Baştaki ilkbaharda soğanların en iyi pansuman

Mutfakta soğan olmadan tek bir ev hanımı yapamaz. Bu nedenle, yaz mevsiminde birçok bahçıvan, kişisel arazilerinde büyük miktarlarda yetiştirmeye çalışır. Kültür iddiasızdır ve nispeten fakir topraklarda bile büyüyebilir, soğan beslemek sebzelerin verimini önemli ölçüde artırır, bu da ürünün sadece mevsimde kullanılmasına değil, aynı zamanda bütün kış boyunca stoklanmasına da izin verir. Soğanların doğru ve zamanında nasıl besleneceği yukarıdaki makalede tartışılacaktır.

Sebzeler için mineraller

Soğanlar toprağın bileşimi konusunda seçicidir. Başlarının büyümesi için, özellikle nitrojen, fosfor ve potasyum gibi bir mineral kompleksine ihtiyaç vardır. Bu durumda, belirli bir mikro element ihtiyacı, mahsul yetiştirmenin belirli bir aşamasında ortaya çıkar. Bu nedenle, ekim anından tam olgunlaşmaya kadar ampuller için fosfor gereklidir, büyüme mevsiminin ilk aşamasında şalgamın aktif büyüme aşamasında azot önemlidir. Potasyum, yoğun, olgun bir soğanın oluşumuna katkıda bulunur, bu nedenle bu mineralli gübreler, ekimin sonraki bir aşamasında bir şalgamda soğanları beslemek için kullanılır.

Önemli! Soğan yetiştiriciliğinin son aşamasında toprakta artan nitrojen miktarı, sebzelerin zamanla olgunlaşmasına izin vermez, bu da bu tür sebzelerin daha sonra depolanmasıyla ilgili sorunların ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Zamanında besleme

Soğanların doğru şekilde beslenmesi, çeşitli organik veya mineral gübrelerin küçük miktarlarda toprağa tekrar tekrar verilmesini içerir. Beslenme seçimi, bitkinin büyüme mevsiminin aşamasına bağlıdır. Bahçıvanlar ortalama olarak her mevsimde 3-4 kez soğan besler. Aynı zamanda tohum toprağa ekilmeden önce sonbaharda ilk kez toprağa gübreler uygulanır. İlkbahar-yaz sezonunda soğan belirli bir programa göre döllenir.

Sonbahar toprağı hazırlığı

Besleyici bir toprak, zengin bir soğan hasadı yetiştirmenin temelidir. Organik madde ekleyerek toprağın verimliliğini artırabilirsiniz. Sonbahar kazılarında toprağa gübre ilave edilmesi tavsiye edilir. Bu maddenin uygulama oranı, toprağın başlangıç ​​durumuna ve bileşimine bağlıdır. Sitede kil hakimse, o zaman her 1 m için2 toprak, aynı miktarda 5 kg turba, humus veya gübre ile en az 10 kg miktarında nehir kumu eklemeniz gerekir. Bu, toprağı daha gevşek, daha hafif ve daha besleyici hale getirecektir.

Tınlı, kumlu topraklarda ve kara toprakta soğan yetiştirirken organik gübreleri de ihmal etmemelisiniz. Sonbaharda bu tür topraklarda 5 kg turba ve 3 kg gübre (humus) ekleyin. Bu, bir önceki sezon meyve verdikten sonra toprak kaynaklarının yenilenmesi için oldukça yeterli.

Büyük ölçüde eriyen su ile yıkandıklarından ve bitkilere önemli faydalar sağlamadıklarından, sonbaharda toprağa mineral eklemenin rasyonel olmadığını belirtmek gerekir. Gerekirse, toprağı önceden hazırlamak mümkün olmadığında, toprağa fidan dikerken, bir miktar mineral gübreleme ekleyebilirsiniz: 1 m2 toprak 1 çay kaşığı. üre ve 2 yemek kaşığı. l. süperfosfat.

İlkbaharda ilk beslenme

Erken ilkbaharda ısının gelmesi ile toprağa soğan dikmek gelenekseldir. Bu, başların zararlılara direnmek ve tüye erken başlamak için gerekli gücü kazanmasını sağlayacaktır. Bazı mahsul çeşitleri kıştan önce ekim için bile tasarlanmıştır. Öyle ya da böyle, soğanların ilk beslenmesi ilkbaharda, tüy uzunluğunun yaklaşık 3-4 cm olduğu bir zamanda yapılmalıdır.

İlkbaharda soğan beslemek için çeşitli gübre türleri kullanılır, örneğin:

 • Bulamaç, iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir doğal organik gübredir. Üst pansumanı 1 çorba kaşığı karıştırarak hazırlayabilirsiniz. 10 litre sudaki maddeler.
 • Organik maddenin yokluğunda, Vegeta gibi hazır mineral kompleksleri soğanları beslemek için kullanılabilir;
 • Bir kova suya 30 gr amonyum nitrat, 20 gr potasyum klorür ve 40 gr basit süperfosfat ekleyerek mineral kompleksini kendiniz elde edebilirsiniz. Listelenen bileşenlerin sonuncusu, süperfosfat yavaşça çözündüğü için bitkilerin beklenen beslenmesinden bir gün önce suya eklenir.
Önemli! Tüm gübreler, soğan tüyüne sıvı püskürtmeden doğrudan toprağa uygulanmalıdır.

Böylece, taze soğan nitrojen içeriği yüksek gübreleri uygulamayı amaçlamaktadır. Bu mikro element, bitkinin büyümesini etkinleştirmesine, yeşil tüyün hacmini artırmasına ve soğanı büyütmesine izin verecektir.

İkinci besleme

Bir şalgamdaki soğanın ikinci beslenmesi, fidelerin ekim zamanına bağlı olarak ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında da gerçekleşir. Uzmanlar, ilk beslenme gününden itibaren yaklaşık 30-35 gün içinde yapılmasını önermektedir. Bunu yapmak için şunları kullanabilirsiniz:

 • "Agricola-2" gübreleme hazır kompleks;
 • Mineral karışımı. Bir kova suya aynı miktarda 30 gr potasyum klorür ve amonyum nitrat ilave edilerek hazırlanır. Bu karışımda gerekli süperfosfat miktarı 60 g'dır.Tüm mineralleri çözdükten sonra, bahçıvan ek olarak suyla seyreltilip 2 m soğanı sulamak için kullanılabilen bir çalışma karışımı alacaktır.2 toprak;
 • Organik gübreler arasında baş başına soğanın ikinci beslenmesinde bitkisel infüzyon kullanılmalıdır. Ezilmiş yabani otların suya batırılmasıyla hazırlanır. Fermantasyonu iyileştirmek için infüzyon birkaç gün basınç altına alınır. Hazırlandıktan sonra, bitki infüzyonu açık kahverengi bir sıvı elde edilene kadar su ile seyreltilir.

Listelenen gübreler, aktif kafa oluşumu aşamasında soğan beslemek için en iyi yoldur. Aynı zamanda, halk tariflerine göre hazırlanan diğer karmaşık gübreler veya pansumanlarla değiştirilebilirler.

Son aşama

Soğanın üçüncü, son beslemesi, başının 4-5 cm çapa ulaştığı bir zamanda yapılmalıdır.Bu aşamada, büyük miktarda azot içeren maddeler, büyümesini aktive edebildikleri için kullanılamaz. soğanları ve sebzelerin zamanla olgunlaşmasını önleyin. Şu anda soğan için en iyi gübreler:

 • Süperfosfat ve potasyum klorür karışımı. Bu mineraller 10 litre suya sırasıyla 30 ve 60 g miktarında eklenir. Çözelti 5 m yükseklikteki bitkileri sulamak için kullanılır.2 toprak;
 • Soğanları beslemek için "Effekton-O" kullanılır. Ancak gerekli fosforu tam olarak içermediğinden süperfosfat ile desteklenmelidir. 10 litre su için 2 yemek kaşığı. l. ilaç ve 1 yemek kaşığı. l. fosforlu gübre;
 • Kül, çok miktarda fosfor ve potasyum içerir. Bu madde, soğanları beslemek için düzenli olarak kullanılabilir. Toprağın yüzeyine odun külü serpilir veya ondan bir infüzyon hazırlanır. Bunu yapmak için 250 g maddeyi 10 litre kaynar suya ekleyin. Çözeltinin 3-4 gün demlenmesi gerekir, ardından ayrıca 1: 1 su ile seyreltilmesi ve bitkileri sulamak için kullanılması gerekir.

Bunu veya o gübreyi kullanmadan önce soğanların durumunu analiz etmek gerekir. Başlarının aktif büyümesi ve yemyeşil bir tüyün varlığı ile bazı beslenmeler atlanabilir. Bununla birlikte, bir sebzeyi mikro besinlerden tamamen mahrum bırakmak buna değmez. Bu sadece şalgam büyümesini yavaşlatıp verimi düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda hastalıkların gelişmesine de katkıda bulunacaktır.

Önemli noktalar

Soğan takviyeleri kuşkusuz bitkilere fayda sağlar, ancak kullanımları her zaman dikkatlice düşünülmelidir. Öyleyse, gübre uygulamaya karar verirken şunu hatırlamalısınız:

 • taze gübre soğan için kabul edilemez, hastalıkların gelişmesine neden olur, yabani ot ve zararlı böcekler kaynağı olabilir;
 • toprakta artan azot konsantrasyonu, yeşil tüylerin artmasına neden olur ve şalgam büyümesini yavaşlatır;
 • soğan setlerini beslerken mineral gübrelerin dozu aşılamaz, çünkü bu, kafalarında nitrat birikmesine katkıda bulunur;
 • soğan beslerken, tüylerin yüzeyine gübre girişini dışlamak gerekir, aksi takdirde yeşiller temiz suyla iyice durulanmalıdır;
 • gerekli tüm mineraller bir komplekse eklenmelidir, çünkü bunlardan birinin eksikliği diğer maddelerin emilimini olumsuz yönde etkileyebilir;
 • Bol sulamadan sonra uygulanırsa gübreler daha iyi emilir;
 • yağmurlu havalarda kuru mineral karışımları basitçe toprak yüzeyine serpilebilir ve 3-5 cm derinliğe kadar gevşetilerek tamir edilebilir.

Bu kadar basit kurallara bağlı kalarak, her bahçıvan sadece bol miktarda değil, aynı zamanda sağlıklı bir sebze mahsulü yetiştirebilecek.

Halk tarifleri

Yukarıdaki gübre türlerinin tümü gelenekseldir. Genellikle bahçıvanlar tarafından sadece soğan beslemek için değil, aynı zamanda diğer sebze mahsulleri için de kullanılırlar. Bununla birlikte, şalgam için başka soğan sosu türleri de vardır. Örneğin ekmek mayası veya amonyak sıklıkla kullanılır.

Amonyağa iki kez maruz kalma

Amonyak yetiştirme mevsiminin ilk aşamalarında ve bu eser elementin eksikliğiyle soğanların beslenmesinde kullanılmasına izin veren bir azot kaynağıdır. Azot eksikliğinin ana belirtileri tüylerin sararması ve başın yavaş büyümesidir.

3 yemek kaşığı ekleyerek amonyaklı gübre hazırlayabilirsiniz. l. Bu maddenin bir kova su içinde. Yeşil tüylere zarar verebileceğinden soğanı böyle bir çare ile sulamak kökte gereklidir. Videodan amonyaklı gübre hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Önemli! Amonyak ile gübreleme, bitkilerin ana zararlılardan - soğan sineklerinden korunmasına yardımcı olur.

fırıncının mayası

Bu ürün sadece toprağı oksijenle doyurmakla kalmaz, aynı zamanda topraktaki faydalı mikrofloranın yaşamsal süreçlerini de harekete geçirir. Maya etkisi altında organik madde daha iyi ayrışır ve soğanın kendisi gerekli tüm mineral komplekslerini alır.

Maya sosu fermantasyon işlemi yalnızca nispeten yüksek toprak sıcaklığında gerçekleştiği için ısının gelmesi ile birlikte kullanılmalıdır. Gübre hazırlamak için 1 kg taze ürünü 5 litre suda eritin. Fermantasyonu iyileştirmek için şeker veya reçel eklenir. Odun külü kullanarak maya gübresindeki fosfor ve potasyum konsantrasyonunu artırabilirsiniz (çözelti kovası başına 500 ml). Aktif fermantasyon sırasında, pansuman temiz, ılık su 1: 2 ile seyreltilir, ardından soğanları sulamak için kullanılır.

Videoda maya beslemesinin hazırlanmasının açıklayıcı bir örneği görülebilir:

Sonuç

Yukarıdaki halk ilaçları, bitkileri etkili bir şekilde gübrelemek ve iyi bir sebze hasadı elde etmek için basit, doğaçlama yöntemlere izin verir.

Soğan herhangi bir bahçede yetiştirilebilir, ancak bu biraz çaba gerektirir. Bu anlamda bol miktarda düzenli sulama ile birlikte zamanında doğru besleme, tüm yetiştirme sürecinin temelidir. Bahçıvan, belirli mineralleri ekleyerek, yeşil tüylerin veya şalgamların büyümesinin bolluğunu bağımsız olarak düzenleyebilir ve sebzelerin olgunlaşma sürecini hızlandırabilir. Bu nedenle gübreler, yetkin bir çiftçinin elinde olması gereken önemli bir araçtır.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat