Hangi mahsullerden sonra soğan ekilebilir?

Sadece gerekli mikro elementleri sağlayan verimli topraklarda iyi bir sebze hasadı yetiştirmek mümkündür. Döllenme önemli bir rol oynar. Toprak tamamen tükenirse bu önlem geçici olacak ve olumlu bir sonuç vermeyecektir. En uygun seçenek, bir ürün rotasyonunu sürdürmektir. Aynı türün bitkileri aynı besin bileşimini alır ve toprağa mantar sporları ve parazitik böceklerin larvalarını bırakır. Aynı zararlılardan ve hastalıklardan etkilenen mahsullerden sonra soğan dikilmesi tavsiye edilmez.

Ürün rotasyonu için genel kurallar

Ürün rotasyonunun gözetilmesi, özellikle küçük bir alana çok sayıda tür ekildiğinde önemlidir. Her biri kendi toprak bileşimini ve bir dizi besin minerali ve eser elementi gerektirir. Yetiştirme sırasında bitkiler büyüme mevsimi için gerekli olan gübrelerle beslenir ve hasattan sonra arazi, ihtiyaç duyulmayan kimyasal elementlerle aşırı doyurulur. Ve tersine, toprakta büyüme mevsimi boyunca kullanılan madde kıtlığı olacaktır.

Sahada farklı türdeki bitkileri değiştirme ihtiyacı, enfeksiyonun ve parazitik böceklerin yayılmasının önlenmesinden kaynaklanmaktadır. Kültürlerin kendi enfeksiyonları ve parazitleri vardır. Bir mantar enfeksiyonu, örneğin patatesleri tamamen etkileyebilir ve soğanlara tamamen dokunmayabilir veya bunun tersi de geçerlidir. Pek çok zararlı, toprakta larva şeklinde kış uykusuna yatar, ilkbaharda bireyler aktif olarak büyümeye başlar, eğer bahçeye haşere için uygun bir türün mahsulü ekilirse ciddi bir mahsul kaybı tehdidi vardır.

Dikim sırasında, allelopatinin (etkileşim) olası etkisini hesaba katın. Bitkilerin kök sistemi ve yer üstü kısmı, komşulara olumlu veya olumsuz etki eden biyolojik maddeleri sentezler ve salgılar. Soğanlar toprağa fitokid salgılar, çürümeye neden olan bakterileri yok ederler. Kültür bahçeye birkaç yıl ekilirse, etki tam tersi olur, genç ampuller çürümeye maruz kalır.

Önemli! Ürün rotasyon kurallarına göre aynı türden sebzeler bahçede birbirlerinin yerine geçmez.

Ürün rotasyonu için genel şartlar:

 1. Aynı besin alımına sahip bir dikim yatağı kullanmayın.
 2. Kök sistemi tarafından toprağa salınan biyolojik bileşim dikkate alınır.
 3. Aynı hastalıklara sahip türler ve onları parazite eden böcekler yetiştirmek imkansızdır.
 4. İlkbaharda, erken dönem sebzeler geç olgunlaştıktan sonra ekilmez, çünkü toprağın yeterli miktarda gerekli mikro elementleri biriktirmek için zamanı yoktu.

Erkenci sebzeler hasat edildikten sonra yeşil gübre ekilmesi tavsiye edilir. Karabuğday veya yonca, soğan için iyi öncüllerdir.

Hangi kültürden sonra soğan ekilir

Soğan (Allium), toprağın asidik yapısına tolerans göstermeyen ışık seven bir bitkidir. Potasyum ve fosfor eksikliği ile iyi bir hasada güvenmemelisiniz. Tüy veya şalgam elde etmek için otsu bir bitki ekilir. Her durumda ürün rotasyonu gereksinimleri farklı olacaktır. Tüyler için ekilirse, baklagiller veya erken turplar en uygun öncülerdir. Önerilen öncüller:

 1. Lahana. Büyüme mevsimi boyunca çok miktarda besin alır, ancak bileşimleri soğanınkine zıttır.
 2. Bezelye. Besin değeri düşüktür, erken olgunlaşır.
 3. Domates. Gece gölgelerinin kök sistemi ayrıca fitokitler üretir.Mahalleleri birbirlerine faydalıdır, selefleri olarak çok uygundurlar.
 4. Pancar. Kök sebze, Allium gibi asidik bir bileşimde büyümez. Bitki örtüsü için gerekli kimyasal bileşim onlar için farklıdır. Hastalıklar ve zararlılar farklıdır.
 5. Kabak. Bir öncül olarak izin verilir, ancak bu durumda balkabağına daha fazla faydası vardır, soğan toprağı dezenfekte eder, bakterileri yok eder.

Salatalık yetiştirdikten sonra, sebze dikmek için bir bahçe yatağı kullanabilirsiniz, ancak önceden gübrelenmiştir. Büyüme için salatalıkların yeterli miktarda iz elemente ihtiyacı vardır, bazıları soğanın gereksinimleri ile aynıdır, bazıları değildir.

Soğandan sonra soğan dikmek mümkün mü

Bir bitkiyi 2 yıldan fazla olmamak kaydıyla bir yatağa yerleştirebilirsiniz. Üçüncü yılda bahçenin yeri değiştirilir. Mümkünse bitki tek bir yere 1 defadan fazla dikilmez. Burada sorun beslenme eksikliği değil, gelecek yıl ekim için kültür beslenebilir. Geçen yılki haşereler ve sezon boyunca biriken mantar sporları tarafından genç büyümeye zarar verme tehdidi var. Hasatı kurtarmak sorunlu olacaktır. Ampul gelişmeyi durdurur, anten kısmı sarıya döner.

Patateslerden sonra soğan dikmek mümkün mü

Allium, 2 ayda tamamen olgunlaşan erken olgunlaşan bir çeşittir. Dikim amacı kuş tüyü üzerinde değilse, soğan türlerinin yetiştirilmesi için en uygun alan, erken patates hasadından sonra boşalan alandır. Patateslerdeki besin maddelerinin ana tüketimi üst kısım oluşumuna gider. Bu büyüme mevsimi boyunca, kök mahsul yoğun bir şekilde beslenir, soğan büyümesi için toprakta yeterli miktarda potasyum ve fosfor kalır. Patates hastalıkları Allium'u etkilemez, farklı zararlıları vardır. Don başlamadan önce, ampul tamamen olgunlaşmıştır. Bir ürün rotasyonu için gerektiğinde, kök ürün en iyi öncüldür.

Havuçtan sonra soğan dikmek mümkün mü

Bitkilerde kök sisteminin yapısı farklıdır. Havuçta daha derine iner, mikro besinlerin tüketimi toprağın alt katmanlarından gelir. Allium, üst toprakta yeterli besine sahiptir. Büyüme için farklı bir kimyasal bileşime ihtiyaç duyarlar, soğan için gerekli maddeler bozulmadan kalır. Aynı bahçede bulunmaları halinde her iki sebzenin de birbirleri üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Havuç tepelerinin kokusu, mahsulün ana zararlısı olan soğan sineğini iter. Soğanlı bir bitkinin fitokitleri toprağı dezenfekte eder, havuçları tehdit eden bakterileri yok eder.

Hangi mahsullerden sonra soğan ekilmemelidir

İyi bir hasat elde etmek için sebzenin gerekli besinleri alan bir mahsulden sonra ekilmesi tavsiye edilmez. Geçen sezon diktikleri siteyi kullanmayın:

 1. Sarımsak aynı türe ait olduğu için topraktan aynı mikro element tüketimi ile hastalıkları ve zararlıları da çakışır. Otsu bitkilerin aynı yatağa ekilmesi tavsiye edilmez, birbirlerini yer değiştirmeye başlarlar, bu rekabet verimi etkileyecektir.
 2. Mısır, toprağı tamamen tüketen sığ bir kök sistemi oluşturur.
 3. Ayçiçeğinin yetiştirildiği arsa da uygun değildir, ayçiçeği soğana tamamen uygun olmayan bir toprak bırakır.
Tavsiye! Yeşil gübre olarak arpa veya çavdar kullanamazsınız.

Sonuç

Soğanlı mahsullerden sonra soğan ekilmesi veya mahsul rotasyonunun gerektirdiği gibi aynı hastalık ve zararlılara sahip bitkiler tavsiye edilmez. Arazi tükendi, büyüme mevsimi boyunca mahsul gerekli beslenmeyi yeterince alamayacak. Bahçe yatağı birkaç yıldır kullanılmışsa, toprakta mantar sporları ve kışı geçiren zararlı larvaları birikirse, genç bitki büyümenin başlangıcında etkilenir, mahsulün verimliliği minimum olacaktır.

Yorumlar (1)
 1. 2019'da domatesler siyaha döndü, bu yıl bu yataklara maydanoz, dereotu, soğan, turp veya salatalık ekebilirsiniz. İkinci yıldır ülkede kendime bir şeyler ekmeye çalışıyorum.

  12:05 tarihinde 05/07/2020
  Svetlana
  1. Güzel gün!
   Yatakların kaynar su veya koyu pembe bir potasyum permanganat çözeltisi ile dökülmesi tavsiye edilir. 2-3 gün sonra üzerlerine güvenle ekebilirsiniz.
   Ve endişelenme, başaracaksın. Bir insan ruhuyla bir şeyler denediğinde ve yaptığında, başarılı olacaktır. Ve bir şeyi bilmiyorsanız veya nasıl yapılacağını bilmiyorsanız - yazın, size yardımcı olacağız.

   07:05 tarihinde 05/10/2020
   Alena Valerievna
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat