Biber Madonna F1

Dolmalık biber, bahçıvanlar arasında popüler bir sebze mahsulüdür. Hemen hemen her bahçe alanında görülebilir. Ülkemizin güney bölgelerinde, ticari tatlı biber yetiştiriciliğinde uzmanlaşmış birçok çiftlik bulunmaktadır. Onlar için tüketici niteliklerinin yanı sıra bu sebzenin verimi de çok önemlidir. Bu nedenle tercihleri ​​hibrit çeşitlerdir.

Tatlı biberin faydaları

Tatlı biber, askorbik asit içeriği açısından sebzeler arasında rekor sahibidir. Bu sebzenin 100 gramı günde iki kez C vitamini içerir ve bu miktarın günlük A vitamini alımının üçte birini içerdiğini de hesaba katarsak, önlenmesi için daha iyi bir sebze olmadığı ortaya çıkar. Birçok hastalık.

Önemli! Bağışıklığı uygun seviyede tutan bu iki vitaminin birleşimidir.

Bu popüler mahsulün sadece birçok çeşidi değil aynı zamanda melezleri de vardır.

Hibrit çeşitlerin avantajları ve dezavantajları

Hibridizasyon, önceden belirlenmiş yeni özellikler elde etmek için iki veya daha fazla çeşit biberin veya diğer mahsulün melezlenmesidir. Dikkat! Heterotik biber melezleri, geleneksel çeşitlere göre daha canlıdır.

Hibritlerin aşağıdaki avantajları not edilebilir.

 • Yüksek esneklik.
 • Meyve ve mükemmel görünüm bile, bu niteliklerin ikisi de mahsul olgunlaştıkça değişmez.
 • Yüksek plastisite - melez bitkiler, her türlü büyüyen koşula iyi uyum sağlar ve hava koşullarının değişkenliklerine mükemmel bir şekilde tolerans gösterir.
 • Hastalık direnci.

Melezlerin birkaç dezavantajı vardır: tohumlar çeşitlerden daha pahalıdır, fideler ebeveyn özelliklerini tekrarlamayacağı ve gelecek sezon iyi bir hasat vermeyeceği için ekim için hasat edilemezler.

Birçok yabancı üretici, yüksek maliyetlerine rağmen uzun süredir sadece biber melezlerinin tohumlarını ektiler. Bu yaklaşım, ortaya çıkan kaliteli ürünlerin daha yüksek maliyeti ile tamamen haklı çıkar. Ülkemizde de ekim için giderek daha fazla tercih edilen hibrit tohumlardır. Bu melezlerden biri, incelemeleri çoğunlukla olumlu olan Madonna F 1 tatlı biberidir. Özellikleri ve avantajları nelerdir? Bunu anlamak için, fotoğrafta gösterilen Madonna F 1 biberinin tam bir tanımını yapacağız ve bir tanımını oluşturacağız.

Tanım ve özellikler

Bu biber melezi, 2008 yılında Devlet Yetiştirme Başarıları Siciline dahil edildi ve Kuzey Kafkasya bölgesi için tavsiye ediliyor. Hem açık alanda hem de serada yetiştirilir. Madonna F 1 biber tohumları, iki yüz yılı aşkın süredir tohum üretimi yapan Fransız Tezier firması tarafından üretilmektedir.

Madonna F 1 biber melezi hakkında ne söylenebilir:

 • çeşit erken dönemlere aittir, bazı satıcılar onu çok erken olarak konumlandırır - ilk meyveler çimlenmeden 2 ay sonra teknik olgunluğa ulaşır; yumurtalık oluşumundan 40 gün sonra biyolojik olgunluk gözlenir;
 • çalı güçlüdür, açık alanda 60 cm'ye kadar büyür, serada çok daha yüksektir, orada bir metre yüksekliğe ulaşabilir;
 • bitki kısa boğumlara sahiptir ve iyi yapraklıdır - meyveler güneş yanığından muzdarip olmaz;
 • kordon şeklinde uzatılmış bir şekle sahipler, neredeyse küboid;
 • teknik ve biyolojik olgunluktaki meyvelerin rengi çok farklıdır: ilk aşamada fildişidir, ikinci aşamada tamamen kırmızıya döner; bu karabiber melezi, meyvenin soluk sarı yüzeyinde narin bir allık belirdiğinde, geçiş döneminde de güzeldir;
 • duvar kalınlığı büyüktür - teknik olgunlukta, tamamen olgunlaşmış meyvelerde - 7 mm'ye kadar 5,7 mm'ye ulaşır;
 • meyvelerin boyutu da hayal kırıklığına uğratmadı - 7x11 cm, 220 g ağırlığa kadar;
 • hem teknik hem de biyolojik olgunluktaki tadı çok iyi, yumuşak ve tatlıdır, Madonna F1 biberinin meyvelerinin şeker içeriği% 5,7'ye ulaşır;
 • yüksek bir vitamin içeriği ile karakterize edilirler: 100 g tamamen olgunlaşmış meyve başına 165 g askorbik asit;
 • Madonna F 1 hibrit biberinin amacı evrenseldir; teknik olgunlukta hasat edilen meyveler taze salatalar, doldurma ve güveçler için iyidir, tamamen olgunlaşmış - turşuda mükemmeldir;
 • ticari tarımda, biberler, olgunluğun her aşamasında talep görmektedir: teknik olgunlukta hasat edilenler, erken ürünler için piyasada iyi satılmaktadır, tamamen olgun biber daha sonraki bir tarihte başarıyla satılmaktadır;
Dikkat! Yoğun fakat sert olmayan etleri sayesinde bu biberler pazarlanabilirliği kaybetmeden uzun süre saklanabilir ve taşınabilir.

Biberin tanımı Madonna F 1, verimi hakkında söylenmezse tamamlanmayacak. Beyaz meyveli hibrit çeşitler arasında standarttan daha düşük değildir - Fisht f1 hibrit ve hektar başına 352 cent'e kadar çıkmaktadır. Bu Moldova Hediyesi çeşidinden 50 cent daha fazladır. Yüksek düzeyde tarım teknolojisine bağlı kalırsanız, her hektardan 50 ton Madonna F 1 biber toplayabilirsiniz. Aynı zamanda, pazarlanabilir ürünlerin çıktısı çok yüksektir -% 97'ye kadar.

Bu melez aynı zamanda hem amatör sebze yetiştiricileri hem de çiftçiler tarafından belirtilen dezavantajlara sahiptir.

 • Şekil tamamen küboid değildir ve en çok talep gören bu meyvelerdir.
 • Olgunlaşmış meyveler küçük çatlakların oluşmasına yatkındır; depolama sırasında cilt kırışır.

Genellikle bahçıvanlar, krem ​​renginin Madonna F 1 biberinin zaten olgun olduğunu gösterdiğine inanarak tüm meyveleri biyolojik olgunluğu beklemeden çıkarırlar.

Büyüyen özellikler

Madonna F 1 biber melezi, tüm tarım kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Ancak bu durumda üretici tarafından beyan edilen yüksek verimi toplamak mümkündür. Madonna F 1'in neye ihtiyacı var?

Fide aşamasında

Bu biberin tohumları ekim için hazırlık gerektirmez - Tezier her şeyi halleder ve tamamen işlenmiş tohum materyali sağlar. Tohumlar ıslanmadığı için filizlenmeleri biraz daha uzun sürer.

Dikkat! Biberlerin mümkün olan en kısa sürede yükselebilmesi için ekildiği toprağın sıcaklığının 16 derecenin altına düşmemesi gerekir. Bu durumda fidan 3 hafta içinde ortaya çıkacaktır. 25 derecelik optimum sıcaklıkta, onuncu günde bekleyebilirsiniz.

Biber tohumları Madonna F 1 en iyi ayrı kasetlere veya saksılara ekilir. Bu melez çeşidin büyük bir gücü var ve yanındaki rakipleri sevmiyor. Ayrı kaplara ekilen tohumlar, fidelerin kökleri rahatsız etmeden toprağa nakledilmesini kolaylaştırır.

Fide muhafaza koşulları:

 • gevşek, nem tüketen, besleyici toprağa 1,5 cm derinliğe kadar ekim;
 • gece sıcaklığı - 21 derece, gündüz - 23 ila 27 derece. Sıcaklık rejiminden 2 derece sapma, 3 günlük bir büyüme gerilemesine yol açar.
 • çok fazla ışık - biber için gün ışığı saatleri 12 saat sürmelidir, gerekirse fitolamplarla ek aydınlatma gereklidir;
 • ılık, yerleşik suyla zamanında sulama - biber, toprak komadan tamamen kurumaya tahammül etmez;
 • düşük konsantrasyonlu mikro elementli tam mineral gübre ile çift üst pansuman.
Dikkat! 55 günlük fidelerin görünen yaklaşık 12 gerçek yaprağı ve tomurcuğu olmalıdır. Merkez çatalda bulunan taç tomurcuğu, diğer meyvelerin gelişimini engellememesi için çıkarılmalıdır.

Fide dikimi ve bakımı

Güçlü biber çalıları Madonna F 1, kalınlaştırılmış ekimden hoşlanmaz. Bir serada, 60 cm'lik sıralar arasında ve bitkiler arasında - 40 ila 50 cm'lik bir mesafe ile ekilir.Açık zeminde, metrekare başına 3 ila 4 bitki bulunur. m.

Dikkat! Biber ılık toprağı sever, bu nedenle toprak 15 dereceye kadar ısındığında fide ekmeye başlarlar.

Madonna F 1 biberi gemiden ayrıldıktan sonra neye ihtiyaç duyar:

 • Parlamak - Bitkiler sadece gündüzleri tamamen aydınlatılan alanlara ekilir.
 • Su... Biber toprağın su basmasına tahammül etmez ancak sulamayı çok sever.Sadece güneşte ısıtılan suyla sulanır. Fide diktikten sonra ve ilk meyvelerin oluşumundan önce, toprak nemi büyüme sırasında yaklaşık% 90 olmalıdır -% 80. Bunu sağlamanın en kolay yolu damla sulama yapmaktır. Meyvelerin büyümesi sırasında sulamanın azaltılması ve hatta kesilmesi imkansızdır. Meyve çeperinin kalınlığı doğrudan toprağın nem içeriğine bağlıdır.Doğru organize edilmiş bir sulama sistemi ve toprak neminin istenilen seviyede tutulması Madonna F 1 biberinin verimini 3 kat arttırır.
 • Malçlama... Toprağın ısısını dengeler, kurumasını önler, gevşek tutar ve büyümesini engeller. yabani otlar.
 • Üst giyim... Yeterli beslenme olmadan iyi bir biber hasadı alamazsınız. Bu kültür, azotun aşırı beslenmesini sevmez - yapraklar hasadın zararına büyümeye başlar. Biber, mikro elementlerin zorunlu olarak dahil edilmesiyle karmaşık bir mineral gübre ile beslenir. İlk besleme, fidelerin köklenmesinden sonra, ayrıca - 2 hafta arayla gerçekleştirilir. Gübre, talimatlara uygun olarak çözülür. Her burcun yaklaşık 1 litre çözüme ihtiyacı vardır. Üst çürüklük belirtileri varsa, kalsiyum nitrat gerekli olacaktır. Kloroz görülürse bitkilerin demir, magnezyum ve bor ihtiyacı vardır.
 • Jartiyer ve şekillendirme... Ürün yüklü bitkilerin topraktan çıkmasını önlemek için kazıklara bağlanması veya sicimlenmesi gerekir. Pepper Madonna F 1 zorunlu oluşum gerektirir. Açık alanda, tüm üvey oğullarını keserek tek bir sapa yönlendirilir. Serada 2 veya 3 gövde bırakılmasına izin verilir, ancak her dal bağlanmalıdır. Taç çiçek, fide aşamasında koparılır.

Bu lezzetli ve güzel biber hem bahçıvanlar hem de çiftçiler tarafından sevilmektedir. İyi bir özenle, her türlü kullanıma uygun sabit bir meyve verimi üretir.

Madonna F 1 biberi yetiştirme hakkında daha fazla bilgi videoda görülebilir:

Görüşler

Galina, Art. Kısayol tuşu
Hem taze hem de konserve biberleri seviyorum. Güney güneşimizde çok iyi büyürler. İnternette Madonna F 1 melezinin tohumlarını gördüm, ekmeyi denemeye karar verdim - resim çok güzeldi. O baktı, beklendiği gibi, sulamayı unutmadı. Biberim resimdekinden daha kötü büyümedi.
Maxim, Korenovsk
Küçük bir arsam ve birkaç seram var. Domates, biber ve patlıcan yetiştirmeyi seviyorum. Uzun zaman önce melezlere geçtim - hem güzel hem de verimli, piyasada iyi karşılanıyorlar. Biberlerden büyüyorum Atlantik F 1 ve Madonna F 1. Yanlarındaki çalıları çok güzel görünüyor. Madonna'nın erken hasatını hasat edip pazarda satıyorum. Çok iyi uyuyorlar, hasattan memnunlar.
Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat