Toprağa ekildikten sonra domateslerin en iyi pansuman

Domates yetiştirmek, yüksek verim, lezzetli meyveler elde etmek ve minimum çaba harcamak istiyoruz. Çoğu zaman, karşılığında hiçbir şey vermeyerek yerden alırız ve sonra ya şans ya da sonsuz "belki" için umut ederiz. Fakat domatesler büyümez kendi başlarına zorluk çekmeden, tarımsal teknoloji bilgisi, gübreleme ve işleme. Dünya biriken besin kaynaklarını bırakır bırakmaz, verim düşer ve domatesler tatsız hale gelir gelmez doğa ile pazarlık edemezsiniz.

Domates zorlu bir kültürdür. Çok fazla pansuman olmamalı, akıllıca verilmeleri gerekiyor - düşüncesizce kökün altına gübre dökerseniz, iyi bir hasat alamayabilir veya tamamen mahvedemeyebilirsiniz. Domatesler, farklı gelişim aşamalarında farklı besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bugün size nasıl besleneceğinizi anlatacağız karaya çıktıktan sonra domates yere.

Daha önce beslenmeden sebze yetiştirin

Bunu daha önce sık sık duyabilirsiniz, elbette her şey beslenmeden büyüdü. Atalarımız gazetelerimize abone olmadılar, İnternetleri yoktu, akıllı kitaplar okumadılar ama bir şekilde tüm Avrupa'yı beslemeyi başardılar.

Sadece insanlar bazı nedenlerden dolayı, eski köylü ailelerinin toprağı nesilden nesile ekdiğini, çocukluktan itibaren onlara geleneklerin ve yetkin çalışmaların aşılandığını unutuyor. Tarım kültürü yüksekti, rastgele çalışma yapılmadı. Ayrıca arazi ağır teçhizatsız ekildi, hep organik madde ile gübrelendi.

Evet, atalarımız kimyasal gübre kullanmadan yaptı, ancak köylü çiftliklerinde her zaman bol miktarda gübre vardı, sonra sadece odunla ısıtıyorlardı ve gaz sobasında yemek pişirilmiyordu. Her şey toprağı beslemek için tarlalara ve bahçelere gitti - gübre, kül, düşen yapraklar. Kil, kum, dip silt, turba ve tebeşir en yakın ormanlardan, vadilerden, nehirlerden veya bataklıklardan taşındı. Her şey bilge seleflerimiz tarafından kullanıldı.

Neden beslenmeye ihtiyacın var

Büyük çiftliklerin bahçelerinde ve tarlalarında yetiştirilen tüm domatesler, özellikle pazarlanabilir ürünler elde etmek için insanlar tarafından yaratılan çeşit ve melezlerdir. Vahşi doğada büyümezler ve insan yardımı olmadan hayatta kalamazlar. Yetiştirilen domatesler bir yıl içinde tohumdan filizlenmeli, büyümeli, çiçek açmalı, bağlayıp meyve vermelidir.

Ek olarak, çalıdan bir veya iki domates değil, Rusya'nın merkezinde açık alanda çalı başına 5-10 kg'a ulaşabilen tam teşekküllü bir mahsul çıkarmak istiyoruz. Ve bu ortalama olarak, genellikle az büyüyen domateslerden biraz daha az meyve ve daha çok bir kafes üzerinde veya seralarda yetiştirilen uzun domateslerden elde edilir.

Meyvelerin çiçeklenmesi ve olgunlaşması için domateslerin ihtiyacı azot, fosfor, potasyum, eser elementler. Domatesin topraktan bu kadar çok besin alamayacağı açıktır. Zamanında, doğru gübreleme, toprak verimliliğini artırır, domatesin verimini ve kalitesini artırır.

 • Azot hayatın her döneminde domatesin oluşumuna ve gelişmesine katılır. Fotosentez için gereklidir, ancak ekimden hemen sonra yeşil domates kütlesini oluşturmada en büyük rolü oynar. Azot eksikliği domates verimini etkiler ve fazlalık ette nitrat birikmesine neden olur.
 • Fosfor özellikle domateslerin çiçeklenmesi ve meyve vermesi için önemlidir, eksikliğiyle çiçekleri ve yumurtalıkları parçalanır. Bu element sayesinde domates daha hızlı olgunlaşır, meyveler büyür, yoğun bir renge sahip olur. Fosfor eksikliği olmayan domateslerin hastalanma olasılığı daha düşüktür.
 • Potasyum domatesin kök sisteminin gelişmesinde en büyük etkiye sahiptir.Zayıfsa, domateslerin diğer kısımlarına nem ve besin veremeyecektir. Potasyumlu gübrelerin olmaması domatesleri ağrılı ve meyvelerini küçültür.
 • Eser elementler Aslında çok yıllık bitkiler olan ancak tek yıllık olarak yetiştirilen domateslerin yaşamında belirleyici bir rol oynamazlar. Bir sezondaki eksiklikleri, kritik hale gelmek için zamana sahip olmayacak. Ancak eser elementler, domateslerin hastalıklara karşı direncini ve meyvenin kalitesini önemli ölçüde etkiler. Kıtlığı ile domates hastalanır, meyveler çatlar, tadı ve pazarlanabilirliği düşer. Herkesin sıkıcı, kaçınılmaz geç yanıklığı, bakır kıtlığıdır ve bakır içeren preparatlarla işlenmesi, bu elementin eksikliğini büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Önemli! Yeterli dozda gübre ile toprağa ekildikten sonra domateslerin gübrelenmesi, meyvelerdeki nitrat içeriğini azaltır, tatlarını iyileştirir, besin ve vitaminlerin artmasına yardımcı olur. Domateslerin aşırı beslenmesi nitratların birikmesine ve tatsız hale gelmesine neden olur.

Domates nasıl gübrelenir

Domatesler büyük fosfor severler. Uzun süre meyve verebilirler. Güney bölgelerdeki ilk domatesler Haziran ortasında ortaya çıkar ve ikincisi, fitoftora ve iyi bakımın yokluğunda donmadan önce olgunlaşmak için zamana sahip değildir. Bir domates aynı anda çiçekler, yumurtalıklar ve olgun meyveler içerir. Bir domatesin beslenmesinin çok fazla fosfor gerektirmesi şaşırtıcı değildir.

Toprağa ekimden önce domates fidanları 2-3 kez beslenir. Yaklaşık 10 gün sonra ilk kez seçimden sonra, zayıf bir konsantrasyonda fideler için gübreler, ikincisi - bir hafta sonra aynı özel pansuman veya bir çay kaşığı çözeltisi ile Azofoski 10 litre suda. Bu dönemde domateslerin nitrojene ihtiyacı vardır. Fidelerin normal gelişimi ile, domates artık dikimden önce beslenmez.

Mineral kaplama

Domates ekerken deliğe bir avuç kül dökülür ve bir çorba kaşığı süperfosfat ilave edilmelidir. Yaklaşık iki hafta sonra, fideler kök alıp büyüdüklerinde, toprağa domatesleri ilk pansuman yaparlar. 10 litre suda eritin:

 • fosfor - 10 g;
 • azot - 10 g;
 • potasyum - 20 g

ve bir domates çalısının altında 0.5 litre ile sulanır.

Tavsiye! Bir miligrama göre bir veya başka bir elementin dozunu hesaplamaya gerek yoktur, bunları yaklaşık 5 g içeren bir çay kaşığı ile ölçebilirsiniz.

2 hafta sonra yapılması gereken bir sonraki domates pansumanı için şunları yapın:

 • azot - 25 g;
 • fosfor - 40 g;
 • potasyum - 15 g;
 • magnezyum - 10 g,
 • 10 litre suda çözün ve çalının altına 0,5 litre dökün.

Yaz aylarında, domatesler olgunlaşmaya başladığında, onları her 2 haftada bir güvenli bileşenler içeren besleyici solüsyonlarla beslemek önemlidir. Kül infüzyonu kendini çok iyi göstermiştir, paha biçilmez bir potasyum, fosfor ve kalsiyum kaynağıdır - tam da olgunlaşma dönemlerinde domatesler için gerekli olan elementler. Orada çok az nitrojen var, ancak artık büyük miktarlarda gerekli değil. İnfüzyonu şu şekilde hazırlayın:

 1. 1,5 litre kül 5 litre kaynar su dökün.
 2. Çözelti soğuduğunda 10 litreye kadar ekleyin.
 3. Balon ekleyin iyot, 10 g borik asit.
 4. Bir gün ısrar et.
 5. 1 litre infüzyonu bir kova suda eritin ve bir domates kovanının altına 1 litre dökün.

Bu kokteyl sadece domatesleri beslemekle kalmayacak, aynı zamanda içindeki iyot varlığından dolayı fitoftorayı da engelleyecektir.

Yaprak pansuman

Genellikle yaprak domates beslemek hızlı olarak adlandırılırlar, doğrudan sayfa üzerinde hareket ederler ve sonuç tam anlamıyla ertesi gün görülebilir. Her 10-15 günde bir yapılabilir ve gerekirse haşereler ve hastalıklar için domates tedavileri ile birleştirilebilirler.

Dikkat! Bakır içerenler de dahil olmak üzere metal oksitler içeren müstahzarlar hiçbir şeyle uyumlu değildir.

Bir yaprağa, kök altına döktüğünüz gübrelerin aynısını domatesleri püskürtebilirsiniz. Yapraktan besleme için çalışma solüsyonu olan bir şişeye domates eklemek çok iyidir:

 • epin ampulü veya zirkon İnsanlar ve arılar için pratik olarak güvenli olan biyolojik olarak saf immünostimülanlardır. Domates üzerindeki etkileri, vitaminlerin insanlar üzerindeki etkisiyle karşılaştırılabilir;
 • humat, humisol veya diğer hümik preparatlar.

Çevre dostu yemleme

Şimdi giderek daha fazla bahçıvan, sitelerinde organik tarım yöntemlerini uygulamaya çalışıyor. Domates yetiştirmek, özellikle meyve verme aşamasında çevre dostu, kimyasal içermeyen gübrelerle idare etmenizi sağlar. Domates taze gübre sevmez, ancak fermente demlenmesini çok destekler. Basitçe hazırlar:

 • Bir kova su ile 1 kova gübre dökün, bir hafta ısrar edin;
 • Bir kova su içinde 1 litre infüzyonu seyreltiyoruz;
 • Her bir çalı domatesin altına 1 litre seyreltilmiş infüzyon su.

Tüm yaz sakinlerinin gübreye erişimi yoktur. Önemli değil, bitkisel infüzyon, domatesler için daha az değerli bir gübre değildir. Bölgedeki en büyük kabı en üste yabani otlar ve bitki artıkları ile doldurun, kapatın, 8-10 gün bekletin. 1: 5 oranında su ile seyreltin ve domatesleri beslemek için kullanın.

Tavsiye! Koku yakınlarda etkileyici olacağından fermantasyon tankını apartman binasından uzağa yerleştirin.

Evrensel bir domates balsamı yapabilirsiniz. Şunları gerektirecektir:

 • 200 litre kapasite;
 • 2 litre kül;
 • 4-5 kova yeşil ısırgan otu.

Bütün bunlar suyla doldurulur ve 2 hafta boyunca infüze edilir. Bir litre balzam bir domates çalılarına beslenir. Bu kadar büyük bir kapasiteniz yoksa, malzemeleri orantılı olarak azaltın.

Domates beslemek için genel kurallar

En iyi sonuç, domateslerin karmaşık beslenmesiyle elde edilir. En iyi sonucu elde etmek ve bitkiye zarar vermemek için birkaç basit kuralı hatırlamanız gerekir:

 • Domatesleri yetersiz beslemek, fazla beslemekten daha iyidir.
 • Yere dikildi domates fidanları sıcaklık 15 dereceyi aştığında beslenmeniz gerekir, daha düşük bir sıcaklıkta besinler emilmez.
 • Öğleden sonra geç saatlerde domatesleri kökte gübreleyin.
 • domateslerin yapraktan beslenmesi sakin ve kuru havalarda sabahın erken saatlerinde yapılır. Sabah saat 10'dan önce bitirilmesi arzu edilir.
 • Kesinlikle gerekli olmadıkça domatesin çiçeklenme veya meyve verme döneminde ilaçlama yapmayın. Halk ilaçları ile domatesleri işlemeye çalışın.
 • En iyisi, domates kökü sosu ile sulama ve yaprak sargısını haşereler ve hastalıklar için tedavilerle birleştirmektir.
Önemli! En iyi etki, domatesler için özel gübrelerle üst pansuman ile verilir.

Dikimden sonra domatesleri nasıl besleyeceğinizi anlatan bir video izlemenizi öneriyoruz:

Pil sıkıntısı belirtileri

Bazen her şeyi doğru yaparız, ancak domatesler iyi büyümez ve meyve vermez. Görünüşe göre zararlı yok, hastalık belirlenemiyor ve domates çalıları açıkça acı çekiyor. Bu, pil yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Hangisinin dışsal işaretlerle belirlenmesini size öğreteceğiz.

BataryaDış işaretlerGerekli tedbirler
AzotDomates yaprakları mat, gri tonlu veya hafif ve küçüktür.Domatesleri infüzyonla besleyin yabani otlar veya herhangi bir azot içeren gübre
FosforDomates yaprağı tabağının alt kısmı mor bir renk aldı, yaprakların kendileri yukarı kalktıEn hızlı etki domates beslenerek sağlanacaktır. süperfosfat özü: Bir litre kaynar su ile bir bardak gübre dökün, 12 saat demlenmesine izin verin. 10 litreye kadar doldurun, bir domates çalısının altına 0,5 litre su verin
PotasyumDomates yapraklarının kenarları kurur ve kendiliğinden kıvrılır.Domateslerinizi potasyum nitrat veya klor içermeyen başka bir potasyum gübre ile besleyin.
MagnezyumDomates yapraklarının mermer rengi koyu veya açık yeşil rengiHer domates çalısının altına ıslak toprağa yarım bardak dolomit serpin
BakırFitoftoraGeç domates yanıklığının tedavisi
Diğer eser elementlerDomates yapraklarının sarı-yeşil mozaik rengiDomates çalılarına şelat kompleksi uygulayın.5-7 gün sonra hiçbir etki olmazsa, bitkiyi çıkarın ve yakın, bu eser elementlerin eksikliği değil, tütün mozaik virüsüdür.

Sonuç

Toprağa ekildikten sonra domatesleri nasıl besleyeceğinizi anlattık, mineral ve organik gübre kullanımı konusunda tavsiyelerde bulunduk. Bunu yararlı bulduğunuzu umuyoruz. İyi şanslar ve iyi hasat!

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat