Pırasa fidanı dikimi

Bahçıvanlar her yıl yeni mahsul çeşitleri keşfederler. Ancak bazen ünlü sebzeler bile bir keşfe dönüşüyor. Pırasa, sağlıklı yemek sevenler için çok hoş bir sürpriz oldu. Yazlık evlerde nadiren yetiştirilir. Nedeni çok yaygındır - bilgi eksikliği. Büyüme deneyimini çok az kişi paylaşabilir. Ve pırasanın inceliğiyle ilgili yaygın bilgiler, sebze yetiştiricilerinin kendi mahsullerini almaya çalışmasını engelliyor.

Pırasanın faydalarını, suyunu ve mükemmel tadını bilerek, ucuz olmasa da süpermarketlerden satın alınırlar. Evde pırasa fidesi yetiştirme sürecini ayrıntılı olarak anlatacağız. Fideler için pırasa ne zaman ekeceğimizin zamanlaması üzerinde ayrı ayrı duracağız. Kültürün yazlık evlerde hak ettiği yeri alması için bunu bilmeniz gerekir.

Sağlık için fayda

Pırasanın besin özellikleri hakkında biraz bilgi. İçindeki besin içeriği çok dengelidir. Botanikçilerin pırasa dediği gibi inci soğan, kompozisyonları ve çok yönlülüğü nedeniyle ödüllendirilir. Çeşitli yemeklere ve müstahzarlara dahildir. Bitkinin böylesine onurlu bir yer edinmesine hangi maddeler izin verdi? Her şeyi adlandırmak yorucu ve zaman alıcı olacak, bizi makalenin amacından uzaklaştıracaktır. Bu nedenle insan vücudu için gerekli olan en ünlü grupları kısaca listeleyeceğiz:

 • vitamin kompleksi;
 • uçucu yağların tam listesi;
 • mineral tuzların listesi;
 • eser elementler;
 • proteinler;
 • selüloz.

Beslenme uzmanları, metabolik ve eklem hastalıkları olan kişilerin menülerine pırasa eklemelerini tavsiye ediyor.

Yararlı bir ürünün kullanımına karşı bir kontrendikasyon da vardır - alevlenme aşamasında gastrit ve ülseratif belirtiler. Bu sınırlamalar, sindirim sisteminin mukoza zarlarını tahriş edebilen büyük miktarda uçucu yağ ile ilişkilidir.

Açıklama ve önemli özellikler

Bu, tohumdan tohuma gelişme döngüsü 2 yıl süren çok yıllık bir üründür. İlk yıl, bir yaprak rozeti ve üretken bir organ - sahte bir sap - oluşumu gerçekleşir.

Yetiştirildiği bitkinin ana kısmı olan soğanın ağartılmış sahte sapıdır. Gelişimin herhangi bir aşamasında “bacağı” yiyorlar.

Pırasanın yaprakları düz, oldukça uzun (80 cm) ve geniş (6 cm'ye kadar) mumsu bir kaplamaya sahiptir. Yaprağın rengi yeşilin farklı tonlarında değişebilir. Altta yapraklar tüp şeklindedir. Bu tüplerle birbirleriyle kapanırlar ve sulu bir "bacak" oluştururlar. Tüpün çapı (2-6 cm) ve uzunluğu (10-60 cm) çeşide bağlıdır.

Bitki bizim için olağan ampulleri oluşturmuyor. İlk yıl soğan, sebze yetiştiricileri için temel değer olan yanlış saplar çıkarır. İkinci yılda, bitki bir pedinkül üretir ve pırasa tohumları olgunlaşır.

Bahçıvanlar genellikle tohum için inci soğan yetiştirmezler. En verimli çeşitleri veya melezleri seçerek bunları özgürce satın alabilirsiniz. Pırasa tohumunun çimlenmesi 3 yıl sürer.

İnci soğanın kök sistemi çok güçlüdür. Hasattan sonra soğan kökleri toprakta kalırsa, toprağı organik maddelerle zenginleştirirler.

Pırasa, özelliklerini tamamen koruyarak yaklaşık altı ay saklanır. Bu kalite, neredeyse tüm kış taze yeşillik elde etmeyi mümkün kılar.

Çoğu bitki gibi inci soğan çeşitleri de olgunlaşma dönemine göre bölünür:

 1. Erken olgunlaşma (yaz). Olgun soğanlar yaz sonunda - ağustos aylarında hasat edilir.Erken olgunlaşan çeşitlerin gövdesi aptal veya düz bir şekle sahiptir, açık yeşil renkli yapraklar gövdeye dar bir açıyla yerleştirilmiştir. Erken pırasa türleri arasındaki fark, yaprakların gevşek dizilişi ve soğuğa tahammülsüzlüktür. Bu nedenle kültürün doğrudan tohum üretimi sadece güney bölgelerinde gelişmiştir. Bir yaz çeşidine örnek “Bulgar devi” dir.
 2. Sezon ortası veya sonbahar. Sapların şekli kalın bir silindiri andırır, bazılarının alt kısmında sadece hafif bir kalınlaşma vardır. Yapraklar renkli, yeşil veya gri-yeşil daha yoğun, güçlü ve daha yoğundur. Toplamak Ekim ayının ilk on yılında orta tip pırasa hasadı. Ilıman iklime sahip kışlarda bitkiler ilkbahara kadar toprağa bırakılır, ardından gelecek yıl tohum alabilirsiniz. Çeşitler Karantansky ve Sizokryl.
 3. Geç olgunlaşma veya kış. Diğer pırasa çeşitlerinden çok daha yavaş büyürler, ancak artan soğuğa dayanıklılık ile karakterize edilirler. Kışları ılıman geçen bölgelerde hasat Ekim'den Nisan'a kadar yapılır. Daha sonraki türlerdeki sahte gövde kısadır ve alt kısımda kalınlaşmıştır. Yapraklar, gövdeye göre orijinal yelpaze şeklinde bir düzenleme ile gri-yeşil renkli mumsu bir çiçekle kaplanmıştır.

Pırasa yetiştirmenin ana yöntemini düşünün - fide. Bu, mahsulün 6-7 ay süren büyüme mevsiminin uzunluğundan kaynaklanmaktadır. Doğrudan toprağa ekim, orta şeridin iklim şartlarında hasadı bekleyemez. Bu nedenle, makalenin ana kısmı, pırasanın fidelerden nasıl yetiştirileceği sorusuna ayrılacaktır.

Fide yetiştirme aşamaları

Yetiştiricilerin sorduğu ilk soru, pırasanın fideler için nasıl düzgün bir şekilde ekileceğidir? Kaliteli pırasa fidanları yetiştirmek için belirli adımları izlemeniz gerekir:

 1. Fideler için pırasa ekim zamanlamasını belirleyin. Bu, eylemlerin geri kalanının bağlı olduğu önemli bir noktadır. Ana şey, fidelerin aşırı büyümesini önlemektir.
 2. İstenilen çeşidi seçin ve yüksek kaliteli dikim materyali satın alın.
 3. Fide için pırasa ekimi için toprağı hazırlayın. Toprak karışımı, mahsulün kompozisyon, besin değeri ve yapı gereksinimlerini karşılamalıdır.
 4. Uygun kaplar seçin ve tohum ekerken hazırlayın.
 5. Pırasa tohumlarının ekim öncesi hazırlıklarını yapın.
 6. Fideler için pırasa tohumu ekin.

Her aşamanın, odaklanacağımız kendi nüansları vardır.

Ekim zamanını belirleyin

Planlanan hasat zamanına göre ekim zamanı seçilir. Sonbaharın başlarında olgun gövdelerin elde edilmesi gerekiyorsa, pırasa tohumu ekimi Şubat sonu veya Mart başında atanır. Daha sonra, zaten nisan başında, pırasa fidelerini serada yetiştirmek için hareket ettirebilirsiniz. Bir filmin altında açık toprağa fide dikmek için tohum ekiminin Mart ayı sonunda yapılması planlanıyor.
Sonbaharda tohum ekmek daha uygunsa, hava durumu tahminiyle tarihi kontrol ettiğinizden emin olun. Don başlamadan önce inmek gerekir.

Doğal olarak, seçim yaparken büyüyen bölgedeki hava koşullarını, hava sıcaklığını hesaba katmak gerekir. Başarının çoğu buna bağlı. Kuzey bölgelerinde, Nisan-Mayıs aylarından önce 2019 yılında fidan için pırasa ekmeye başlamamalısınız. Haziran ayında açık toprağa fidan dikmek zaten mümkün olacak. Merkez bölgelerde ekim Şubat ayı ortalarında başlar, serada ekim Nisan ayı ortasında ve Mayıs ayının son on yılında açık toprağa yapılır.

Tohum seçimi

Optimal olarak - uzman bir mağazada tanınmış bir üreticiden bir torba tohum satın alın. Gerçek koşullarda, çeşit özellikleri biraz daha zayıf olacaktır, bu nedenle yüksek verimli hibrit çeşitleri tercih etmek daha iyidir. Üretici, tarımsal yetiştirme teknikleri hakkında tavsiyelerde bulunur, bu nedenle satın almadan önce bunları okuduğunuzdan emin olun. O zaman bitkiye gerekli koşulları ve bakımı sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz. İlkbaharda pırasa fidanı dikmek için
Hasatı beklemenizi sağlamak için erken olgunlaşan çeşitleri alın.

Toprağı hazırlamak

Evde yetiştirildiğinde pırasa fidelerinin toprak için belirli gereksinimleri vardır. Besin karışımı eşit kompost, çim, turba ve humustan hazırlanır. Kompozisyon, toprağın besleyici ve gevşek olması gerektiğini gösterir. Turbada fideler için pırasa ekimi planlanıyorsa, 5 kg nemli madde ekleyin:

 • dolomit unu - 250 g;
 • çift ​​süperfosfat - 50 g;
 • üre - 30 g;
 • potasyum sülfat - 40 g.

Pırasa fidelerinin eser elementlere ihtiyacı vardır, bu nedenle tabletlerde mikro besin gübreleri satın alma fırsatı varsa, bunları talimatlara göre ekleyin.

Önemli! Bitkilere zarar vermemek için hiçbir durumda taze organik madde eklemeyin - mullein, gübre.

Konteyner hazırlığı

Pırasa fidanları toplanmayı iyi tolere etmez, bu nedenle fideler için kap seçiminde sorumlu bir tutum sergilemeniz gerekir. Bitki uzun köklere sahip olduğu için kabın derinliği en az 10-12 cm olmalıdır.

Kutulara fidanlar için pırasa dikme kararı verildiğinde önerilen tohumlama oranını aşmamalısınız. 35 cm x 50 cm ölçülerindeki kutulara 3 gr'dan fazla pırasa tohumu yerleştiremezsiniz. İyi bir çıkış yolu var - bir kutudaki toprağı küpler halinde kesin, ardından her birine 3-4 tohum ekin. Ve hücreli küçük ekim kaplarında fideler için pırasa ekmek en iyisidir.

Fide tohumları ile pırasa ekmeden önce, hazırlanan kaplar güçlü bir potasyum permanganat çözeltisi ile dezenfekte edilir ve kurutulur.

Ekim için tohum hazırlama

Evde tohumlardan dost canlısı ve kaliteli pırasa fidanları elde etmek için ihtiyacınız olan:

 • tohumları bir potasyum permanganat çözeltisi içinde 30 dakika dezenfekte edin, ılık bir duruma getirin;
 • soğuk suda 30 dakika sertleştirin;
 • bir hafta boyunca nemli bir beze batırın;
 • kurutun ve ekmeye başlayın.

Tüm hazırlık önlemlerini tamamladıktan sonra, fidelerden pırasa yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Tohum ekmek

Bir sonraki adımı düşünün - fideler için pırasa nasıl ekilir.
İlk olarak, gelecekteki fidelerin kabı toprakla doldurulur, biraz sıkıştırılır ve nemlendirilir.

Eğitilen tohumlar kutularda sıralar halinde ekilir. Tohumlardan pırasa yetiştirirken, birbirlerinden 5 cm uzağa yerleştirilirler. Ekim derinliği 1,5 cm'den fazla değildir Ayrı kaplara ekilirken bir tanesine 2-3 tohum ekilir. Bitkiler dikkatlice folyo ile kaplanarak + 22 ° C ... + 25 ° C sıcaklıkta tutabileceğiniz ve fidelere yeterli ışık sağlayabileceğiniz bir yere nakledilir. Periyodik olarak film çıkarılır ve toprak nemlendirilir. Genellikle ilk sürgünler 10-15 gün içinde ortaya çıkar.

İlk sürgünler ortaya çıkar çıkmaz, film tamamen çıkarılabilir ve sıcaklık dereceye düşürülebilir.
Gündüz + 17 ° C ve gece +12 ° C. Fidelerin uzamaması için bir hafta boyunca böyle bir sıcaklık rejimini sürdürürler. Ardından gündüz göstergesi tekrar + 20 ° C'ye ve gece + 14 ° C'ye yükseltilir. Bu dengeyi fidanın tüm gelişme dönemi boyunca korurlar.

Fideler için pırasa ekimi, faydalı video:

Tohumlardan pırasa yetiştirmeyi söylemenin bir yolu daha var. Bu, sırtlarda büyüyor. Tohumlar doğrudan açık toprağa ekilir. Bu teknolojiyi kullanarak fideler için pırasa ekme zamanının zamanlaması yukarıda tartışılanlardan farklıdır. Burada toprağın sıcaklığına dikkat etmek önemlidir. + 2 ° C'nin altında olmamalıdır. İyi bir hasat elde etmek için dışarıda pırasa nasıl ekilir? Toprağın hazırlanmasına özel dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Pırasa ağır killi topraklarda yetişmez. Yaprak humusu ilavesiyle gevşek, hafif, hava geçirgen bir toprağa ihtiyacı var. Reaksiyon hafif asidik veya nötrdür. Fideler için toprağın meyve ağaçları, söğütler veya akasya ağaçlarının altına alınması tavsiye edilir. Kavak ve meşe yapraklarından humus için tam bir hasat elde etmek mümkün olmayacaktır.

Fide bakımı

Sadece tohumları ekmek değil, aynı zamanda sağlıklı pırasa fidelerinin nasıl yetiştirileceğini bilmek de önemlidir. Pırasa fideleri için ana bakım noktalarını düşünün. Sıcaklık rejimini gözlemlemenin yanı sıra, çok önemlidir:

 1. Sulama.Sulama için yalnızca ılık su ve yalnızca üst katman kuruduğunda kullanın. Taşma, "kara bacak" gibi korkunç bir fide hastalığına neden olabilir. Hassas gövdelere zarar vermemeye çalışarak toprağı dikkatlice nemlendirmeniz gerekir.
 2. Üst giyim. Pırasa organik gübrelere iyi tepki verir, bu nedenle fideleri "kompost çayı" ile sulamak gelenekseldir. Bu, sebze yetiştiricilerinin suya zayıf bir kompost infüzyonu olarak adlandırmalarının sebebidir (1:10). "Agricola" (sebze) "Kemira-Universal" mineral gübre çözeltisi hazırlayabilirsiniz.
 3. Budama yaprakları. Köklerin iyi büyümesini sağlamak ve gövdenin kalınlaşmasını sağlamak için fidelerin yaprakları budanır. Bu işlem, 8-10 cm yaprak uzunluğu bırakılarak iki haftada bir yapılabilir.
 4. Havalandırma. Zorunlu ihtiyaç. Böylece fideler daha az gerilir ve sertleşmeye hazırlanmaya başlar.
 5. Sertleşme. Kalıcı bir büyüme yerine dikimden 5-6 gün önce başlayan pırasa fideleri için gereklidir.

Fideler zamanında ekilirse, pırasaların kalıcı bir yere ekilmesi 50 gün sonra en uygunudur.
Fide dikimi ve daha fazla bakım

Sahadaki arazi sonbaharda döllenir, pırasa için en çok arzu edilen öncüller patates, baklagiller, salatalıklar, lahanadır.

Sırtlar için bir yer seçerler ve toprağı hazırlarlar. Toprak kazıldı, tesviye edildi ve oluk açıldı. Optimum derinlik 15 cm, sıra aralığı 20 cm bırakılır, fideler karıklara 15 cm - 25 cm (çeşidin parametresine göre) aralıklarla yerleştirilir.

Dikim sırasında oluklara odun külü eklenebilir.

Fidelerin yaprak ve kökleri üçte bir oranında kısaltılır, dikimden hemen sonra fidanlar sulanır. Sapların çapları 1 cm'ye ulaşır ulaşmaz bitkilerin etrafına toprak eklemek gerekir.

Temel bakım şunlardan oluşur:

 1. Hilling bitkiler. Bu teknik, bitkinin iyi ağartılmış bir bacak oluşturmasını sağlar.
 2. Ayıklama ve gevşeme. Bu tür eylemler bitkiyi yabani otlar ve topraktaki besin maddelerini muhafaza edin. Dikimleri saman veya turba ile malçlamak iyidir.
 3. Üst giyim. Dikimden 3 hafta sonra organik kullanın. Daha sonra mineral bileşimler - 2-3 haftada bir. İlkbaharda, Temmuz ayı ortalarında fosfor ve potasyum gibi yüksek nitrojen içerikli kompleksler alın.
 4. İnceltme. Kalınlaştırılmış dikimler için gereklidir.

Tohumdan pırasa yetiştirme teknolojisini, ne zaman ekeceğimizi ve fidelere nasıl bakılacağını inceledik. Fide için pırasa ekme aşamasında ayrıntılı olarak durduk. Artık kendi başınıza besleyici bir sebze yetiştirebilirsiniz.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat