Kış soğanı seti Troy: çeşitli açıklama, dikim ve bakım

Onion Troy, yakın zamanda Rusya tohum pazarında ortaya çıkan bir Hollanda seleksiyon melezidir. Kış çeşidi, küçük bir arsa ve çiftlik tarlalarına hem ilkbahar hem de sonbaharda ekilebilir. Yaratma ve sonraki deneysel yetiştirme sırasında, kültürün tüm eksiklikleri dikkate alındı ​​ve ortadan kaldırıldı: Troy nadiren hastalanır, pratikte zararlılardan etkilenmez. Soğanlar sadece satın alınan ekim malzemelerinden yetiştirilir.

Troy soğanın tanımı ve özellikleri

Kimyasal bileşim açısından, hibritler mahsul çeşitlerinden daha aşağı değildir, ancak daha fazla strese dayanıklıdırlar. Sonbaharda ekilen örnekler dondan korkmaz, +5 sıcaklıkta büyümeye başlarlar.0 C, nadiren hastalanır. Bu özelliklerinden dolayı verim artırılır ve yetiştirme basitleştirilir.

Troy, üretim ölçeğinde ekim için yaratıldı. Çeşitlilik uzun bir raf ömrüne ve yüksek tada sahiptir, acılık önemsiz miktarda, yarı keskin soğanda bulunur. Hiçbir hava koşulunda ateş etmez, bitki tüm besin maddelerini ampulün olgunlaşması için harcar.

Önemli! Truva kaleme gitmiyor, hava kısmı sert ve kalın değil. Yapraklar kesildiğinde fotosentez bozulursa, soğan küçülür.

Görünüm

Dışarıdan, Troy çeşidi standart çeşit temsilcilerinden çok farklı değildir:

 • ampul yuvarlak, hafifçe uzatılmış, kütle 70-80 g'a ulaşıyor, çap 8 cm'ye kadar;
 • zarlı yapı, altın veya açık kahverengi renkteki üst kuru pullardan ve hafif mavimsi bir tonla sulu iç beyazlardan oluşur;
 • boyun ince, kısadır;
 • yapraklar boru şeklinde, koyu yeşil, mumsu bir kaplamaya sahip, çok sayıda değil, 35-40 cm uzunluğa kadar, yapı uzunlamasına liflerle serttir.

Truva melezlerinin çoğu gibi, tohum vermezler, soğanlar yavru soğanlar ile çoğaltılır ve dibe yakın bir tomurcuk yuvası oluşturur. Bu alanda uzmanlaşmış tarım firmalarında özel bir teknoloji kullanılarak dikim materyali elde edilmektedir.

İç pulların posası sulu, yarı keskindir, tadı nem eksikliğinden veya aşırı nemden değişmez.

Olgunlaşma dönemi ve verim

Troy melezi erken bir çeşittir. İlkbaharda ekildiğinde, mahsul filizlendikten üç ay sonra olgunlaşır. Kış daha erken büyür, soğan 2,5 ayda hasat edilir. Güney bölgelerde hasat, yaklaşık olarak Temmuz ayı ortasında, ılıman bir iklimde aynı ayın sonunda elde edilir. Olgunlaşma, yeşil kütlenin durumuna göre belirlenir. Sararır, uzanır ve kurur. Luca Troy'un 1m ile Verimliliği2 5-6 kg'dır.

Hastalık ve haşere direnci

Orta derecede neme sahip güneşli bir alanda, melez hastalanmaz ve zararlılardan muzdarip olmaz. Truva soğanı ana enfeksiyonlara karşı güçlü bir dirence sahiptir: bakteriyoz, alternaria, külleme, dipte beyaz çürüklük ve çürüklük, peronosporoz, yaprak mozaiği.

Kültüre yönelik ana tehdit soğan güvesi ve sineğidir, ancak bu böcekler Truva melezinde parazitlenmezler.

Kompozisyon ve özellikler

Soğanın kimyasal bileşimi şunları içerir:

 • vitaminler (flavonoid kuersetin, askorbik asit, B1,2,6, E, A, PP);
 • saponinler;
 • Sahara;
 • mukus;
 • fitokidler;
 • uçucu yağlar:
 • malik ve sitrik asit;
 • mineraller: demir, potasyum, iyot;
 • pektin bileşikleri;
 • glikozitler.

Soğanların antelmintik, bakterisit, idrar söktürücü özellikleri vardır. Sindirim sisteminin işlevselliğini normalleştiren mide salgılarının üretimini uyarır. Diabetes mellitus için önerilir. Hematopoez ve metabolik süreçlere katılır.

Uygulama

Çoğu zaman Troy soğanı yemek pişirmede kullanılır. Salatalara eklenir, kavrulur ve haşlanır. Bu sebze, çeşitli yemekleri tatlandırmak için vazgeçilmezdir. Soğan, kışın sebzeleri korumak için birçok tarife dahil edilmiştir. Yarı mamul ürünlere eklenir: köfte, köfte, pirzola. Sosislerin hazırlanmasında kullanılır.

Soğanlar, disbiyoz, bağırsak atonisi için belirtilen antimikrobiyal etki "Allilchep" ile tıbbi bir preparatın üretimi için kullanılır. Alilgliser, Trichomonas oluşumunun kolpitisinin tedavisi için de üretilmektedir.

Soğan, kozmetolojide yüzü beyazlatmak ve çilleri çıkarmak için kullanılır. Sebore ile yardımcı olur, saç köklerini güçlendirir, ciltte pullanmayı önler.

Büyüyen bölgeler

Truva soğanı soğuğa dayanıklı bir bitkidir, ilkbahar donlarına sakince dayanır

İlk aşamadaki fideler + 2–4 sıcaklıkta ölebilir0 C. Ilıman karasal iklime sahip bölgelerde geceleri yatağın örtülmesi tavsiye edilir.

Yapraklar oluştuğunda soğan sıcaklığı -4-7'ye düşürmekten korkmaz.0 C. 15-25 büyüme sezonu için en uygun gösterge0 C. Sulama rejimi gözlenirse, +35'te iyi büyür.0 C. Troy, Merkez bölgelerde ekim için önerilerle 2008 yılında Devlet Siciline girdi. Bu çeşitlilik, Uzak Kuzey hariç, Rusya topraklarında yetiştirilebilir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Troy yayının avantajları:

 • hava koşullarından bağımsız olarak sürekli yüksek verim;
 • Soğuk direnç;
 • endüstriyel yetiştirme için uygun (mekanize hasat mümkündür);
 • stres toleransı;
 • güçlü bağışıklık;
 • erken olgunlaşma;
 • yüksek besin değeri;
 • kullanımda çok yönlülük;
 • basit tarım teknolojisi;
 • ok yok.

Dezavantajları, bağımsız çoğaltmanın imkansızlığı ve ekim malzemesinin yüksek maliyetini içerir.

Hibrit sadece ampuller için yetiştirilir, Troy yeşillikleri kullanılmaz.

Troy soğan dikim özellikleri

Işıkla ilgili olarak, çeşitlilik oldukça zahmetlidir, gölgede normal olarak gelişmeyecektir. Troy soğan yatağı, yalnızca kuru, verimli topraklarda nötr reaksiyonla bir kenara bırakılır.

Dikkat! Su dolu bir alanda, hibrit ölecek, en iyi ihtimalle büyümede geride kalacak ve bu da verim göstergesini doğrudan etkileyecektir.

Truva, kış öncesi veya ilkbaharda ekilebilir, bahçeye yerleştirilmeden önce çimlenmeyi hızlandırmak için tohumlar omuzlara kesilir ve Energen stimülatörüne batırılır.

Troya soğanı kıştan önce dikmek

Sevok, bölgesel iklime bağlı olarak yaklaşık olarak Ekim ayının ortasında veya sonunda ekilir:

 1. Dikimden bir hafta önce site kazılır, yabani otların kökleri çıkarılır.
 2. Çalışmadan önce yatağı 20 cm yüksekliğe kaldırın ve bakır oksiklorür içeren bir solüsyonla dezenfekte edin.
 3. Humus, odun külü (bileşim asidik ise), turba, süperfosfat ve potasyum eklenir. Tüm maddeler tekrar tekrar kazılarak toprağa gömülür.
 4. 15 cm aralıklarla 5 cm derinliğinde oluklar oluşturun, tohumları 4 cm mesafeye yerleştirin.
 5. Toprakla örtün ve yüzeyi düzeltin.

Donlardan önce, site turba (4 cm) ile malçlanır, ilkbaharda tabaka çimlenmeye müdahale etmeyecek şekilde çıkarılır.

Yay, alt kısmı aşağı gelecek şekilde oluklara yerleştirilir

İlkbaharda Troy soğan ekimi

Güney bölgelerde, kültür Nisan ayının üçüncü on yılında ekilir; ılıman bir iklimde bu, Mayıs ayının ilk yarısında yapılabilir. Arsa sonbaharda hazırlanır, kazılır, yabani otlar çıkarılır ve bol miktarda bakır sülfat püskürtülür. İlk donlardan sonra su şarjlı sulama yapılır, kışın yatağı kar yığınlarıyla kaplarlar.

Truva soğanı ilkbahar ekimi:

 1. Bahçe yatağı kazılır, organik madde ve kompleks mineral gübre uygulanır.
 2. Oluklar 5 cm derinliğinde yapılır, tohumlar 8-10 cm mesafeye serilir.
 3. Soğan ekin, 2–2,5 cm'lik bir tabaka ile toprakla örtün.

Yüzey düzleştirilir ve büyümeyi uyaran bir çözelti ile sulanır.

Troy Soğan Bakımı

Çeşitlilik ek agroteknik teknikler gerektirmez, Truva soğanı yetiştiriciliği mahsul için standarttır:

 1. Mayıs-Haziran aylarında soğan, 10 l / 1m hacminde haftada bir kez sulanır.2... Hasattan 3 hafta önce sulama tamamen durdurulur.
 2. Yabani otlar büyüdükçe yabani ot.
 3. Tüy 6 cm kadar büyüdüğünde azot ve potasyum ile beslenirler. Oluşum anında soğanlar sıvı organik madde ile gübrelenir, 10 gün sonra "Soğan ve Sarımsak için Agricola" eklenir.

Truva çeşidinin erken geldiği dikkate alınarak temmuz ayının ikinci yarısından itibaren beslenme durdurulur.

Hastalık ve haşere kontrolü

Yataklar doğru seçilirse, yani güneşli ve kuru bir alanda Soğan Truva hastalanmaz. Aksi takdirde ampullerin çürümesi mümkündür, bitkinin kurtarılması mümkün olmayacaktır. Mantar enfeksiyonlarını önlemek için, tamamen oluşan yeşil kütle "Hom" veya bakır sülfat ile muamele edilir.

Yabani otların sürekli gevşemesi ve çıkarılmasıyla zararlı böcekler görünmez. Önleme için, bahçe yatağının yanına, örneğin nergis gibi keskin kokulu bir bitki dikebilirsiniz.

Sonuç

Troy Onion, güçlü bağışıklığa sahip erken bir melezdir. İlkbahar ve sonbaharda ekilebilir. Kış mahsulleri daha hızlı olgunlaşır ve üç aydan fazla saklanır. Soğanlar, kullanımda çok yönlü, kararlı bir verime sahip, strese dayanıklıdır. Rusya genelinde büyümeye uygundur (kuzey bölgeleri hariç).

Bahçıvanların soğan Troy hakkındaki yorumları

Valentina Vasilyeva, 56 yaşında, GNizhny Tagil
İkinci sezon için kırlara Troy soğan ekiyorum. Çeşitlilikten memnunum. Soğanlar hızla olgunlaşır, büyürken sorun yaratmaz. Ekimden sonraki ilk üç hafta sularım, ileride yeterince yağmur var. En üst düzeyde verimlilik. Bu yıl 2 m'den topladım2 yaklaşık 9 kg, diğer çeşitlerde böyle bir sonuç yoktu.
Tatiana Strezhenova, 45 yaşındayım, Moskova bölgesi
Troy'u dördüncü yıl için ekiyorum. O benim önceliğim. Daha önce, hem çeşitleri hem de melezleri denedim, büyümeyle ilgili sorunlar vardı, esas olarak tüylü küften muzdarip ekim. Sürekli işlem yapmam gerekiyordu. Bu soğan çeşidiyle her şey yolunda: hastalanmaz, iyi gelişir, tadı mükemmel ve verim yüksektir.

Geri bildirimde bulunun

Bahçe

Çiçekler

İnşaat