! Biraz olgunlaşmamış domatesler bir bütün olarak korunmak için harikadır.

Dikim ve bakım kuralları

Yukarıda bahsedildiği gibi Muz Bacaklı domates yetiştirme tekniği diğer çeşitlerden farklı değildir. Domatesler, hem fide hem de fide olmayan bir yöntem olarak yetiştirilebilir ve hemen açık toprağa tohum ekebilir. İkinci yöntem, güney bölgeleri ve orta Rusya'nın yanı sıra ısıtılmış seraların sahipleri için idealdir.

Fide domates yetiştiriciliği

Fideler için, "Muz Bacaklı" domates tohumları, planlanan transplantasyondan en az 65-70 gün önce açık toprağa ekilir. 2-3 yapraklı aşamada alınması tavsiye edilir. Toprağın üst pansuman ve düzenli olarak gevşetilmesi gerekir.

Açık toprağa fidan dikilirken, 1 m²'ye 4'ten fazla bitki dikilemez. Dikimleri kalınlaştırmayın - hava ve besin eksikliği meyvelerin verimini ve tadını hemen etkiler.

Çekirdeksiz bir şekilde domates yetiştirmek

Açık toprağa domates "Muz Bacakları" tohumları ekmeden önce, toprağı uygun şekilde gevşetmeniz gerekir. Karmaşık mineral gübrelerle yapılan üst pansuman, hemen deliklerde noktasal olarak yapılmalıdır.

Büyüme sürecinde domateslerin ılık, durgun suyla düzenli sulamaya ve toprağın gevşemesine ihtiyacı vardır.

Herhangi bir domates yetiştirme yönteminde, büyüme sürecinde bir çalı oluşturmak gerekir. Bunun için 3-4 güçlü, sağlıklı gövde kaldı. Gerisi kaldırılmalıdır.

Çeşidin özellikleri, "Muz Bacaklı" domatesin çimdiklenmeye ihtiyaç duymadığını göstermektedir. Bununla birlikte, birçok bahçıvan, tecrübelerine göre, çalı oluşumundan hemen sonra domatesleri düzenli olarak kıstırmayı tavsiye etmektedir. Aksi takdirde meyveler küçük olur ve verim hemen düşer.

İlginç! Damızlık Tom Wagner, Banana Legs domates çeşidinin yaratıcısıdır.

Domateslerin bağlanması gerekir, aksi takdirde çok sayıda meyve içeren fırçaların ağırlığı altında kalırlar.

Çok sayıda incelemeye göre, Muz Bacaklı domates bakımı çok seçicidir. Verimin yüksek olmasıyla birlikte, bu sadece bu çeşidin değerini artırır.

Meyve uygulaması

Mükemmel bir tada sahip olan "Muz Bacakları", hem taze yemek hem de şenlikli bir masaya servis yaparken yaz salataları ve dilimleri hazırlamak için mükemmeldir. Salata hazırlarken domatesin hafif limon aromasına sahip olduğu unutulmamalıdır.

Çoğu ev hanımı domatesleri hem bir bütün olarak hem de kış salataları ve lecho için bir bileşen olarak korumak için kullanır. Bütün meyveler tuzlandığında nefis tadı ortaya çıkar.

Mutfakta denemeyi sevenler için, Muz Bacaklı domatesler çeşitli sosların, salçaların hazırlanmasında ve sos malzemesi olarak kullanılabilir. Bütün veya dilimlenmiş domateslerin anında dondurulması ve kurutulması için çok uygundurlar.

Her ev hanımı, aile bireylerinin tercihleri ​​doğrultusunda bu sıradışı, parlak ve inanılmaz lezzetli domateslerin nerede ve nasıl uygulanabileceğini bulacaktır.

Domates "Muz budu" ile ilgili yorumlar

Tarlalarında bu çeşitten domates yetiştiren birçok bahçıvan, özellikleri hakkında çok belirsiz bir şekilde konuşuyor. Herkes domates tohumlarının "Muz Bacakları" nın yüksek çimlenme kapasitesine ve iddiasız bakımına dikkat çekiyor. Bazı site sahipleri, bu çeşidin bitkilerinin aşağıdaki koşullar altında iyi meyve verdiğini not eder:

 • Dikim kurallarına uygunluk - m² başına en fazla 4 adet;
 • İyi aydınlatma;
 • Toplama aşamasında ve ardından büyüme sürecinde mineral gübrelerle üst pansuman;
 • Toprağın düzenli olarak sulanması ve gevşetilmesi;
 • Çalı oluşumu ve düzenli sıkışma.

Sadece bu durumda, mahsulün yüksek kalitesine güvenebilirsiniz.

İlginç! Kışın salata hazırlamak için Muz Bacaklı domatesleri tercih ederken, ısıl işlemden sonra limon aromasının daha belirgin hale geldiğini unutmayın.
Katerina, 43 yaşındayım, Bryansk
Bu çeşidi üç yıldır yetiştiriyorum. Ailem gerçekten hoşuna gitti. Torunlarım bu domatesleri çok seviyorlar. Sadece bu yıl kavanozlara koydum. Önceden, her şeyi yediler ve boşluklardan önce yeterince içmediler. Ama deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. İlk yıl verim çok düşüktü. Anlaşıldığı üzere, muz bacaklı domatesler, yeterli boş alan ve çok fazla ışık olması koşuluyla büyümeyi sever. O zamandan beri onları hemen açık toprağa ekiyorum ve fidelerle uğraşmıyorum.
Vitaly, 52 yaşındayım, Izhevsk
Bir atıştırmalık olarak Taze Muz Bacaklarını sevdim. Ama bankaları sevmedim. Ama bu bir zevk meselesi.
Valentina, 38 yaşındayım, Saratov
Uzun zamandır domatesli muz bacağı ekiyorum. Zengin bir hasat elde etmek için onları çimdiklemek zorunludur. Eskiden sadece iki sap bırakırdım, ama sonra her çalıya 4 tane bırakmaya başladım. Şimdi verim yüksek. Domatesler çok lezzetli, evim parlak sarı rengi seviyor. Bananchiki'yi çok seviyorlar ve kışın kutudan çıkarıyorlar - güneşli yazın canlı bir hatırlatması.

Videonun yazarı size Muz Bacaklı domateslerin tüm avantajlarını anlatacak:

Sonuç

Domates "Muz Bacakları", çeşitliliğin özellikleri ve açıklaması, incelemeler, fotoğraflar tek bir şey söylüyor. Egzotik ve sıra dışı bir şeyi seviyorsanız, yeni hisler yaşamak istiyorsanız ve denemekten, tohum satın almaktan ve sitenize korkmadan ekmekten korkmuyorsanız. Siz ve sevdikleriniz kesinlikle bir miktar narenciye ile sıra dışı şekli, parlak sarı rengi ve hoş domates lezzetini beğeneceksiniz.

Yorumlar (1)
 1. Ve bu domatesleri gerçekten seviyorum. Makale, meyvelerin bir tabakta kesildiği bir fotoğraf içeriyor. İçleri şeffaftır ve sonra çok lezzetli olurlar. Bu yüzden onları çalıdan sadece sarı koparmak için acele etmeyin, turuncu olana kadar bekleyin.Ve sonra domateslerin gerçekten lezzetli olduğunu anlayacaksınız.

  01/14/2020 02:01
  Lydia
 2. Geçen yıl Muz Bacakları büyüyor. Lezzetli, tazeyken boş. Bu nedenle, yalnızca koruma için uygundur

  09.01.2020 10:01
  Yulia
  1. Ve korumada, çöpte, taze ya da tuzluyu sevmedim, serada yer aldığım ve yüz rubleye kadar bir torba tohum satın aldığım için bile üzüldüm.

   03:03 tarihinde 03/17/2020
   Elnna
 3. Bir Ortaktan domates tohumları Muz Bacakları aldım. Ayrıca tohumları bir akrabasıyla paylaştı. Domatesler güzel büyüdü, ama bence hiç lezzetli değiller, ama bu tahta çekirdek. Bu korkunç. Böyle bir çeşitliliğin nasıl ilan edilebileceğini hiç anlamıyorum. Bunlar şimdiye kadar ektiğim en kötü domatesler.

  02.01.2020 10:01
  Tatyana
 4. Domates Muz Bacakları hoşlanmadı: sert orta, tadı yok. Çeşitliliği verimli ve şekli güzel olmasına rağmen korunduğunda çatlamaz, kavanozlarda güzel görünür.

  23.10.2019 saat 09:10
  Galina
 5. Vyacheslav'ın domatesin sünger gibi sert bir çekirdeğe sahip olduğu ve her şeyi bozan yorumuna katılıyorum. Çalıdan domates hasadı çok büyüktür, olgun bir domatesin tadı tatlıdır, hiç ekşilik yoktur.

  09/04/2019 10:09
  Olga
 6. Muz Bacakları çeşidini yetiştirmeye çalıştım ...
  Hasat büyük, ama tadı öyle, hiçbirimiz onu sevmedi ve meyvenin ortasında çiğnemeyen, müdahale eden bir tür sert taban var.

  12:08 tarihinde 08/15/2019
  Vyacheslav
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat