Yataklarda mahalle sebzeleri: masa

Bahçenizi güzelleştirebilir, aynı zamanda karma yataklar yardımıyla her araziden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Teknoloji, bir sırt üzerine birkaç bitki türü dikmeyi içerir. Yataklardaki sebzelerin çevresi, bitkilerin zararlı virüslerden ve böceklerden korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bazı bitkilerin kombinasyonları birbirlerinin büyümesini hızlandırır. Aynı zamanda, birbirine yakın yerleştirilemeyecek uyumsuz kültürler de var. Bu tür çelişkili gerçekler göz önüne alındığında, bitkilere zarar vermemek, ancak yetiştirme koşullarını iyileştirmek için karma yatakların yaratılmasına yetkin bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Teknoloji avantajları

Karışık sebze dikmek Bahçede, mahsullerin izole yetiştiriciliğine göre bir takım avantajları vardır:

 • arsa alanı mümkün olduğunca verimli kullanılır;
 • mükemmel mikro elementlerle beslenen bitkiler, birbirleriyle rekabet etmeden toprağı eşit şekilde tüketir;
 • bahçedeki komşular birbirlerinin zevkini iyileştirebilir;
 • bazı bitkiler tarafından yayılan aromalar böcekleri çekebilir veya korkutabilir;
 • bitkilerin doğru şekilde düzenlenmesi, rüzgârdan korunma sağlayabilir ve belirli mahsullerin yetiştirilmesi için uygun bir mikro iklim yaratabilir;
 • Karışık sebze yetiştiriciliği, iyi bir hasat elde etmek için yalnızca dünyanın doğal güçlerini kullanarak kimyasal gübre kullanımını ortadan kaldırır.

Bu nedenle, karışık yataklar verimi artırmanın kolay bir yoludur. Bu teknolojinin yardımıyla, toprak kaynaklarını yetkin bir şekilde kullanmak ve ek fonlar kullanmadan, faydalı tozlaşan böcekleri çekmek, zararlıları korkutmak ve gerekli mikroklimatik koşulları yaratmak mümkündür.

Karışık sırtların oluşumu için ilkeler

Karışık yataklar oluştururken, aşağıdaki ilkelere kesinlikle uyulmalıdır:

 • karışık yatağın orta kısmında, uzun bir olgunlaşma dönemi olan mahsullerin yetiştirilmesi tavsiye edilir;
 • sırtın kenarları, örneğin marul, ıspanak gibi kısa, hızlı olgunlaşan mahsullerin yetiştirilmesi için kullanılmalıdır;
 • bitkileri birleştirirken, köklerinin gelişimini hesaba katmak gerekir. Böylece, yakın çevrede, güçlü ve az gelişmiş bir kök sistemine sahip mahsuller ekebilirsiniz;
 • karışık yetiştirmede, uyumsuz mahsuller mümkün olduğu kadar uzağa dikilmelidir.

Bahçenizde karma yataklar oluşturmaya karar verdikten sonra, yukarıdaki büyüme ilkelerini takip etmeli ve çeşitli mahsullerin özelliklerini dikkatlice öğrenmelisiniz. Teknolojinin aynı yatağa aynı anda çiçek ve sebze dikmenize izin verdiği unutulmamalıdır. Böylece, çiçek bitkileri sadece sebze mahsulleri üzerinde faydalı bir etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bahçeyi daha da güzelleştirir.

Bitkilerin faydalı özellikleri

Tozlaşma gerektiren bitkilerin çok yakınında, tozlayıcıları çeken mahsullerin ekilmesi tavsiye edilir. Bunlar arasında çeşitli nane, mercanköşk, papatya, kekik, limon otu çeşitleri bulunur. Bu bitkiler sebze olmayıp tıbbi amaçlarla veya bahçe süslemesi olarak kullanılabilir. Kokuları, çiçekli bitkileri dölleyen eşekarısı ve yırtıcı sinekleri kendine çeker.

Ağır topraklar sürekli gevşeme gerektirir. Bu durumda solucanlar çiftçinin yardımına gelebilir. Onları çekmek için soğan, hindiba, kediotu ekebilirsiniz.

Sarımsak yaprak bitleriyle savaşmaya yardımcı olur. Kokusu bu zararlı böcekleri iter.Sarımsak ayrıca toprakta kükürt birikmesine de katkıda bulunur.

Önemli! Yukarıdaki bitkiler, sarımsak hariç, kesinlikle tüm mahsullerle uyumludur.

Sebze kombinasyonları

Karışık sebze tarhları oluştururken, birbirine zarar vermeyecek, ancak karşılıklı yardım sağlayacak "komşular" ı dikkatlice seçmelisiniz. Çoğu mahsulün özellikleri bireyseldir, bu nedenle karmaşık dikimler oluştururken her bitki ayrı ayrı düşünülmelidir:

Domates

Domateslerin yakın çevresinde sarımsak, az büyüyen fasulye, lahana, havuç, pancar, ıspanak, maydanoz yetiştirilmesi tavsiye edilir. Özellikle belirgin aromalı otlar (kekik, melisa, fesleğen) zararlıları uzaklaştırır, domateslerin tadını iyileştirir ve raf ömrünü uzatır.

Domateslerin yanında salatalık, dereotu, rezene ve patates yetiştirilmesi tavsiye edilmez.

Salatalıklar

Salatalık, çeşitli yataklarda iyi gider. fasulye türleri, fasulye, marul, soğan, lahana, dereotu, pancar, kereviz. Domates belki de salatalıkların yanına ekilmemesi gereken tek mahsuldür.

Olağanüstü salatalık için komşu bir turptur. Örümcek akarlarını ve yaprak böceklerini korkutur. Aynı zamanda turp, mahsulün tadını iyileştirir. Salatalıkların soğanla yakınlığının karşılıklı olarak yararlı olduğunu da belirtmek gerekir.

Lahana

Lahana genellikle zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar. Bu nedenle, beyaz yonca tırtıllara karşı mücadelede yardımcı olabilir. Doğrudan lahana kökünün altına ekilir. Beyaz yonca ayrıca lahana yaprak bitlerini ve kök sineklerini de kovar. Kereviz, lahana yetiştirirken toprak pire ile savaşmaya yardımcı olur. Güçlü, parlak aromalı otlar, lahana kelebeklerini korkutur. Pırasa, kepçe tırtıllarının mahsulünüze zarar vermesini önlemeye yardımcı olur. Dereotu lahana üzerinde çifte faydalı etkiye sahiptir: yaprak bitlerini uzaklaştırır ve sebzenin tadını iyileştirir.

Lahana mahallesinde patates, fasulye, marul, pancar zarar vermeden yetişebilir. Lahana ile karışık bir yatağa domates, üzüm, sarımsak ekilmemelidir.

Patates

Patates genellikle tek başına ekilir, ancak onlar için uygun sağlıklı komşular da bulunabilir. Bu nedenle yaban turpu patatesleri tahtakurularından koruyabilir ve baklagiller toprağa azot getirerek patates üretkenliği üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Baklagiller ayrıca patatesleri Colorado patates böceğinden korur.

Karışık bir yatakta lahana için zararsız komşular salatalar, turplar, mısır, kişniştir. Patateslerin yanında pancar, ayçiçeği ve domates yetiştirilmesi tavsiye edilmez.

Yay

Havuç ve soğanın birleşimi bahçelerimiz için bir klasiktir. Aynı bahçedeki bu iki bitki zararlıları korkutur, kökleri rekabet etmez. Havuç yanında pancar, salatalık, turp, ıspanak, marul soğanlı mahalleye çok uygundur. Soğan ile aynı yatağa fasulye, fasulye, bezelye ekilmesi tavsiye edilmez.

Karışık yataklar oluşturmak için başka sebze mahsulleri de kullanılabilir. Yani, örneğin sarımsak, çilek bahçesinde kendini iyi hissediyor. Ve sarımsak, meyve mahsulü üzerinde belirli bir etkiye sahip olmasa da, bu bitki kombinasyonu toprağın rasyonel kullanımına izin verir.

Nane, turp ve baklagiller kabakların büyümesini ve olgunlaşmasını hızlandırabilir. Patlıcanların karışık yataklara fasulye, fesleğen veya bezelye ile birlikte ekilmesi tavsiye edilir. Pancar sıraları arasındaki boşluk, büyük bir komşu olacak olan yeşil salata ile doldurulabilir. Diğer sebze mahsullerinin uyumluluğuna ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda bulunabilir.

Elbette, acemi bahçıvanlar için çeşitli sebze mahsullerinde gezinmek ve karışık yataklar oluşturmak için planlar seçmek zordur. Bu nedenle deneyimli çiftçiler, bitkileri karışık sırtlara dikmek için belirli planlar sunar. Bunlardan bazıları:

 1. Marul, sırtın ilk, en uç sırasına ekilmelidir.İkinci sıra turp veya havuç ile ekilebilir, bu kök mahsullerin bir sıra halinde kombinasyonu da memnuniyetle karşılanır. Böyle bir karışık yatağın üçüncü sırasına soğan ekilmelidir. Yatağın dördüncü ve beşinci sırası sırasıyla ikinci ve birinciyi tekrar etmelidir.
 2. Bahçenin ortasında salatalık dikmek gerekiyor. Böyle bir karışık yatağın bir kenarı fasulye yetiştirmeye, diğeri lahana için ayrılmıştır.
 3. Havuç sıraları arasında 30-35 cm mesafe olacak şekilde havuçları soğan veya mercanköşk ile değiştirmek mantıklıdır.

Videoyu izleyerek sebze bitkilerini karışık yataklara dikmek için başka planlar hakkında bilgi edinebilirsiniz:

Yararlı otlar

Bahçede sadece gıda ürünü olan faydalı bitkilerin yetiştirilmesi gerektiği genel olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, çok az insan bazı bitkilerin, çiçeklerin ve hatta yabani otların bahçede faydalı olabileceğini bilir:

 • soğan yanında kekik verimini önemli ölçüde artırabilir;
 • sardunya, petunya ve mercanköşk sadece bahçeyi büyüyen biberle süslemekle kalmaz, aynı zamanda mahsulün verimini de artırabilir;
 • havuç ve baklagillerin yanında biberiye ve adaçayı ekebilirsin;
 • farklı marul türleri mahallede yetişen domateslerin tadını iyileştirebilir;
 • Karahindibanın kök sistemi toprağın derinliklerine inerek kalsiyumu dünyanın yüzeyine yükseltir. Karahindiba çiçekleri tozlaşan böcekleri de çeker;
 • kadife çiçeği, yatakları herhangi bir sebze bitkisiyle süsleyerek yaprak bitlerinden koruyabilir.

Önerilen listeden de görülebileceği gibi, aynı bahçe yatağındaki çiçekler, otlar ve sebzeler birbirini tamamlayarak bahçeyi süsleyebilir. Ve karahindiba gibi bir yabani ot bile faydalı olabilir.

Sera kombinasyonları

Seralar ve seralar, kural olarak, küçük, sınırlı alanlara sahiptir, bunun sonucunda çiftçiler bunları olabildiğince verimli kullanmaya çalışırlar. Bununla birlikte, bitkileri kapalı koşullarda birleştirirken, yalnızca benzer mikro iklim gereksinimlerine sahip mahsullerin birlikte yetiştirilebileceğini hatırlamakta fayda var. Yani, bir seraya domates ve salatalık dikmek bir hatadır: salatalık, domatesler dayanamadığında yüksek nem gerektirir.

Beyaz lahana domates ile aynı seraya ekilmesi tavsiye edilir. Kereviz, bezelye, fasulye ve fasulye, hodanın dibinde kendini iyi hissedecek. Patlıcan ve biber de salatalıklarla aynı serada yetiştirilebilir, çünkü bu mahsuller hava nem gereksinimleri açısından benzerdir.

Sebze bahçesi, çiftçinin kesinlikle herhangi bir fikrinin düzenlemesi için bir platformdur. Ancak bir kural olarak, istenen tüm mahsulleri yetiştirmek için her zaman yeterli arazi yoktur. Bu nedenle birçok arazi sahibi karma yataklar oluşturmaya başvurmaktadır. Aynı zamanda yataklardaki mahalle yararlı olabilir ve hatta verim artışına katkıda bulunabilir. Bu nedenle, yukarıdaki makalede karma yatakların örnekleri ve fotoğrafları sunulmakta, ayrıca çeşitli mahsullerin yerleştirilmesi için olası şemalar açıklanmaktadır. Bu bilgiler kesinlikle yeni başlayanlara ve zaten deneyimli çiftçilere bahçelerini daha da iyi hale getirme konusunda yardımcı olacaktır.

Yorumlar (1)
 1. Birinci sınıf öğrencileri için anlaşılabilir ... teşekkürler! :)

  31.01.2020 06:01
  Olya
 2. Çok teşekkür ederim!! Benim için acemi bir bahçıvan olarak bu paha biçilmez bir hediye! TEŞEKKÜR!!

  11:12 tarihinde 12/20/2017
  Tatyana
 3. İnce! Teşekkür!

  04:05 tarihinde 05/10/2017
  Aldyn-kys
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat